Jaké brát vitamíny, když plánujete miminko a kdy začít?

wrtulka
13. srp 2007

Ahojky,
jaké máte názory na vitamíny když plánujete miminko? Kdy by se tak měly začít brát? Máte s nějakými zkušenosti? Předem díky
W.

katmi
13. srp 2007

ahoj wrtulka.. citala som o tom velmi vela literatury a vo vseobecnosti sa odporuca kyselina listova..odporuca sa vtedy,ked zacinate pracovat na babatku 😉 inak sa vitaminy neodporucaju ziadne..byvaju totiz z toho velmi velke deti a je vyssia pravdepodobnost cisarskeho rezu..

katmi
13. srp 2007

aby som to upresnila.. vitaminy farmakoidne nie..prirodnych sa moze kolko chces.. tym myslim ovocie a zelenina..

mirka20
13. srp 2007

ahoj. ja beriem kyselinu listovu a vitamin E. a pijem aj alchemilkovy caj. s kyselinou listovou som zacala hned po vysadeni HA, cize pred 4 mesiacmi a 3 mesiace sa snazime. vitamin E beriem asi mesiac a caj pijem tiez tak nejak... 😅

katmi
13. srp 2007

mirka - kde si kupila kyselinu listovu?? normalne v lekarni? a od akeho vyrobcu?

mirka20
13. srp 2007

katmi, kyselinu listovu som kupila normalne v lekarni, ale neviem, aky je to vyrobca. je tam 100 tabliet a stali okolo 230,-. ak vydrzis do zajtra, tak sa pozriem, co su zac, kto ich vyraba 🙂

wrtulka
autor
13. srp 2007

Ahojky,
holky já nevím ale není to fáma s tím že pokud se budou brát vitamíny budou z toho velké děti? Četla jsem o tom na netu a vyjadřovala se nějaká doktorka, že je to jen fáma mezi maminkama, prý to není pravda.. tak nevím..
Vemte si, třeba moje mamka měla málo tý kyseliny listový a já mám vadu srdce..
W.

mirka20
13. srp 2007

wrtulka, tu kyselinu listovu odporucam, lebo ta je velmi dolezita pri vyvine plodu. ale ostatne vitaminy mozu sposobit , ze sa narodi vacsie dieta. ja to neviem posudit z vlastnej skusenosti, tiez som to len citala. ale viem, ze kys.listovu predpisuje aj gynekolog, ked uz si tehu. ma sa brat v prvom trimestri tehotenstva,ale aj pred otehotnenim. tak ak sa pripravujes na tehotenstvo, urcite si ju zadovaz 😉

katmi
13. srp 2007

mirka - yo to uz vydrzim 🙂 😉

wrtulka - fama to neni..kamoska isla rodit pred pol rokom a hned sa jej doktor opytal,ze ci nebrala Maternu a podobne lieky, resp.vitaminy a ked povedala ze nie,tak doktor len povedal ze chvalabohu.. 😉 🙂
a pisali sme ti tu o tej kyseline listovej,ze ju treba brat najlepsie ked vysadis HAK a snazite sa o mimi 😉

wrtulka
autor
13. srp 2007

Ahojky,
hmm tak to je dobrý.. já jsem se teda své doktorky neptala, ale myslíte že to teda fakt není fáma, že se fakt rodí větší děti? Já nevím a nemůže to být náhoda? Nebo na to má každý doktor jiný názor? Jinak jak brzo před plánovaným otěhotněním je dobrý brát tu kyselinu listovou? Já jen že vitaminy v těle nezůstávají dlouho..
W.

mirka20
13. srp 2007

wrtulka, ja som pocula, ze 3 mesiace, ale to neviem presne. ale ak sa zacinate snazit, tak uz si ich kludne kup a zacni uzivat 😉

kacka.va
13. srp 2007

já papám listovku a nic jiného. Ečko mi přijde zbytečné a hlavně moc éčka není dobré. Jinak jsem četla, že i když se třeba přebyteč céčka vyloučí, tak není dobré ho v těhotenství do sebe ládovat, protože by po narození mimčo mohlo mít vyšší běžnou potřebu a mělo by na céčko vytvořenou jakousi "závislost".a to že se rodí větší děti kvůli tomu, že do sebe těhotné ládují všelijaké vitamíny, teď slýchám dost často a docela bych tomu i věřila.
jinak já mám čistou listovku a 60 tablet mě stálo 40 Kč a když jsem měla jiný druh, tak tam bylo 30 tablet za 35 Kč. Záleží, co v které lékarně zrovna mají

wrtulka
autor
13. srp 2007

Hmm, holky a myslíte že jen listovka stačí? Jasně Ečka beru ty nemusí být ale nějaký jiný vitamíny?
Co třeba Calibrum Baby Plan? Tam toho je víc..?
W.

katmi
13. srp 2007

wrtulka - presne, kyselina listova ti neuskodi.. 😉

kacka.va
13. srp 2007

no něco do sebe dostaneš ve stravě. Já myslím, že stačí ta listovka kvůli těm krvinkám. Dříve to ženské vůbec neřešili a taky měli děti. A hlavně někdo o těhotenství neví až do bůh ví kdy a taky to tím pádem neřeší 😉

katmi
13. srp 2007

wrtulka - to je podobne ako materna..ja by som to nebrala..

wrtulka
autor
13. srp 2007

No jasně, já vím že to někdo neřeší.. A taky že dřív maminky vitaminy nebraly a taky měly děti,ale říkám vezmi si jen ten příklad na mě. Moje mamča o nějaké kyselině listové neslyšela a já jsem se narodila s vrozenou vadou srdce. Nic moc.Takže myslím radši mít větší dítě než mít vadu srdce..
W.

kaciatko81
13. srp 2007

Kyselina listová (vitamin B9)patrí do skupiny B-vitamínov a v prirodzenej podobe ju obsahujú pomaranče, jahody, strukoviny a prakticky všetka zelenina so zelenými listami (kel, špenát, šaláty). Vedci nezaznamenali nijaké nežiaduce vedľa jšie účinky na organizmus ľudí, ktorí zvýšené dávky kyseliny listovej užívali. Už štúdie realizované v minulosti potvrdili, že kyselina listová dokáže chrániť pred ochoreniami srdca a ciev a mozgovými príhodami a bráni poškodeniu mozgu novorodenca pri pôrodoch.
http://ateny2004.zoznam.sk/cl/10171/130539/Taka...
o tych umelych vitaminoch a velkych detoch som pocula tiez... od niekoho kto s tym robi... ze vraj ich treba s mierou, ale ak sa da tak radsej zeleninku a ovocie 🙂

katmi
13. srp 2007

nechcem ta strasit,ale poznam pripad,ked sa dieta narodilo velke a este aj hlavicku malo velku,ako keby malo dawnov syndrom..ale to tiez mohol byt pripad jeden zo 100 mozno z 1000... ale kolko ludi, tolko nazorov na vitaminy.. vravim,ja by som to nebrala..

katmi
13. srp 2007

kaciatko - raz su to vitaminy umele..tak co od nich ocakavame..

kacka.va
13. srp 2007

jenže některým vrozeným vadám se prostě nevyhneš, ať jíš jakékoliv množství vitamínů.

miranel
13. srp 2007

Ahoj holky, kyselina listová by se měla brát 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím (tak to píšou). Já se už snažím otěhotnět 2 roky, tak ji beru už víc jak 2 roky. Nic tím nezkazíte. Je dobré brát taky vápník, protože toho v těhotenství budete potřebovat mnoho. Je dobré ho brát (lepší jsou samozřejmě mléčné produkty) před těhotenstvím a počas něho taky, aby si mimi nebralo vápník z vašich kostí. Jinak neberu nic jiného, vlastně ještě zinek. 🙂

katmi
13. srp 2007

tak to je tiez pravda.. ak je raz nieco dedicne napr.,tak mozes jest vitaminov kolko chces..tomu sa zabranit neda..a vrodena vada srdca..nieje to tiez dedicne??? 😨

wrtulka
autor
13. srp 2007

ahojky,
U nás vrozenou srdeční vadu v příbuzenstvu nikdo neměl.
Takže předpokládám že by to vrozené být nemělo.
Mamka říkala, že měla na zelené hroznou chuď, takže si myslí že toho vitamínu opravdu měla málo ..
W.

kaciatko81
13. srp 2007

katmi, no ovocie... a to je dnes uplne ciste? nic nie je ciste... ja myslim, ze vsetko treba s mierou a tak ako to vyhovuje organizmu... mlieko-nazory sa lisia, niektori hovoria, ze dospely organizmus nedokaze brat vapnik z mliecnych vyrobkov. a uz som pocula aj o pripade, ze nedbytocny sa zacal ukladat... a nie vsetko je dedicne...

katmi
13. srp 2007

no neviem.. jednoznacne sa treba spytat svojho lekara na pripadne nasledky na mimco..

petul.a
13. srp 2007

Ahoj, holky, přidám svůj názor na umělé vitamíny. Listovka je jasná, ta by se brát prostě měla. No, a pokud se týká těch ostatních, samozřejmě, že nejlepší je vyvážená strava. Jenže když si uvědomíme, že koupené ovoce a zelenina není z příliš bohaté půdy, je uměle hnojené (kolikrát vypadá jeden kus jak druhý, krásné, ale bez chuti), tak bych byla pro si sem tam nějaký ten umělý vitamín zobnout. Asi třeba ne jíst je denně, ale tak nějak - no prostě občas. Samo, pokud má někdo přísun ovoce a zeleniny ze zahrady, tak je to o něčem jiném 😉

katmi
13. srp 2007

kaciatko - to je jasne, ze nieje.. len som myslela nedavat si za hrst vitaminov co si kupis v lekarni na ranajky.. 😉

deina
13. srp 2007

Ja si vitaminy davam, viem, ze mi chybaju a priznam sa, ze vela ovocia a zeleniny nezjem, len ked mi nasi donesu nieco zo zahrady. Asi je lepsie dat si vitaminy ako nedostavat ziadne. 😖

mobina
13. srp 2007

Já jsem zastáncem toho, že 1. trim. vitamíny jo, protože tělo se s miminkem zžívá různě. Někdo zvrací to co pozře, někdo se zdravé a vyvážené stravě vyhýbá a ulítává na mastném. Je rád, že vůbec něco jí a nehladový. Pak záleží na každé z nás. Já jsem se vitamíny rozhodla brát jednou za 2-3 dny 1 tabletu. Snažím se jíst zdravě, ale pak mám prostě ulet, kdy nepozřu zeleninu ani ovoce. A jak tu psala jedna nastávající maminky, které vyšla špatná moč. Vitamínům se taky bránila, ale když na ní dr. spustila, co tedy musí za týden všechno sníst, tak si to rozmyslela. Já tedy třeba kilo ryb týdně nedám 😝

petul.a
13. srp 2007

Moje řeč. Právě jsem snědla chlebíček a směje se tu na mě větrník - kolegyňka měla narozky 😀 Jinak já baštím celkem všechno, ovoce i zeleninu, ale stejně si sem tam zobnu umělý vitamín 😉