Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
mabuška ahoj, tak hlavne, že si malinká aspoň poprdká 🙂 , inak vám buvá krásne 😀 a cvičenia sa neboj, však ak by sa nepáčilo, tak sa zdvihneš a pôjdeš preč, ale určite budete spokojné 😉
nef vyzkoušej kamistad gel na ty zoubky a nurofen pomerančový na teplotku 😉 To bude dobré, aspoň to budete mít za sebou najednou 😉
Mabe no Aňulka je šikulka, nechá Tě vyspat🙂)) ty prdíky jsou fajn🙂 a určo to zmáknete na cvičení, hlavně neřeš kdyby plakala... to je normálka 😉 tak zkusíte a uvidíš.
Holky už jsem rozměnila 100 do termínu 😉
holky, spinka v noci krasne, akorat to uspavani je delsi, protoze ji trapi ty bolesti briska.
jinak tento tyden mam nabitej krome ctvrtka. manza rikal, ze toho mam moc a co anicka. ale ona bude porad v kocarku, tak ji bude dobre, ne? a co bych delala doma zavrena. pristi vikend dela kamos nejakou akcicku v nejakym tabore na vysocine. tak se tam asi mrkneme na jeden den. anicku nakojim a prebalim v nejaky chatce. doufam, ze to zvladne a nebude z toho moc vykolejena.
mabuška však treba skúšať, zasa držať dieťaťko izolované a podriaďovať sa mu vo všetkom nie je dobré, potom vyrastie taký malý tyran -máme také v rodine 😅 , neboj Anička je šikulka a všetko zvládne a potom budeš aj ty spokojnejšia mamina, lebo sa nebudeš cítiť všetkým obmedzovaná. Keby bola unavená a nervózna tak niečo vypustíš 🙂
Mabe co řešíš🙂)) kojčo máš sebou, nic víc než Tebe a mlíčko nepotřebuje🙂)))) takže schvaluju, jen dranděte... v Zimě budeš sedět doma víc 😉
sarlotko, mas pravdu 😉
elly, uvidime jak to zvladne.
anicka se probudila vedle zacly vrtat a tedka prdime. 😀 pomaham ji drzet nohy a prdet. 😀
ahojte,tak my stale teploty:(
sarlotta,davam jej nurofen jahodkovy,ked neprejde do dvoch troch hodin,tak jej dam paralen a o 6 hodin po nurofene zas nurofen a tak,ono jej to na chvilu klesne,ked dostane liecik,ale zas jej to potom hned stupne 😒 ..neviem,ci jej to mam davat radsej teda kazdych 6 hodin pre istou a nie len ked to stupne,po 24 hodinach ci po 48 ked teplota neklesa sa ma ist k lekarovi?
mabe kludne chod kamkolvek,budes mat aspon zmenu,stereotyp je zabijak,malej to vobec nebude vadit,neboj🙂aj ja odmalicka nikolku vlacim kade tade 😀 mat dieta neznamena sediet len doma 😉
tak u nas prsi, sakra. budu muset dat plastenku na kocarek a ja s destnikem.
nefi, ok, tak to udelam podle sebe. 🙂
Nef no když je to k těm zoubkům, tak ani k doktorovi nemusíš, pokud nemá kašlík, nesoplí.
zkus octové zábaly... do vlažné vody 1dcl octu a namočit a zabalit hrudník a přes to ručník a teplou deku.. tak 10minut udržet v tom a máš stupeň dole i bez léků a nebo vlažnou sprchu... napřed teplou a pak pomaličku ubírat. Ať ji nekrmíš furt léky. ale nesmí mít studené nožky a teplotu k tomu- pak zábal ne.
paralen a nurofen střídej nejdřív po 4hodinách a stejný lék po těch 6ti... ale teplotu pod 39 nesrážej- to je reakce organismu.
určo bych dávala preventivně nurofen nebo panadol na noc 😉
u nás taky prší..ble... sme se chtěl projít do obchodu ale vezmu auto.-) jdu pro malého, sem ho dala dneska do 12ti... 😉
dik sarlotta,nesopli ani nekasle,nic...urcite to budu zubky...
nechapem ju ale,lebo moze mat aj 39a chce lietat,neobsedi,neoblezi na jednom mieste..
veru na noc jej dam pre istotu nieco...
to fakt az po 4 hodinach?ja som jej dala uz po dvoch...tak nam povedala lekarka...hm...teda muzovi,ale ci ju dobre pochopil...
nef no v nemocce by dali i po 2, tak to neřeš🙂 ale jinak se má paracetamol a ibuprofen střídat po 4 hodinách raději. 😉
co ste robkali?boli sme vonku behali sme a potom spinkala a za chvilocku sa napapa a ideme vonnnnn
ahojte babulky,
konecne je vonku tak krasne a ja nemozem chodit ani na prechadzky 😠 nevladzem.... chodim par minut a potom taka hrozna bolest v nohach, krizoch a tusim uz vsade ze si musim lahnut... s malinkym mi nastastie pomaha moja mamina, neviem, co by som bez nej robila, lebo ja ho nevladzem nosit.... tento stvrtok idem na magn.rezonanciu a od bud.pondelka uz budem vybavovat predoperacne vysetrenia.... uz aby bolo po tej operacii, hoci si to vooobec neviem predstavit... taky drobec a ja budem musiet viac-menej iba lezat prvy mesiac a pol a potom ho aj tak nebudem moct nosti atd.....
mabe, malinka ma uz 1,5 mesiaca??? ten cas hrooozne leti ....
nef, my este nemame ani jeden zub 🙂 chuda Niky, isto ju to aj boli
aanda ☹ no čo ti napísať, musí to byť na figu 😔 , hlaven aby si čoskoro šla na tú operáciu, čaká ťa dlhá rekonvalescencia, ale potom už to bude fajn, musíš to len nejak vydražať a mamina je poklad, že ti pomáha 🙂 , držím veľmi veľmi palce, aby si sa skoro zotavila 😉
ja som bola na prechádzke, asi len hoďku a pol a už som bola unavená, začína to byť zaujímavé, ale keď oddychujem ani poslíčkv nemám tak často, no uvidíme, kedy to príde, dnes som začala jesť ľanové semaičko a budem piť maliník, ešte si chcem kúpiť jedny homeopatiká a viac nebudem skúšať.
a robila som mužíčkovi tiramisu a neodolala som práve som kúsok zožrala-mňam,no zvyšok mu už musím nechať 😎
Ahojte babulky,,,aanda držim palce aby si to zvládla a bola čoskoro v poriadku 😉 my sme tiez nemali vo vašich mesiacoch ani jeden zubok 😉
nef už ste v novom,,,jééj,,,želám príjemné bývanie a možno aj susedia budú dobrí...inač ta zahradka je super...ja si to teraz ani neviem predstavit bez nej ,, ráno ideme na dvor a všetko popozeráme a poobede sme v kočiku 😉
no a chuda malicka ,,, aj nášho ho bolelo ak mu prvé vyšli ,,v noci sa budil aj viac krát 😒
bambi no si šikulka ,,,také krásne veci robiš... 😉
Ja som bola cez víkend na nákupy na ukrajine, super sme nakúpili,, aj malému krásne veci , môj bol s malým a bol dobrý a ja som mala trocha zmenu že som kusok vypadla z domu , dobre mi to padlo 😉
šarlot aj u nas dnes pršalo,,,ale dobre lebo nemusím poliat záhradku, už bolo sucho 😀
ahoj holky, tak jsem konecne doma. nic jsem si nekoupila, jsem proste narocna na ty boty asi. 😖 koupila jsem anicce ve sparkys hompatka na kocarek, takovy vcelicky 3 za 300kc. 🙂 pak jsem byla podepsat to cviceni a u dedy. zitra rano jdu k dr. na kontrolu a pak jdeme cvicit s anickou. jsem z toho nesva. pry tam jsou 3 mesicni miminka a ta moje prcina bude malickata. snad nebud celou dobu brecet a trosku si zacvicim. 😝 😀
ahojte,tak my teploty stale,neviem,kedy to prejde,lekarka ze to je normalne,ked ma aj raz za mesiac teplotu 3 - 5 dni zo zubkov...no ale mne sa to nepaci
aanda,nech to mas uz za sebou a nech sa uz citis fit,esteze ti mamina pomaha...
mii aj mne sa paci ta zahradka,len este travu zasadit...a skusim aj nejaku papricku🙂
celkom to tu je v poho az na to,ze to je tak daleko od centra aj od mojej mamy a tak,bola som zvyknuta mat vsetko po ruke...
aanda tusim ani my sme este v 7.mes.nemali este ani jeden zubok,ved teraz mame hore dva a dole styri a to je vsetko a to uz ma 16 mesiacov,tie deticky,ktorym to rastie neskor trpia viac,lebo sa im to potom tlaci naraz a maju uz tvrdsie dasienka...chudence
moja mama nam prispela 500 eurovkou,tak pojdeme konecne kupit aspon stol do kuchyne a nejaku skrinu este 😉
cafte babulky
ako dnes?
ja som povysavala umyla parkety prach utrela a pojdeme von klasika 😉
mili dakujem 🙂 a ake veci ste kupili?
ja som tiez domke daco pokupovala a este chcem .....
inak ak tu nebudem blbne mi net tak paaaa
Nef to mě mrzí že furt teplotkujete.. některým dětem musí pomoct i zubař s dásněmi 😔 😅 , co ten gel nějaký máš ?

nefi, chuderka mala. 😖
bambi, ahoj, ty ses teda sikulka. 😉
elly, takova pracovita... 🙂
sarlotko, ahoj