Jaké brát vitamíny, když plánujete miminko a kdy začít?

wrtulka
13. srp 2007

Ahojky,
jaké máte názory na vitamíny když plánujete miminko? Kdy by se tak měly začít brát? Máte s nějakými zkušenosti? Předem díky
W.

melounek1
15. zář 2007

nadiku, ten vitamín A bych asi vysadila a taky jsem někde četla, že samoopalovací krémy můžou vyvolat potrat a pak babo raď.
Já jsem ted nachlazená a kamaradáka mi říkala,abych nebrala žádné kapky od kašle,že se to nesmí,ale zatím jsem jen snažilka..tak to neřeším..jinak bych se zbláznila 😀

jankatr
21. zář 2007

ahojte holky - já mám na radu svého gyndr. listovku, Calibrum babyplan a E, jinak musím říct že na ty větší děti mě taky upozorňoval když jsem byla poprvé těhu, ale je to tak, že některé maminy to opravdu přehánějí, a v některých vit. preparátech jsou i složky které opravdu pomáhají dětem takříkajíc "kynout" Takže vitamínky ano - v prvním trimestru určitě, ve druhém podle potřeby a ve třetím jen když je to nezbytně nutné - raději ovoce a zeleninku, nebo jak už tu někdo psal - místo 2 tablet denně - vzít 2 tabletky za týden, nebo klidně i 1.

1980mat
24. zář 2007

Taky se teď zajímám o to, jaké vitamíny jíst v případě, že se chceme začít snažit o miminko. 2.10. jdu ke své gynekoložce, tak si s ní o tom promluvím. Obecně si myslím, že lékaři doporučují v období snažení a v prvním trimestru tu kyseliny listovou, kterou také plánuji zobat. Jiné vitamíny asi raději brát nebudu. Myslím, že dostatek ovoce a zeleniny dodá tělu potřebné vitamíny a jiné se jíst nemusí.

lumah
24. zář 2007

Ahojte! Chcela by som sa opýtať, či niektorá z vás nemá skúsenosti s tým, aké vitamíny majú brať muži pred splodením potomka.

certica
24. zář 2007

lumah: zinok, selen, vit.E

murasek
24. zář 2007

lumah: tak jak pise certica, Ecko je moc dobry, jo a taky jsme uzivali odvar z bobkovyho listu, teda jen chlap, je to taky na plodnost a spolecne kakost - uvarit jako caj.

petul.a
24. zář 2007

Ahojky, jestli můžu poradit ty "pánské" vitamíny, tak je to hlavně selen, zinek a hořčík. Prodávají se i rovnou v kombinaci.

Jinak já jsem pila kontryhel, brala jsem feminan a potom femigard. Pro nás, holky, existují pro dobu před otěhotněním a při těhotenství dvoje vitamíny (to se tu už možná psalo, ale mně se nechce pročítat příspěvky zpátky 😅): Calibrum babyplat - ty jsou pro dobu snažilkování a pro první trimestr
GS Mamavit - ty jsou také pro dobu snažilkování a pro celé těhu (aspoň co jsem na nich četla). Já si koupila právě ten GS Mamavit, protože své těhu jsem zjistila na testu GS Mamatest, tak jsem si říkala, že když jsem tu pěknou zprávičku viděla na jejich testu, tak jim udělám kšeft 😀

susik77
24. zář 2007

presne, muz tiez bral vit.E, zinok, selen

certica
24. zář 2007

susik 😉
inac ja to na mojom nemam sice odskusane, ale keby bolo najhorsie, aj k tomu by asi doslo 😀
a myslim, ze kys.listovu moze chlap takisto kludne pridat

murasek
24. zář 2007

Petul, moc gratuluju, jen delej osvetu, at se nas to taky chytne 😀 😀

certica
24. zář 2007

este ma napadlo: sezam a slnecnicove semienka luskat, pre pohodlnych vylupane 😀

petul.a
24. zář 2007

Susik, certica, máte pravdu, na tyhle věci jsem zapomněla 😉

Tady je něco k Femigardu: http://www.hemann.cz/?lang=cz&vyrobek=1

magdalenka1
24. zář 2007

já brala v těhotenství mamavit a bylo mě z něj zle...neustále se mi navalovalo bez ohledu na denní hodinu a bylo to strašně nepříjemné, pak mi řekla kamarádka, že její sestra měla stejný problém a ať to zkusím vysadit...zkusila jsem a nevolnosti se z 99 % ztratily...mluvila jsem pak o tom se svým doktorem v porodnici a on říkal, at to neberu, že je to stejně jen reklama, ať si koupím kyselinu listovou a zbytek ať nechám na pestré stravě🙂

blka
24. črc 2008

Trošku obnovuji téma. Po přelouskání všech 😀 stránek jsem se rozhodla, že si taky koupím jen kys. listovou. Myslela jsem si i na ten femibion, ale dávat za 30 tabletek 300,- se mi nechce 😖 . Snad by ta kyselina měla stačit 🙂 . Ještě nevypadá špatně ten acidofolan 😕 - už zas jsem na vážkách 😀

elana
24. črc 2008

To máš jedno🙂 Hlavně už s něčím začni, cokoli se jmenuje kyselina listová 400mcg, je dobře 😝

blka
24. črc 2008

Elana: super, dík 😉 . Počki, a proč to mám jedno? Myslíš, že všechny mají stejný význam, jako tak samotná kys. listová?

elana
24. črc 2008

Vždyť jsou to všechno jen obchodní názvy jednoho a toho samého vitamínu🙂 Podstatné je, aby tam byla kyselina listová, folát, acidum folicum, metafolin, folacin...cokoli z toho, všechno je stejná látka. Někdy jsou k tomu dodané další vitamíny či minerály (C. babyplan má navíc C, Fe, I...), někdy jen vit. sk. B (B1, 2...a další)-to je např. kyselina listová Super od Naturvita a někdy jen a pouze ta listovka (tu mám teď já, je to od Pharma Nord Bioaktivní).

blka
25. črc 2008

Elana: mockrát děkuji, je vidět, že se v tom orientuješ - takové znalosti 😉

lehna
25. črc 2008

já nebrala vitamíny žádné 😉 , ani teďka nic neberu

elana
25. črc 2008

Blko, ále né🙂 to jen škola a rok snahy mě vycvičily😀

Lehno...snad ani nekomentovat🙂 Ne, nic ve zlým, fakt, přeju Ti zdravé miminko a určitě ho máš...ale zdravé dítě je zázrak a když můžu udělat aspoň minimum pro to, aby se šance na jeho zdraví zvýšila (a co se týče těch rozštěpovek, tak o hodně procent), tak to teda udělám a mezi tím vším je jednou denně sezobnutí malé žluté tabletky úplná pohoda.

blka
27. črc 2008

Tak jsem si koupila čistou kyselinu listovou a už ji zobu 3. den 😉 . Ještě jsem si našla vitamín elasti-g, který se mi líbil víc, ale ten zrovna neměli. Tak příště 🙂

Elana: já jsem nad tím přemýšlela a myslím si, že vitamíny neberou slečny / paní, které otěhotní nečekaně. Ale my, které to plánujeme, tak to plánujeme i s vitamínkama 😉

ygreen
27. črc 2008

no, ono těch komplexních vitamínů pře odtěhotněním existuje víc než jen GS Mamavit a Calibrum Babyplan.
http://www.emimino.cz/pages/story/5349
Já brala před těhu Calibrum Babyplan, v těhu Gravital a na konci těhu a i teď při kojení beru Elevit. Ten bych řekla, je nejkomplexnější. A teď při kojení zobu ještě MarinQ pro těhotné a kojící. Obsahuje kyseliny, které jsou vynikající pro vývoj mozku. Je to vlastně rybí olej v kapslích. Mrzí mě, že ho neprodávali, ještě když jsem byla těhu. V dalším těhu ho určitě zobat budu.

lehna: někdo nemá vyváženou stravu, zejména když je mu špatně a nedokáže toho moc pozřít. A myslím, že občas sezobnout tabletku není žádný problém - u nás v květnu 2008 je maminka, která teď má krásného kloučka, ale rok předtím o miminko přišla kolem 15tt, protože mělo roštěp hlavičky neslučitelný se životem - a kdyby baštila kyselinu listovou, tak tomu mohla ze 70% zabránit. Bylo to hodně smutné poučení ☹

elana
27. črc 2008

Blko, přesně jak píše Ygreen, pochopitelně, že neplatí, že každá, která nezobe listovku bude mít anencefala nebo těžký rozštěp...spíš platí, že tuhle diagnozu má o 70% (jo, to číslo je přesné a pro mně teda hooodně nezanedbatelné!) víc maminek ze skupiny těch, co to neužívaly, než z té, která listovou brala.

To máš jak na přechodu...můžeš chodit na červenou rok, dva, deset a nic se Ti nestane. A potom jdeš na zelenou a auto Tě srazí. Ale kdyby se spočítalo, kolik ze sražených šlo na červenou a kolik na zelenou...no, asi tak🙂

Elasti-q obsahuje "jen" 200mcg listovky, to je 100%DDD takže dostačující. Přesto se v plánování a v I. trimetru doporučuje užívat jednou tolik, určité % lidí má mutaci, která snižuje schopnost ji vstřebávat a tímhle se to trochu vyrovná.

elana
27. črc 2008

Jo a až budeš vybírat (třeba podle toho linku, co dávala Ygreen), tak nevol preparáty s čistým vitamínem A. Jeho vysoké dávky jsou pro plod toxické, proto by se do maminkovských mulťáků měl dávat betakaroten, prekurzor, ze kterého si tělo tvoří A podle potřeby a zbytek vylučuje. Když jsem po tom trochu šla, sama jsem se divila, jaké množství vitamínů pro nastávající maminky čisté Áčko obsahuje. Divím se, že to vůbec smí, já bych jim to zakázala!!

blka
28. črc 2008

Ten link jsem si náhodou přečetla už předtím než ho sem dávala ygrenn - hledala jsem vhodné vitamíny a toto mi vyběhlo 🙂 . O tom vitamínu A jsem to také četla. 70% je vážně vysoké procento 😕

elana
28. črc 2008

Je to vysoké procento. Dokonce jsem nedávno četla i názor, že stejně jako se joduje sůl, měla by se do nějaké potraviny přidávat i kys. listová, právě aby se jí populace trochu "prokrmila" a nevznikaly zbytečné rozštěpy.

moni1412
20. říj 2008

ahojte, kolko pred otehotnenim je dobre zacat brat kyselinu listovu? citala som ze je to dolezity vitamin nielen v tehu, vraj sa moze aj mimo neho brat.

maud
20. říj 2008

Moni, min. 3 měsíce předem je ideální 😉

dckami
20. říj 2008

ahojky,
já užívám kys. listovou, Mamavit střídám s Calibrum babyplan, ale k miminku nám to stejně nepomáhá. Manžel bere vitamín E.
Tak teď nám snad k minimku pomohou lékaři v Pronatalu. 😅

inneska
20. říj 2008

ahojte babenky...ja som pred otehotnením nebrala nič, ked som otehu, začala som brať maternu(ktorú mi doporučil doktor)...brala som ju takmer do pôrodu...malý sa narodil ako 55cm a 4,65 kg..bol veliký(ale rodila som normálne)...len bohužial, Paťko nám ako 3 mesačný zomrel na vrodenú srdcovú vadu(na ktorú mu doktori neprišli 😔 )...

wrtulka, mi sme tiež nikdy v rodine nemali problém so srdcom a Paťko na to zomrel...neviem, či sa takáto vada jednoducho vyskytne, alebo niečo ju zapríčini neviem...nikdy som nefajčila, kavu som počas tehu vysadila, jedla kopec zeleniny, ovocia, cvičila som a všetko zbytočne ☹

ale viacero ľudí mi povedalo, že z vitamínov sú väčšie deti, ja som toho príklad...