Snažilky, jaro 2012
Ahoj holky. Které se chystáte začít se snažením o potomka na jaře roku 2012, přidejte se. Můžeme si navzájem radit, podporovat se, a tak celkově sdílet snad jedno z nejhezčích období v životě. 🙂
Stručné shrnutí
- Ženy plánující početí na jaře v diskusi doporučují užívání kyseliny listové a komplexních doplňků před početím, konkrétně se zmiňuje Femibion pro ženu i partnera a Selzink pro muže.
- K ovulaci se doporučuje sledování bazální tělesné teploty (BT) a pozorování cervikálního hlenu jako pomocné metody pro načasování styku.
- Po vysazení hormonální antikoncepce jsou v praxi rozdílné rady: někteří gynekologové doporučují až půlroční pauzu, jiní považují okamžité snažení za v pořádku.
Nejčastější otázky
Q: Jaké doplňky užívat před početím?
A: Gynekoložka v diskuzi doporučila preparát Femibion jako komplex s kyselinou listovou v dobře vstřebatelné formě; muži v diskusi užívali Selzink; další zmíněné přípravky jsou probiotika a doporučený preparát „calibrum babyplan“ jako doplněk při plánování.
Q: Jak zjistit ovulaci a plodné dny?
A: V diskusi se uvádí měření bazální teploty (BT) a pozorování cervikálního hlenu jako konkrétní metody; jedna diskutující ukázala grafy BT gynekoložce, která potvrdila diagnózu krátké luteální fáze.
Q: Je potřeba dělat pauzu po vysazení antikoncepce?
A: V diskusi jsou protichůdné rady: někteří gynekologové doporučují vysadit HA alespoň půl roku před snažením, jiné tvrdí, že není nutná žádná dlouhá pauza; zkušenosti v příspěvcích se liší (někomu se cyklus upraví hned, jinému trvá i dva roky).
Q: Může domácí kočka představovat riziko před nebo v těhotenství?
A: Diskuze uvádí toxoplazmózu jako riziko; konkrétně se doporučuje, aby těhotná nebo plánující těhotenství žena neuklízela kočičí záchod, mazlení s kočkou samotné v diskusi považovali za méně rizikové; rizikovější jsou volně se pohybující venkovské kočky.
Q: Funguje „metoda výměny krve“ pro určení pohlaví dítěte?
A: V diskusi byla vysvětlena lidová teorie, že krev se mění každých 7 let a podle toho by se určovalo pohlaví, ale toto je prezentováno jako neověřená lidová metoda bez lékařského potvrzení.
Q: Jaká vyšetření se doporučují před početím?
A: V diskusi byly konkrétně zmíněny gynekologická kontrola s ultrazvukem (sledování dozrávání vajíčka), vyšetření štítné žlázy, případné testy HCG při potvrzení těhotenství a poradit se o očkování proti rakovině děložního čípku (HPV); také se zmiňovalo řešení rizikových stavů jako trombóza v rodině a rozdílné Rh faktory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Před početím se doporučuje užívat kyselinu listovou a zvážit komplexní doplňky (ve diskusi byl zmíněn Femibion).
- Duševní pohoda a minimalizace stresu jsou považovány za důležitý faktor při snažení o dítě.
- Sledování ovulace (měření BT nebo pozorování hlenu) je běžně používaná metoda pro načasování pohlavního styku.
Sporné názory
- Pauza po vysazení antikoncepce: možnost „vysadit aspoň půl roku“ versus „vysadit a hned se snažit“.
- Monitorování ovulace: někteří doporučují měřit BT a sledovat cyklus, jiní radí se tím příliš nestresovat a nezkoumat.
- Vliv koček: názor „mazlení nevadí, problém je úklid záchůdku“ versus „lépe být opatrná, venkovské kočky mohou být rizikové“.
Otevřené otázky
- Jak dlouho trvá u konkrétní ženy stabilizace cyklu po vysazení hormonální antikoncepce?
- Jak přesně ovlivňuje délka luteální fáze (počet dní) šanci na otěhotnění v jednotlivých případech?
- Do jaké míry jsou lidové metody (např. „výměna krve“ pro určení pohlaví) spolehlivé nebo zavádějící?
Zmíněné značky a firmy
Femibion, Selzink, Duphaston, Gynex kapičky, Brita, calibrum babyplan, Caro, Vitakávy, Womenzone.cz, Beremko, Modrý střeše, Znamylekar.cz
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, Femibion, Selzink, Duphaston (4 pilulky za měsíc; 19., 21., 23. a 25. den cyklu uvedeno v diskuzi), měření bazální teploty (BT), pozorování cervikálního hlenu, kontryhelový čaj, Gynex kapičky, filtrační konvice Brita, calibrum babyplan, probiotika, IVF, screening na toxoplazmózu, očkování proti rakovině děložního čípku (HPV), vyšetření štítné žlázy, metoda „výměny krve“ pro určení pohlaví (lidová teorie), test HCG
Místa a osoby
MUDr. Vlachynská, MUDr. Čoupková, Milada Dvorakova, Womenzone.cz, Beremko, Modrý střeše, Znamylekar.cz, Praha, Smíchov, Chodov, Brno, Masarne
@mazula Jejda 😀 Tak to potom jo 🙂 Mno tak samozřejmě že i já se tedy ráda přidám když mě tam chcete 😉 😀
Ahojky devcata ... Dnes jsem tedy cekala na MS a nic... Tak me ceka jeste par dni silenstvi a modleni aby nic neprislo ... Pak se mozna odhodlam udelat si test ktereho se moooc bojim, nechci se totiz uz po nekolikate zklamat... Zazila jste to uz take nektera? Ze me uz si totiz pritel utahuje ze sem se zblaznila emoticon
Ahoj "snažilky" 🙂 Procházím net a různé diskuze o snažení miminka a našla jsem přímo Vás, tak tady u vás asi zůstanu, protože tady má člověk asi tu největší podporu a zároveň pochopení a na jeden problém je tady dost lidí 😀 Je tu někdo, komu se již zadařilo počít za dobu, co tady takto diskutujete? Berete nějaké vitamíny, podpůrné čaje či další tipy a rady?
@ddanda Tak to gratuluji a jak dlouho Vám to trvalo a ve kterém měsíci jsi? 🙂 Já se dočetla nedavno o kyselině listové, že je dobré ji používat, tak ji zobám asi cca 14 dní teprve. Od března jsem si dělala srandu z toho, že bych chtěla mimčo, ale nechávala jsem tomu volný průběh, ale teď poslední dva měsíce zjišťuji, že ze srandy se stává krutá realita a nedokážu myslet na nic jiného 😒 A moc bych si přála otěhotnět - zároveň vím, že myslet na to, je to nejhorší, ale nějak to nejde brát stylem "až to přijde, tak to přijde". V dnešní době je normální čekat i déle jak rok než se to vůbec povede, ale možná proto hledám třeba další tipy či rady, co by pomohlo či usnadnilo rychlejší početí a nevidět před sebou ty dlouhé měsíce "třeba čekání" 😖
@ddanda ahoj holky, tak nám se to podařilo po 3 měsících, taky jsem ty poslední 2 měsíce nemyslela na nic jiného a moc jsem si to přála. Myslím, že je to zcela normální a nedá se tomu moc vyhnout. Byla jsem ale docela překvapená, že to vyšlo tak rychle. Antikoncepci jsem brala 13 let. Jsem v 8. týdnu. Zatím těhu probíhá v pohodě, nevolnosti mám jen dopoledne a jen mírné. Před tím jsem brala jen listovku a teď jsem k tomu přidala babyplan. Žádné zaručené rady pro vás nemám. Nejlepší je asi být v klidu a moc se na to neupínat, ale to se lehko řekne (to já sama vím), ale přítel byl úplně v pohodě a přenášel to i na mě. Takže držím pěsti ať se to všem tady povede co nejdřív 🙂 🙂 .
ahojky,ráda bych se k vám přidala zda to nebude vadit.Antik.jsem brala 8 let,vysadila jsem prosinec 2011 a od dubna se snažíme o mimíska.Zatim se ale bohužel nedaří ☹
@libuli Z toho si nic nedělej, prošla jsem několik diskuzí, fór, i všeobecných poznatků a v dnešní době je naprosto normální čekat i rok, než se to povede :( Jen je k naštvání, že ti, co opravdu o mimičo stojí, tak musí mít spousty trpělivosti, ale nějaký fetky, alkoholičky apod.rodí děti jak na běžícím páse a ještě mrňátka pohazují po křovích ☹ Já neberu antik.přes půl roku a taky pořád nic - i když je pravda, že asi až poslední dva měsíce to na mě vletělo a nedokážu myslet na nic jiného 😒 Určitě tady můžeš být s námi, však je to otevřená diskuze 😉
Děvčátka, četla jsem, že hodně žen užívá k listovce i kontryhelový čaj, myslíte - nebo máte s tím někdo zkušenosti, že by to byl takový zázrak a k něčemu to bylo? 😕
Ahojky moc rada bych se k vam pridala 🙂 Rada bych se vas zeptala, jestli nemate nahodou nektera zkusenost s profuky vejcovodu ? Snazime se otehotnet uz rok a pul a zatim se moc nedari i kdyz vsechna nase vysetreni jsou v poradku. Uz 3 mesice se snazime s pomoci me doktorky, chodim kazdy mesic na ultrazvuk na presne zjisteni ovulace, s tim, ze dostanu injekci ovitralle, nevim co se pouziva v cesku, ale to neni dulezite...no a zatim neuspesne a do toho se mi udelala cista, pry jen mala, ale diky te ciste mi chce ma doktorka udelat ty profuky. Udajne to neni velky zakrok, ale nevim, co si mam o tom myslet, jak to probiha a jestli je to bolestive. Tak jsem cely den hledala na netu nejake informace, prosla jsem ruzne diskuze a tady u vas se mi zalibilo, tak jsem se rozhodla se k vam pridat a pozadat o pomoc. Predem dekuji za odpoved a drzim palce vsem snazilkam 🙂
Ahojky holky, přesunuli jsme se do soukromé tabulky, kdo je pozitivní a rád by se přidal🙂)) nemám nic proti, stačí mi do SZ napsat jaký DC jste a kolikátý cyklus se snažíte🙂) je tam spousta srandy a pozitivního myšleníííííí😉))
@libuli
@killjane
@rybicka001
jé holky, kam jste mi utekli? Pár dní se tu člověk neukáže a všichni jsou pryč ☹
Ahoj, tak my už se snažíme od ledna tohoto roku. Teda, přestali jsme se hlídat a užívali si to 🙂 Dneska jsme zjistili, že končíme 7. týden, máme 7mm a srdíčko nám bije jako zvon. Pokud všechno dobře dopadne, budeme mít miminko v březnu 🙂

@januliiisek
ty budeš náš vzor 😀