Jak se vyrovnáváte s klesající šancí na otěhotnění?

pine
30. led 2015

Ahoj holky,
o miminko se snažíme více než dva roky, ovšem není to tak, že by vše bylo podřízeno snažení... to opravdu ne (mám práci, která mě baví, užíváme si cestování i života celkově). V průběhu cyklu je vše v pohodě, jenž když přijde menstruce, padne na mě šílená depka, řekla bych až panická hrůza z toho, že jsem zase o měsíc starší, že se opět o měsíc blížím k věku, kdy dítě mít už nebudu moct... Já vím, že jsem relativně (!) ještě mladá, bude mi 32, jenže bohužel ty biologické hodiny tlučou jako blázen... Když jsem byla v pubertě, těšila jsem se, že budu hezká mladá maminka, a toto přání se mi už fakt nesplní...Byli jsem cca před půl rokem v CAR, jsme oba dle provedných vyšetření ok, tak jsme si řekli, že tomu ještě necháme volný průběh... Navíc ani jeden z nás nejsme přízivci umělého oplodnění (důvodů máme několik, ale to sem patří jen okrajově)...Nevím, do kolika let mám čekat, než bych to začala fakt nějak definitivně řešit... To mi ovšem asi nikdo přesně neřekne... 😀 Spíš bych potřebovala poradit, jak se vyrovnáváte s tím, že stárnete a že vám klesají šance na (přirozené) otěhotnění...

ninikry
30. led 2015

@pine a to se za tu dobu ani jednou nezadarilo (i se spatnym koncem)?

alen_ka
30. led 2015

@pine mně je sice o dva roky míň a snažit jsme se teprve začali, ale pokud se nám nebude dařit, tak na tom budu za dva roky úplně stejně, takže tě docela chápu (i když v tuto chvíli jsem ještě v klidu), ten čas letí jako splašený a než se člověk naděje je mu 35 a pak mu najednou táhne na 40
ale hlavu vzhůru, máš aspoň partnera, který s tebou dítě chce a snaží se o něj, spousta holek v našem věku (nebo dokonce ve vyšším) je sama nebo je s někým, kdo nechce o dětech zatím ani slyšet a zatím to ještě ani nezkusily, někdy docela obdivuju jejich jistotu (nebo spíš naivitu) v tom, že si prostě v 35 najdou pana Božského, který děti chtít určitě bude a s ním to půjde dozajista hned

pistalinda35
30. led 2015

@pine
@alen_ka přesně tak, čas letí 😉 já našla chlapa pro život v 33letech, ve 34 jsme se začali snažit, ve 35 šli do Car... Následovaly vyšetření, diagnostická operace... Ve 36letech IVF a ve 37 jsem maminkou... Teď mi bude 38 a chceme jít brzy do dalšího... Škoda, že jsem toho nej nepotkala dřív... 😉

evulina77
30. led 2015

@pine no po dvou letech snažení bych to začala řešit s gynekologem. Umělé oplodnění je až na konci snažení mít dítě. Začíná se s léky na podporu a hledá se příčina. Pokud na umělé nechcete, jít nemusíte. Ale už bych to nenechávala jen tak na náhodě, ale šla bych náhodě směle naproti...

pine
autor
30. led 2015

@ninikry Ne,ani jednou....

pine
autor
30. led 2015

@evulina77 Kdyz jsem loni rekla sve doktorce,ze se rok snazime,tak mi udelala zakladni vysetreni,zda probiha ovulace apod.,to bylo vse ok,a hned me lifrovala do IS Care.Tam jsme absolvovali spermiogram,krev apod.,to take vse v poradku a pri druhe navsteve mi doktor vypsal,kdy mam prijit na IUI. Zadne jine alternativy....Takze na to konto jsem si rekla,ze to jeste necham byt....Ale nedari se no....

alcar
30. led 2015

@pine jeste jsou jine alternativy. Clostilbegyt, folikulometrie, Pregnyl a domaci snazeni. To ti muze udelat klasicky gynekolog. Na to neni treba chodit do CARu. Nam to vyslo druhy mesic s touto lecbou. A mela jsem to presne jako ty. Dva roky snazeni, otehotnela jsem a porodila v 31 letech.

lrg
30. led 2015

@pine Hele a co zkusit nějaké alternativní metody? Už jsem ve svém okolí zaregistrovala případy, kdy početí bránil nějaký psychický blok, podvědomí, něco, co si možná ani neuvědomuješ a nějaký dobrý homeopat nebo jiný takový "šaman" 🙂 by ti z toho mohl pomoct.

evulina77
30. led 2015

@pine možná by chtělo říct doktorce, co nechcete. Případně změnit gynekologa, který bude mít jiný přístup...

evcann
30. led 2015

@pine to už nekde problem bude, nám to trvalo i pomocí umeleho opl. roky, ja si myslim, ze pokud nekdo dite chce tak mu umele oplodnení divné neprijde. Cas vam neuprosne bezi, takze bych si dobre rozmyslela co vlastne chci.

jika10
30. led 2015

No nevím, čas neúprosně běží. Já mám malou z IVFka, snažili jsme se 3 roky, příčina proč to nešlo nezjištěna, podle všech vyšetření manžel zdrav, já zdravá a stejně jsme museli postoupit IVF. Já hold na zázrak z hůry nevěřila. O druhátko se už snažíme třičtvrtě roku a taky nic, takže opě IVFko. Můj dr mi říká, že bych si měla uvědomit, že po 35 roce plodnost u žen značně klesá.Nemusí to být u všech. Mě je 35, takže raději na nic nečekám. Jo a krevní obraz a spermiogram je jen začátek vyšetření. Je tam spousta dalších potřebných vyšetření, např. imunita, krevní srážlivost, neprůchodnost vejcovodů, ....

nita1984
30. led 2015

@pine Upřímně chápu... snažíme se čtvrtý měsíc.. ideálně bych to ještě o pár měsíců odložila, protože nás aktuálně dohání pracovní starosti a neideální finanční situace, ale taky jsem v panice, že už jsem "stará".... v létě mi bylo třicet.... takže jsem te´d vlastně v pasti.. co s tím dál... miminko bych si moc přála, ale bojím se, jak to zvládneme.. na druhu stranu se bojím, že pokud to budeme odkládat budu už stará definitivně...

pine
autor
30. led 2015

Holky,dekuji za reakce 🙂 vidim to tak,ze poresim jeste dalsi vysetreni....ale nevim,zda mam "jen tak" na ne narok? Jako bez toho,aniz bych byla v procesu umeleho oplodneni,pripadne po jeho neuspechu? Ja mam bohuzel vuci umelemu velkej blok....ci spis strach...pripada mi to srovnatelne s transplantaci organu....jako ze telo pripravim chemii na prijeti "ciziho telesa" a pak se dalsi chemii budu snazit ho tam udrzet....Ja vim,ze dnes je to naprosto normalni a ze takovy nazor je asi mimo,ale zatim to tak mam... Samozrejme jeste ubehne par mesicu a budu to muset asi prehodnotit... :-/

nov777
30. led 2015

@pine Zkus se na IVF dívat tak, že za normálních okolností se Vaše buňky evidentně nepotkají, a s IVF se to načasuje a zařídí tak, aby se prostě sešly. A teda nechci být zlá a asi je to individuální, ale mě teda 32 jako mladý věk nepřijde. Já byla v CAR poprvé v 27 a mladá jsem si teda na početí prvního dítěte nepřipadala. Samozřejmě k tomu musíte dozrát Vy, ale znám dost párů, co doma čekali x let a nakonec si stejně dítě odnesli z CARu. Jedni po šsti letech snažení doma, druzí po pěti letech.

pine
autor
30. led 2015

@nov777 Mladá jsem myslela spíš v tom směru, že bych ještě měla čas otěhotnět přirozeně....Beru hranici 35 let, že potom už ta plodnost klesá o hodně... Ale samozřejmě, že mladá jako že fakt mladá nejsem 🙂 Tak já jsem s přítelem 5 let, takže v době, kdy jsi šla do CAR poprvé, jsem s ním byla sotva pár měsíců a na dítě v té době ještě ani nepřišla řeč 🙂

guinea
30. led 2015

@pine Jestli ti to přidá na klidu, tak se spíš nejdřív ze všeho snaž zjistit, jestli ovuluješ, jestli má manžel spermie OK, takové ty neinvazivní vyšetření.
Já jsem taky šílela, že to nejde (ale nám to nešlo jen 4 měsíce, což mi stejně připadalo jako hrozně dlouho), tak jsem se okamžitě objednala na cvičení podle Mojžíšové. Po vstupní kontrole fyzioterapeutka konstatovala, že jsem tak zkroucená a jednostranně přetížená, že to z 50 % může být důvod neplodnosti. A že mně tedy čeká půlrok intenzivního cvičení, kdy bych ale otěhotnět neměla. A já jsem se tak hodila do klidu, že se na "nápravě problému" už pracuje a že teď stejně půl roku otěhotnět nemám, že jsem na další návštěvu s fyzioterapeutkou nedorazila - protože jsem byla těhotná 😀

melis7
30. led 2015

@pine Ja bych zatim uplne nad vekem nezoufala.32 let fakt zase tak moc neni,zatim mas casu dost.Uplne chapu,co citis k IVF, mam z toho hormonalniho koktejlu,ktery je s tim spojeny,taky husi kuzi.
Ja bych to zkusila nejak jeste resit se svy obvodnim gynekologem.Rozhodne ma vic moznoszi,nez te poslat do nejakeho Car,ale rekla bych mu,ze bych chtela zkusit neco jineho,nez hnedle IUI.Psala jsi ,ze vysetreni mas a ze jsou OK,potom bych zkusila nejake bylinky a vitaminy.But nekde vyctene nebo me tef prijde velmi zajimava cinska medicina.Ja jsem ted z ni uplne nadsena,moji kamaradce spolu s hormonalni jogou pomohla k mimcu a me taky zbavila komplikovaneho problemu.Tak bych asi zkusila to a tu hormonalni jogu.Nebo proste neco alternativniho.Dala bych si jeste cas,treba pul roku-rok (oni tyhle metody muzou byt na delsi cas).No, a kdyz nic,tak bych do toho IUI a IVF sla.
Casu jeste fakt mas dost.Hlavne zachovat chladnou hlavu s tema hodinama.Preju hodne stesti.
Jo,a kdyby to s tebou gynekolog nechtel resit,tak bych si nasla jineho.
Drz se.

radka35
30. led 2015

Přesně tak.Netlačit na pilu a hodinám ztlumit zvuk... 😀 Na toho svého jsem taky dlouho čekala a nakonec rodila v 38 a 39letech.Uznávám,že je to docela pozdě,ale nic mi neuteklo a prcky si užívám.A když se mě doktorka na gyndě ptala,jestli nebude další,myslela jsem si,že si dělá srandu.Letos mi bude 45.Nedělala,loni tak měli asi 10maminek.Ale to už je opravdu hrozný extrém.A taky jsem měla mindrák,že děti nebudou...nepravidelný cyklus a tak.Stačilo 2měsíce užívat Duphaston na srovnání cyklu a bylo po problému.Zrovna jsem byla se starší u zápisu do školy.Takže hodiny poslouchat jen z dálky a netlačit na pilu.Jen třeba trochu pomoct přírodě vytamíny a podobně.Co jsem četla,docela se osvědčilo cvičení podle Mojžíšové...

radka35
30. led 2015

abych nezapoměla,taky jsem byla už objednaná do centra v Olomouci,ale jejich objednací termín jsem už nestihla.Ve čtvrtek jsem tam měla jet a ve středu před tím mi vyšel pozitivní test.Ale už jen to,že jsem se psychicky srovnala,že mi s tím prckem pomůžou odborníci v centru nejspíš taky pomohlo.Prostě psychika a srovnání cyklu stačilo.

alen_ka
31. led 2015

@pistalinda35 tak to stíháte opravdu za pět 12 🙂 budu držet palce, ať se povede to druhé 😉

jamia
31. led 2015

@pine Výhrady k IVF plně chápu a nemusíš si vůbec připadat mimo. Jak už ale bylo řečeno, pokud není zjistitelný problém, měli byste vyzkoušet méně invazivní léčbu a tu podpořit bylinkami a vitamíny - ty kontryhel a kys. listová, manžel selen a zinek. Důležité je i imunologické vyšetření, o které bys měla gyndr. požádat, pokud ho ještě neprovedla. Taky doporučuju se ve vašem městě poohlédnout po fyzioterapeutovi cvičícím metodu Ludmily Mojžíšové - ta už má na svědomí nepočítaně dětí, ale je potřeba ji provádět opravdu přesně a pod odborným dohledem. Někdy totiž problém může být i trošku hnutá kostrč třeba po úrazu z dětství.

pistalinda35
31. led 2015

Mimochodem, ja mam hodnoty antimullerova hormonu pry lepsi nez dvacitka 😀
Takze za me rikam,co zena,to jiny fyz.stav a moznosti. I tak mi je ale lito,ze jsem nenasla toho meho driv a nemeli jsme driv i deti... Ale co nadelam ☹

reketka
1. únor 2015

Mám kamarádku, která se naprosto zdravá, stejně jako její partner snažila4 roky o miminko, ale taky pořád nic. Řekli si ,že se nedá nic dělat, IVF nechtěli a tak si zařídili adopci. Mají teď ročního chlapečka z adopce a ona 2 měsíce potom co ho měla doma otěhotněla. Takže teď budou mít dva kluky. Je to taková babská rada, ale co zkusit trávit, pokud to jde, víc času s malými dětmi a těšit ze z jejich bezprostřednosti, třeba to pak přijde samo, stejně jako u mojí kamarádky 😉 Držím pěsti!

mummy88
12. únor 2015

Ahoj, jsem na to podobně jako ty, s tím blokem vůči asistované reprodukci. Dva roky se nám nedaří, zkoušela jsem všechno možné- přírodní cesty, léčitele, byla v klidu, řešila i neřešila ovulaci, apod.. chtěli jsme s manželem udělat maximum pro to, aby se miminko podařilo přirozeně, v posteli, ale vypadá to, že se nedaří. Určitě by mimi přišlo, ale to čekání už je dlouhé. Tak jsem si to v sobě trochu přeskládala a příští měsíc mám v plánu zkusit IUI. Samozřejmě nad tím denodenně lamentuju, manželovi už ze mě trochu hrabe, dělám si bilance pro a proti, pořád chci znát jeho názor 😀 možná si to nakonec ještě rozmyslím a zase odložím, ale věřím že asi už fakt ne.. mám klidné svědomí, že jsem udělala co jsem mohla. To mi ještě tak umělé nepřijde a věřím, že to pomůže. Moc dobře ale chápu, jak se cítíš. Mě trvalo skutečně ty dva roky, než jsem byla ochotna připustit i jinou možnost, než přirozené otěhotnění. Říkám si, že zase TAK nepřirozené to není. Spermiím se akorát pomůže blíž k vajíčku a večer se pomilujeme a když se zadaří, budeme si pamatovat nás dva a ne doktory. 😉

monnn
12. únor 2015

@pine ahojky pokud nechceš jít na IVI, IVF,co třeba opravdu zkusit tu Mojžíšovou,ale jak už ti tu někdo psal ne cvičit podle netu,ale opravdu si najít fyzioterapeutku,která se tímto cvičením zabývá,já třeba měla problém s kostrčí,přitom první dítko jsme počali přirozeně a po třech měsících,na druhé jsme čekali hodně dlouho,ale to sem nepatří,též jsem užívala cca 3měsíce NosiFol -myslím,že i to pomohlo + vitamíny FertilityBlend-brala jsem pouze po jedné tabletce a manžel je měl taky+selen.Jinak co jsem četla tak ten NosiFol dost holkám pomohl ,hodně štěstí !!! 😵