Může endometriální cysta na vaječníku bránit početí?

denissima
13. říj 2018

Ahoj,

už několik let sem nakukuju, ale až teď mám potřebu se zeptat na názor...S manželem jsme se dohodli, že si pořídíme druhé dítě. Už dva cykly to nevyšlo a teď to vypadá, že to potřetí také nevyjde (asi se rozjíždí ms). Normálně bych si řekla, že to není žádná hrůza a budeme se snažit dál, ale je tu jeden problém a to, že mám nejspíš endometriální cystu na vaječníku (doktorka soudí pouze dle uzt, laparoskopii jsem odmítla, hormonální léčbu nemůžu). Mám jí už asi 5 let a nikdy mi nedělala žádný problém, cysta je pořád stejně velká a dokonce jsem s ní otěhotněla a to hned na druhý pokus. No a teď se bojím, jestli nemůže způsobovat to, že teď nemůžu otěhotnět a to první těhotenství byla třeba jen velká náhoda...
Ještě je tu pak druhá věc, které jsem vůbec nevěnovala pozornost, ale teď se nad tím také zamýšlím, jestli to nemůže nějak souviset. Pokaždé, když mám ms, tak mě 1-2 dny bolí místo, kde je jizva po císaři (císař byl před 2,5 lety), řekněme levý konec jizvy, ale ne vyloženě jizva, spíš prostě vevnitř pod ní. Je to tedy spíš jen citlivé, když se zmáčkne, ale prostě to cítím. Tak nevím, jestli se tam po tom císaři mohlo něco vytvořit...Nebo tam taky může být endometrioza...nebo vůbec nevím, co. Gynekoložka při každé kontrole říká, že jizvu mám hezky zahojenou, tak nevím.
No a když se zamýšlím nad tím vším, tak nevím, jestli se tedy máme rok pokoušet otěhotnět, nebo jít k doktorce hned.
Máte s tímto někdo zkušenost? Předem děkuji za rady.

alfavita
30. kvě 2020

@evilin díky za koment, já jdu na ten kurz příští neděli! Bohužel 24.6. Mě čeká laparo kvůli cyste, nechavame tomu volný průběh od října a vzhledem k tomu ze mi tahne na 39 doktorka nechce čekat co ta cysta... byla tam už v prosinci a neodesla a stále má své 4cm tak asi proto mě chce poslat pod kudlu... tak jako tak na tu hormonální jógu chci protože mi to snad přidá klidu...

mari2
30. kvě 2020

@denissima ahoj, diskuzi jsem nečetla, ale mám endocystu taky několik let, ajsem momentálně 11+3 těhotná. K doktorovi bych šla pokud by to nevyšlo během aspoň 6 cyklů, ale to je i tim, že jsem výrazně starší.
Každopádně s cystou se otěhotnět dá, problém endometriózy je, že může být problém i jinde (např. neprůchodné vaječníky).

mari2
30. kvě 2020

@evilin díky za zajímavou zkušenost. Endometrioza je pro hormonální jógu kontraindikací, ale vím, že to není úplně jasné. Já ji taky zkoušela, a když mi bylo hůře (bolesti apod.), tak jsem raději přestala, ale možná jsem měla vydržet.
Každopádně, abych taky přispěla, mě pomáhá omezit cukr, mléčné výrobky a vyloučit lepek. Když se mi to daří bývá to (pocitově) lepší. Bohužel nejsem úplně dobrá v tom vydržet to pořád...