Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
@mabe chuda Anicka, k lekarovi chod, ak horucky pretrvavaju viac ako tri dni, myslim, ze inak netreba,...ale samozrejme ak sa ti nieco nebude zdat, tak utekaj
@nefertitka uvidim jak na tom bude do zitrka. tedka pres den pokaslava sem tam, ani ryma ji netece, proste uvidim jak to bude s horeckama
ahoj holky, u mě zatím vše v pohodě, trochu mi začíná vyskakovat bříško, jinak už mě bolí jen prsa a občas jsem teda unavená, 21.5. jdu do poradny, ale bude se jen poslouchat srdíčko, tak moc věřím, že už bude vše nadále ok 😉
ahojte, tak anicku uspava manza a ja se divam na hokej. zitra musim rano na krev na endokrinologii, prijdou rano nasi na dopo, takze zajedu anicku prihlasit do skolky na ten primestskej tabor a neco si pokoupim. jinak musim rict, susicka uzasny....
@casia ahojky, tak vidis a ja mam bricho jak v 5mesici s anickou 😀 ja jdu taky 21.5. jeste na ko na screening dodelat a pak 23.5. ke sve dr. urcite vse bude ok 😉
ahojte, tak anicka v noci spala pekne, zdala se me jeste teplejsi v noci,tak bez mereni jsem ji dala trosicku paralenu a tedka uz je ok. sem tam zakasle,ale zadna teplota. tak jeste zitra doma a pak uz zkusime jit asi ven, ma byt krasne. v patek jsem ji jeste ze skolky omluvila a domluvila jsem ji dneska primestskej tabor v cervenci na tyden na zkousku pred skolkou. teda nevim, co budu delat ja, kdyz budu mit dite ve skolce celej den. tema: hratky se zviratky
nasi pekne anicku unavily jak blbly dopo, tak tedka spanek a odpo asi budeme trosku zase uklizet s anickou.
jinak jsme koupila anicce imunoglukan na jeden mesic udelam takovou kuru. tedka byla trikrat po sobe nachlazena behem dvou mesicu, tak ji to treba pomuze
holky, pristi utery jdu jeste jednou na kontrolu NTscreeningu. prcek sebou tak mrskal, ze dr. nemohla zkontrolovat prutoky pupecnikem. byly jsme tam hodne dlouho a proste to neslo, tak si me obejdnala za tri tydny az bude prcek vetsi. vsechny hodnoty byly ok, jak UTz, tak krev, ale zacina ve me hlodat cervik, jestli budou i prutoky v poradku? achjo, porad aby se clovek neceho bal. 😖
Ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla. S malým je pořád co dělat, takže na koníka moc času není. Nebudete tomu věřit, ale už mu bude 27.5. 6 měsíců. Hrozně ten čas letí.
@mabe MOOOOOCCCC Gratulujuuuuuuuu. Já věděla, že až sem přijdu, budeš kulička 🙂.
dobre ranko, tak anicka tak krasne spinka sama v pokojiku, musim si ji pochvalit. 🙂 vcera v 21h jsem ji rekla jednu pohadku a dobrou noc a ona si pak jeste zaspivala jednu pisnicku a spala. 🙂 dneska rano vstavala v 7h. v noci 3x zakaslala jinak dobry, vcera vecer mela 37,2C a tedka ma 37C, tak to je v poho, nachlazena je, takze telo nejak reaguje. dneska teda jeste doma a zitra se uvidi, snad uz to bude jenom lepsi a lepsi.
@martusinek ahooj, ty jo 6 mesicu, tak to je mazec, jak to leti.diky, ja verim, ze to bude ok, ale malej cervik hloda, to vis uz mam strach.
taky byste jeste nesly k dr. ,ze? uvidim, jesti ten kasel bude ustupovat nebo jak , kdyztak pred vikendem k dr. zajdu. zatim se to lepsi ten stav.
co dneska delate? ja budu doma s anickou, dneska zadna navsteva, manza sel do prace jeste nez jsme se vzbudily a po praci ma basket, takze celej den doma. ja uz bych tak sla ven. 😖 no, musim to nejak vydrzet.
@mabe ja by som nesla, ved sa jej to zlepsuje, my chodime k lekrake az ked sa stav par dni nelepsi, alebo nebodaj zhorsuje...ona nam to tak vzdy aj vravela, ze naco ju tam trepat, ze moze este aj nieco ine nachytat...
ahojte, je tu niektorá taká, čo mala výsledky krvi v poriadku aj z genetiky, aj hematológie a preventívne si pichá frexiparine a užíva duphaston, je to vôbec potrebné?
@nefertitka tak to je dobre, ze me to pises 😉 a jak se mate?
@mirka ahoj, ja jsem brala preventivne utrogestan, ale neredila jsem si krev, ale jsou tu takove
@mabe no moc dobre sa dnes nemame:( dnes nas babka uz opustila 😢 😢 😢 clovek to cakal v podstate, ale ked to prislo, aj tak je to sok ☹
@nefertitka tak uprimnou soustrast, je me to lito, ale je to pro ni vysvobozeni, uz se moc trapila ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
@mabe ja viem, tiez som to vravela aj mojej mame, ta je v uplnom soku, lebo sa to sa to stalo asi pred dvoma hodinami a bola pri tom...ze zjedla buchtu, co jej suseda priniesla, ze s takou chutou velkou, mama sa tesila a divila, ze preco jej to tak zrazu chuti a pri tom jedeni zomrela. Strasne...na jednej srane je dobre, ze nezomierala sama, ale na druhej strane nezavidim mame, ten obraz bude mat dlho pred ocami a o to je to pre nu tazsie cele...nechcela by som ju pri tom vidiet teda
@nefertitka ono to tak casto byva, ze clovek se vzbrabora, lidi se tesi, ze je vse lepsi a on umre. nase babicka to tak taky mela. byla ve spatnym stavu a najednou se to zlepsilo a druhej den umrela. 😖
@mabe ved to, predtym nejedla nic, chodili jej pichat infuzky a dnes ze aj rano si dala a aj na obed tu buchtu ....poslednu 😢
ja fakt neviem, ale nieco bude medzi nebom a zemou, tak ako pri dedkovi, tak teraz aj pri babke som to citila, song v radiu ked som sla k lekarke a ten pocit k tomu a potom hned ten telefonat od mamy...az nechapem
cafte babule
nef to mi je luto uprimnu sustrast
mabuska ahoj ako bolo na dovolenke? a anicka je chorucka tak skore uzdravenie......a ako sa citis?
my sa pokusame normalne tak uvidime .....inak vsetko ok domka raste beha stale sme vonku pokial neprsi 😀
kresli kriedou maluje doma a chodime na kruzok dnes malovala tak bola rada
minule boli vonku a malovali na platno to bola uplne nadsena
nef na dovolenku nevieme uvidime kam chcem ist aj za sestrou do skotska ale asi az v septembri ....
tak cafte babulky
dobre ranko, anicka vypada uz dobre, ale me nejak skrabe v krku a kaslu. snad se to nejak moc nezhorsi. dneska planuju jit odpo na chvilicku ven, aspon se trosku provetrat. anicce se tady asi dobre spi, musim ji vzdycky v 8h budit. 🙂
@bambi7 ahojky, dovca byla uplne supeer. anicka mel spoustu kamaradu, delaly jsme vylety, ja chodila cca 5km v prumeru a tehu zatim tuk tuk 😉 no, proste bezvadny, akorat jsme si dovezly to nachlazeni.vsak venku uz je teplo, takze snad to nebude trvat dlouho. drzim moc moc palecky, at se zadari 😉 moc si to zaslouzis 😉
@nefertitka úprimnú sústrasť ☹ ☹ ☹ ale určite jej je už lepšie, musíte tomu veriť
baby ja nič nestíham, muž pracuje strašne dlho, väčšinou ani deti nevidí, už spia keď príde a ešte spia keď odchádza, je to nafigu a ani nevypadá, že sa to zmení. Ja už začínam mať tiež dosť, pritom deti nie sú zlé, len asi že som stále sama a stále je to rovnaké. Teraz sa zabávam len tým, že kupujem Oliv darčeky na narodky, až to preháňam, ale asi si tým kompenzujem toto všetko.
Aspoň na víkend ideme na Oravu, budeme tri dni, tak aspoň iných ľudí uvidím a deti aj iní ponosia 🙂
@nefertitka no, neni to tak strasny, ale citim ze jsu nachlazena. tedka jsme doma a odpo pujdeme na chvilku uz ven.
@ellysa jejda, to musi byt zahul. vubec si to nedokazu predstavit. ja jsem sama s anickou a taky jsem rada, kdyz manza dojde domu.
ja sa strasne tesim na dnesny vecer na tu pohotovost zubnu, ako si to tam pekne odsedim medzi sto ludmi...preco ked mna nieco chyti, tak to musi byt nieco co sa tyka toho lekara, ktory akurat neordinuje...pomooooooooooc

dobre ranko, tak anicka vcera vecer zase 38,6C. v noci taky horela, ale tedka uz je zase ok. sem tam zakasle a ma hlenovitej sopel. premyslim jestli jit zitra k dr. ale zase se nechci zbytecne hnat. ma horecku vzdycky vecer a v noci od patku, takze zatim dva dny po sobe, pres den zvysenou. uvidime co zitra. v noci pekne spala, sem tam zakaslala, takze zadny duseni. uvidime.
jinak o prazdninach ji zkusim dat na tyden do skolky. jak chodi 1x tydne na 4h, tak delaji primestsky tabory na celej den, tak to zkusime, takova zkouska pred zarim. 😀