První kontakt s lékařem při neúspěšném snažení o miminko

leonaxyt
29. čer 2015

Ahoj holky, snažím se tady hledat a orientovat se, ale diskuse/otázky už jsou většinou hodně konkrétní, zatímco mě by zajímalo: Snažíme se několik měsíců o miminko, zatím se nezadařilo. Úplně se ještě nechystám k lékaři s tím, že "to nejde", ale kdo ví, třeba k tomu dospěju příští měsíc?
Chtěla bych vědět, jak taková konzultace s lékařem probíhá? Jde mi o to, že třeba doporučí "něco", co už bychom mohli teď zavést 😝 - jinak, udělá vyšetření, ultrazvuk, na co se zeptá? A doporučují lékaři měření bazální teploty, ovulační testy a podobně? Jak říkám, my to zatím bereme tak, že nám nebylo souzeno, teplotu neměřím a testy nedělám, u nás by to byl totální zabiják vášně 😀 .
Existuje způsob, kterým mudr. pomáhá určit plodný dny? Prostě a jednoduše, v jakým pořadí a jaký rady/zásady doktor provádí?
Já už mám jedno těhotenství před lety za sebou, partner děti nemá..

rainbow_x
29. čer 2015

My jsme se snažili 2 roky. Pro někoho krátká doba, pro nás nekonečná. Po roce a půl, když jsem to začala řešit s doktorkou, jsem si první tři měsíce musela měřit a zapisovat BT, aby viděla, jestli ovulace vůbec probíhá a zbytečně do mě nesypala nějaké hormony. Doporučila vitamíny (kys. listovou atd.) sex ob den, né každý den. jinak si nějak nevzpomínám, na co by se ptala 😀 manžel byl už objednaný na spermiogram, a ten měsíc se to povedlo. Nemyslím si ale, že bych otěhotněla díky domu, že jsem to začala řešit s Dr 😀 prostě se to konečně povedlo ;)

bajana
29. čer 2015

@leonaxyt u mna to bolo uplne rovnako ako u @rainbow_x ... este doplnim, ze po 3 mesiacoch sledovania BT som si vsimla ovulacne bolesti a uz som vedela, kedy ovulka prebehla

leonaxyt
autor
29. čer 2015

aha aha, takže to je jedna z věcí, na který jsem myslela.. Takže to už vlastně lze udělat předtim, než se tam vůbec vydám, měřit tři měsíce BT.. a potom? @rainbow_x - u vás nic dál, u vás miminko, pochopila jsem 😀

nikka7
30. čer 2015

Tak u nás to bylo podobné, snažili jsme se cca 2 roky. Nejprve jsem to řešila s gynekologem a pak jsme šli rovnou do centra. Asi už to bylo i psychické to že se nedařilo. Ale nakonec díky IVF máme dvojčátka.
Švagrové se také nedařilo, probírala s gynekologem ale nejprve ji dal gynekolog jen něco na podpoření ovulace a do 2 měsíců otěhotněla. 🙂

gracinka7
30. čer 2015

Mě se doktor sám na kontrole ptal, jestli už neplánujeme miminko, že už na to mám pomalu věk. Tak jsem řekla, že mám rozházený cyklus, dostala jsem něco na srovnání, pak další prášky na podporu ovulace, manželovi rovnou vypsal žádanku na spermiogram a ještě mi doporučil měření teploty. Ta teplota mi stejně kolísala jak se dalo i nedalo, takže u mě ukazatel naprosto mimo. Dělala jsem si ovulační testy a stejně nic z toho k otěhotnění nepomohlo :( Nakonec jsem se na všechno tohle vykašlala a po roce to přišlo samo.

jaja01k
30. čer 2015

Po roce snažení jsem se na preventivní prohlídce zmínila, že se nám nedaří. Doktorka se jen vyptávala, jestli mám pravidelný cyklus, udělala ultrazvuk, podle kterého poznala, že jsem ovulaci měla. Žádný zjevný problém neobjevila, tak mi dala pro manžela žádanku na spermiogram, že tím se začíná. Ale než se na něj stihl objednat, už jsem měla pozitivní test 🙂

limlim
30. čer 2015

Holky ti tu hezky radi.. preju at vse dopadne jak si prejes jen kdyby nahodou te posilala dr. do ruznych reprodukcnich center jako nas tak trvej ze chces laparku v nemocnici a ne nejaky radoby operace v centrech.. Snad to nebude treba ale jeden nikdy nevi... Kdyby neco tak se ozvy...

1306
21. srp 2015

A můžu se optat, když tu holky píšete, že se začíná spermiogramem a přítel na něm před 7 lety byl a bylo mu řečeno, že je naprosto v pořádku (má syna z předchozího vztahu), že ho tam doktor pošle znovu nebo to nějak mění náhled na věc a začne třeba řešit převážně mě? Snažíme se 4 měsíce a zatím nic...

eviicka
1. zář 2015

@limlim ahoj, to mě zaujalo, snažíme se zatím 8 měsíců. Byla jsem zatím na folikulometrii (tento cyklus) a všechno v pořádku. Pokud se do tří měsíců nezadaří, tak spermiogram.

Mě už ale pár lidí/doktorů dříve varovalo před možnou endometriozou (hodně silné MS bolesti) nebo srůsty (v dětství slepák, po kterém nebyly lázně). S doktorkou jsem tyto dvě varianty zatím neprobírala, a právě přemýšlím, jestli se nezadaří, jak se pak pokračuje (už jsem vyčetla, že vyšetření na obě tyto varianty jsou poměrně invazivní...).

limlim
16. zář 2015

@eviicka Ahoj uvidis casem treba se zadari. Ted se na me obratila kamaradka a nemuze otehotnet spermio bylo jako prvni to bylo ok druha vec ze pujde do nemocnice na laparku a tam ze je taky vse v pohode. Takze se snad trochu uklidni a vyjde to. Chci tim rict ze nez se cpat do nejakych centrer zkusit nejdriv "jen" tohle... Bohuzel se mnou se gyndarka nebavila a rovnou me poslala do centra a tam te fakt semele.... Tak si to nech projit hlavou 😉

1306
16. zář 2015

Jak semele?

zlatkavlk
16. zář 2015

Ahojky, můj původní gynekolog mi po tom, co jsem se svěřila že se nám mimčo nedaří, nasadil na dva měsíce Clostilbegyt, žádné kontrolní UZ nedělal a když se překvapivě nezadařilo, tak mi napsal dvouřádkovou zprávu a chtěl nás odeslat do CARu... To mě dost naštvalo, tak jsem od něj utekla ke své současné Dr. Ta po mě nejprve chtěla pár křivek bazální teploty, abychom věděly, zda ovulace probíhá, poté jsem absolvovala odběry krve na hladiny hormonů, no a absolvovali jsme s přítelem spermio. Žádný konkrétní problém se nenašel, tak jsme zkoušeli opět stimulovat asi tři cykly Clostilbegytem a Proverou, tentokrát s folikulometrií. Folikuly rostly, bohužel při poslední stimulaci se mi udělala cysta, takže už jsme dál nepokračovali (stejně to asi pak asi nemá smysl), nakonec mi byla doporučena laparoskopie, kvůli průchodnosti, na kterou jsem jít nechtěla, ale nakonec jsem ji absolvovala s nálezem mírné endometriozy, kterou jsem si hormonálně odléčila. No, mimčo ale stále nepřicházelo, tak jsme se uvolili jít do CARu, kam jsme ale nakonec nedošli, protože jsem týden před termínem objednání zjistila, že jsem těhotná....Uuuf, omlouvám se za takový román, ale chci jen poukázat na to, že spousta základních vyšetření je možno absolvovat v rámci svého gynekolga ještě před samotnou návštěvou CARu.

eviicka
16. zář 2015

Holky díky, takže na laparku by mě měla objednat moje doktorka někam do nemocnice? No pořád doufám, že to nebude nutné, ale moc bych to případně odkládat taky neměla, je mi 35...

eviicka
16. zář 2015

@zlatkavlk a jak probíhá ta laparoskopie?

zlatkavlk
17. zář 2015

@eviicka Ahojky, určitě ti laparoskopii může objednat tvůj gynekolog. Vím, že chtěli, abych byla těsně po MS (což byl trochu problém, jako na potvoru se mi MS ten měsíc trochu zpozdila, tak jsem ještě trochu špinila při nástupu, ale nevadilo to). Před výkonem jsem ambulantně podstoupila anesteziologické vyšetření (tam se ptají hlavně na alergie, užívané léky, jestli už jsi měla dříve anestezii atd, bylo to hned hotové)+EKG+krevní odběry. V den nástupu na odd vstupní gyn.vyšetření s vysvětlením průběhu výkonu, dostala jsem k obědu už jen polévku a pak už nic, odpoledne klystýr (dalo se zvládnout v pohodě 🙂 a na noc injekce Ziboru jako prevence embolie a prášek na spaní. Ráno sprcha, dostala jsem elastické punčochy a premedikaci, po které jsem skoro hned usnula, takže převoz na sál si pamatuju už jen velmi matně, probrala jsem se až na pooperačním pokoji. Nakonec jsem se dozvěděla, že vše proběhlo ok, mám jen jednu cca 1cm jizvu těsně pod pupíkem od laparoskopu, žádné srůsty nebyly a průchodnost vejcovodů oboustranně v pořádku, takže se vlastně "jen" koukali. Cca po 4 hodinách jsem si došla na WC, tekla ze mě zelená kontrastní látka, dostala jsem i večeři 🙂 No a noc už jsem strávila opět na svém pokoji - původně jsem měla zůstat na pooperačním, ale potřebovali volné lůžko, byla jsem ráda. Na noc jsem dostala opět Zibor a druhý den po dohodě s lékařem jsem byla propuštěná domů, poté jsem byla cca 14 dní na neschopence, nic mě nebolelo, pouze bylo nepříjemné jak se vstřebával ten plyn, který při operaci používají, cítila jsem jakoby tlak do ramenou. Rozhodně není čeho se obávat, jestli se k laparce rozhodneš, tak přeji ať je vše v pořádku 🙂

limlim
17. zář 2015

@1306 Semele v tom smyslu, ze to je samej odber krve samy vysetreni.... Porad se ptaji na to samy davaj ti na vyber z nekolika moznosti samozrejme to nejdrazsi je kupodivu nejlepsi... Atd. Ja mela smulu v tom ze me moje gyn. poslala rovnou do centra ani me nenabidla laparku.. takze 2 pokusy na prd a pak az laparka.. ale to je na dlouhy povidani...