Může endometriální cysta na vaječníku bránit početí?

denissima
13. říj 2018

Ahoj,

už několik let sem nakukuju, ale až teď mám potřebu se zeptat na názor...S manželem jsme se dohodli, že si pořídíme druhé dítě. Už dva cykly to nevyšlo a teď to vypadá, že to potřetí také nevyjde (asi se rozjíždí ms). Normálně bych si řekla, že to není žádná hrůza a budeme se snažit dál, ale je tu jeden problém a to, že mám nejspíš endometriální cystu na vaječníku (doktorka soudí pouze dle uzt, laparoskopii jsem odmítla, hormonální léčbu nemůžu). Mám jí už asi 5 let a nikdy mi nedělala žádný problém, cysta je pořád stejně velká a dokonce jsem s ní otěhotněla a to hned na druhý pokus. No a teď se bojím, jestli nemůže způsobovat to, že teď nemůžu otěhotnět a to první těhotenství byla třeba jen velká náhoda...
Ještě je tu pak druhá věc, které jsem vůbec nevěnovala pozornost, ale teď se nad tím také zamýšlím, jestli to nemůže nějak souviset. Pokaždé, když mám ms, tak mě 1-2 dny bolí místo, kde je jizva po císaři (císař byl před 2,5 lety), řekněme levý konec jizvy, ale ne vyloženě jizva, spíš prostě vevnitř pod ní. Je to tedy spíš jen citlivé, když se zmáčkne, ale prostě to cítím. Tak nevím, jestli se tam po tom císaři mohlo něco vytvořit...Nebo tam taky může být endometrioza...nebo vůbec nevím, co. Gynekoložka při každé kontrole říká, že jizvu mám hezky zahojenou, tak nevím.
No a když se zamýšlím nad tím vším, tak nevím, jestli se tedy máme rok pokoušet otěhotnět, nebo jít k doktorce hned.
Máte s tímto někdo zkušenost? Předem děkuji za rady.

denissima
autor
13. říj 2018

Ještě bych možná měla dodat, že ms mám pravidelnou. První měsíc jsem nebrala nic, od září beru Inofolic, gynex a piju kontryhelový čaj. Celou dobu dělám ovulační testy a čárka teda nikdy nebyla úplně stejně silná (digitální clearblue mi ukázal smajlík, ale když jsem test vyndala, tak ta čárka byla slabší), ale to jsem připisovala spíš tomu, že jsem prostě nevychytala správnou chvíli, testuji v cca 14 hodin a zvýšení LH mohlo být třeba v noci, nevím...

merope
13. říj 2018

Záleží, kolik ti je let, pokud jsi mladá, tak bych to řešila až po roce (stejně ti doktoři dřív řeknou, že to opravdu nemá cenu), pokud starší, tak třeba o maličko dřív, ale po třech cyklech zase tolik holek neotěhotní. Při normálním stavu se hovoří o tom, že 80% párů se podaří otěhotnění do roka.

anita003
13. říj 2018

Pokud už se vam otěhotnět přirozeně podařilo, tak si nemyslím, ze by kterýkoli doktor hnal do toho to po 3 měsících resit... Dala bych tomu ještě určitě půl roku a pak to prokonzultovala... Nám se podařilo po 2 letech a to jsme oba zdraví. Neplaš, chce to čas...

denissima
autor
13. říj 2018

@merope No mladá už moc nejsem, je mi 32. Já bych si samozřejmě taky normálně řekla, že 3 cykly je málo, ale zase se bojim, že se budeme snažit zbytečně a kdybych si nechala teď odstranit tu endometriozu, tak by to třeba šlo...

denissima
autor
13. říj 2018

@anita003 Já si vždycky říkám, že nebudu plašit a pak, když to nevyjde, tak plašit začnu 🙂 Jak píšu, kdybych nevěděla o žádném svém problému, tak to asi neřeším, ale pořád mi vrtá v hlavě ta endometrioza. Poprvé to šlo skoro hned a teď nic.

hanulkasa
13. říj 2018

@denissima osobně bych si s tím taška k dr už pro svůj vnitřní klid. Třeba se ti pak uleví a budeš ve větší pohodě. Pokud by se dr cokoliv nezdálo, bude to řešit,

vendelinka08
13. říj 2018

@denissima ja nevim no..ale 3 cykly bych vubec neresila. Mas uz predem paniku ze to mozna nepujde a to asi take neni dobre. Nechala bych to zatim plynout a nepremyslet a tolik se nepozorovat.

natlinka27
13. říj 2018

@denissima dej tomu ještě čas mě bude v prosinci 28 a snažíme se od března a stále nic akorát v červenci biochemické tehu

priefi
13. říj 2018

@denissima ahojky, muzu zeptat, zda jsi kojila, nebo kojis? Ono to kojeni telo totiz taky vystavi a to druhe tehu neni prave diky tomu hned. Ja jsem zdrava, manzel je zdravy. Prvni syn se povedl hned v 2.cyklu, co jsme dali volny prubeh. Druheho syna cekame ted (jsem v 28tt) a volny prubeh trval rok, nez se miminko rozhodlo, ze za nami prijde (ale je pravda, ze jsem otehotnela poprve po pul roce, ale v 7tt bohuzel prisel sp). Takze klid, tyhle stresy nepomahaji. Spontanne otehotnet hold neni taka sranda, jak se zda, je to souhra hooodne nahod, ktere musi vyjit. Drzim pesti, at se brzy zadari, ale jak jsem psala, nekdy to proste chce svuj cas a spravne nacasovani 😊

denissima
autor
13. říj 2018

@priefi nekojim a ani jsem nekojila, takze tim to asi nebude. Tak mi asi opravdu nezbyde nic jineho, nez cekat..

denissima
autor
13. říj 2018

Dekuji za reakce. Jeste to promyslim, jestli se v pondeli objednam k dr nebo ne.

merope
13. říj 2018

Jak tu zazněl dobrý tip - já otěhotněla po 5. cyklu IVF v situaci, kdy jsem už ani nepočítala s tím, že by to mohlo vyjít, jen jsem to ještě teda zkusila. Naplánovala jsem si kupu akcí a aktivit a sice byla doma (klid a tak), ale v podstatě se těšila, že hned po krevních testech pojedeme na kola. Takže pro mě pak to otěhotnění byl spíše šok, přepracovat plány na zbytek léta, vše předělat, začít řešit co a jak a tak podobně. Takže možná opravdu pomůže si říct, že tomu dáte půl roku, sexovat volně a nepočítat ani ovulaci.

kristyn.g
13. říj 2018

@denissima bylo by určitě hezké kdybys otěhotněla napodruhé i podruhé... ale málokterá zdravá holka otěhotní takhle rychle i normálně.. tak bych tomu dala alespoň půl roku. Zase by bylo zbytečné běhat pod kudlu když ti to problém nedělá. I když ti to odstraní a všechno tak to neznamená že otěhotníš na první pokus.

denissima
autor
13. říj 2018

@merope Taky si snazim planovat co nejvic akci, navic uz mame i ruzne aktivity se synem. Takze se dari obcas dari na to nemyslet a pak vecer, kdyz mam klid, tak stejne porad neco googluju a vymyslim kraviny 🙂 Akoraz s manzelem to teda neresim, nechcize vyplasit jeste jeho.

denissima
autor
13. říj 2018

@kristyn.g No jo, hezke by to bylo a mela jsem to v planu 😁 Nejak jsem pocitala s tim, ze to zas pujde hned. Nejhorsi je, ze kamaradka ted otehotnela, takze to mi moc neprida, vidame se dost casto. Kazdopadne jeje fakt, ze pod kudlu se mi taky moc nechce ☹

kristyn.g
13. říj 2018

@denissima tak se snaž tím tak netrápit, si prostě rozmazlená tím že ti to hned vyšlo 😂 já se začala snažit s kamarádkou skoro současně, jejímu dítěti je 1,5roku a moje dítě se narodí v prosinci 😂 takže jsem si také hodně počkala

denissima
autor
13. říj 2018

@kristyn.g Jo, to jsi asi vystihla 🙂 My s tou kamaradkou prave mame prvni deti skoro nastejno, je mezi nima jenom mesic rozdil, tak jsme si rikaly, ze by to i podruhe bylo fajn. No, tak asi zkusim delat, ze o zadne endometrioze nevim a dam tomu cas 🙂

re_barbora
13. říj 2018

No jestli te to uklidni, tak si k Dr. zajdi, maximalne ti rekne at prijdes za rok, kdyz se furt nebude darit 🙂

marketa11112
13. říj 2018

Zkousela jsi ovulacni testy? Ja ano..manzelovi jsem to ale nevypravela...
A tesne pred ovulaci,behem ni i tesne po ni jsem byla na muze tuze hodna. Tesne po sexu jsem si lehla k nemu a polozila na nej nozky tak,aby byly vys nez telo. a ono mi to takto vyslo..uz dokonce 2 x . pri prvnim jsem jedla inofolik pri druhem jen listovku.

denissima
autor
13. říj 2018

@marketa11112 jo, zkousela, ale uplne stejne silne jsem ty carky nemela...

marketa11112
14. říj 2018

@denissima ja vlastne take ne. uplne jsem neodhadla, ktery z tech trech, ctyrech dni je ten pravy. ale to uz neni tak uplne dulezite. proste kolem ovulace je ta sance k otehotneni.... chlapa jsem tim nezatezovala, aby byl v klidu a nemel spatny pocit. kazdopadne dulezite je, ze ovulaci mas.

denissima
autor
14. říj 2018

@marketa11112 No snad jí mám, nejsem si jistá, když ty čárky nebyly stejně silné. Každopádně v těch dnech jsme se snažili každý den a stejně nic.

marketa11112
14. říj 2018

@denissima tak ona je i v dobe ovulace sance pry snad 20%..nekde jsem to vycetla. Neves hlavu. Zkus to brat jinak. Treba jako prilezitost k peknemu vikendu,vyletu a pod. Stihnes treba jeste neco,co s detma moc nejde..bez parit, na koncert a tak. Ja si davala cas rok,tedy rikala si : kez by do roka. A prekvapilo me,jak to bylo rychle. A fakt jsem se toho dost zalekla a nebyla na to tak rychle pripravena. A moc jsem se najednou bala. Ona i ta rychlost ma dve strany 🙂. Zkousite to chvilku, cas jeste mate,tak klid. Ono zo prijde.

denissima
autor
14. říj 2018

@marketa11112 Tak ja uz jedno dite mam, tak uz si tolik uzivat nemuzu 🙂 Chtela jsem mezi nimi 3 roky rozdil, coz uz teda nebude. Tak uvidime, kdy se zadari. Diky za rady 🙂

marketa11112
14. říj 2018

@denissima aha, tak to jo. To jsem asi nedocetla. Kazdopadne drzim palce,at to brzy vyjde. Tak kdyz uz se povedlo jednou, melo by i podruhe

martinka_33
14. říj 2018

Jestli tě to uklidní, tak první dítě máme neplánovaný na jedinou nehodu a druhý jsme se přestali chránit někdy v září a otěhotněla jsem až v lednu a to jsem úplně zdravá 🙂

denissima
autor
15. říj 2018

@martinka_33 Diky, je to blby, ale jsem rada, ze v tom nejsem sama 🙂

evilin
16. říj 2018

Taky mam endometriózu. Po skonceni kojeni se mi cysta zase udělala (7cm ☹ ) Snažili jsme se asi rok a pul. Uz mi z toho hrabalo. Nakonec mi pomohla hormonální jóga. 3mesice jsem cvičila a ted jsem ve 12tt. ☺ Opravdu vsem doporucuji.

denissima
autor
16. říj 2018

@evilin a lecila jsi nejak tu endometriozu? Je ta hormonalni joga narocna?

evilin
24. říj 2018

@denissima neléčila. Chtěla jsem hned otěhotnět, byla jsem i na jednom umělém oplodnění, které nevyšlo (málo vajíček) a pak už jsem to pořád odkládala a nakonec jsem rok a půl po operaci otěhotněla přirozeně. 🙂 Během těhotenství cysta zmizela, Ale když jsem skončila s kojením, zase se objevila a rychle rostla. Nakonec jsem na doporučení (nedařilo se otěhotnět zase skoro rok a půl) šla na kurz hormonální jógy, a za 3 měsíce poctivého cvičení jsem otěhotněla. 🙂 I s cystou. I paní doktorka říká, že je to zázrak. Jóga není náročná, je to asi 20 minutová sestava, kterou jsem se na kurzu naučila a cvičila ji 2-3x týdně. ona je určena pro ženy po menopauze nebo právě ty, co nemohou otěhotnět. Pomáhá hodně i s hormonální nerovnováhou, když slyším, jak některé ženy mají bolestivou menstruaci nebo berou kupu hormonů, a přitom stačí cvičit, tak se snažím ji doporučovat. Oni lékaří vám ji neporadí. 🙂 Už první menstruaci, když jsem začala cvičit jsem vůbec necítila, žádný PMS, bez bolesti a nálad.