Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
Ahojte, tak mi dnes poobede volala mama, ze babke zistili rakovinu prsnika, ze uz ma metastazy vsade, aj v kostiach, nevedia, kolko jej ostava casu, ze uz jej v tomto veku 83r. nechcu robit biopsiu, ale ze moze tu byt este tyzden, mesiac a moze u byt aj do buducich vianoc...preto jej chudatku byva tak zle a vsetko ju boli 😢 ...je to pre mna hrozny pocit, ze sa moze pominut hocikedy, aj ked na druhej strane sa dozila celkom pekneho veku uz, ona o nicom nevie a dufam, ze jej to nikto ani nepovie...podla mna lepsie, ked o tom nevie
co ked sa napriklad stane nieco ked budeme akurat na dovolenke?a tiez zit s tym pocitom, ze sa uz len trapi, lebo ma slabe srdce a uz ziadne liecenie v jej stave neodporucaju...
vzdy ked sa ma aj u lekara pytaju, ze ci mal niekto v rodine rakovinu prsnika odpovedam ze nie a teraz uz ju v rodine mame...cize uz mam na nu vyssiu sancu aj ja...ale hadam ked budem chodit na preventivky...
to je to, ze zeny jej generacie nechodili na preventivne prehliadky, preto je to uz tak daleko...
aj ked uz ma 83rokov, je to pre mna sok:(
a este ked vidim, ako to zobralo moju mamu....ach...
a inak sme dnes boli doobeda vonku, ja som si trosku zabehala...a Nikolke spalilo rucicky 😝 ...uz ju musime asi natierat
dobre ranko, tak anicka jela s moji mamkou k nim do zitrka. ja tedka musim dedovi k diabetolozce pro inzulin novej a pak druhymu dedovi vyridit prispevek na bydleni. takze mam dopo litani po uradech. 😝 anicka v noci dost kaslala i tedka, teplotu nema, porad sopli. tak jsem je vybavila kapkama a siruipem proti kasli. trosku mam vycitky, ze jsem nachlazenou ji dala pryc, ale u nasich bude na tom stejne jako doma a mozna lip, ze bude mit o zabavu postarany a zitra po kontrole v poledne si pro ni dojdu. co myslite? trosku me hloda cervik. 😖 teplotu vubec nema a tvari se normalka, akorat nachlazene.
@nefertitka je me to lito. vis, ze mame dedu, kterej ma rakovinu plic a uz metastaze, dneska jde na ko po 1,5m. taky s nim nic nedelaji, akorat tramal na bolest. vykaslava krev, nemuze uz jest moc tuhy, zvraci,.. 😖 je to hodne smutny, ale je pravda, ze uz maji vysokej vek. 😖
@ellysa tak mate asi to stejny jako my. snad to nachlazeni brzo prejde
@mabe no ved, ze sa dozili celkom pekneho veku .... len si neviem ani predstavit, ze mi zavolaju na dovolenku, ze zomrela, co potom spravim? ale zas vybavit taky pohreb aj nejaku dobu trva, ze?
a v pohode, ze si tam Anicku dala, ved bude o nu dobre postarane a ty mas vybavovanie, tak neni o com🙂
@nefertitka pohreb je do tydne od umrti. ja jsem byla v pondeli te tete co sla na operaci hlavy a nedopadlo to. neboj, to nebude tak rychly. deda manzuv to ma zjisteny s metastazema 2 mesice a porad tady je, sice je to cim dal tim horsi, ale je tady zatim.
vis, ja mam asi takovy ty matersky pocity, ze jsem se zbavila nemocnyho ditete... 😝
tak uz jsu konecne doma. dedova diabetolozka rekla, ze je to hlavne o psychice ten jeho zdravotni stav, coz mi vsichni vime - sanitky a tak...to uz se asi nezlepsi. pak jsem jela na socialku vyridit druhymu dedovi prispevek na bydleni a pani rekla, ze nemam obcanku jeho, tak nic. proc me ta krava to nerekla minule? ja vim, aji ja sem na to mohla myslet, tak tam budu muset s dedou. tedka babicka nahore rikala, ze jsu unavena a anicka nachlazena, tak jestli se nechceme stehovat az pozdeji. my to mame v planu tedka o vikendu, kuchyn uz mame hotovou, nebo 1.5. i statnim svatku. pristi sobotu jedeme na dovcu, tak uz pred ni chceme to mit hotovy. ale ona babicka nevi, ze ja uz chci mit "klid" a mit svoje starosti, ze kvuli dedovi se nervuju a nespim...
anicka pry zakasle sem tam, takze to neni tak hrozny, jak to vypadalo rano. ja se tedka najim, natahnu se a pomalicku zacnu delat poradek ve skrini. vyhodim tricka co uz nenosim a neco sbalim do pytlu na prevoz. odpo pujdu za manzou na byt se podivat. 😀
boze keby ste poculi, dole pod nami byva nejaka matka asi so 6 rocnou dcerou, kazdy bozi den po nej tak blaci a z toho co sa tam deje, sa mi zda, ze ju aj mlati...chuda dieta, aj teraz..."ty hnusne decko nepodarene"...a taketo hlasky...zeby kazdy jeden den az tak strasne neposluchalo???
doobeda sme boli na ihrisku a poobede na kolotoce, prisli k domu mojej mamy, to zas bude pistania, lebo vsade bude chciet ist 100 krat 😝
@mabe mi hovor, take hlasky som dnes pocuvala, ze ci chce este po papuli a nech neziape, lebo jej tu papulu zalepi....no podla mna to uz je moc...normal ze na socialku
ahojte, holky tak dneska se me nejak mota hlava. dopo celkem dobry, ale tedka jak jsem jela z bytu domu, tak me bylo jakobych mela kazdou chvili odpadnout. tedka jdu zehlit a pak jedeme s manzou jeste do ikei, podivat se na skrine do loznice. 🙂 anicka pry sem tam zakasle, ale ma tu rymu. tak snad to bude jenom nachlazeni. zitra dopo musim na postu jeste a pak k dr. na kontrolu, snad bude vse v poradku.
dobre ranko, tak musim za chvilku na postu a pak na kontrolu, jsu z toho nervozni lehce, snad bude vse v poradku. mamka volala, ze anicka se vzbudila v 6h nechtela jest ani pit, jenom pohadky pustit a pak usla zase. mamka me to volala, ze je asi nemocna. snad to tak neni, ona ta ryma je otravna a z toho kaslani. takze bych uz nejradsi byla u ni a zkontrolovala si ji. 😖
@nefertitka no teda, to si nikolka zablbla 🙂
ahojte, tak kontrola dopadla v poradku. mame 54mm, krev v poradku i moc, za mesic na kontrolu. uz me vysadila i utrogestan, tak snad uz budu mit vic i energie. 🙂
ahojte dievcata . Vy ste si vsetky presli dvomi potratmi ? ja som pred 3tyzdnami prisla o druhe dietatko a dnes mam neskutocne zly den :( dusevne sa citim uplne na nic ako taka psychopatka ci vrahyna,najradsej by som videla kazdeho mrtveho kazdeho nestastneho ako som ja ☹ . Bola som uz celkom v poriadku no opat to prislo. Ako ste dokazali bojovat po treti x o dieta ? ja to urcite nedokazem nemozem deti ani citit nieto vidiet ..proste nic,nenavidim ich ☹ .. Chcem bit len s mojimi syncekmi tam hore a bit stastna ☹ dnes mam naozaj zly den prosim nemyslite si ze niesom normalna len to potrebujem vsetko zo seba dostat von ☹
cafte babule
mabus tesim sa ze ste ok ved ako inak uz bude vsetko ako ma moc sa tesim slniecko moje 🙂
my sme boli s domkou v obchode nakupit a teraz peciem korpus na tortu a pripravila som parizsky krem do torty dam ho do chladnicky a zajtra mozem plnit tortu dam tam aj jahody a maliny 😉 idem robit konikovu tortu my little ponnytak snad sa podari .....
min.rok bola minnie a teraz koniky no 😎
teraz sa domka hra spravila som jej stan z deky akoze zamok a je spokojna doteraz pomahala miesat v sobotu mame oslavu juj uz bude mat 4 rokyyy laska moja
nef niky aj ty kocky nase super ste mali den 😉 este cvicis?ja som zacala behat
ivik to mi je luto cim prechadzas ono vsetko chce cas je to otrepana fraza ale je to tak ja mam za sebou 3X ma a mam babulku moju a snazime sa dalej je to beh na dlhu trat ale treba verit ze sa podari a vyjde to.....chapem ze ti je tazko ked vidis male deti je to tazke ale zvladnes to uvidis vsetko chce cas
ja po prvom MA som bola tiez na tom zle, po druhom som sla z nemocnice vysmiata moj si myslel ze mi preskocilo ale povedala som si ze budem mat babo aj keby co bolo a nebudem sa trapit a coskoro som bola tehu a mam krasnu princeznu ,pred 7mes som bola tehu a nedopadlo to dobre ale nevzdavam to skusame dalej ked vidim moju princeznu tak chcem mat aj dve este 😉 😀 keby to slo ale budem rada aj za jedno
tak to nevzdavaj vsetko bude ok a budes stastna mamina len sa nevzdavaj
@ivik4 neboj všetko chce čas, hlavne sa necíť vinná, že máš také pocity, je to normálne, niekto sa začne snažiť o pár mesiacov, nikomu to trvá dlhšie,čo sa stalo je už minulosť, musíš to brať tak, že začal nový deň a všetko bude lepšie a raz bábo v náručí mať budeš. však sa pozri len na túto tému...
tak s anickou tedka balim veci do krabic. teda ona se vzteka, ze to tam nechce a to nechce....za chvilku pujde spat, tak budu mit na to klid. 🙂
@bambi7 tiez som zacala behat😉 bola som dva krat, zatial sa do toho len dostavam, ale celkom ma to bavilo. Minule som nevladala ani pol drazdiaku zabehnut a dnes cely ale s vypatim vsetkych sil 😝 ...mam slabu kondicku. ale hadam postupne to bude lepsie, tebe ako to ide?
holky, mam nejak strach vysadit utrogestan naraz. rikam si, ze bych ho dala jeste par dni na noc? 😝 asi je to jenm psychika, ale...
ahojte, tak jsme byla s anickou rano u dr. v noci jsme skoro vubec nespaly a anicka mela davyvej kasel. dala nam codein na noc a jeste nejaky prasky na ten kasel 2x denne a jinak kapky do nosu. v pondeli jdeme na kontrolu, kdyby se to nelepsilo na pohotovost. aji nam pujcila inhalator domu, ale anicka zatim odmita. dopo uz to bylo lepsi a tedka jedla a zase si ten krk rozdrazdila.





@mabe tak to si piš, že já taky, my máme zatím jako rodina s manželem jen králíčka🙂už jsme se dokopali daleko, tak snad to bude ok, chce to pozitivní mysl🙂