Snaženíčko o mimi od února 2013
Ahojky,taky jste na tom jako já? Od února by jsme se chtěli začít snažit o druhé mimi.Máme doma už 4 chlapečka.Snad se brzo zadaří 🙂
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce může trvat několik cyklů, než se ovulace a pravidelnost cyklu vrátí; ženy v diskuzi doporučují začít užívat kyselinu listovou ("listovku") několik týdnů až tři měsíce před plánovaným početím.
- Po injekční antikoncepci Depo Provera diskutující uváděly doporučení počkat přibližně rok na obnovení plodnosti, přičemž byla také zmíněna zkušenost s možným zpožděním návratu plodnosti až do tří let.
- Pro plánování početí byly v diskuzi nejčastěji uváděny ovulační testy (doporučený start cca od 10. dne cyklu, ovulace často v rozmezí 10–17 DC), měření bazální teploty jako alternativa a taktika pohlavního styku „obden“; populární lidová doporučení pro pohlaví plodu (sex v den ovulace pro chlapečka, 3 dny před pro holčičku) byla prezentována jako metoda s nejasnou spolehlivostí.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho čekat po Depo Provera, než se snažit otěhotnět?
A: V diskuzi doporučovali počkat přibližně rok po vysazení Depo Provery, přičemž jedna zkušenost zmiňovala možnost, že obnova plodnosti může u některých žen trvat až tři roky.
Q: Kdy začít užívat kyselinu listovou před početím?
A: Ženy v diskuzi uváděly začít užívat kyselinu listovou ("listovku") několik týdnů až tři měsíce před plánovaným početím; jedna uvedla konkrétně užívání tři měsíce před.
Q: Jak a kdy používat ovulační testy a měření bazální teploty?
A: Doporučované praktiky v diskuzi: začít ovulační testy zhruba od 10. dne cyklu (uveřejněný interval ovulace 10–17 DC), testovat obden ve stejnou denní dobu; měření bazální teploty bylo zmiňováno jako možná metoda, ale mnoho žen jej považuje za nepraktické.
Q: Jak dlouho čekat po ukončení antibiotik, než se snažit?
A: V diskuzi jedna uživatelka uvedla, že po ukončení antibiotik plánovala přibližně měsíční pauzu před opětovným aktivním snažením.
Q: Kdy si udělat těhotenský test po oplodnění?
A: V diskuzi se doporučovalo testovat přibližně 10 dní po ovulaci u citlivých testů nebo počkat do očekávaného data menstruace; diskutující uváděly i konkrétní cykly 25–33 DC jako dny, kdy test ukázal pozitivní výsledek.
Q: Jaké vitaminy a doplňky se ve diskuzi doporučují při plánování těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány kyselina listová, vitamín E, preparát Pregnium od Walmarku (uvedeno kvůli obsahu DHA, listovky, hořčíku a jodu), Gravital (kritika kvůli absenci DHA), B-complex a hořčík; L-carnitin a další „zelené“ čaje byly probírány s výhradami.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kyselina listová ("listovka") je doporučována před plánovaným těhotenstvím.
- Ovulační testy a sledování plodných dnů jsou běžně používané metody plánování početí.
- Mnohé diskutující považují pohlavní styk obden za praktickou strategii při snažení.
Sporné názory
- Doba návratu plodnosti po Depo Proverě: některé zkušenosti uvádějí přibližně rok, jiné až tři roky.
- Pauza po ukončení hormonů/antibiotik: část diskutujících radí „nečistit“ a začít hned, jiní doporučují odklad (např. měsíc).
- Metody ovlivnění pohlaví dítěte: existují protichůdné rady (sex v den ovulace pro chlapečka vs. sex tři dny před pro holčičku); účinnost je neověřená.
Otevřené otázky
- Jak přesně ovlivní krátkodobé užívání antibiotik krátkodobou plodnost a kdy je optimální doba ke snaze po jejich ukončení?
- Jak dlouho je rozumné čekat na návrat pravidelného cyklu po vysazení různých forem hormonální antikoncepce?
- Jak efektivní jsou domácí metody (ovulační testy, bazální teplota, načasování pohlaví) ve srovnání s lékařsky ověřenými postupy?
Zmíněné značky a firmy
Depo Provera, Utrogestan, Walmark, Pregnium, Gravital, Bepanthen, Euroforce.cz, Jané Muum, Quinny Speedi, X-lander, TFK, Euroline (www.euroline.cz), modré střeše
Zmíněné produkty a metody
Depo Provera, hormonální antikoncepce (HA), Utrogestan, vitamín E, kyselina listová (listovka), Pregnium (Walmark), Gravital, B-complex, hořčík, jod, DHA, L-carnitin, ovulační testy, měření bazální teploty, pohlavní styk obden, metoda načasování pohlaví podle dne ovulace, mimoděložní těhotenství, zamlklé těhotenství, revize ve 12. týdnu, Bepanthen
Místa a osoby
Brno, Kladno
@jenyska4 JJ přesně jak říká @cital je brzo, ale zítra už si ho udělám, já vím, že je pořád brzo, ale nevydržela bych to si ho neudělat. Je to 2dny před MS, tak budu aspoň klidnějsi. A jedno tulení klidně stačí🙂 včera jsem si tady četla pár diskuzí a tam zrovna někdo takový byl🙂 že to stihli taky jen jednou a povedlo se🙂 moje kamoška se mi svěřila, že jejich frekvence je taky šílená (cca 1x za měsíc) a taky sem jim zadařilo, dneska už má malej 3 měsíce🙂
@cital mě vyšla minulý měsíc ms přesně 15 dní po pozitivním ovulačním testu. Termín MS mám stejně jak ty, cca příští týden, tak sem zvědavá. Ale tento měsíc byly ty ovu testy nějaké divný, tři dny po sobě mi vyšel pozitivno - nepozitivni 🙂 Jako ta druhá čárka nebyla tak silná, jako před měsícem, o něco slabší, než kontrolní, ale zase to neberu nějak tragicky, spousta těhul psalo, že nikdy neměly tu druhou stejně silnou jako kontrolni, tak uvidime. 😉
@cital Máš pravdu zlati, jen já to nikdy nvydžím, nejde říct, že bych byla zklamaná, jen sem hrozně nedočkává a pak sem nešťastná z toho, že sem takovej blbec nedočkavej a že na to pořád myslím a přemýšlím co by a kdyby...
@cherralie Neházím🙂 já vím, že je to hrozně brzo, je to teprve 9DPO a to je fak hoodně brzo, jen já to nikdy prostě nevydržím, vím, že sem pako🙂 Jak říkáš, mě už je to i jedno, jak to dopadne sem na 99% přesbědčená, že nic, ale už to chci vědět.
Btw. holky, ja sem úplně zapomněla na to, že jednou sem měla cyklus i 35dní, takže jako nevím nic🙂) tzn. že mám cyklus dlouhý 29 - 35 dnů. Takže si ještě počkám, protože ten 35.den vychází až na příští sobotu 27.7. tak to mi asi švihne fakt:(
@klaudina22 Tak jasně, ono by to mělo dojít tak ten 14 den od ovule 🙂. Ty jsi od té doby, cos byla u té kartářky pěkně v pohodě, viď? To je super 🙂.
@cital jj, jednak mě uklidnilo to, že ovuluju, a jedna ta kartářka. Snažím se pozitivně myslet, a zbyetčně neplašit a užívat si přítomnost. Nechci si tohle období, které je jednou za život zprotivit, a na miminku pracujeme teprve 4. měsíc, to je úplný začátek. Myslím, že čím víc budeme v klidu, tím líp. Taky na těhotenství myslím, to ne že ne, ale pozitivně, s klidem. 😉 Když se podíváš kolem, otěhotní 99, 9 % holek!! To by byla zrovna dost debilni nahoda, kdyby sme zrovna my byly v té jedné desetině smolařek. A zrovna ty víš, že si těhotná už byla, že i přítel- manžel je v pohodě, takže je to jenom o čase, to je dost uklidňující. 🙂
@klaudina22 Krásný přístup. Mě teda taky hodně uklidnily ovulační testy, asi je koupím i na příští cyklus a koupím asi i kontryhel, když mě tak chutná 🙂. Já jsem teďkom docela klidná a vyrovnaná, mám toho dost v práci, tak možná to je i tím, že se těším na výsledek mé roční práce 🙂. Řekla jsem si, že pokud těhotná nebudu, tak si alespoň užiju dovolenou na horách 🙂. Snad mi to nějakou dobu vydrží, ale je fakt, že včera jsem zase začla přemýšlt co a jak, jelikož se mnou něco je. Uvidím co z toho vyleze.
@cital jasně, no já taky přemýšlím na tímhle píchnutím, a tamtím.. ale vzhledem k tomu, že sme 3 roky přerušovali, a já každej měsíc doufala, že se stala "nehoda" tak už se snažím tak nepozorovat, protože příznaky (prsa, břicho, atd) sem měla skoro každej měsíc samozřejmě 🙂 . Jj, taky se vždycky snažím najít něco pozitivního, přesně jak říkáš, s těma horama- jedeme do Tater, tak ev. se aspoň nebudu bát. 😉 Dneska už semnou zmítá nutkání koupit si test, ale když já tak hrozně moc chci ještě počkat! Stejně když se testuje brzo a je bílo, tak stejně naděje nezemře a je dalších x důvodů, proč se to "ještě neukázalo". 😉 A co děláš za práci, jestli to není tajné? 🙂
@klaudina22 Přesně. Já už neřeším žádné píchnutí břicha, bolest prsou. To totiž vážně nemá cenu. Mě příjde, že mě bolí celý cyklus břicho 🙂. Ale poslední dny je mi spíš tak nějak divně, pořád spím a ležím. Jsem strašně unavená. Dneska mě natáhlo ze zeleného čaje. 4dpo a včera jsem po sexíku trochu zašpinila, tak zase dedukuju jestli náhodou...., ale zakázala jsem si dávat falešné naděje. My se s manželem taky chránili přerušovanou souloží 2-3 roky, ale je fakt že v období ovulce dbal na zvýšenoou opatrnost 🙂. A kdy ji máš dostat? Já bych počkala, ale chápu, že jsi zvědává (kdo není) 🙂. Jsem zastánce pozdějšího testování...však víš proč. Jsem architekt.
@cital může být i nemusí, radši na to nemyslet a čekat.. máš pravdu, test zatím dělat nebudu, musím prostě vydržet ještě aspoň pár dní!!! 😉
@kristl85 četla sem, že tato luteální fáze (od ovulace po MS) je dlouhá 12-16 dní, ale většinou u jednotlivé ženy by u každého cyklu měla být stejně dlouhá.
@klaudina22 aha, ty jo, to sem vůbec nevěděla, no ja ovulaci pozoruju teprve 2. cyklus a minule sem ms dostala 11dpo. Tak sem asi nejaka výjimka nebo co;)
Holky jsem v tomhle laik,takže prosím Vás já snad ani nepoznám,kdy mám ovulaci.minulý měsíc mě teda šíleně bolelo v podbřišku jak na MS,tak si myslím,že to bylo ono.zkoušela jsem si měřit i bazalku,ale to mi přišlo na nic,teplota byla pokaždé jiná a nepoznala jsem z toho nic.Nemám si tedy koupit ovulační testy a kdy je tedy zkusit?moc děkuji za jakoukoli radu.
@m_andy Ahoj, já sem před půl rokem pomalu ani nevěděla, že nějaká ovulace je;))) no divej, většina žen to má cucaci polovině cyklu, ten se pocita od prvního dne menses(ms). Já třeba měla ovulku 18.-19. den cyklu(DC),je to všechno hrozně individuální. Já jsem na sobě vypozorovala ovulku jen 2x a to tak, že jsem měla úplně čirý hlen(připomíná to vaječný bílek;))) no a od kdy se snažíte? Ovu testy doporučuji, mě to bavilo a byla jsem klidná, že vím co a jak a nic nepromeškám;)
No a kolik si jich mám koupit?Snažíme se už přes 2 roky a nic.Přítel měl špatný spermiogram,ale špatně se vzorkem který vezl manipuloval,takže na něj pujdeme ještě jednou,ale už jsem docela zoufalá☹
Ahoj holky, tak se k vám opět přidávám. S přítelem jsme se na začátku roku snažili, ale přesunuli jsme to kvůli mému postupu v práci.Jenže! Snažila jsem se na to nemyslet, ale tak moc jsem miminko chtěla, až jsem se na nějaký postup v práci vyprdla a od začátku tohoto měcíce se zase snažíme. Menstruaci mám nepravidelnou, ale ovulace u mě podle všeho probíhá. Koupila jsem si ovu testy a ty mi to potvrdily (jestli jsou spolehlivé). V době ovulace jsme byli na dovolené a každým dnem očekávám menstruaci...doufám, že nedorazí 🙂. Začala jsem užívat kyselinu listovou a doktorka mi doporučila nosifol. Uvažuji, že si ho pořídím. Mate s ním některá z vás na začátku snažení zkušeností?
Holky asi jsem bláááááázen, ale já mám asi na testu úplne pidi douška🙂))) vůbec tomu nevěřím, spíš si myslím, že jsem blázen. Jde vidět jen hoooodně málo, ale když se na něj posvítí, tak tam je. 🙂 😉 😅 😵 To není možný....
@kristl85 Jůůů. To jsi mi udělala radost! Moc držím palce, ať sílí!!!!
Mě je v poslední době furt blbě po zeleném čaji (teda někdy). Měla jsem to tak minulé těhotenství, ale až někdy v 6tt. Včera večer jsem málem hodila kosu a bolela mě ukrutně hlava. No spíš to bude asi nějaká chřipka, pač na nevolnosti je fakt brzo 😀.

@lonelystar JJ přesně tak, ať se snažím, jak chci, tak než přijde MS nebudu stejně myslet na nic jiného, bohužel to tak je. Naštěstí mám teď v práci fofr, tak aspoň tak se odreaguju. Ten čajík taky zkusím a to co bral tvů muž jsou nějaký neškodný vitaminky?