Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
ahojte, tak jsem vsechno zvladla - financni, dedovy pro leky, ale su mooc utahana, jdu premluvit anicku aby sla uz spinkat po obede. 😀
tak anicka nechtela spat po obede, tak jsem ji pustila dobu ledovou a ja si chvilku dachla u toho. ja jsu posledni dny silene unavena. 😝
viete co sa mi dnes stalo?asi si nahovaram hluposti, ale mala mi nevedela cez obed zaspat, tak som si sla k nej lahnut a bolo mi hrozne smutno, myslela som na to, ze raz som takto mohla lezat s dvoma, zacala som si v mysli vybavovat maleho chlapceka, ako pri mne lezi a hladka ma, presne v tej sekunde ako som na to zacala mysliet ma Nikolka zacala hladkat a presne na tom mieste, ktore som mala v mysli...
tak si teraz nahovaram take veci, ze to bolo to moje malinke nenarodene...ze sa prislo rozlucit...pekne mi sibe, ze?
u lekara to bolo hrozne, celu dobu som prehltala slzy, sono dopadlo "dobre"..."maternica vyzera byt cista"...toto ked povedal, mala som sto chuti utiect odtial co najrychlejsie
@nefertitka prozivas si nejhorsi asi obdobi v zivote, je to urcite strasne tezky. urcite ti nesibe, nekdy jsou veci mezi nebem a zemi....kontrolu mas za sebou, tak tedka se pomalicku davat zase zpatky dohromady
tak jsem se rozhodla, ze anicka zitra u tchanovcu bude spat. jeste trosku pokaslava a ma rymu, ale bez teploty celou dobu, v noci spi normalka a uz se doma mooc nudi celej tyden. manza dosel tedka domu nachcipanej jak svina, tak aby to od neho znova nechytla. zitra si ji vezmou odpoledne a v sobotu odpo si pro ni dojedeme. zvladnou nasplichat do nosa a do krku dat na kasel. ja dlouho rozmyslela, jestli dat ode me nachlazeny dite, ale bude to pro ni lepsi. ja mam trosku nervy, co kdybych byla tehu, tak abych to od manzi nechytla,ale to uz asi neovlivnim. 😖 co se ma stat, stane se.
@nefertitka fakt me to moc mrzi, cim si prochazis, je to sileny. muzu jenom drzet palec, at to brzo prejde.
@nefertitka ach moja, doľahlo to teraz na teba ☹ , prejde to určite, dobre by bolo k niekomu zájsť, možno naozaj aj lieky na čas, kým sa vysporiadaš, držím veľmi palce a myslím na teba
@mabe no stále som pokope, a to mám termín v sobotu, som z toho nervózna, už by som to chcela mať za sebou, chýba mi Oliv a neviem čo s ňou ak budem ešte prenášať, už sa naozaj ledva kotúľam.Dnes som prezliekla periny a šla na nákup a myslela som že budem ležať celý deň. sem tam mám kontrakciu a nič viac, v sobotu idem na CTG ale nevidím to na termínový pôrod 🙄
dobre ranko, vidim, ze jste jeste dlouho debatovaly. 🙂 tak dneska dopo vezmu teda ty nase do bytecku, i ja se tam zase tesim, byla jsem tam vlastne jednou v pondeli pri predani. ja jsem zatim ok, manza uplne mrtvej, ale sel do prace, asi prijde driv a anicka porad nastejno. hodne smrka, ale ryma asi chvilku trva, aspon ze umi smrkat.
cafte babule
elly no tak ako dnes?
mabus no ako ty?si tehu? super ze idete do bytu a kedy sa stahujete?
nef musis vydrzat urcite bude lepsie ,je to otrepana fraza ale je to tak myslime na teba
domka dnes bez teploty ani vecer uz nemala tak sa tesim
ahojte, tak uz jsme zpatky. nasi prohlidky bytecek,je ja se tak tesim, ale bude to fakt prace nez si to zaridime. vykoukla aji soused duchodce naproti 😀 , to se musi zkontrolovat novi sousedi, to je jasny. dojely jsme domu a manza je z prace doma, ma horecku. tak snad to nechytneme. lezi v loznici, my s anickou v obyvaku.
@bambi7 ja test nedelala dneska, nejak se me do toho nechce, zvlastni. mam pocit, ze nevedomost je lepsi, ale zase musim vedet, jestli vysadit utros. takze zitra rano. kdy se stehujeme? to nevim, bude jeste spousta prace. je to proste byt v zakladu, takze vse predelat. koupelna se zachodem zdena, podlahy, vymalovat, oskrabat a nahodit omitky, zeme,...
@mabe
@bambi7 ja po starom baby, cítim sa už unavene, ale kontrakcie niekde, dnes ma trošinku brucho pobolieva ale to už týždeň a nič, zajtra mám termín, takže to vypadá, že prenášam, ach jaj 🙄
inak dnes som straaaaaaaašne lenivá nič nerobím, ani nevarím, neupratujem, neperiem, som si všetko už porobila, tak len ležím celý deň a pozerám tv
cafte babule
elly nic nerob ved mas narok len lezat pekne oddychuj 😉
ja mam navarene poupratovane a seknut chrbat co vam poviem zle som sa asi obliekla a ofuklo ma .....tak sa nahrievam na deke
tak anicka dneska zase nespala po obede. tedka je nahore u babicky na pohadkach a podle me ji tam usne,ale co. tchanovci si pro ni dojedou kolem 17h, tak aspon budou mit peknej vecer. 😀 ja jdu vecer se bavit, snad nebudu nemocna.
tak anicka uz je s tchanovcema a co ja? manza lezi v posteli a poti se a ja zacinam byt bezradna. to materstvi teda. rikam si: nezhorsi se ji to nachlazeni u babicky? vim, ze jsem udelala spravne, akorat by se to od manzi zhorsilo, ale vsak vite. ...proste uz tedka me chybi. 😝 🙂
@mabe no poznám, ja som bez mojej už od pondelka a ešte ostáva u starkých ☹ , strašne mi je smutno za ňou
dnes termín a nič. na CTg som mala poriadne kontrakcie stále cítim nejaké, ale nie je to ešte pravidelné a nesilnejú, otvorená som len na jeden prst, že je to na spadnutie, no ale to tvrdia už týždeň 🙄
holky, tak jsem nakonec povolila na zadost tchyne, aby anicka byla u nich do zitrka. manza sice teplotu uz nema, ale chrchle a o me se taky neco pokousi. tak cajikuju, cucam, vitaminy, snad to bude ok a nepodlehnu a zustane to jenom u nachlazeni. anicce je snad u tchyne lip, ael ja to teda nesu spatne, jeste ode me na dve noci nebyla. 😝
cafte babuleee
no ellyyyyyyyyyyyyyyyyyy super mod gratulujem vela mliecka a zdravicka prajemmmm a je krasnyy
tak sa drzteeeeeeeeeeee
mabus ako si tehu daj vediet a co anicka ?
nef uz lepsie aspon trosku?
no ja by som mala ist spat ale nechce sa mi 😒 klasika ,tato siel tiez teraz spat pozerali sme si fotky ked bola domka maicka tak sme sa nasmieli babulka nasa krasna
tak sa majte a inak dobre ranko 🙂
ahojte devcata, tak konecne se semka dostavam. manza mel v patek a v sobotu teploty asi chripka a ja do chytla v sobotu a vcera teda jsem myslela, ze nedoziju. 39C horecky a cely telo bolelo ani otevreny oci jsem mit nemohla, fuuuj. pak me pomohly zabaly, to se me ulevilo vecer a dneska uz bez teploty, trosku ryma, sem tam zakaslu. anicku jsem kvuli manzovi dala v patek k tchanovcum a nejdriv to bylo domluveny do soboty, pak jsem to ac nerada prodlouzila do nedele a vcera jsem poprosila nase, tak anicka je u nich do zitrka zatim, uvidime jak se zitra budu citit. vcera jsem to uplne obrecela, nejsu na to vubec zvykla. zatim byla anicka ode me, jenom pres jednu noc. 😝 vim, ze si musi zvyknout nekdy...pry to zvlada bezvadne, uziva si to, tak aspon ze tak a ze je zdrava.
@ellysa gratulujuuuuuu 😉 krasnej 😉 😉 😉 tak at jste brzo doma a uz je vse ok.
@bambi7 v sobotu jsem si delala test a nic, tedka uz jsem si ho nedelala, ale zacinam spinit a pripada me to, ze se rozjizdi MS, tak pristi mesic se musime vic snazit. 😀


psychika je svina