icon

Snažilky 40+

avatar
miranel
5. led 2014

V r. 2007 jsem podstoupila IVF, neuspěšně :( S tehdejším partnerem jsme se chvíli potom rozešli a já se snažila nemyslet na to jak mi chybí dítě. V r. 2011 jsem se vdala za fajn chlapa, který má, teď již 11 letého kluka. Já, abych nemyslela na to, že nemám vlastní dítě, jsem se dala na studium na VŠ. Před nějakou dobou (sestra porodila krásnou holčičku) přišlo k debatě: mít či nemít ještě dítě? Nejsem na to už moc stará? Moc bych ho chtěla, ale se toho i trochu bojím, budu mít koncem ledna 41. S manželem jsme se dali na snažení, ale přirozeně, tak to necháme na přírodě, jestli to vyjde nebo ne 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 1477 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Žena ve věku nad 40 let může otěhotnět přirozeně i pomocí asistované reprodukce; v diskuzi byly popsány těhotenství i porody v rozmezí přibližně 39–44 let po přirozeném početí i po IVF/IUI.
  • Pro vyhodnocení neplodnosti a plán léčby diskutující doporučují základní vyšetření: hormonální profil (FSH, AMH), spermiogram a ultrazvuk; hormonální profil se v diskuzi uvádí jako vyšetření vykonávané 2.–5. den cyklu.
  • Jako doplňkové postupy a přípravky diskutující uváděly měření bazální tělesné teploty, ovulační testy, cvičení podle Mojžíšové a fyzioterapii, a doplňky stravy Nosifol, FertilityBlend, Inofolic, Femigard a Selzink; uživatelky popisovaly užívání Nosifolu 1× denně a u FertilityBlendu uváděly, že doporučené dávkování je obvykle 3× denně pro ženu a 2× denně pro muže, přičemž některé páry braly 1× denně.


Nejčastější otázky

Q: Jaká vyšetření doporučit, když se po 40 nedaří otěhotnět?
A: Diskutující doporučují hormonální profil (HP) v 2.–5. den cyklu včetně stanovení FSH a AMH, spermiogram u partnera a ultrazvuk; ve vláknech se také zmiňují imunologie a genetika jako další kroky při opakovaných potratech.

Q: Jaké metody asistované reprodukce jsou v diskuzi zmiňovány a kde se o nich mluvilo?
A: V diskuzi jsou zmiňovány IUI, IVF a ICSI, KET (transfer mražených embryí) a ET; konkrétně se objevují kliniky/centra Cube Praha a Reprofit Brno a zmínka o léčbě v Německu.

Q: Jaké doplňky a jaké dávkování diskutující uváděly?
A: Uváděné přípravky: Nosifol (rozpustný prášek ve vodě, uživatelky uváděly 1× denně), FertilityBlend (balení pro pár, doporučené dávkování podle obalu zmíněno jako cca 3× denně pro ženu a 2× denně pro muže, někteří užívali 1× denně), Inofolic, Femigard a Selzink; dávkování v konkrétních příspěvcích pochází přímo od uživatelek.

Q: Jak přesně zjistit ovulaci podle diskuse?
A: Diskutující doporučují kombinovat metody: měření bazální tělesné teploty (BT), ovulační testy (někteří testovali od 8.–10. dne cyklu), pozorování hlenu děložního hrdla a drobné bolesti či píchání v podbřišku jako známky ovulace; ultrazvukové sledování folikulů u lékaře je další možnost.

Q: Co poradily diskutující při opakovaných potratech nebo zamlklém těhotenství?
A: Diskutující uvádějí kompletní vyšetření: genetika, imunologie, spermiogram a hormonální testy; v konkrétních případech byla nezbytná amniocentéza (odběr plodové vody) a konzultace s odborníky na CAR.

Q: Co říká diskuze o hrazení IVF/IUI pojišťovnami v ČR?
A: V příspěvcích je uvedeno, že VZP hradí IVF do 40 let a některé jiné pojišťovny do 39 let, a že OZP má podle diskuze IUI hrazené až do 45 let; v diskuzi se doporučovalo zkontrolovat podmínky konkrétní pojišťovny a termíny pro změnu pojišťovny.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Ženy nad 40 let mohou otěhotnět přirozeně i po asistovaných metodách (IUI/IVF/ICSI/KET); v diskuzi jsou uvedeny konkrétní příklady úspěchů i po opakovaných pokusech.
  • Při neúspěchu se doporučuje základní diagnostika: hormonální profil (FSH, AMH), spermiogram a ultrazvuk, případně imunologie a genetika.
  • Pojišťovny mají věková omezení pro hrazení asistované reprodukce; v diskuzi byly uváděny rozdíly mezi VZP a OZP.


Sporné názory

  • Některé uživatelky uvádějí, že Nosifol + FertilityBlend a cvičení podle Mojžíšové jim pomohly otěhotnět; jiné uživatelky připomínají, že to může být náhoda a účinnost není prokázaná.
  • Některé ženy doporučují okamžitou konzultaci s gynekologem při neúspěchu, jiné doporučují několik cyklů „volného“ snažení před invazivnějšími postupy.
  • Někteří diskutující zdůrazňují, že věk zásadně snižuje kvalitu vajíček; jiní popisují případy dlouhodobých „zázraků“ a spontánních otěhotnění po 39–43 letech.


Otevřené otázky

  • Jaké jsou individuální pravděpodobnosti úspěchu spontánního početí nebo IVF pro konkrétní ženu nad 40 na základě přesných hodnot AMH, FSH a věku?
  • Které doplňky stravy či režimové změny opravdu zvyšují šanci na otěhotnění u žen 40+ podle klinických studií?
  • Kdy přesně je optimální přejít od snahy přirozenou cestou k IUI nebo IVF vzhledem k věku a výsledkům vyšetření?


Zmíněné značky a firmy

Cube Praha, Reprofit Brno, VZP, OZP, Motol, Modrý koník, Revírní bratrskou, Onasis, Hilton, CAR

Zmíněné produkty a metody

Nosifol, FertilityBlend, Inofolic, Femigard, Selzink, Clostilbegyt, Utrogestan, Pregnyl, měření bazální tělesné teploty (BT), ovulační testy, Mojžíšová cvičení, fyzioterapie, spermiogram, hormonální profil (HP), FSH, AMH, IUI, IVF, ICSI, ET, KET, odběr plodové vody (amniocentéza), ultrazvuk sledování folikulů

Místa a osoby

Praha, Brno, Písek, Motol, Německo, Modrý koník, Cube Praha, Reprofit Brno, Mojžíšová

avatar
benny7
1. dub 2016

@xyrina takhle já v loni v dubnu vysadil prášky a myslela si, že hned otehotnim jak jsem to mela u prvních dvou. A nic.Tak jsem to tak nějak v sobě zabalila s tim, že už asi nemůžu. S přítelem jsme se brali s tim, že dite už mit nebudeme a moji dceru bere jako vlastni. A kdo jsem v únoru zjistila, že jsem těhotna, byla jsem na rozpacích. Najednou jsem si nebyla jista zda to chci, zda to zvládnu, zda nejsem stará atd.

avatar
jannyss
3. dub 2016

@xyrina ahoj, děkuju moc....kontrola úplně supr🙂...opět mi připomněl doktor že při laparo viděl že mám ukázkovou dělohu i vejcovody....jako mladice🙂)...a sliznice roste, folikul odpovídal a píchnul mi Pregnyl , že do 36 hodin bude ovulka, tak jsem partnera 3x znásilnila a uvidíme..prý je vždycky lepší když spermie čeká na vajíčko než naopak mi řekl doktor.... a opět mě nabízel, že by to chtělo udělat spermiogram. že mi se tu možná marně snažíme a chyba je někde jinde.....
jenže mu nechci říkat, že přítel ted nechce, jednou jsem to před doktorem zmínila a on řekl že na to mají být dva....
tak si říkám, jestli nejde odebrat sperma při výstřiku na mé tělo, že bych to vtáhla do zkumavky a do chladu??? ale stejně, k čemu by mi to bylo, když dál bych partnera nikam nehnala a nic mu neříkala, když stejně netuší že já pořád usilovně chci dítě a on nee.

avatar
jannyss
3. dub 2016

@winter držím palce 🙂)

avatar
jannyss
3. dub 2016

@xyrina tak to jsi starší než já...trochu mě to povzbudilo před těmi lidmi, kteří nám nepřejou v tom věku a myslí si, že už nemáme blbnout 🙂

avatar
jannyss
3. dub 2016

@benny7 tak takhle jsem si to myslela já, že když u dvou děí napoprvé, tak to půjde taky ted v poho a když to přišlo a já šla k doktorovi až ve 3 měsíci, kdy den před kontrolou jsem potratila, jsem si říkala že jsem vůbec nic takového nečekala a nikdy by mě nenapadlo že k tomu může dojít...☹(

avatar
misak75
3. dub 2016

Ahojky, Vaše debata mi dodává naději, je super číst o problémech jiných a vlastně stejných jako mam já.
Je mi 40 let a na mimi čekám 18 let, ale pořád věřím , říkám si, že jedno bude, ale asi na mě ještě čeká. Nedávno mě ze židle nazvedl doktor, řekl mi , že mam přestat, že už jsem ve věku kdy to není dobré. Tak jsem mu řekla ať mě neštve, že se o dítě snažím dlouho , tak proč mi nepomohli.... Manžela mam o 8 let mladšího a je to nejlepší co mne potkalo.

avatar
xyrina
3. dub 2016

@jannyss Vždycky je nejlepší, když partner spolupracuje. To je bez debat. Asi jsi s ním už o tom mluvila, když víš, že na spermiogram nechce. Ale že mu není divné, že jedete na plno a furt nic...

avatar
xyrina
3. dub 2016

@jannyss Kdysi jsem si říkala, že do 40 let nemám nic proti dalšímu dítěti. Ale člověk mini a život mění. Potkala jsem svého manžela a můj pohled na rodinu se změnil. Vlastně mě postupně přesvědčoval on. Kdysi mi astrolog veštil, že mám v horoskopu šťastnou hvězdu a že v 45 letech budu šťastná. Kdovi co tím myslel... 🙂

avatar
xyrina
3. dub 2016

@jannyss Jo a potkala jsem ho až ve 40 letech 🙂

avatar
merope
3. dub 2016

@jannyss hlavně bys musela sehnat nějakého chlapa, který by se jako tvářil, že to je jeho a donesl ho k vyšetření, protože jinak ti to něudělají. Jo a do laborky to musí jít do hodiny od "odběru".

avatar
benny7
3. dub 2016

@misak75 já koukám kolik nás máme mladsiho a já si už připadala jako exot 😉

avatar
emisekkk
3. dub 2016

@benny7 já mám mladšího o 10 let a už s ním mám jedno dítě.....a měkdy si teda s tou mou smečkou připadám jak exot 😀

avatar
benny7
3. dub 2016

@jannyss já jdu ve středu na NT+ a kdyby náhodou to nedopadlo dobře, další pokus už nepodstoupim. Nechám si napsat antiko a budu se věnovat jen sobě a našemu vztahu.takže tento týden se ukáže

avatar
benny7
3. dub 2016

@emisekkk já o 12 let, teď čekáme. Moji dceru bere jako vlastni

avatar
renkabela
3. dub 2016

Já mám mladšího o 16 let a máme 3 leteho kluka

avatar
misak75
3. dub 2016

@benny7 já myslím, že mladší je lepší a hlavně člověk vedle něj omládne ne 😉

avatar
emisekkk
3. dub 2016

@benny7 neboj, to bude v pohodě to NT. My teď aktuálně taky čekáme, ale jak jsem psala někde výš, jsme na začátku, tak ani nedutám 😕

avatar
xyrina
3. dub 2016

@benny7
@emisekkk
@renkabela Můj manžel je mladší o 10 let 🙂 a s žádným mužem jsem se nikdy neměla líp.

avatar
benny7
3. dub 2016

@misak75 ano já se s nim taky cítím mnohem líp. Omladla jsem neskutecne

avatar
benny7
3. dub 2016

@emisekkk docela se bojím. Já jsem taková černa kronika, ale tak si říkám co má se stát, stane se 😉

avatar
emisekkk
3. dub 2016

@benny7 ani nevíš, jak ti rozumím. Ale jak píšeš - jak to má být, tak to bude. Neovlivníš to.

avatar
ilona23
3. dub 2016

Ja mam o 13,5 let mladsiho a jsem max.spokojena.Ted mame spolu pul rocniho syna a moji 14 let starou dceru ma jako vlastni.Muzu rict ze jsem stastna..snad to vydrzi...... 🙂

avatar
winter
4. dub 2016

Tak ten exot mezi vámi jsem já, můj manžel je stejně starý jako já 😀

Jinak MS dorazila v sobotu, takže jsem opět začala měřit teplotu a nevzdáváme to, ono to jednou vyjde 🙂

avatar
winter
4. dub 2016

Jinak moc držím palce všem co jsou čerstvě těhu.... je to optimizmus pro nás všechny, že to prostě taky musí vyjít. 🙂

avatar
anelamates
4. dub 2016

@xyrina No já nevím, při představě, že by se ted kolem nás mrholil puberták, se mi ježí všechny chlupy na těle. To by mě zabilo.

avatar
xyrina
4. dub 2016

@anelamates Mě se taky poslední rok jezi chlupy z mého pubertalniho syna. 🙂 Jeho otec byl o 10 let starší ode mě a nebyla to žádná záruka odpovědného muže. S každým věkem jsou jiná očekávání. Stále se utvrzuju v tom, že je lepší nic neocekavat. 🙂

avatar
monka21
4. dub 2016

Ahoj holky,jsem taky čerstvá 40,dva týdny po revizy ale nevzdavam to,mam doma 3,5 letou holčičku a o 13 let mladšího manzela

avatar
kolibricek36
4. dub 2016

@winter myslím že exoti neexistujou - taky asi začnem zkoušet.... ale bez jakéhokoli měření a testů (max. těh. test) - já řekla, že na to se vykašlu, pokud máme mít mimi, tak bude když ne, tak ne
Akorát mám obavy, že se bude opakovat stejný scénař jak v lednu - ZT v 9 tt......

avatar
xyrina
4. dub 2016

@kolibricek36 Takto jsme také před dvěma lety uvažovali. A pak jsme jaksi zpanikarili a vším tím měřením až po IVF si prosli. Pro pocit, že jsme udělali vše.

avatar
kolibricek36
4. dub 2016

@xyrina no, jo, no, já v listopadu otěhotněla bez jakékoli pomoci dr. a v tu dobu mi bylo právě 40 - tak si myslím, že když už to šlo jednou tak proč by se nemohl stát další zázrak ....

Strana