Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
@mabe tak mu povedz o tej krcme 😉 podla mna je to fakt super napad a naozaj to neni taka strasna suma, urcite to bude pre Anicku len prinos. Potrebuje byt v kolektive inych deti obcas.
kludovy rezim do piatku, potom ideme na kontrolu, tak som zvedava, co nam tam povedia
@nefertitka ja si taky myslim, ze ji to pomuze v leccem. ja se ji nechci zbavovat, ale bude to prinos. ja s tim trosku vyckavam, az bude vhodna prilezitost a bude mit dobrou naladu. 🙂 musim na neho takticky. do patku? tak to mate jeste nejakej ten casek, ja uz su tedka na trni, a to jsu jeden den doma. kdyby bylo hnusne, ale dneska svitilo slunicko, tak me to prislo skoda. 😝 jak dojde manza z prace, tak pujdu aspon nakoupit,ale to uz je stejne po tme. ja su zvykla byt porad venku. 😀
@mabe no mi vrav, aj mna tu poraza, a divim sa vazne tej Nikolke, ze to zvlada...
aj ja chcem ist, ked dojde muz do obchodu, mam chut na gastany, ako mohol by mi ich kupit, ale ja sa chcem prevetrat 😝 ...len neviem co ma Niki za obdobie, nechce ma nikam nidky pustit, ani do obchodu, musim byt stale pri nej...hm
@nefertitka tak ja to mam stejne, mohl by koupit pecivo po ceste domu,ale ja se chci projit. 😉 tak to anicka je rada s tatkou. a manza jde na zapas v 20h, takze zase s ni budu sama, tak aspon na chvilku vypadnu
@mabe 😝 aj niki je rada s tatom, len akosi preferuje mna, neviem co ju to chytilo a tao je samozrejme nestastny z toho
@nefertitka anicka to mela jedno obdobi, asi tak pred dvema mesici, tedka se to zase zlepsilo. maminka samozrejme musi delat nektery veci, ale jinak s nim nema problem.
dobre ranko, tak jsem nemela rozhozenej cyklus, MS prisla dneska v noci a s poradkou muzikou. 😝 takze jsem rada, ze jsem se domluvily, ze anicka bude dneska u nasich, akorat ji tam musim odvezt - pres cely mesto, ale na obed budu doma a pak si uklidim, vyzehlim a budu relaxovat. a vecer na pivko s kamaradkama. 🙂
@mabe tak to sme dostali spolu, ja mam odvcera vecera😉 fuj ale je mi blbo...nejake to mavam divoke posledne mesiace
a dnes rano sa ma Nikolka pytala, ze kedy este pojdeme tam, kde jej vyberali mandlu, ze ona tam este chce ist 😀 ...bola to taka celkom pekna izbietka s postielkami a telkou...no ocividne sa jej tam pacilo
tak jsem zpatky od nasich a pripadam si, ze jsem se zbavila ditete, abych mela klid. i kdyz na druhou stranu si myslim, ze ji to neublizi byt s babickou a dedou beze me a oni si ji taky lip uziji. mozna mam tuto naladu diky MS, ale citim se dost blbe, ze nemam nic na vyrizovani,..., sice bude uklizet, ale neni to tak surny a takhle se zbavim ditete, pro svoje vlastni pohodli. 😖 manza pro ni pojede po praci a ja pak zase jdu v 20h do hospody s kamoskama. jsu fakt strasna matka... 😝
@nefertitka no ja si tu MS pos* diky tomu utrosu, ze jsem ho brala jenom 5 dni a ne 10dni, takze po 2-3 dnech jsem mirne krvacela, tak jsem si rikala, ze je to asi MS, ale ne, to je az tedka po tydnu od vysazeni. zase na druhou stranu jsu rada, ze jsem ji dostala a muzu zase nanovo cyklus a tedka si to uz snad nepotentuju
@nefertitka ja dotedka nepekla na vanoce, ale vidim ze to anicku mooc bavi, takze pernicky urcite, nejaky linecky a to asi bude stacit, vudiime. neco jednoduchyho, aby me s tim mohla pomahat anicka.
dobre rano...
@mabe no ved to budes mat pomocnicu na pecenie 😉
Ja som vcelku nestastna, lebo Niki tak nejak divne stale rozprava, tak nejak chrci pri rozpravani mierne, hlavne pri hlaskach co sa vyslovuju krkom, H, Ch a tak....dufam, ze jej to neostane a stale krci tu pusu a nos.... 😒
ahojte, tak my byly dopo v sokole, tedka si pujdeme lehnout, i ja, vcera jsem byla s kamaradama v hospode, tak jsem toho moc nenaspala a i nejaky pivko jsme daly. odpo asi zase ke kamosce na barak. 🙂
@nefertitka treba to nikca ma jeste zdureny, uvidis..
cafte babule
nef neboj to sa spravi ma to este zdurene zajtra idete na kontrolu tusim tak drzim palce
no ja teraz periem teda pracka .....
a dnes urobim zem .placky ked pride mm z roboty.....
inak domka miluje pecenie ta uz min.rok pomahala a teraz ani nehovorim vzdy musim nieco upiect teda raz do tyzdna ta miluje miesat....a minule vianoce ozdobovala medovniky ta ma take rada
domka celkovo rada kresli ,vystrihujeme srdiecka potom ich lepsi a vyfarbuje ,vod.farbami .....stavia z lega mosty domy toto moze co sa tyka babiky to nemusi jdine v kociku minnie mous da 😀
a pexeso a knizky toto robime kazdy den no co vam poviem kreativny dielne 😀 az gastanov robit zvieratka 😀
mabus a co anicka?
a co idete kupovat babulam na vianoce?
@bambi7 dakujem😉ano ideme, som zvedava..
aj Nikolka miluje pecenie...o co budete vypekat na vianoce bam?
Nikolka tiez babiku nemusela doteraz, ale uz sa jej zacina trosku viac venovat...a keca s nou a tak, nosi ju v autosedacke a tak;) a lego tiez stale stavia. Akurat teraz vyfarbuje uz asi hodinu, co som v soku, lebo doteraz to nemusela. A plastelina ju strasne bavi, len jak potom vyzera vzdy 😝
No my Nikolke kupime asi barbie morsku pannu. Vidi to v reklame a uz aj pisala jeziskovi, ze by taku chcela. Minule to diktovala babke, ze " babka pis, chcem taku babiku, co sa da ponorit pod vodu" 😀 ... a asi kuchynku, ale este nevieme. A vy co kupujete?
ja už už mám komplet ježiška kúpeného, hlavný je domčeka a doplnky doňho, to je spolu aj so starkými a plus pár ešte drobností, všetko mám aj v albume https://www.modrykonik.sk/fotoblog/ellysa/album...
ahojte, tak dnesek super, ale uz toho mam taky dost. rano do sokola, pak domu obed, spanek a pak ke kamosce a dorazily jsem domu az v 19:30h. anicka i pres spanek 1,5h v poledne vytuhla uz tedka. chtela jsem zehlit, ale asi se na to vydlabnu. zitra dopo pujdeme s kamoskou ven a odpo si berou anicku tchanovci a ja si pujdu konecne zacvicit, tento tyden jsem jeste nebyla. 🙂
@bambi7 anicka tedka taky zacla lepit listecky, papirky, plastelina, a to staveni taky zname.
@ellysa no, teda to koukam, ja vubec nezacla premyslet.
v nedeli jdeme na lampionovy pruvod, tak se tesim a jeste jedno dopo jdu s nasema na svatomartinsky hody u nas ve meste, tak si neco dobryho dam na papani a pak bysme chtely s manzou na koupelny zajit. 🙂
Ahojte...
tak sme po kontrole, vsetko v poriadku, ze sa to bude este par tyzdnov dohojovat, preto aj to mierne huhnanie este, uz moze chodit aj von. Len po vysetreni sa Nikolky lekar spytal, ci tam ma so sebou pyzamko a mna skoro porazilo, hned sa zacal smiat, ze si robi srandu...ze mna vystrasil viac ako Nikolku. No haha ohromna sranda, mne fakt vtedy nebolo vsetko jedno. Potom sa ho Niki opytala, ci uz moze papat kinderko, tak jej dal cokoladku🙂
Tak chvalabohu, ze sme to cele takto super zvladli, teda hlavne nase dieta 😉
nef no super sikulky obe 😉 aj som si myslela ze to estepotrva ved predsa to bol zasah a vsetko chce cas aj to doliecenie
ze cokoladu zlata ta je tiez čokoholik co ?ako domka ta tiez 😀
no a co budeme piect na vianoce?no este neviem urcite medovniky linecke to je jedine co domka lubi inak nic ani ziadne zakusky palacinky ......nic take.....no a vanilkove rozky ,a chcem spravit aj nieco nove tento rok len este neviem co vzdy peciem tak 5-6 druhov tak uvidime...a este nieco kremove......
no a darceky?no mam zoznam 😀 barbie dom,potom chcem taky projektor co zobrazi obrazok a deti obkresluju na papier domka miluje malovanie a este taku podlozku na zem tiez sa tam maluje ako keby vodovymi len je na to take pero a ked sa to vysusi tak sa to strati a kreslis zasa.....a korcule na lad...prilbu
a uvidim co este sstra mi daco este posle zo skotska tak
uvidim
no a mojmu to neviem co vy co kupujete urcite parfem penazenku dake oblecenie ale to pojdeme spolu do rakuska ale inak neviem co .....
@nefertitka skvelé, šikulka malá
@bambi7 ja už som si darček aj na narodky aj na vianoce kúpila, akurát naň čakám-šijaci stroj, aj keď neviem, kedy budem na ňom niečo skúšať pri dvoch krpcoch 😀 😀 😀 😀
a mužovi asi tiež skočím do pandorfu nejaké športové oblečko a spodné prádlo kúpiť, ona je na to vyťažený, ja neviem, či nemá hádam aj 50 ks boxeriek a aj tak vkuse nemá dobré 😀 😀 😀 a už asi ani nieč, však aj tak je to hlavne o malej, my už si darčeky kúpime hocikedy
piecť budem prvý krát sama, doteraz sme vždy boli na Vianoce u našich, teraz si netrúfnem cestovať tri týždne pred termínom, takže asi medovníčky, vanilkové rožky, šuhajdy, možno nejaké guľky a to aj stačí

@nefertitka to je dobre, ze je ji lip. jak dlouho ma byt doma a klidovej rezim?