Když se plánuje miminko - lze se připravit?

barbucha15
23. led 2015

Ahoj všechny, pro které je otázka dítěte buďto v plánu nebo již realita. Pročítala jsem zde různá fóra, ale bohužel nezapadám do žádné kategorie a přes to mám spoustu otázek a pocitů, které bych chtěla s někým probrat. Tento rok mi bude 30 let, ale bohužel se neřadím do skupiny žen, která by měla jakoukoliv zkušenost s dětmi, nebo měla kolem sebe někoho od koho by mohla přebírat rady či zkušenosti 😒 . Všechny mé kamarádky jsou mladší a ty co mají dítě jsou většinou daleko. Loni v srpnu jsem se zasnoubila a zároveň jsme se dohodli s partnerem na rodině. Vzhledem k tomu, že naše svatba proběhne v květnu, tak jsme se dohodli, že na děťátku začneme "pracovat" od března 2015. V rámci tohoto plánování jsem v září vysadila antikoncepci, nevím na kolik je třeba se očistit, nebo ne, ale brala jsem jí od 16 a tak jsem si řekla, že to třeba prospěje. S partnerem jsme se domluvili, že to do března uhlídáme, abych si mohla svatbu užít. A nyní se dostávám ke svému problému, vlastně vůbec nevím, zda je možné se nyní již začít připravovat, abychom měli větší šance brzo uspět, nebo zda má cenu už teď zjišťovat, zda a i kdy mám ovulaci. Nevím totiž kdo z nás je doma netrpělivější, ale podezřívám partnera z toho, že se nemůže dočkat 😀 a potom co čtu příběhy těch, kterým to nejde, přemýšlím zda pro to můžu udělat něco víc 😉 , Víte nechci to ani řešit s někým ze svého okolí, nedokážu si představit, že se mě budou ptát, nebo na mě divně koukat zda UŽ ? Takže dokud nebudou nic tušit, budu mít větší klid, zvlášť od mé mamky 😝

michalusenka
23. led 2015

mě mamka řekla moudrou větu: raději před svatbou, než vůbec, ale ty 4 měsíce být tebou už počkej do té svatby 🙂 můžeš mít zrovna blucí období a měj takhle svatbu že......kdyby se jednalo o rok či víc, tak řeknu prď na to a dělejte mimi 😀

v_anilka
23. led 2015

@barbucha15 tak já myslím, že zjistit jak tvoje tělo funguje dopředu není od věci - tzn. zjistit kdy ovuluješ🙂 Pokud kouříš, tak bych se snažila přestat dopředu, jinak jíst a žít zdravě 🙂 začala bych už asi brát listovku 🙂 a když na to tak koukám, tak už mátě jen měsíc do začátku snažení... to už není tak moc dopředu....

sedmiteckas
23. led 2015

Tohle nejde naplánovat...nám se třeba podařilo asi napotřetí... počkala bych do svatby, být vámi. To už vám "neuteče"🙂

texetka
23. led 2015

@barbucha15 jediné co, tak začni jíst listovku a můžeš pozjištovat zda ti probíhá ovu . a pak být v klidu a pohodě se v březnu začněte snažit.
Já taky přestala brát HA po nějakých 15-16 letech , ale nedělala jsem žádnou " očistnou" kůru bo tak.

v_anilka
23. led 2015

@barbucha15 v září jsem založila tuhle diskuzi https://www.modrykonik.cz/forum/jdeme-na-to/jak-se-nejlepe-pripravit-na-tehotenstvi/ a už jsem v 2. měsíci 😀 trošku se ty přípravy zvrhly 😀

hanih
23. led 2015

@barbucha15 Ahoj, já jsem tohle řešila taky a nakonec jsem se rozhodla, že se zeptám přímo doktorky na gyndě, protože jsem tam stejně měla jít na prevenci. No a rada byla následující - pít kontryhelový čaj, brát kyselinu listovou a zjišťovat si ovulaci. Taky mě poslala k obvoďačce na vyšetření štítné žlázy, protože prý existuje nějaké její onemocnění, které se normálně neprojevuje, ale může nadělat trable v těhotenství. A hlavní rada - nestresovat se, když to nevyjde hned během prvních pár měsíců snažení, že pokud není někde problém, s největší pravděpodobností se to do roka podaří. No, tak teď si držíme palce 🙂

snow111
23. led 2015

Ahojda, jsem na tom trochu podoběně 🙂 V řijdu už jsem teda měla svatbu, ale čekají mě státnice na konci května a pak bychom se chtěli začít snažit. HA už neberu 2 roky. Všechny kamarádky co mám tak ještě nejsou vdané tak jsem trochu napřed než ony :D Kdyby jsi chtěla pokecat budu ráda 🙂

barbucha15
autor
23. led 2015

@v_anilka tak to velká gratulace ;) nevadilo by mi , kdyby se to podařilo takhle "zvrhnout" i u nás 😀

lv
23. led 2015

podle mě je spousta faktoru, ktere ovlivnit nemuzes - co mužeš je ta kys.listova, pyridoxin, i tu ovulaci..jinak tomu nech volný průběh..

barbucha15
autor
23. led 2015

@snow111 No tak to jsem ráda, že tu je někdo na tom podobně 😀 . Moje kamarádky jsou všechny mladší a tak neustále poslouchám jen, že nechápou kam spěcháme (jenže jim je max 24 let) 😝 takže s nimi si o tom asi nepopovídám

damae
23. led 2015

z pozice někoho, kdo se snaží už přes 4 roky ti dovoluji radit, tak pokud můžeš, prostě to zatím neřešte a ani tomu nijak nebraňte. Pokud jsi spíš řešící typ (což asi jsi, vzhledem k té založené diskuzi), tak tenhle ne-přístup asi nedáš. V tom případě souhlasím, že nejlepší je jíst kyselinu listovou, pít kontryhelový čaj a zjistit si něco o ovulaci a sympto-termální metodě. Teprve když se nebude dařit rok, začít se stresovat a řešit to nějak výrazněji. Ta štítná žláza taky není od věci, protože je to prý opravdu častý důvod a předepsat ti jí může kdekdo (obvoďák, gynekolog, alergolog, imunolog, ...). Chlapům se doporučuje na sperime selen-zinek (a vitamín E, C, D a kdeco dalšího 🙂), tak možná zařaďte nějaké vitamíny.

Z doporučovaných potravin jsou ryby - 2x týdne (ne žraloci a moc masožravé ryby - mají v sobě rtuť), zelenina (zelená zelenina, listy, výhonky, brokolice, atd atd) a semena a ořechy. Asi není nikdy špatný nápad jíst zdravě 🙂

Časování sexu, braní hormonů, tahání muže na spermio, měření folikulů a kdejaké další akce bych si schovávala skutečně na pozdější dobu. Velmi pozdější dobu. Fakt to není zábava a lepší je to vůbec neabsolvovat 😉

ladyhacek
23. led 2015

tak pročistit se je otázka - my to neudělali a povedlo se hned 2 měsíc (i jsem slyšela , že kdo se očisťuje tak mu to pak nejde - obvykle očista 6 měsíců). Já začala před vysazením prášku brát kyselinu listovou a když jsem vysadila tak pila kontryhylový čaj. Jinak když budete mít svatbu v květnu a chcete se začít snažit v březnu - no nevím - my právě počkali až po svatbě- kdyby se to náhodou povedlo hned a byla jsi zvracící typ - tak to vychází přesně na svatbu ???, ale zase to být nemusí - nemusí se to povést hned, nemusíš zvracet - je tu hodně okolností okolo 🙂.
Důležité je asi na to nemyslet (to musíš číst často - my jsme nepočítali, že se to povede hned a nechali tomu volný průběh a nám se to povedlo - jestli genetika - člověk neví)

Co můžeš udělat?
Zkus pít ten kontryhelový čaj, užívat si sexu a nebrat to jako rutinu 😉, snažit být v klidu a v pohodě a nevysedávat na WC s testem v ruce (to podle mě je dost stresující).
Držím palce

achjonetusim
23. led 2015

Užívej si přípravy na svatbu, užívej si lásky s přítelem, zdravě jez, měj se ráda. Zbytek nech na přírodě a miminku samotnýmu 😉

rousse
23. led 2015

@barbucha15 za mě z mé osobní zkušenosti: plánované rodičovství ano, ale do té míry, že si řekneme "snažíme se", tak se snažíme. Tak jsme to udělali na první pokus a zadařilo se hned ten první měsíc, kdy jsem nezobala žádné doplňky stravy, nepila žádné čaje, vůbec jsem to hlavně NEŘEŠILA V HLAVĚ, ani jsem nepočítala plodné a neplodné dny. Bác a bylo to tam. Bohužel, člověk míní, příroda mění - skončilo to zamlklým těhotenstvím a revizí. Po revizi jsem se k tomu postavila "zodpovědně", tak jak většina snažilek tady na MK, takže každý den tableta listovky, ovulační testy, počítání plodných dnů a já nevím co všecko a dopadlo to tak, že jsem příznaky těhotenství měla 4 měsíce v kuse, ale reálné těhotenství nikde. Až jsem tohle všechno hodila za hlavu a zase tomu nechala volný průběh a rozumný náhled na věc, přestala jsem měřit, počítat, testovat, zobat kyselinu listovou a začala si sex opět normálně užívat, tak v ten měsíc se zadařilo. 😎

snow111
23. led 2015

@barbucha15 mě je 23 :D:D:D já pracuje jen s chlapama a po škole jsem se všechny nějak rozutekly a kamarádka, která je stejně stará tak na miminko myslí, ale přítel ne. Manžel se taky moc těší. Jinak si myslím, že s věkem to je různý. Někdo se na to cejtí ve 20 a někdo ve 40. Každopádně já mám určité zdravotní problémy, tak to mě taky nutí si začít snažit dřív a hlavně se už tak 1,5 roku nemůžu dočkat 🙂

elvira
23. led 2015

Upřímně bych na začátku snažení, za předpokladu, že mám pravidelnou "normální" menstruaci, nedělala nic.
Prostě bych to zkoušela podle chuti a libosti a teprve po třeba půl roce začala pátrat, v případě, že to nejde.
Připadá mi to jako zbytečný stres - nějaké měření nebo ovu testy nebo počítání nebo co všechno, když jste na samém začátku.
Ale samozřejmě - každý podle svého... 😉

barbucha15
autor
23. led 2015

Děkuji Vám všem za rady, právě, že nejsem až tak řešící typ, takže spoustu věcí nevím. S myšlenkou vysazení prášků přišel vlastně přítel. Na svatbu se vážně těším a i na to vše potom. Původně jsem si říkala, že bude lepší začít až v dubnu, ale spousta lidí okolo mě neustále straší s tím, že ať si nemyslím, že to půjde hned. Vím, jak přítel si to moc přeje a nějak mám pocit, že bych ho nechtěla zklamat, sama v sobě si to urovnám vždy, ale nechci, aby se trápil on a proto zjišťuji jak tomu pomoci. Nechci si měřit teploty nebo tak, ale vitamíny nebo zjistit, zda vůbec mám ovulaci, bych asi mohla.

barbucha15
autor
23. led 2015

@snow111 promiň to není o věku 😀 jen, že kamarádky jsou všechny mladé (což jim přeju) a nemyslí na svatbu ani na děti 😉 což se nedivím. Ono nejde v jakém věku se kdo rozhodne mít děti, ale těžko člověk vysvětluje ten pocit někomu, kdo zatím se k tomu, že chce děti nedostal. Mám kamarádku, která kvůli zdraví má miminko ve 20 ti letech a vím, že toho nelituje a je z ní dobrá mamča i když je mladá, ale co. Neměla moc na vybranou a oceňuji, že i tak se dokázala rozhodnout, že dítě je přednější.

snow111
23. led 2015

@barbucha15 jo máš naprostou pravdu. Nedá se o tom moc mluvit s lidma co nejsou v podobné situaci. Já se asi nakonec vykašlu na nějáká přípravi před miminkem. Maximálně ta kyselina listová. Už dřív jsem zjištovala podle teploty kdy mám ovulaci tak snad odhadem vim a zbytek nechám na přírodě.

damae
23. led 2015

@barbucha15 Ovulaci bez teplot nebo bez chození k doktorovi nebo bez dělání testů těžko poznáš. To už je nejméně "otravné" si ráno změřit teplotu. Leda bys byla machr na luštění hlenu a poznání čípku, což je zase docela časově náročné... Teplota mi přijde nejméně "překážející" a nejméně složitá metoda.
Jestli se přítel chce snažit, tak ať zobe ten selen, ať pro to taky něco dělá 🙂 Taky si nemá dávat PC na klín, nenosit slipy, ale raději trenýrky a dávat si vlažnou sprchu na oněch klíčových místech.

Zákon schválnosti je sviňa, takže pokud se chceš na svatbě opít jako dán, tak určitě otěhotníš. Pokud bys ráda co nejdřív, tak neotěhotníš. V tomhle směru toho můžeš dělat tuny, ale může ti to být k prdu, nebo můžeš nedělat nic a přijít k tomu omylem. Zapomenout na to a neřešit taky není univerzální lék a opravdu nefunguje na každého (já se hlásím), ale do startu je to ta nejúspěšnější strategie.

Jak říkají holky - pokud máte dobrý sex a máte ho rádi, tak už děláte to ideální, co dělat můžete.

barbucha15
autor
23. led 2015

@snow111 To se opravdu nedá, minule mi řekla kamarádka, že si mě nedokáže představit s dítětem. Určitě to nemyslela zle, ale trochu mě to zarazilo 😕 . Možná proto nechci se o tom bavit s někým z nich a radši si založím diskuzi zde, kde to, že chci dítě asi každý pochopí 😀 . Myslím, že psychika udělá hodně a proto jsem se rozhodla, že nechci sedět týden co týden s testem v ruce a být zklamaná, možná i proto přemýšlím, že začneme ke konci března, svatba mi nedovolí se nad tím tak zamýšlet a třeba se zadaří. Začnu s listovkou, skočím na gyndu a zjistím si ovulaci.

sunshine125
23. led 2015

vitamíny,listovku,jod pokud není ve vitaminech,pestra strava,ovoce zelenina a hlavne se na to neupínat, mimi bude az bude. Asi je jedno jestli dnes,zitra nebo za mesic. A nestresovat se 🙂 http://www.plodne-dny-vypocet.cz/. Toto taky funguje 🙂 podle toho jsem otěhotněla,i když to moc dobře nedopadlo :( Preji at se zadari

bubbligum
23. led 2015

@barbucha15 Že to nemusí jít hned, jsme si říkali taky. Všude články, jak má stále více párů problém s početím a vůbec. Takže jsme si řekli, že tomu necháme volný průběh a podařilo se napoprvé. Takže na své svatbě jsem byla už ve 2. měsíci, naštěstí mi bylo dobře. Ale ty bezesné noci, kdy jsem si říkala, jestli se proboha vejdu do svých krásných, na míru ušitých svatebních šatů (které mi už visely ve skříni)! Vešla jsem se, ale bylo to o fous. Spíš než břicho mi ale narostla prsa. Teď se nám, opět na první šťouchnutí, povedlo druhé. A to jsem si zase říkala, že začneme dřív, co když to nepůjde. Malá bude mít 21 měsíců, až se nám narodí druhé 😅 Takže bych to opravdu nechala tak, abys, kdyby se vám zadařilo hned, byla max. ve druhém měsíci, kdy to není ještě vidět (ale nevolnosti mít můžeš, to je jasný). 😉

barbucha15
autor
23. led 2015

@bubbligum Díky, třeba se zadaří a víc než ve druhém měsíci bych být neměla a to by se to muselo podařit hned na poprvé. Do šatů mám snad ještě místo, jen ty prsa už bych větší nepotřebovala 😝. S tím zvracením nevím, protože moje máma prej zvracela až do 7 měsíce 😕 A jinak gratuluji 🙂

jitavrtule
23. led 2015

@barbucha15 aniž bych chtěla být škarohlíd - mám co se těhotenství a mateřství týče zatím jedinou radu - vzhledem k tomu, že plánujete miminko, obrň se a připrav na to, že lidi dokážou mít naprosto, ale opravdu naprosto nevhodný kecy, když zjistí, že dítě je v plánu/očekávání. Bohužel zrovna holky v tom věku plus mínus 25 (a bezdětný) nejvíc ze všech. Od toho "jak si tě nedovedou představit s dítětem" (což si normální člověk prostě přeloží jako "ty a matka, no potěš") přes různé blbé kecy jaké je dítě břemeno, zátěž apod, po "no, jo ty jsi těhotná, tak to se rozluč s ...." dosaď si sám jakoukoliv svojí současnou oblíbenou činnost od cestování, přes sport po studium. Postupně pak přijdou řeči ohledně velikosti břicha (buď je moc malé nebo moc velké), míry (ne)přibírání, tvého režimu (jsi moc nebo málo aktivní) atd atd atd.
A nevhodnost komentářů se zvyšuje se zvětšujícím se břichem budoucí rodičky 😉

barbucha15
autor
23. led 2015

@jitavrtule Doufám, že se zvětšujícím se bříškem budu mít jiné starosti, než řešit blbé kecy 😉 . Ale není to zrovna příjemné a zvlášť teď, když se to blíží a člověk řeší, zda se to povede. Proto vlastně nikdo krom přítele neví, že chceme začít dřív. Takže aspoň chvilku budu mít klid 😉

jitavrtule
24. led 2015

@barbucha15 moc bych ti to přála, aby sis ten nadhled udržela, u mě teda zatím spíš platí, že ten nadhled mi ubývá a blbý řeči mě v kombinaci s hormonální bouří a tělesným diskomfortem štvou spíš víc a víc, než míň a míň 😉

barbucha15
autor
25. led 2015

@jitavrtule no to bych si přála i já, ale vlastně vůbec netuším co mě čeká a jak to budu zvládat. Můžu asi jen doufat, že mé okolí bude trošku taktní. No co, asi nic jiného než vydržet to mi nezbude. Čeká nás s partnerem dost náročný rok, takže pokud z toho se nezblázním, tak to bude úspěch 😀

alen_ka
3. únor 2015

@barbucha15 věř mi, že lepší jsou mladé kamarádky, které si tě s dítětem nedovedou představit, než ty, které pořád dokola štěbetají ve stylu "jééé, tobě by to s dítětem táááák slušelo", "a už se snažíte?", "už jsi těhotná" nebo "pohlídej mi malého, stejně musíš trénovat" (a pak vyfásnu nějaké malého neposedného hajzlíka)
za tyto řeči by člověk okolo 30 někdy nejradši zabíjel 🙂

barbucha15
autor
4. únor 2015

@alen_ka 😀 😀 teď si mě pobavila, protože řeči o tom, že na děti už mám čas a podobně jsem poslouchala dlouho a to nejen od kamarádů 😝 Pokaždé, když se z práce někomu narodilo dítě, tak po mé gratulaci vždy přišla ta věta "no a co ty, taky už máš na čase ne?" 🙄 Teď tedy co máme před sebou svatbu, tyhle otázky pomalu utichají. Není to zrovna příjemné, neustále poslouchat od jiných, že už je člověk "starej" a měl by si pospíšit. Protože co jim je sakra do toho 😝 . Jsem ráda, že už se uklidnila nyní i budoucí tchýně, protože od ní poslouchám téma vnoučata co jsme se seznámili 😠 obávám se, že až otěhotním, tak jí z toho štěstím trefí šlak 😀 😀