Snažilky 2012 o 1. miminko po vysazení antikoncepce
Ahoj snažíme se s manželem o první miminko. V prosinci jsem dobrala antikoncepci. Všichni říkali, že to půjde rychle a zatím nic. Najde se nějaká spřízněná duše na pokec??
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce (HAK) se může cyklus dočasně rozkolísat; v diskuzi byly konkrétní případy 7–9 let užívání HAK následované až tříměsíční amenoreou vyžadující „vyvolávačku“.
- Běžné samostatné kroky ke zjištění plodnosti jsou měření bazální teploty, ovulační testy a užívání kyseliny listové; při perzistujících potížích lékař provede UTZ, krevní HCG, folikulometrii nebo odešle na spermiogram.
- Aniž by to bylo systematicky ověřeno, v diskuzi se objevily anekdoty o otěhotnění ještě před první menstruací po vysazení HAK; zároveň jsou zaznamenány i dlouhé periody zpoždění a nálezy jako cysty na UTZ.
Nejčastější otázky
Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi se objevily příklady otěhotnění během 1–2 měsíců po vysazení HAK i případy, kdy žena po 7–9 letech užívání neměla menstruaci téměř 3 měsíce a potřebovala vyvolávačku; reakce je velmi individuální.
Q: Jak sledovat ovulaci po vysazení HAK?
A: Doporučují se měření bazální teploty každé ráno ve stejnou dobu (vagínálně nebo pod jazykem) a ovulační testy; jedna účastnice využívala online grafy na womenzone.cz pro zaznamenávání hodnot.
Q: Kdy vyhledat gynekologa a jaká vyšetření lze očekávat?
A: V případech nepravidelného nebo dlouhého vynechání menstruace gynekolog obvykle provede UTZ (ultrazvuk), odběr krve včetně HCG a může nasadit Proveru pro srovnání cyklu; při pokračujících problémech se plánuje folikulometrie a další vyšetření.
Q: Kdy řešit mužské faktory plodnosti a jaké vyšetření se dělá?
A: V diskuzi bylo doporučeno probrat spermiogram zejména při delším neúspěchu; jeden navrhovaný postup byl vyšetřovat mužské faktory po přibližně půl roce neúspěšného snažení.
Q: Jak často mít pohlavní styk při snažení o miminko?
A: Názory se lišily: některé účastnice i lékařské rady uvádějí, že u zdravého muže není třeba omezovat frekvenci, jiní doporučují styk ob den (jednou za 2 dny) zejména při nižší koncentraci nebo pohyblivosti spermií.
Q: Jaké doplňky nebo vitamíny brát před otěhotněním?
A: V diskuzi ženy uváděly užívání kyseliny listové a multivitaminů; jedna zmínila dlouhodobou trojkombinaci vápník-hořčík-zinek a jiná užívala multivitamín jako trvalou suplementaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po vysazení HAK se může objevit rozhozený cyklus a nepravidelné zpoždění menstruace.
- Praktiky sledování plodnosti zahrnují měření bazální teploty, ovulační testy a konzultaci s gynekologem při potížích.
- Gynekologická vyšetření zmíněná v diskusi zahrnují UTZ, odběry krve včetně HCG, nasazení Provery, folikulometrii a spermiogram.
Sporné názory
- Frekvence pohlavního styku při snažení: některé příspěvky doporučují „podle chuti“ (bez omezení), jiné doporučují styk ob den jako optimální variantu pro lepší kvalitu spermií.
- Pravdivost anekdoty o vysoké šanci otěhotnět před první menstruací po vysazení HAK versus reálné zpoždění a potřeba lékařského zásahu.
Otevřené otázky
- Jak rychle se cyklus stabilizuje po dlouhodobém užívání HAK (7–9 let) u různých žen?
- Do jaké míry a jak rychle ovlivní Provera nebo jiné hormonální zásahy následnou plodnost?
- Jak dlouho optimálně čekat na zahájení komplexního vyšetření páru (půl roku vs. rok) v praxi jednotlivých gynekologů?
Zmíněné značky a firmy
O2, Tesco, sweetbaby.cz, womenzone.cz, Motol
Zmíněné produkty a metody
HAK, Provera, UTZ (ultrazvuk), HCG (krevní test), folikulometrie, spermiogram, měření bazální teploty, ovulační testy, kyselina listová, multivitaminy, trojkombinace vápník-hořčík-zinek, vyvolávačka, mojžíšovka (cvičení)
Místa a osoby
Úhonice, Rudný, Jinočany, Zbuzany, Zličín, Košíře, Praha, Kolín, Motol, Bali, Mauritiu
@bjoucik.15 Chceme australskou kelpii. Je jich tu docela málo a mě se hrozně líbí🙂 Já doufám, že to klapne, už skoro rok čekám, až budou nějaký štěnda a až te%d🙂 Jsou tu asi jen 3 chovatelské stanie, tak proto🙂
Tak snad to bude fakt miminko, moc bych ti to přála. A těhu bude asi pro tebe docela záhul viď, když máš takovéhle problémy:( Ale co by člověk neudělal pro mimčo🙂 Já mám zas neustále rýmičku - alergie na roztoče, ale to je blbinka oproti tvým problémům.
@minina no jak se to vezme záhul... bojím se co by mohlo přijít :( Jinak nebudeš věřit ale já mám tzv. zátěžovou alergii na pohyb 🙂 Mě to fakt pobavilo, když mi to dr řekla... a testy semnou dělala tak, že jsem běhala jak idiot okolo takového parčíku u polikliniky a pak zaběhla k ní a po každém 5 min. běhání mě změřila, poslechla a dala takový kapky... no připadala jsem si jak idiot. Nikomu to nepřeju... To že nemám slezinu na to mi přišli ve 13 letech a strašně se divili jakto že žiju... Já jsem prostě "pořád něco" a nebyl by snad den, kdy bych byla úplně v pohodě... Jenže jsme začala makat v praze a už nebyl čas na doktorky, takže jsem už strašně dlouho nebyla na kontrole...
páni Australskou kelpii? Pěkný je pravda, že jsem jí nikde neviděla.
@moniinom Staford je nej 🙂
@bjoucik.15 Ty jo a to nesmíš asi provozovat žádný sporty co? To by mě asi kleplo, jsem na tom skoro závislá 🙂
A to je docela dobrý, ve 13 letech 😀
No babička má psa, co je kelpii podobnej a je strašně super, tak chci podobnýho🙂ú manželovi se líbí boxer, ale ten už je dost větší🙂
@minina no kelpie není malý pes, bo bych řekla, že je stejně velký jako boxer (budeme brát v úvahu menší fenku boxera), bude stejně velký jako moje čubina.
Sport? ale jo jsem vášnivec do cyklistiky, byly doby kdy jsem dokázala přes víkend ujet okolo 300km. Ale je pravda, že každou chvilku jsem smrkala, jen jen nevěděla proč, teď už to vím. Běhat nesmím, protože to bych se udusila. A ono tak nějak postupem času se to horší a horší... měla jsem sedavé zaměstnání a to bylo špatné. Zvykla jsem si na lenost 🙂 Ona ti slezina dává energii, každý člověk čerpá energii, kterou zařizuje (prvotně) slezina.A tu já nemám, takže mě energie klesá každým rokem :( Proto mi bylo doporučováno zkusit otěhotnět do 25r, aby s tím nebyl takový problém a nemusela jsem celé tehotenství proležet na kapačkách, jako moje máma (měla mě ve 28l a už byla nemocná na štítnou žlázu a též měla oslabenou imunitu) a taky co ze mě je že?! :(
Ale nestěžuju si, vlastně se mi žije bezvadně 😀 Všechno svádím na špatný počasí 🙂
@bjoucik.15 No vidíš, a mě se zdá boxer větší 😀 Ale možná je to tím, že jsem potkala většinou pány psy🙂
To je docel amazec teda🙂 A to ti nemůžou tu slezinu nahradit nějakýma práškama?
@minina jo musím na očkování, které nemám z dětství aplikované, ale pojišťovna to nehrazí a já bych za všechny potřebné očkování dala kolem 8tis... na to nemám... a hlavně když se nachám naočkovat, tak akorát chytnu hned to, na co ta látka byla naočkovaná.Jestli mě chápeš. Ty se necháš naočkovat proti chřipce a za týden já chytneš jako nic.
@minina je to pneumokok, meningitída, chřipka, něco na imunitu a žloutenku.... jenže všechno se musí aplikovat vícekrát ne jen jednou..
jinak holky teď jsem si přečetla úžasný článek na novinkách o tom, jak je menstruace úžasná a přirozená součást života a jak se nemáme stydět o tom mluvit, no fakt mě to pobavilo 😀 😀 😀
@medria no to musel být zase chytrý článek, někdy nad těmi články mi zůstává rozum stát 🙂
@bjoucik.15 a jedno to očkování je tak drahé? Mě čeká příští týden na hepatitidy.auau:(
@medria prosím tě co to čteš za novinky? to snad ženská ani psát nemohla...já každý měsíc lezu po hubě bolestí, potím se jako čuně, třeští mi hlava, prsa mám jak dvě mlíkárny, boule až v podpaží, vlasy mastný a obličej samej flek...a to má bejt něco úžasnýho??? až se mi dostane do ruky autor toho článku, je synem smrti!
@ivatko0406 🙂
Jo očkování je sakra drahý.. ten pneumokok je jedna vakcína za 1700 a jsou dohromady 3 :(
@bjoucik.15 no ty jsi měla tedy chutě 🙂. ačkoliv já na sobě pozoruju těhotenský příznaky každej měsíc a ono stejně nic 🙂. už jsem si dělala několikrát i test, protože jsem TO fakt cítila a stejně jen jedna čárka a zklamání.
@bjoucik.15 já jsem se dávala očkovat proti rakovině děložního čípku. dostala jsem nějaké peníze z dědictví po babičce a ona si to vysloveně přála, abych to věnovala na toto. no tak nakonec proč ne....
ivatko0406 taky budu zklamaná, já TO totiž necítím, ale příznaky jsou vela....
Asi v tom ještě nikdo není :(
no jo tak když máš někoho kdo ti to zaplatí.. mě všechno vyšlo na 9 tis. očkuje se po měsící znova takže je to 9litrů za cca 8měsíců... což by šlo ale když už budu mít jednu vakcínu a nebude na druhou je mi to k ničemu a pojedu znovu od začátku a toho se bojím...
@bjoucik.15 je fakt, že nemít ty peníze, tak bych na to asi sama jen tak taky neměla. Nebo - člověk by to uškudlil, ale...možná bych se k tomu stavěla tak, že na to prostě nemám a neřešila to....já bych tak uměla být bohatá, fakt že by mi to šlo! 😀
@ivatko0406 no byl to článek na seznamu, hned na té první stránce, mezi hlavníma zprávama 😀 no byla to naprostá debilita, autorovi článku bych přála, aby si aspoň jednou zažil takovou menstruaci, kdy jsem nemohla od bolesti a intenzity krvácení ani chodit ...
jinak k tomu očkování: mě přesvědčila moje sestra, přispěli mi naši a část jsem si zaplatila sama jo a 1 tis. mi dala pojišťovna 😉 , ale když nad tím teď tak přemýšlím, tak už bych do toho znovu nešla. na stěry z děložního čípku chodím pravidelně jedenkrát ročně, takže si myslím, že případný karcinom by se snad zachytil včas a pak taky o tom očkování existuje řada protichůdných názorů.vlastně se neví, jestli nebude třeba přeočkování, jestli to nemá nějaké vedlejší účinky, v americe prý snad byly i nějaké rozsáhlé alergické reakce, no tak nevím. navíc vakcína je účinná hlavně před zahájením sexuálního života a taky se očkuje pouze proti 4 kmenům virů, které teda z 90% karcinom způsobují a navíc chrání i před genitálními bradavicemi, ale i tak není zbývá 10%, takže onemocnět se dá i po očkování 😢
a jinak vlastní zkušenost: po třetí dávce jsem dostala horečku a měla jsem pocit, jako bych měla chřipku, strašné bolesti kloubů a tak, dost mě to překvapilo, protože nikdy se mi to u žádného očkování nestalo 😕 i když vím, že tahle reakce můžou nastat
holky, můj manžek je dneska podivně protivný, tak se ho ptám, co se děje...nejdřív obligátní "nííííc"...tak jsem si v duchu pomyslela něco o trhání si nohou, ale on za chvíli přišel s tím, že se mu zdál podivný sen...že ho někdo volá jménem. otočil se a stál proti němu jeho nejlepší kamarád - ovšem ten je již několik let mrtvý. a řekl mu, že všechno bude dobré, že v červenci budu těhotná, bude to dcera, ale budeme mít jenom jedno děťátko....myslíte si, že mýmu muži hrabe?
@medria tak to mně nic nebylo, jen mě bolel po všechn třech dávkách loket, píchali mi to do svalu v rameni. ale to asi nemá s vakcínou nic společného, spíš se jen doktor blbě trefil
ahoj snažilky... jak se máte? 🙂 v úterý jsem byla na kontrole u gyn. V listopadu jsem totiž byla na konizaci čípku, protože jsem na něm měla patologický změny - viry typu CIN II a CIN III. Zahojená jsem prý krásně, tak teď už jen čekat 14 na výsledky stěrů... Ale věřím, že to bude OK 🙂)) Jinak jsem prý zdravá jako rybička, takže se snažíme, snažím, snažíme 😀
@ivatko0406 Tak to zní hodně zajímavě, rozhodně si nemyslím, že tvému manželovi hrabe 🙂 mně se zdá občas divných snů a neříkám si, že mi hrabe. A občas se stane, že tyto živé sny ať už z jakéhokoliv důvodu někomu vyjdou...
@ivatko0406 nemyslím si, že by mu hrabalo... něco podobnýho se stalo mé známé a vyplnilo se to 🙂 třeba se to vyplní i u vás 🙂
Holky dneska mně uplně nějak přepadla deprese, všechno mně štve a uplně se mi chce brečet, ani pořádně nevím proč ..... odpoledne sme byli stavení u rodinných kamarádů a kámoška je asi těhotná ( včera ji vyšel pozitivně těhotenský test) .... snažíme se obě skoro stejně dlouho, ach jo .... uplně mám špatnou náladu ☹
@ange_de_la_morte já mám taky dneska náladu pod psa... chlap je protivnej jak prášky na blití... jak dlouho se snažíte? my se snažíme teprve 3 měsíce, ale kamošky okolo mě, otěhotněli hned první měsíc, tak mě to taky štve... hlavně mě vytáčí to jejich neustálý ptaní: "tak co, už seš těhotná?" zabila bych je 🙂

@minina mně by štěňátko neprošlo, máme s manželem psy moc rádi, ale dohodli jsme se, že si nějakého pořídíme až po miminku. Kamarádky fence se teď narodilo 9 stafordíků a jsou naprosto dokonalí i když já bych raději nějakého chlupáče 😀