Jaké vitmíny by měla jíst budoucí maminka?
ahojky, v květnu vysazuji antiko a chtěla jsem se zeptat zda jsou nějaké vitamíny nebo něco podobného co by případně budoucí maminka měla baštit pro otěhotnění.....
pokud už se někde něco takové probírá tak mě jen nakopněte a přesměrujte 🙂 dik
Stručné shrnutí
- Kyselina listová se doporučuje užívat přibližně 3 měsíce před plánovaným otěhotněním a během prvního trimestru; v diskuzi byly zmíněny preparáty jako Acidum folicum 10 mg, Elasti Q Kyselina listova 800 nebo běžné produkty Babyplan a Femibion.
- Názory na nutnost multivitaminů se liší: někteří gynekologové doporučují jen kyselinu listovou, jiní doporučují komplexní přípravky pro snažilky (Babyplan, Femibion, Pregnium, Elevit), přičemž ve vlákně se objevily i varování před nadbytkem vitamínu A a některých B vitamínů.
- Po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce se návrat ovulace liší od okamžitého obnovení po vysazení až po několik měsíců či rok; při neúspěšném snažení jsou v diskuzi zmiňovány léčebné postupy clostilbegyt, IUI (inseminace) a IVF.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám začít brát kyselinu listovou před plánovaným početím?
A: Doporučuje se začít přibližně 3 měsíce před plánovaným otěhotněním; ve vlákně se uvádí preparáty jako Acidum folicum 10 mg, Elasti Q Kyselina listova 800 nebo běžné tablety Babyplan (konkrétní volba by měla být konzultována s lékařem). (Ve vlákně je také tvrzení „zabrání až 75 % vývojových vad“; toto tvrzení je v diskusi uvedeno jako neověřené.)
Q: Jaké multivitaminy pro snažilky se zmiňují a jaké jsou výhrady?
A: V diskusi jsou zmiňovány Babyplan, C. babyplan, Calibrum (calibrum mami), Mamavit, CEM-M, Pregnium, Elevit a Femibion 800; někteří gynekologové doporučují pouze kyselinu listovou a varovali před přípravky obsahující vitamín A nebo přemíru B1 (ve vlákně je uvedeno, že „vadí nadbytek vit. A a B1“).
Q: Pomůže kontryhelový čaj nebo Femigard s nepravidelností cyklu?
A: Kontryhelový čaj a Femigard byly ve vlákně často uváděny jako podpůrné prostředky; některé uživatelky hlásily zkrácení cyklu, lepší ovulaci nebo snížení bolestí, jiné uživatelky hlásily prodloužení cyklu či chybějící ovulaci, takže účinky v praxi působí nekonzistentně a jsou anekdotické.
Q: Jak dlouho může trvat obnovení plodnosti po vysazení hormonální antikoncepce?
A: Ve zkušenostech uživatelek se návrat ovulace pohyboval od okamžitého obnovení po vysazení až po několik měsíců či až rok; ve vlákně se uvádí případy po 4 měsících, 8–13 letech užívání antikoncepce i potřeba vyvolávačky nebo intervence.
Q: Kdy vyhledat centrum asistované reprodukce (CAR) nebo specialistu?
A: V diskusi uživatelky uváděly, že navštívily CAR po přibližně 6–12 měsících aktivního snažení bez úspěchu, někteří i dříve (třičtvrtě roku) v případě podezření na konkrétní problém (např. PCO) nebo když běžný gynekolog „nic neřešil“.
Q: Jaké léky či metody se používají při poruchách ovulace zmíněné v diskuzi?
A: Ve vlákně jsou zmiňovány clostilbegyt (hormonální stimulace ovulace), Acidum folicum 10 mg jako „pojistka“, IUI (inseminace), IVF (in vitro fertilizace) a podpora spermií u partnera s komplexy jako selen se zinkem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kyselina listová je považována za základní součást prekoncepční přípravy a doporučuje se začít ji užívat před snažením.
- Po vysazení hormonální antikoncepce může návrat menstruačního cyklu a ovulace trvat různě dlouho; je běžné počítat s měsíci než vše „srovná“.
Sporné názory
- Někteří lékaři a uživatelky doporučují pouze kyselinu listovou, zatímco jiní doporučují komplexní multivitaminy (Babyplan, Femibion, Pregnium, Elevit); ve vlákně jsou uvedeny oba přístupy.
- V diskusi se uvádí názor, že některé multivitaminy s B skupinou mohou být škodlivé v těhotenství, zatímco jiné uživatelky a lékaři takový zákaz nevidí jako nutný.
Otevřené otázky
- Jak dlouho přesně a v jakých dávkách by měly být multivitaminy (kromě kyseliny listové) užívány před početím?
- Jaký je skutečný dopad konkrétních multivitaminů obsahujících vitamín A nebo B na riziko plodu (vevlákne jsou různé rady, evidenční data chybí ve vlákně).
- Jak spolehlivé a pro koho jsou bylinné preparáty jako Femigard nebo kontryhel pro srovnání cyklu?
Zmíněné značky a firmy
Babyplan, C. babyplan, Calibrum, Calibrum mami, Mamavit, CEM-M, Femigard, Femibion, Pregnium, Elevit, Naturvity, NordPharma, Selzink, Elasti Q, Bioaktivní Folic, Gennet, Gennetu - centrum asistovane reprodukce, Praha Podolí, Centrum asistované reprodukce (CAR)
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, Acidum folicum 10 mg, Elasti Q Kyselina listova 800, Bioaktvní Folic, Folgravid, Babyplan, C. babyplan, Calibrum, Calibrum mami, Mamavit, CEM-M, Femigard, kontryhelový čaj, kontryhel, Femibion 800, Pregnium, Elevit, Selzink, clostilbegyt, IUI (inseminace), IVF (in vitro fertilizace), měření bazální teploty, ovulační testy, selen se zinkem
Místa a osoby
Frýdek-Místek, Chomutov, Praha, Podolí, Liblice, Veltrusy, Čtenice, Gennet (centrum asistované reprodukce)
holky tak já taky dobrala HA koncem ledna, pak dostala MS úplně na des přesně v únoru a teď jsem ji měla dostat dnes - zatím stávkuje, tak doufám, že brzy přijde, pač třetí den cyklu jsem začala pít právě Femigard 😉 Jinak já před otěhotněním plánuju dlabat akorát listovku..zatím chci aby se mi srovnal cyklus a pak ještě v létě na dovču, no a pak už na to pořádně vlítnem 😀
Kačenko, já jsem si koupila kys.listovou od Naturvity, takovou tu nejběžnější zelená krabička, zelený potisk na lahvičče, je tam ta kys.listová plus různé typy vitamínů B a je na tom napsáno, kolik mají jíst netěhotné a kolik těhotné ženy. Přece, když by to škodilo, tak by to do toho nepřidávali ne? Doufám, že 1 tbl.denně mi neuškodí, co?
Dádo, já si myslím taky, že neuškodí...kromě C. Babyplan obsahují všechny maminkovské vitamíny i B skupinu a zároveň na všech je psáno, že se mohou užívat po celé těhotenství (dokonce v době snažení). Kupodivu i v dnešní době se prodávají mamivitamíny, co obsahují přímo A vitamín (jehož toxicita při předávkování je prokázána nejen u plodu, ale i u dospělého těla), tak proč by se nemohlo sem tam zobnout Béčko, u kterého já to teda taky teď čtu tady prvně😉 (čímž neříkám že to není pravda!, ale asi to nebude taková trága).
Dadu já nejsem doktor. Fakt nevím. Jen když to řekl doktor, tak jsem tomu věřila. Stejně tak i lékárník. Ale kdo ví, s kým mají sepsané smlouvy o lécích a které pak více předepisují. Chtěla jsem přispět do fóra, ne všechny vyděsit. To jsem nechtěla. Jak byla řeč o vit A tak to se doktor úplně prý oklepal, že to nechápe, proč to do Mamavitu dávají. Holky já jsem srab, já mu holt věřím, když k němu chodím. Nemyslím, že by mi chtěl uškodit, jen spíš asi nechce riskovat.
Ahojky, přidávám se do diskuze. Akorát jsem přestala brát HA. Byla jsem u doktorky sbírat rozumy. Doporučila mi Femibion - jedna verze je pro snažilky a do 12 TT a druhá verze je pro těhu a kojení. Už ho jsem si ho koupila. Je tam listovka a i ty béčka. Myslim, že jsem taky o B něco zaslechla, ale nevim který z nich to je.
tak hlasim ze velikonocni rozprava dopadla nad ocekavani dobvre 🙂 ve stredu mam posledni piluli HA a pak se bude ocistovat a pripravovat na tehu 🙂 svatba je v cervenci tak pak by se mohlo uz i zadelat na potomka kdyz vse tedy pujde dobre 🙂
pristi tyden jdu na gyndu mam vypsano psechno co tady pisete a zeptam se te me co doporuci 🙂 mozna prijdu i s novou znackou 🙂
ahoj Hypo, to je super zpráva - príma, takhle má tělo pár měsíců, aby se na vše dobře připravilo. Super. tak to jsem zvědavá na zprávy od doktora, co ti řekne 🙂
Tino, zaujal mě ten Femibion, oni začali dělat i verzi pro snažilky? 😕 😵 já ho totiž užívala původně, je tam mnohem víc vitamínů než v C. Babyplanu, jenže tam bylo psáno, že snažilky užívat obden a těhulky denně a to se mi nechtělo to hlídat, tak jsem přešla na C.B. ale mám u toho ještě stopadesát dalších pilulí, už jsem jak důchodce 😠 (hořčík kvůli křečím v nohách atd.) Tak bych se ráda k Femibionu vrátila, ale opravdu teda slyším prvně, že dělají dva druhy, fakt je to on? Já si totiž myslím, že jediné vitamíny rozdělené podle toho, zda žena je nebo ještě není těhotná, jsou právě to C. Babyplan a od 12.tt C. Mami.
jsem taky věrná calibrum babyplan a teď piju kontryhel, před užíváním MS jsem měla HA hodně nepravidelnou, tak si to chci srovnat. první MS po vysazení HA přišla s 8 denním zpožděním a byla jen 2 dny a velmi slabá. Teda ale to existuje tolika přípravků a každý je maličko jiný.Kamarádka špatně snášela mamavit, přešla na calibrum a prý v pohodě. 🙂
tak hlasim ze porada na gynde me nijak nenadchla 🙂 zapsala si me do karty ze koncim s antiko a ze se budu snazit otehotnet,
vitaminy tad klasika - doporucila hlavne listovku a ze tam zrovna mela nejykho dealera tak nahodila letaky, porad povidala taky neco o tom ze oni taky nic nebrali a deti maji zdravy ......
mno nic, tak jsem si doma procetla letaky (samozrejme jsem je zapomela doma tak vam ani nemuzu napsat jmena tech vitaminu) 😒
ale preorganizovali jsme s pritelem mesice 🙂 ted mam po vysazeni anika 2 mesice pauzicku (ochrana jina) pak odlet do egypta (predsvatebni cesta) a tam uz zacnem snazilkovat, svatba je v cervenci, tak bud se zadari nebo se bude snazit dale a dale 🙂
jo a k tem praskum, vesele si dal zobu listovku a zatim nic pridavat nebudu
sama mi nedoporucila zobat ji nejak dlouho jen par mesicu s ne rok (kdyby se nezadarilo otehotnet) nevim jestli myslela ze to budu zobat zbytecne nebo ze bych pak zezelenala 🙂 nicmene prej by se nemela zivat dlouhodobe a delat si puzicky
no co lekar to asi jiny nazor
taky beru listovu od Naturvity - takze s obsahem B ☹
mam pred sebou posledni platicko HA a pak uvidim
jediny o cem jeste uvazuju je ten Femigard a kontryhelový čaj (čaje piju,takže proč ne kontryhelový🙂 - je asi jedno jakej si koupim,ze ? jestli sypaný nebo sáčky...
Ahoj holky, tak ja taky pridam svoji zkusenost. HA neberu mesic (ted uz vlastne druhy), prvni cyklus 42 dni (uz jsem mela malou nadeji, ze jsem tehu, bohuzel, mrcha dneska prisla ☹ ), ale ovu jsem mela (dle bolesti se nedala nepoznat), cekala jsem, jaka bude mrcha, ale kupodivu jsem v pohode - a to mi i s HA bylo vzdycky priserne blbe. Asi mesic a pul beru Femigard (zjistila jsem, ze ho prodavaji i v Praze 😉 ) a rekla bych, ze mi s tou bolesti pri mrsce dost pomohl. Co se tyka zkraceni cyklu, tak nevim, vzdycky jsem s tim mela problem, takze jsem rada, ze jsem to vubec dostala (teda v ramci moznosti, tehu by bylo lepsi 😀 ). Z vitaminu jsem brala asi 3 mesice pred vysazenim HA listovku a ted mam calibrum babyplan. A zacala jsem cvicit ☹ , az 4x tydne 😉 , ale da to strasne premlouvani.
Hypo, my mame svatbu taky v lete a proste jsme to zkusili. V nejhorsim budu tehu a na zacatku to tak videt neni. Rikala jsem si, ze radsi zacnu driv, nez cekat dlouho. I kdyz pul roku uz moc nezmeni, ale co kdyby 😉 Tak drzim palecky! 🙂
tak jsem doma nasla ty letacky, jedny prasky se jmenujou Elevit, ten ma velky podil listovky tak je ted doporucovan a druhy jsou Pregnium
oba se doporucuji prat pred otehotneni a pak hlavne v prubehu tehotenstvi (vsichni zduraznuji prvni trimestr) a kojeni
jo a jeste jsem si vzpomela ze mi zakazala (kvuli kvasinkam na ktery jsem dost trpela) bazeny, koupele s penou, mydla (jen ty bez parfemu tudis s lekarny), vonavy vlozky i vonavy toaletak atd
nesmim mit kysele prostedi (coz by u kvasinek bylo) protoze to zabiji nebo odrazuje nebo co spermie 😲
tak by se moc nechytali .......
Ahoj holky..tak já se taky přidám...antikoncepci jsem vysadila už před rokem v dubnu.V létě 07 jsme se pozvolna začali snažit.Ale bylo to takový,jako že když se nezadaří tak nějak nevadí.Ale od novýho roku se snažíme intenzivně a pořád nic. Beru listovku. Ovu na sobě fakt nepoznám.Dělám si testíky ale tam buď nic není nebo hodně slabá čárečka. Teplotu si neměřim.Teď by se měla dostavit menstr.už je druhý den spoždění ale při těhu testu ani náznak druhý tolik chtěný čárky ☹ A při mý smůle se ta mrcha dostaví 😠
Jo svatbičku mám taky letos v létě 😉
tak pokud ovulkace je ta pichava bolest na prave strane tak o ni velmi moc dobre vim ......
ted jeste aby mi to bylo k necemu dobre 🙂 za 14 dnu se ma dostavit prvni menstruace po odstaveni antika tak snad dorazi tak jak ma 🙂
ahojky, tak priprava na tehu se zmenila na snahu otehotnet 🙂 listovku jsem vymenila za Pregnium (ktery ma vysoky podil listovky jiz v sobe) a mesic se snazime a snazime zatim nic 🙂
ale taky se mi od vysazeni antikoncepce (2 mesice) nedostavila menstruace takze jdu zitra na rozbihacku a snad pomuze nastolit poradek 🙂
rozbihacka pomohla, dostala jsem to za pet dni ale do toho jsem do ted lecila zanet mocovych cest a dostala jsem antibiotika na ktere mi doktrorka nedoporucuje otehotnet minimalne mesic pockat po dasi menstruaci takze ted si zase chvilku davame pozor ☹
Ahoj holky, můžu se taky přidat?
Hypo, koukám, že se pomalu z beremese přesouváme na koníka 😉
Koukala jsem, že nakonec máte svatbu ve Ctěnicích.. Ty Veltrusy si zavrhla?
Já ano, protože jsme chtěli 4.7. (výročí) a to nebyl vypsaný termín, takže nakonec mě to čeká tento pátek v Liblicích 🙂
no my se ve veltrusech byli podivat a dost nas to zklamolo, porad po povodnich park nebyl moc peknej, na zamku leseni protoze opravovali strechu a tak jsme hledali neco jineho
pak jsme objeli asi 5 jinych zamecku ale nic nebylo dle predstav nebo to bylo obsazene tak jsme skoncili ve ctenicich 🙂
svatebni pripravy vrcholi tak se zabyvam ted mimcem 🙂 akorad mi doktorka ted dala zakoz, no spis to nedporucila tak cekam na tu ocitu organismu 😀
jo je to škoda, před povodněma to byl nááádherný zámek. Od malička jsem si říkala, že se budu vdávat tam.. ale co - Liblice jsou taky krásný a hlavně PO rekonstrukci...
Já se k dr. chystám po svatební cestě a očistu jsem měla dva měsíce, tak to snad stačí...
verva - tak at ti to zitra vse vyjde a svatebni cesta pak jeste lepe, dej vedet jaky to bylo 🙂
Ahoj, tak ja jsem vysadila HA v srpnu 07 a prvni MS jsem mela az po vyvolavacce v kvetnu, rikala jsem si ze se to treba rozbehne samo a ono nic ☹ no a od ty doby zase nic 😒
A na podporu beru Femigard a C. babyplan, no a asi si koupim aj ten kontryhel. caj

Třeba se vám to povedlo! 😉 Tak jestli se Ti to samo nesrovná do dvou cyklů, tak vyžaduj léčbu. 🙂