icon

Jak se správně měří bazální teplota?

avatar
snaziciseveronika
15. kvě 2012

ahojky maminky, snažilky a ostatní🙂 přečítám si ,jak správně měřit bazální teplotu a stále to nechápu... jsem asi opoždná , chtěla bych vás poprosit, jestli mi to někdo může polopaticky vysvětlit ... abych tomu aspon trošičku rozuměla🙂 mockrát děkuji 😉

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 18. čer 2026 · 46 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Bazální teplotu (BT) je třeba měřit každý den ráno ve stejnou dobu bez vstávání z lůžka, ideálně po probuzení a před návštěvou WC, přičemž lze měřit vaginálně nebo orálně a vždy stejným teploměrem; podrobné instrukce jsou na merenibt.xf.cz.
  • Ovulaci lze potvrdit podle BT až po třech po sobě jdoucích dnech zvýšené teploty; před menstruací teplota často klesá nebo klesne v průběhu MS.
  • Měření BT při užívání hormonální antikoncepce nedává smysl, digitální teploměry někteří uživatelé považují za méně přesné a rtuťové teploměry byly zmiňovány jako spolehlivé, avšak jejich prodej je zakázán.


Nejčastější otázky

Q: Jak přesně měřit bazální teplotu každý den?
A: Měřte ihned po probuzení ve stejnou hodinu, před vstanutím a před návštěvou WC, používejte stále stejný teploměr a stejné místo měření (vagina nebo ústa); podrobné návody jsou na http://merenibt.xf.cz/ a grafování lze dělat na http://www.fertilityfriend.com/.

Q: Kdy během cyklu začít měřit BT a má se měřit i během menstruace?
A: Měření lze začít po skončení menstruace nebo už během MS podle preference, ale mnoho žen začne až v době, kdy krvácení ustává; stačí měřit i při menstruaci, není to nutné, pokud preferujete začít po skončení.

Q: Jak ověřím, že jsem ovulovala podle BT grafu?
A: Ovulaci se považuje za potvrzenou, když následují tři po sobě jdoucí dny s vyšší bazální teplotou oproti předchozím dnům; náhlé snížení teploty obvykle signalizuje blížící se menstruaci.

Q: Má smysl měřit BT při užívání hormonální antikoncepce (HA)?
A: Ne, při HA tělo obvykle neovuluje, takže BT zůstane podobná a z měření se nedají vyčíst informace o ovulaci.

Q: Ovlivní měření BT fakt, že jsem se probudila dřív nebo jsem se hýbala před měřením?
A: Ano, probuzení o hodinu či více dřív nebo fyzická aktivita před měřením může hodnotu změnit; pokud pracujete na směny, míň spánku lze kompenzovat pravidlem minimálně tří hodin tvrdého spánku před měřením.

Q: Jak dlouho musím měřit, abych pochopila svůj cyklus?
A: Doporučuje se změřit alespoň jeden cyklus pro základní orientaci, ideálně tři měsíce, aby se získal opakovatelný vzorec; sledování plodného hlenu se doporučuje jako doplněk.

Závěry z diskuze

Shoda

  • BT se má měřit každý den ráno ve stejnou dobu ihned po probuzení, před vstáním a před návštěvou WC.
  • Používat stále stejný teploměr a stejné místo měření (vagina nebo ústa).
  • Ovulace se potvrzuje až po třech po sobě jdoucích dnech zvýšené bazální teploty.


Sporné názory

  • Některé zdroje doporučují měřit vaginálně jako nejpřesnější metodu, jiné preferují orální měření jako pohodlnější.
  • Některé ženy měří i během menstruace, jiné doporučují začít až po skončení MS podle osobní preference.


Otevřené otázky

  • Jak přesně odlišit fluktuace způsobené narušením spánku nebo vstáváním od skutečného ovulačního vzestupu teploty?
  • Jak velký vliv má typ teploměru (digitální vs. rtuťový) na spolehlivost měření v praxi?


Zmíněné značky a firmy

merenibt.xf.cz, fertilityfriend.com

Zmíněné produkty a metody

bazální teplota (BT), vaginální měření, orální měření, digitální teploměr, rtuťový teploměr (prodej zakázán), sledování plodného hlenu, hormonální antikoncepce (HA), kyselina listová, pyridoxin, grafování na FertilityFriend

Místa a osoby

Praha

Strana
z2
avatar
raffaelo
30. pro 2013

@ivet1987 v pohodě, neomlouvej se 🙂

avatar
nikysek12
31. pro 2013

To je ten problem ja v tom tak trochu plavu 😀 nevyznam se v tom..

avatar
nikysek12
31. pro 2013

Ja se omlouvam ale nevyznam se kdy jsem mela ovu nebo tak, 😢

avatar
andelka
31. pro 2013

@nikysek12 a jak dlouho měříš? jen ten týden? to je samo o sobě málo..jako teploty nad 37 obecně jsou považované za těhotenské, ale není to pravidlo. A týden zvýšených teplot je ještě málo na to, aby bylo na testu něco vidět..to až tak po 10-12dnech nejdřív.
A měříš to správně? každý den ve stejnou dobu hned po probuzení?

avatar
9161302755
25. bře 2014

Ahoj mám dotaz, jsem nafoukla, pálí mě žáha, pobolívají mě prsa, hrozně me bolí v podbříšku, mám pocit plnosti.. hodně piju až abnormálně 2 dny mám zvýšenou teplotu 37, 2 mám den pred OVU. Tyto bolesti trvají už asi 10 dní. Test mi vyšel před dvěma dny negativní. Co to tedy může byt?

avatar
janadajova
3. dub 2014

sem 4 dny po ovu 5 po styku a teplota je 37,3 do ms zbývá 10 dní , jak to je když ms bude přicházet teplota bude klesat když těhu tak se nehne ,?

avatar
bubicko
2. dub 2017

ahoj chtěla bych se zeptat jestli se bazální teplota měří i v dny menstruace díky 🙂

avatar
tammm
2. dub 2017

@bubicko není potřeba,až ti skončí tak začni.

avatar
bubicko
3. dub 2017

@tammm děkuji 👍😉

avatar
bubicko
6. dub 2017

zdravím všechny chci se zeptat jak správně měřit bt vůbec tomu nerozumím chtěla bych poradit a taky jaká ma být správná teplota prosím 🙂

avatar
dockis44
16. dub 2017

Ahoj holky jsem tady nova 🙂 je mi 26 a rozhodli jsme se s pritelem ze jsme pripraveni na miminko. Ziju v Praze vic nez rok a pul a jeste jsem si nenasla zadnyho lekare. Ale uz se chystam 🙂 vysadila jsem HA po 9 letech a vratila jsem se do starych koleji. Moje menstruace je uz sice pravidelna a kratsi ale muj cyklus trva asi jenom 16 dni. Taky jsem dost zhubla, tak jsem zacla uzivat kyselinu listovou a pyridoxin. A zacinam merit teplotu ale myslim si ze ani nemam mozna vubec ovulaci :( holky a merite oralne nebo vaginalne? Uz se pak chystam k tomu lekari protoze jsem cetla ze jsou hormony na to kdyz nemas ovulaci. Ale zatim se tomu venuju jenom mesic 🙂

avatar
katkas75
16. dub 2017

@dockis44 ahoj😀já měřím 5.mesic, vaginálně. Co jsem kolem toho načetla,je to asi nejlepší. Ovu podle toho můžeš určit,taky příchod MS. Ale k lékaři určitě zajdi,ať máš vše pod kontrolou 😉

avatar
dockis44
16. dub 2017

@katkas75 dekuji protoze mam tu teplotu pak rozdilnou kdyz jsem zkusila tam i tam.

avatar
iveta225
10. kvě 2017

Dobrý den,měla bych teda taky dotaz: kdy je dobré začít s měřením BT? Mám tím namysli jestli je vhodné začít třeba např. první den menstruace nebo jestli na tom vůbec nezáleží? Děkuji za odpověď všem 🙂

avatar
katkas75
10. kvě 2017

@iveta225 no já měřila až ke konci MS,kdy už jsem moc nekrvacela,teda po ránu.tech pár dní během silné MS jsem neměřila.teplotni rozptyl ti potom vyvstane i bez těch pár dní😉ale jak kdo chce.ja si nechtěla prasit teploměr 😀

avatar
alkuska
10. kvě 2017

@iveta225 stačí od konce menstruace, když měříš vaginálně, je to tak samozřejmě mnohem jednodušší 🙂 Když měříš v puse, můžeš i při menstruaci, ale není to potřeba

avatar
jirikmaminka
12. kvě 2019

Holky prosim jak dlouho merit BT prosim ovulaci jsem mela od 1.5 do 7.5 a mesicky mam dostat 21.5 predevcirem jsem zacla merit a mela jsem 36.8 vcera 37.2 a dnes rano 37.4 ale ja se v tom mereni vubec nevyznam a co to znamena a ovu test byl pozitivni 6.5

Strana
z2