Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
nefi, ty se mas s tim kinem. ja tedka hodku s malou spala a ona jeste lezi. nakonec jsem si ji musela dat v posteli k prsu, aby prestala plakat a usla.
ja som zas dala nikolku spat na balkon a nejaky blbec tam zas nieco vrta a uz sa budi po 20 minutach,v tejto stvrti furt niekto nieco vrta,bucha,praraba,huci,rano nam suseda vyliala kybel vody na balkon...asi jej pojdem uz fakt jednu strelit,lebo v jednom kuse nam robi len napriek!umyje si balkon a vyleje to von, to nema doma zachod???!
no praveze mala,lenze ju nastastie netrafila,to uz by som fakt vyletela hore a jednu jej svacla...
ona aj vie,ze malu uspavame vecer okolo pol osmej osmej a vtedy si da total nahlas telku naschval,neviem o co jej ide,alebo ked je mala na balkone,tak velice prasi pol hodinu kadeco,vysava balkon a tak...krava stara nevyzita...neskutocne nervy mam na nu,prisli sme za nou raz milo,raz nemilo a nic nepomaha...ved ona sa docka odplaty,ked sa budeme odtialto stahovat...
http://zpravy.idnes.cz/on-line-popel-z-islandsk...
http://zpravy.idnes.cz/ovlivni-vybuch-vulkanu-k...
pripada me to jako april, ale neni...
tak jsem asi nastvala tchyni. volala jestli se muzou stavit a ja rekla, ze ne. ze mala konecne spi, ze je od vcera nevrla, takze bych ji nerada budila. rikala, ze se jenom na ni podivaji, ale bojim se, ze jak bude hluk, tak se probudi. my nemame dvere mezi pokojema....tak rekla, ze se stavi po vikendu a ja se ji zeptala, jestli to vydrzi a ona ze ne. tak jsem ji rekla, ze se muzou stavit o vikendu a ona ze se teda ozve tak za dve hodky, jeslti se muze stavit....proste byla nastvana, ale ja chci, aby se mala prospala.
cafte babulky a mm uspava domi a ja vas idem ozdravit 😉 no teraz na vecer mala domka zvys,teplotu a je chuda mrzuta dali sme paralen jej tak chuti 😀 no potvorka mala moja 🙂
mabuska netrap sa nech sa nastve ked nechape ,ze aj mala sa potrebuje pospat a ty oddychnut....ked sa urazila neboj odrazi sa 😉 a nemaj vycitky si mamca a sama poznas anicku najlepsie a ked uznas ze dnes navsteva radsej nie mala by to pochopit, a nic svokre neutecie pride potom netrap sa ,
si super mamca 😉
a co ste babulky robkali ?
ahoj bambi, tak nakonec se tchanovci stavily bez volani v 17h. 😝 anicka ma 37,2c v zadecku, to je normal? pripada me nejaka teplejsi, ale mozna to bude tim, ze je venku teplo. jinak kapky jsme uz nakapaly ty probioticky, tak snad to pomuze. aji jsem ji namasirovala pupikem. jeste za 2h pri papani sab simplex a promasiruju brisko. snad to pomuze. hodne ju to trapi.
Babule pekný víkend vám prajem, ak by som sa tu budúci týždeň neukázala, som ok, len mám maminu na "prázdninách" celý týždeň a potom ideme zasa my na víkend na Oravu, posledný krát pred príchodom krpčeka, tak asi nebudem stíhať.
🙂
boženku Mabe tchyně je na facku, fakt... jak malé děcko... příště jí pošli fotku na maila🙂)))))))))
ten popel ze sopky, ale není žádná sranda, já bych moc ven nechodila... 😒
Počasí zůstane pěkné
Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu už vulkanický mrak dorazil nad Česko. „Na kvalitě ovzduší se nijak neprojevil. Částice jsou hodně vysoko a jsou malé, takže mají malou spádovou rychlost,“ řekl meteorolog Josef Keder.
Díky pěknému počasí podle Kedera naopak mohou Jihomoravané dýchat lepší vzduch, než obvykle. „V nejhorším případě pokryje ulice a auta slabá vrstva vulkanického popela. Podobně, jako když vloni bouře přinesla písek ze Sahary,“ uvedl Keder.
Výstraha skončí po zítřejší dvanácté hodině. „Sopečný mrak zcela zmizí v noci ze soboty na neděli díky změně větrných podmínek,“ sdělil Keder.
Světová zdravotnická organizace i Český meteorologický ústav přesto doporučují lidem s dýchacími problémy, aby v pátek a v sobotu dopoledne raději zůstali doma.
tak si vyberte, že 😲 😅 😅 😉
ahoj holky, tak malou ty prdici trapi cim dal tim vic. driv po kazdym kojeni kakanec a tedka uz po trech jenom takovej malinkej prd. ty probiotika jsem dala vcera odpo, 2x masaz, samo cviceni noh. v noci spala, ale fnuka ze spani a pres den nemuze usnout. snad se to brzo zlepsi a bez dudana neudelame tedka ani ranu. dneska obed u babicky nahore, budou tady aji nasi a teta se strejdou, proste celej cirkus. snad to malou nijak nevykoleji.
dobré ránečko🙂
mabe a užíváš probiotika aj Ty, když kojíš ? z mlíčka by to třeba líp trávila rovnou.
Víš tohle je opravdu časté a jsou i děti, které první 3 měsíce prostě prokřičí a nic s tím neuděláš....
děláš to dobře, masáže, krčení nožiček, kapičky... musíte vydržet... jak se začne otáčet tak bude pokoj 😉
ahojte babulky, tak uz som objednana na operaciu tej mojej prasknutej platnicky 😒 . Drzte palce 25.5 by ma mali operovat..... Uz sa sama nevladzem o maleho starat, lebo mam velke bolesti pri chodzi, ked ho drzim, dviham.. no proste stale... tak uz len cakam aby ma cim skor zoperovali a modlim sa aby mi to dobre dopadlo.
dobre ranko,
vcera jsem usly snad 10km, byly jsme od 13h do 18h pryc. nejdriv u kamosky pesky a pak k tchanovcum. anicka pekne spinkala v kocarku. za chvilku razime ven, zadny tury, pujdu si pro porodny na socialku. mam to prochazkou tak na hodku. ti prdici nas trapi porad, snad to brzo prejde.
sarlotko, ja ne, v lekarne rikaly, ze to nema cenu, tak ja nevim. co si mam koupit? my koupily ty probioticky kapky a kapeme od patku, jeste zadna velka zmena. ona nekrici porad, ale trapi ju to. kdyz ji hojdas, tak to neni tak strasny.
aandy, jejda, to je neprijemny. drzim palecky, pak ti bude lip.
dobre ranko
aandy drzkam palce a urcite vsetko dopadne ok 😉
no a je po vikende tak to leti ....ni coskoro je tu leto uz sa tesim.....
co mate dnes na plane?
ja idem s kamoskou von mame stretko o 10h zblim domku a ideme 😀 no a poobede sa uvidi.....
tak vam prajem pekny den
ahoj bambi, my mame dneska mesic. 😀 za hodku vyrazime taky ven, pujdu si pro porodny. mam to tak na hodku prochazkou, to je akorat pro nas. jinak viz nahore. 🙂
Mabe to Ti přesně neporadím, ale já brala u malého už před porodem probiofloru myslím a prdíky se nám docela vyhly 😎 určitě jsou dneska i jiné kapičky, tabletky... ale musí to být v ledničce na to pozor.
Ahojtee,,,, aanda držím palceky....ty si šikulka zvládneš to 😉
Mab a skusili ste espumisan L.? lebo nám pomáhalo...
Ja dnes idem ku kaderníčke ostrihať sa a kupiť nejaké kvietky na schody 😉
Dnes zasa prší tak nepôjdeme vonku ,,, úžasné počasie 😠 😒
cafte babulky ako ste sa mali....
my sme boli vonku kupili sme topanky a sandalky take krasne mali z kazdehi cisla len 3ks 😉 no a tak sme sa flakali....bolo nam super a teraz je taka unavena chuda ,ze ju pojdeme uspat....
mabus aj nam espumisan pomohol najviac tak skus tiez sme skusali 😉
dobre ranko devcata,
tak anicka spala od 10h az do 4h bez vzbuzeni na kojeni a pak hnedka usla a porad spi. to je holka sikovna. akorat me boli uz prsa. 😝 venku je pekne, tak jak nakojim, oblecu, tak pojedeme tramvaji k nasim - mame to pres cely mesto, ale celkem dobrej spoj, jednou presedat a nizkopodlaznima. tatka ma neco se zadama, mamka nebude doma, ale bude to takovej cil vyletu. kolem 13h bych chtela byt zase zpatky doma.
holky, muze se tam espumisan i bez dr.? jdeme na ko 28., takze bych se ji zeptala.

ahojte...
moje male haja,ale nejak mi pokasliava zo spanku,dufam,ze na nu nic nelezie 😕 🙄
mili aj mna to pekne dlho bolelo,intenzivne asi tak 3 mesiace...som ani neverila,ze to tak dlho moze bolet,ale bolelo,zo sexu mam este teraz strach 😀 fakt...preto to ani nepraktizujeme naplno nejak casto 😅 😵 nejaky blok mi ostal,proste ma to boli,je mi to neprijemne,ked som to vravela lekarovi,povedal mi,ze to je cele psychika,ze si mam dat predtym alkohol a uvolnit sa 😀