Kdy je ideální věk na dítě podle vás?

ellias
27. zář 2016

Ahoj holky, zajímalo by mě kolik je podle vás ideální věk na dítě. Mě osobně je 23 a dítě chci už minimálně dva roky. Hodně se ve svém okolí setkávám s nechápavými pohledy svých vrstevníků. Přijde vám to taky brzo? V kolika jste měli děti vy? Jsem vážně tak divná jak mi tvrdí ostatni? Děkuju za názory 🙂

lv
27. zář 2016

ideální je to, až se na to cítíš, jsi emočně vyspělá, což se mi zdá jsi..
já měla 30 a 35 a kdyby to bylo o 5let dřív, bylo by to lepší..takže 25 ideál

marcellia
27. zář 2016

Ahoj,ja mela prvni dite-syna- ve 20,mela jsem spoustu elanu a nijak mi neprislo,ze je to brzy,ovsem oproti mym kamaradkam to bylo,vetsina ma deti az ted posledni roky,rodily od 30ti a dele..ja jsem zpetne rada.

urtica
27. zář 2016

pro mě ideálně - 25-30, ale první bylo v necelých 32 letech. Holt, člověk míní, život mění...
Nemyslím, že jsi divná, taky jsem po miminku začla toužit ve 23 letech. Zpětně ale myslím, že jsem na to nebyla zralá. Ale i to je individuální.

kacakkv
27. zář 2016

Záleží na "pocitech" + samozřejmě zázemí a finanční nezávislost

hul
27. zář 2016

Já se těšila na miminko už od 16ti, ale podmínkou byl ten správný partner a mít něco napracováno. Obojí se stalo až v mých 26 letech. Ve finále musím říct že jsem ráda že to nebylo dřív jelikož ten opravdu správný partner přišel později.
Nicméně najít ho dřív tak bych byla ráda 🙂 23 mi přijde OK věk na mimco.

terka_85
27. zář 2016

Souhlasím s Iv. Pokud se na to s partnerem cítíte, tak proč ne.
Já poprvé otěhotněla v 25. Druhé v 30. A jsem spokojena 🙂

sary_na
27. zář 2016

Ahoj 🙂 Ideální věk není asi nikdy. Vždycky se najde důvod proč ne teď. Ani já nejsem zářný příklad ideálního věku na dítě 😀 Já mám svoje první miminko ve 20ti, teď je jí půl roku a plánujeme druhátko. Z mých vrstevníků mi zůstala jediná kamarádka a to ta opravdová. Zbytek má jiné zájmy,takže si nemáme co říct a za zády si šuškají bůhví co. Ale mám výhodu v tom, že manžel je starší o pět let a na něj je to tatínkování skoro akorát. Moji rodiče to brali ze začátku trochu hůř - mamka to teda jen potřebovala rozdýchat, táta se s tím smiřoval pár týdnů. Ale manželovi rodiče byli nadšení. No a okolí mimo rodinu je kapitola sama o sobě. Někdo se na nás jako rodinu culí, když nás vidí,ale převážně si nás divně přeměřují. Už se mi teda i stalo, že si mě jeden senior přeměřil jako těhuli,pak přede mě odplivl a mrmlal si něco o "mladé kurvě", ale to je spíš výjimka. Takže asi tak, divná nejsi,ale je málo mladých maminek. Sic se to rozmáhá,tak pořád na to není společnost moc připravená 😀

journals
27. zář 2016

Sice zatím nemůžu radit z pozice rodiče, ale jak tu už zaznělo - ideální věk je takový, kdy si miminko můžete dovolit. Těch případů, které si dovolit miminko nemohli a přesto měli je tu někdy až smutně moc a pak se tu zakládají diskuze typu: Mám poslední 100,- na 10 dní a nevím co teď.
Takže - promyslet situaci - ideálně taky tu pracovní, rodinnou, partnerskou atd. a zvážit pro a proti 😉

odula
27. zář 2016

Ideální vek? 21. 😉. Ne fakt - po mych zkušenostech a detma okolo 30 si říkám jak jsem byla blbá ze jsem do toho nešla dřív. Na okolí kašli. 😉

lenbela
27. zář 2016

To chápu.Taky jsem v tomto věku chtěla miminko. Tehdejší přítel byl o 14 let starší, s veškerým zázemím, miminko si přál také... No, ale nedařilo se. Asi to tak mělo být. Moje děti si zřejmě chtěly počkat na jiného tatínka 🙂 Takže mi bylo 30 a 36.

odula
27. zář 2016

@journals hmmm, my jsme si podle vseho taky "miminko nemohli dovolit", ale přišlo neplánovaně a stejně jsme to dali i když to bylo krusny. Nejhorší je takový to čekání na ideální podmínky, protože ty prostě většinou nastanou málokdy nebo pozdě. A pak je uz opravdu pozdě.

sary_na
27. zář 2016

@journals má velikou pravdu. Finance byly a jsou jedním z hlavních témat rodičovství 😀 🙂 Ale vážně, my měli stranou cca 150 000,- a skoro všechno je fuč. Plus dáváme měsíčně malé stranou dva tisíce z kterých se platí plavání,cvičení,hračky..A teď zařizujeme pojištění se spořením,aby měla taky něco do začátku,až nám dospěje..Takže je toho fůra. A to jsme spoustu věcí podědili, občas něco dostaneme od babiček s dědečkama..Takže finance,finance,finance. Dobrý měsíční příjem + stranou něco málo, kdyby nebyla práce nebo se třeba rozbila pračka. Pak už to je fajn 🙂

lucie7411
27. zář 2016

Ahoj 🙂 dcerku jsem porodila neplánovaně ve 20, s mužem jsme chodili spolu pouze tři týdny...Neměli jsme absolutně nic, bylo to hodně těžké, ale zvládli jsme to s pomocí rodiny. A pak jsem udělala tu největší chybu.začala jsem druhátko odkládat, až bude dům, až bude bazén, až bude auto, až bude našetřeno...dům máme, auta máme 4, bazén máme, našetřeno máme...ALE nedaří se nám otěhotnět...a věř mi, že bych spoustu věcí oželela jen pro to aby se nám miminko podařilo...dcerka bude mít už 11, tak dlouho jsme to odkládali...Tím chci říct, že pokud se na to cítíš tak běž do toho klidně už ted, pokud máš partnera na kterého se můžes spolehnout a máte aspon kde bydlet a nějakou tu rezervu k tomu tak nevidím důvod proč to odkládat...jen já byla naivní a odkládala a teď mám jen oči pro pláč :( a taky bude mi 32 energie ubývá...a mladší už bohužel nebudu :( děti jsou dar a to nejlepší na světě...

journals
27. zář 2016

@odula Tak tady se snad ale o nějakém plánování mluví, ne? Myslím, že když zadavatelka tuhle otázku pokládá, tak to asi řeší... Jinak - každého samozřejmě věc, ale já bych do zakládání rodiny nešla, pokud bych jistou finanční rezervu a možnosti neměla 😉 - v tomto uvedeném případě

ellias
autor
27. zář 2016

Já mám právě dilema.. Srdce a hormony mi křičí abych měla dítě hned, jenže mozek ví, že mě čeká na jaře svatba a stěhování do domečku. Bohužel každý měsíc mi přijde nekonečný. A doba kdy konečně budeme svoji a bydlet se mi snad vzdaluje :D nicméně odpracováno mám a něco málo našetřeno taky máme.. I když máme hypotéku. Navíc tím, že by to bylo první vnouče jsou babičky a dědečci nadšení a myslím si že by nám pomohli. Jenom přítel (stejně starý) je pořád lehce nejistý kvůli tomu věku. Bere si příklad ze svého bráchy a ten měl první dítě až v 29. Tak snad mi bude štěstí přát a brzy to nějak dopadne. Jinak se z toho už zblázním.

hul
27. zář 2016

@ellias Nebála bych se toho. Zajištěna jsi dle mého dostatečně. Z me zkušenosti jsou chlapi v tomhle ohledu většinou nejisti. Např. já jsem teď ve 23tt a přítel se těší, hladí mi bříško a pomáhá s výběrem vybavicky, ale zároveň se boji co bude po porodu. Miminko jsme chteli oba.Zatím co já se na porod a na to potom těšim tak on se bojí jak to bude. Boji se i cesty do porodnice kterou mame 10min. od domu.Je to něco nového a kor pro chlapy. I když jsou i takový kteří se nebojí vůbec 🙂

yelowangel
27. zář 2016

No jak už tady padlo, ideální je když se na to cítíte oba, máte zázemí a oba mimčo chcete. Být tebou nechám proběhnout stěhování a svatbu, máš času dost, a pak se můžete snažit. Přecejenom je to tvoje svatba a dávat si pozor na každý pohyb v přeplněným sále a nemoct si pomalu ani cucnout šampáňa (ono sice 2 loky nijak zvlášť neuškodí ale o svatbě poslouchat moralizující příbuzenstvo jestli seš normální nebo co taky není ideál) - no radši bych to nechala na pak. Přítel se do ty doby tak nějak sžije s tím že byste mohli být tři. Jinak co se biologie týče ideální věc je cca 22 - 28 rok, to je žena připravená jak psychicky tak fyzicky. Psychicky rozuměj že do cca 30 let je žena nastavená na opečovávání, po 30 už spíš se tak nějak začíná orientovat na sebe. A co se týče fyzična tak všichni víme že po 30 se zvyšuje riziko vrozených chorob, matky to často hůř zvládají (noční vstávání, nápor na nervy při nemocích, zubech..) a vůbec je to kolem ty 25 tak nějak nepohodovější.

ellias
autor
27. zář 2016

Díky moc za morální podporu. Uvidím co bude. Ale doufám že co nejdříve se přítel rozhoupe a budeme čekat 🙂

gepe
27. zář 2016

@ellias hlavne na pritele - snoubence ohledne mladete jakkoliv netlac 🙂 pro kazdeho je ta vekova hranice co se tyka deti jina. Drzim pesti 😉

marketaryzi
27. zář 2016

@sary_na Nechápu, jak se někdo může takto chovat k těhotné ženě.... Vždyť před 30 lety už byste byla stará prvorodička. Zajímalo by mě, v kolika letech měl děti onen dědek ☹ Jestli mu bylo aspoň 20. Za mě je lepší mít děti do 25, mě se podařilo až po 30 a hlavně druhé těhotenství mi dalo zabrat.

sary_na
27. zář 2016

@marketaryzi Jo to já taky ne. A pod vlivem těhotenských hormonů jsem si to pěkně oplakala 🙂 Ale budiž. Stalo se to jednou..Horší bylo, když jsem musela nakoupit a byl plný obchod. Kolikrát do mě někdo narazil kosikem.Ale to už není o věku,to je spíš postesknutí nad bezohledností dnešních lidí. Poučena do druhého těhotenství,nakupovat přes iTesco nebo večer 😀 jinak abych chodila nakupovat s nafukovacím kruhem,aby mi nikdo nepraštil do břicha 🙂

hadroslava
27. zář 2016

20-25let. Nedavno byly tridni schuzky prvnaku. Mela jsem pocit, ze jsem v muzeu, same archivni kousky, u jedne jsem opravdu nevedela, jestli je to matka nebo babicka. Vrascity zensky, prosedively. Dite v prvni tride. Nic hezkyho.

anomisv
27. zář 2016

Mě je 23let, jsem v devátém měsíci. Mám smlouvu na dobu neurčitou, pracovala jsem na pozici managera. Se snoubencem jsme si koupili a splácíme vlastní byt. Mám kolem sebe i mladší maminky, nezaopatřené, ani neví s kým dite maji, žijí u rodicu. Naopak i mnohem starší, věčné studentky co vymetají kluby každý víkend. A teď mi tedy odpověz na otázku co je ideální věk???? Jde o inteligenci, vyspělost, zkušenosti i priority. Tento věk se podle mě nedá určit. Ovšem doktoři uvádí věk 24-25let jako ideální, ovšem pouze hlediska těla matky.

andelka
27. zář 2016

Je to individuální. Já jsem studovala vs,takze první dítě ve 26 a druhé v 28. A mám problém kvůli nedostatku praxe,vetsina mých kamarádek,spoluzacek měla první dítě kolem 30.
Do 25 se mi to zdá poměrně brzo,kolem 35 zas pozdě. Ale záleží na mnoha okolnostech.

carmilla
27. zář 2016

Ideální věk z biologického hlediska existuje... odborníci většinou uvádějí, že biologicky je matka nejlépe na mateřství nastavena cca od 18 do 26 let...Bohužel v dnešní době je to trochu utopie. Spousta holek studuje do pětadvaceti (nejsem výjimkou), pak je třeba zajistit si práci a alespoň minimální praxi, zabezpečit si nějaké důstojné bydlení...A hup, najednou vám táhne třicítka...Nicméně zrovna moje spolužačky-vrstevnice docela "spěchají" - už mám mezi nimi poměrně dost známých, co už mají miminko...Až mě to překvapilo. 😉 Dítě je ta největší zodpovědnost v životě člověka, všechno ostatní se dá změnit, opustit, vyměnit...dítě ne...a tak by si jej každý měl pořizovat v momentě, kdy se na to cítí, kdy po dítěti opravdově touží. Ne proto, že tchyně pláče, že chce vnoučata, ne proto, že nejlepší kámoška už je taky v tom nebo proto, že mě to v práci prudí a mateřská by bodla...Další důležité kritérium je, že na dítě by se měli cítit OBA partneři...Je naprosto kontraproduktivní partnera/ku do dítěte nějak tlačit, když je vidět, že si ještě není úplně jistý...Z toho pak může vzejít veliká deziluze....

soleilll
27. zář 2016

@ellias Rozhodně se to nedá paušalizovat. Každá jsme jiná, každá máme jiné zkušenosti, životní styl, touhy, naplnění,... Za mě si absolutně nedokážu představit mít dítě před třicítkou. Osobně nechápu holky kolem 20 let (ale klidně i 18 nebo 25), které chtějí dítě. Když pominu, že jsem otce svých dětí poznala až později, měla jsem naprosto jiné zájmy a touhy ohledně trávení volného času, než s miminem. Navíc šance, že v osmnácti máš "toho pravého na celý život", který je vhodný jako otec tvého dítěte a partner, je dost mizivá (i když to nevylučuju). No každopádně to musí chtít oba, těžko můžeš přítele postavit před hotovou věc, když mu ukážeš počůranej papírek. Abys nebyla zklamaná z jeho reakce. Třiadvacetiletej kluk je fakt kluk... 🙂

carmilla
27. zář 2016

@soleilll Právě...třiadvacetiletej kluk a třiadvacetiletá holka je veeeeelikej rozdíl...Hodnotově, vyzrálostí...Obávám se, že pro chlapa je v dnešní době do těch 25 let opravdu hodně brzy...

monikagurthova
27. zář 2016

Ideální vek na dítě neexistuje. Některá žena je zralá ve 20 jiná neni připravena ani ve 40. Ja osobně mam malou ve svých 29 letech ale snažili jsme se od mých 25 a kdybych manžela potkala dřív klidně bych ji mela dřív. Ja se ted třeba potýkam s únavou a říkám si ze mít malou dřív, asi by to nebylo tak náročné. Ale každá jsme jiná pokud se na to citis ty a tvůj partner tak směle do toho.

@soleilll to ze klukovi je 23 let a je to jen kluk se taky nedá říct paušálně. Znám několik případu kdy měli takhle mladí děti a pohoda. Stejne jako každá žena je vyspělá v jiném veku tak to platí i o mužích.

andelka
27. zář 2016

@soleilll též znám kluky co měli dítě už v 22-25 a nebyl to průšvih. A jiné 30 + kdy byl.

tyna_as
27. zář 2016

@andelka Přesně tak, taky jsem studovala a cestovala, po mimču jsem zatoužila v 27, malá se narodila v 28, druhá ještě ve 30ti. Docela mi to tak vyhovuje 🙂