Snažilky 2012 o 1. miminko po vysazení antikoncepce
Ahoj snažíme se s manželem o první miminko. V prosinci jsem dobrala antikoncepci. Všichni říkali, že to půjde rychle a zatím nic. Najde se nějaká spřízněná duše na pokec??
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce (HAK) se může cyklus dočasně rozkolísat; v diskuzi byly konkrétní případy 7–9 let užívání HAK následované až tříměsíční amenoreou vyžadující „vyvolávačku“.
- Běžné samostatné kroky ke zjištění plodnosti jsou měření bazální teploty, ovulační testy a užívání kyseliny listové; při perzistujících potížích lékař provede UTZ, krevní HCG, folikulometrii nebo odešle na spermiogram.
- Aniž by to bylo systematicky ověřeno, v diskuzi se objevily anekdoty o otěhotnění ještě před první menstruací po vysazení HAK; zároveň jsou zaznamenány i dlouhé periody zpoždění a nálezy jako cysty na UTZ.
Nejčastější otázky
Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi se objevily příklady otěhotnění během 1–2 měsíců po vysazení HAK i případy, kdy žena po 7–9 letech užívání neměla menstruaci téměř 3 měsíce a potřebovala vyvolávačku; reakce je velmi individuální.
Q: Jak sledovat ovulaci po vysazení HAK?
A: Doporučují se měření bazální teploty každé ráno ve stejnou dobu (vagínálně nebo pod jazykem) a ovulační testy; jedna účastnice využívala online grafy na womenzone.cz pro zaznamenávání hodnot.
Q: Kdy vyhledat gynekologa a jaká vyšetření lze očekávat?
A: V případech nepravidelného nebo dlouhého vynechání menstruace gynekolog obvykle provede UTZ (ultrazvuk), odběr krve včetně HCG a může nasadit Proveru pro srovnání cyklu; při pokračujících problémech se plánuje folikulometrie a další vyšetření.
Q: Kdy řešit mužské faktory plodnosti a jaké vyšetření se dělá?
A: V diskuzi bylo doporučeno probrat spermiogram zejména při delším neúspěchu; jeden navrhovaný postup byl vyšetřovat mužské faktory po přibližně půl roce neúspěšného snažení.
Q: Jak často mít pohlavní styk při snažení o miminko?
A: Názory se lišily: některé účastnice i lékařské rady uvádějí, že u zdravého muže není třeba omezovat frekvenci, jiní doporučují styk ob den (jednou za 2 dny) zejména při nižší koncentraci nebo pohyblivosti spermií.
Q: Jaké doplňky nebo vitamíny brát před otěhotněním?
A: V diskuzi ženy uváděly užívání kyseliny listové a multivitaminů; jedna zmínila dlouhodobou trojkombinaci vápník-hořčík-zinek a jiná užívala multivitamín jako trvalou suplementaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po vysazení HAK se může objevit rozhozený cyklus a nepravidelné zpoždění menstruace.
- Praktiky sledování plodnosti zahrnují měření bazální teploty, ovulační testy a konzultaci s gynekologem při potížích.
- Gynekologická vyšetření zmíněná v diskusi zahrnují UTZ, odběry krve včetně HCG, nasazení Provery, folikulometrii a spermiogram.
Sporné názory
- Frekvence pohlavního styku při snažení: některé příspěvky doporučují „podle chuti“ (bez omezení), jiné doporučují styk ob den jako optimální variantu pro lepší kvalitu spermií.
- Pravdivost anekdoty o vysoké šanci otěhotnět před první menstruací po vysazení HAK versus reálné zpoždění a potřeba lékařského zásahu.
Otevřené otázky
- Jak rychle se cyklus stabilizuje po dlouhodobém užívání HAK (7–9 let) u různých žen?
- Do jaké míry a jak rychle ovlivní Provera nebo jiné hormonální zásahy následnou plodnost?
- Jak dlouho optimálně čekat na zahájení komplexního vyšetření páru (půl roku vs. rok) v praxi jednotlivých gynekologů?
Zmíněné značky a firmy
O2, Tesco, sweetbaby.cz, womenzone.cz, Motol
Zmíněné produkty a metody
HAK, Provera, UTZ (ultrazvuk), HCG (krevní test), folikulometrie, spermiogram, měření bazální teploty, ovulační testy, kyselina listová, multivitaminy, trojkombinace vápník-hořčík-zinek, vyvolávačka, mojžíšovka (cvičení)
Místa a osoby
Úhonice, Rudný, Jinočany, Zbuzany, Zličín, Košíře, Praha, Kolín, Motol, Bali, Mauritiu
@bjoucik.15: no možná jsem ,,krkavčí matka,, že sem samojeda nechala u našich, ale podle mého to bylo to nejlepší pro něj, nedokážu si představit že by bydlel vevnitř ( v bytě) a navíc tam má u našich idruhého psího kamaráda tak to už neřeším, vždy když jedu k našim tak mu něco dovezu a vezmu ho ven, ale nechám už tak
@ivatko0406: určitě to nějak zvládneš 🙂 🙂 no já myslím že ,,snažilka,, je příznak už samo o sobě 🙂 🙂
@ange_de_la_morte myslíš, že to už má svoji diagnózu?? snažilka? že je to už nemoc? 😀
@vatko0406 spíš je to cvokařina a ne diagnoza 🙂 Ne bylo by to fajn mít mimčo, všichni!
@ange_de_la_morte no když bych si měla vybrat tak jí dám taky k našim. Mají psa a Daisy ho zná. Táta jí má rád, nebyl by problém.
@ivatko0406 mě taky 😀 Myslím, že až budeme jednou těhu tak už budeme přesně vědět co koupit 🙂
Koukám na Twilight a je to nádhernej film.... asi budu brečet :(
@bjoucik.15 propadla jsem nějaký depce...mám dvě možnosti, nalít si sklenku nebo to jít zaspat.
@ivatko0406 tak to si musíš rozhodnout sama. Já ležím v posteli a koukám různě na net. zrovna jsem koukala na ty kyblíky... nový jsou kolem 600 :( to je pálka. a snažím se v sobě udržet jídlo, které se nějak dere ven takže zase super večer :(
@bjoucik.15 no ty seš zaručeně těhotná 😀
já koukám tak různě taky po netu, ale nějak mě už nic nezajímá, asi jsem unavená
půjdu tu depinu zaspat
@ivatko0406 nebuď si tím tak jistá 🙂 Možná vsugerace....Tak přeju dobrou noc.
ivatko0406: no myslím že jsme na tom všechny podobně, alespoň co tu čtu .... víme všechno o dětech, bavíme se o porodu, pohled na miminko nás skoro až rozpláče, sledujeme projíždějící kočárky na ulici .... myslím že tohle je už opravdu diagnoza 🙂 🙂
Holky, myslím že dneska by mohla být ovulka, píchá mě v podbříšku a mám citlivé prsa, myslím že jdu zpracovat miláčka ( pečená krkovička s pórkovýma bramborama byla myslím dobrá předehra 🙂 🙂
ahoj holky, s tou diagnózou to asi tak bude, jsem taky jakási přecitlivělá, všechno mě strašně bere, pomaličku vybírám výbavičku pro miminko, teda zatím nekupuju, ale tak nějak rozmýšlím, co by se mohlo hodit a když kolegyně v práci oznámila, že je těhu, tak jsme se málem rozbrečela, ach jo.. 🙂
holky jsem tak ráda, že si můžu popovídat s ostatníma "postiženýma", manžel tohle prostě vůbec nechápe, mimi chce, ale prostě si myslí, že se jednou přitulíme a pak se 9 měsíců naprosto bez problémů narodí mimi a nějakou výbavu by nejarději nakoupil najednou "až to bude třeba" 😀 fakt holky díky, že tu jste, aspoň si nepřipadám jako naprostý cvok 😀
jo a co je placenta nebo ovulace podle mě vůbec netuší, klidně bych se vsadila, že si myslí, že je to třeba název jídla nebo filmu 😀 😀 😀 😀 ach ti chlapi ...
no a když jsem mu vysvětlila princip HA tak na mě koukal jak puk 😀
@medria my se taky nesnažíme, ale co vyšlo jednou, vyjde znovu a třeba to bude mít lepší průběh 🙂 Jinak jak píšeš něco jako ovulace, to snad nikdy neslyšel....
@ivatko0406 mám pro tebe další perlu. Dnes ležím s teplotou doma a včera okolo1hod v noci jsem se probudila a měla jsem hrozný hlad. Šla jsem k ledničce a (nechápu to) vytáhla jsem okurky a nugetu. A nakonec jsem vypila mlíko 😀 Vážně bomba! Buď jsem v přechodu, nebo si semnou hormony vážně hrajou....
@trckin Myslím že na tom jsme všichni stejný... já jednou dokonce šla k paní tak blízko, abych změřila výšku, jestli je ten kočárek co měla ona (Urban Mutsy) výškově pro mě 😀
@bjoucik.15 určitě to vyjde 😉 příroda to zařídila, tak, že to tak napoprvé mělo být, protože něco nebylo v pořádku, ale napodruhé bude všechno ok, u tebe je ted možná psychikou, že to nejde, ne? 😉 i když podle příznaků co popisuješ, už to možná vyšlo, protože okurky a nutela, to teda nemůže být nic jiného 😀 😀 😀
@medria no náhodou zkus to je to fakt dobrý 🙂 ještě jsem zvažovala že ty okurky budu namáčet do hořčice 🙂
Teď jsem si to počítala dle kalendáře. Když je ovulace tak se může i špinit? Protože já to 2.3 dostala, 9.3 jsem zašpinila (jen jednou) a 8,13 a 17 jsme měli styk.Dá se říct že mě od toho 14 začalo bolet břicho od 16 (to byl víkend) se to dost rozjelo a o den později mě bylo špatně.... Jinak prášky neberu od 28.2.... Co myslíte holky?
@bjoucik.15 tak to vypadá hodně nadějně si myslím, bych normálně řekla, že se to povedlo 🙂 Jojo, když je ovulace, tak můžeš špinit..
A jinak jak píšete, že vaši chlapi o tom nic neví, tak mám doma asi výjimku, můj manžel nejenom, že ví, co je ovulace, ale dokonce i ví, kdy by měla být a i to, jak to všechno kolem funguje 🙂
@moniinom páni tak to je nějaký študovaný 🙂 Jako ten můj ví, že jsou tzv.plodné dny a neplodné dny. No uvidíme jestli jo nebo jestli ne, každopádně nebylo to plánované a možná proto by se to mohlo chytit. Když jsem se o to snažila tak nic, protože jsme na to myslela, ale teďka jsme si prostě "jen" užívali 🙂
on se o to tak nějak sám přirozeně zajímá 🙂 tak to určitě, ono to tak dost často je 😉 a kdy si budeš dělat test? až když nepřijde menstruace?
@bjoucik.15 špinění při ovulaci je normální a i všechny ostatní příznaky 😉 a pokud jsi vysadila 28.2., tak by to taky sedělo, ta, budu držet palce, aby to vyšlo 🙂
test určitě nemá smysl dřív než nejdříve v den očekávané MS a když nepřijde, tak určitě ještě po několika dnesh (doporučují se min. 2) zopakovat 😉
@moniinom testík si budu dělat až když nepřijde MS - nechci to nijak uspěchat. Ta má přijít zhruba za týden.
Ahoj holky, vy jste toho zas napovídaly🙂
@bjoucik.15 Držím pěsti, aby to klaplo, ale s těmi nevolnostmi je to asi vsugerované. V těhu bývají nevolnosti až tak 6. týden. Ptala jsem se na to lékařky, kdybych otěhotněla na dovče🙂 Ale ať to klapne a jsi prní. Někdo tady myslím sliboval nějaký dárek 😀
Jinak holky, za pár dní se narodí štěnda, co si chceme jedno vzít, tak snad mezi nimi bude nějaká holka. Už se moc těším 🙂 Snad e nešprajcne manžel 😀
@minina štěnda jaké rasy? Chcete fenku? No pokud je uvidíte na živo tak věř že se manžel nešprajcne - nejde jim odolat 🙂
Nevolnosti můžou být vsugerované, ale když jsem si je nepřipouštěla tak taky byli a to jsem fakt na nic nemyslela, měli jsme oslavu a návštěvu, tak jsem měla myšlenky jinde a stejně mi bylo špatně. Jinak měla bys vědět že já mám všechno jinak. Trpím zdravotními problémy (vrozená asplenie) neni to nic hroznýho, jen mi chybí orgán v těle a tak nějak už od mala mám všechno jinak (kamarádi říkají že jsem originální a že chytnu i vlhkost ze zdi 🙂 ) Třeba včera bylo krásně, tak sem chodila jen v mikině venku a dneska ležím s teplotou. Nebo, někdo má jen rýmu a já za 2 dny mám angínu, apod. nic příjemnýho :( Měla jsem právě problémy i ve škole se školní docházkou a sehnat práci, to je taky umění, když můžu za měsíc ležet týden doma, to mi nikde nebudou akceptovat :(

@bjoucik.15 no tak to my když jsme dali naši Barunku hlídat ke tchyni, tak jsme po týdnu přijeli z dovolené a z našeho pejska byl nenažranec nenažraný. "babička" ji litovala, že má stesk, tak ji krmila asi tak pětkrát denně. no zkrátka - pytel granulí, co máme normálně na měsíc, babička stačila pro pejska spotřebovat za týden a zbylo tam tak nějak na dně..."no já myslela, aby neměla hlad, byla furt hladová...". jenže naše barunka má totiž hlad pořád. žere a žere dokud nepukne.ale veterinář nám říkal, že tato rasa k smrti ráda jí. a to baruš jo, ta by dala za žrádlo život!