Folikul po ovulaci, může být vidět na UTZ?

fujarka22
8. led 2018

Ahoj,prosim muze byt na uzv videt folikul po ovulaci nevo zanika a videt nemuze byt?

janyshka
8. led 2018

Folikuly jsou na vajecnicich videt bezne kdykoliv v prubehu cyklu. Hodnotime podle toho folikularni zasobu zeny - v IVF pouzivame termin AFC. Pri ovulaci dochazi ke zrani vajicka a rustu (vetsinou jednoho) dominantniho folikulu. Dominantni folikl dosahne velikosti kolem 20 mm a pukne a uvolni vajicko - ovulace. Po ovulaci se praskly folikl meni na tzv. corpus luteum - zlute telisko - nedojde-li k otehotneni, tal zaniká.

fujarka22
autor
8. led 2018

@janyshka moc dekuji za odpoved,vy jste gynekolozka ze? Ja prave dnes byla na uzv a doktor mi rekl ze mam folikul 15mm ale ze se mu podle sliznice zda ze uz je po ovulaci..tak tomu nerozumim myslela jsem ze pak zanika...a dnes mi teprve zacly ovulacni bolesti a mam bilkovy hlen...ovu testy jsou negativni...styk jsem mela vcera a vic nebude bohuzel tak by me zajimalo jak to je a zda je sance

janyshka
8. led 2018

@fujarka22 klidne muzete mit ovulaci pozdeji. Podle folikulu 15 mm by to odpovidalo tak na ctvrtek/patek. Zkuste znova test ve ctvrtek...

fujarka22
autor
8. led 2018

Moc dekuji za odpoved 🙂 a po testu k ovulaci dochazi tak za 24 h?

janyshka
8. led 2018

@fujarka22 ano +/- 24 hod. Takze styk mit idealne druhy den po pozitivnim testu 😉

fujarka22
autor
8. led 2018

Tak to asi neklapne tenhle tyden....:-/ styk vcera to asi nedopadne ze?

petulililinka
4. zář 2019

@janyshka zdravim. chci se zeptat, kolik dni po ovulaci se dle zluteho teliska pozna zda ovu byla ci ne? a kdyz v deloze uz je sliznice triple line tak uz probehla? totiz pred tydnem napravo folik 10 mm nalevo 11 mm...dnes nalevo 22 mm a napravo nic...ale na zlute telisko to nevypada, tak mi moc neni jasne kam ten folik zmizl? 🙂

janyshka
9. zář 2019

@petulililinka folikl se od žlutého tělíska dá na UZ velmi dobře odlišit...vypadá totiž úplně jinak 🙂 Podle toho co píšete, tak jste těsně před ovulací. Ten 11 mm folikl vlevo byl dominantní a za týden narostl na 22 mm...těch 10 mm vpravo tam mohlo zůstat nebo se zmenšit....

petulililinka
9. zář 2019

@janyshka jo on se muze dokonce i zmensit? ja jsem se jen lekla aby se neoplodnil jeden a po dvou dnech dalsi 😀 ovulace u me pravdepodobne ten vecer v den utz probehla...ted je otazka jestli byl prestarlej ci ne, jak rikala dr... nebo kdyby byl tak by rostl dal a BT se nezvysila? 4. den mam pres 37 bazalni teplotu...