Spolehlivost tehotenského testu?
mile nevesty, rada bych vas pozadala o radu
s pritelem se snazime o mimi neco pres rok, nyni jsem 5. den po vynechani menzes, tehotensky test pozitivni (delala jsem si jich vice), k dr. jsem objednana az na konec tydne, ale stale me boli bricho, jako predmenstruacni syndrom...muzu byt tehotna?..na kolik je spolehlivy teh. test?
stalo se nektere z vas, zde jste byla tehotna a presto vse nasvedcovalo tomu, ze "to dostanete"?
budu rada za kazdou radu, vim, ze musim pockat na vysetreni, ale nemuzu 🙂
pekny den.
Stručné shrnutí
- Domácí těhotenské testy detekují hCG v moči a opakované pozitivní výsledky jsou v diskuzi považovány za přibližně 95% indikaci těhotenství.
- Definitivní potvrzení se doporučuje krevním stanovením hCG nebo vaginálním ultrazvukem; v diskuzi je zmíněno, že laboratorní HCG z krve lze nechat udělat anonymně za 230 Kč.
- Domácí testy mohou být v raném stádiu falešně negativní, proto se v diskuzi doporučuje testovat týden až 14 dní po vynechané menstruaci, případně test zopakovat za 2–3 dny, a při podezření na mimoděložní těhotenství provést včas vaginální ultrazvuk.
Nejčastější otázky
Q: Jak spolehlivé jsou domácí těhotenské testy?
A: Testy reagují na hCG v moči; podle příspěvků jsou opakovaně pozitivní testy považovány za velmi pravděpodobné těhotenství (uváděno ~95 %), ale v raném období mohou dávat falešně negativní výsledky nebo velmi slabé čárky.
Q: Kdy nejdříve má smysl dělat těhotenský test?
A: V diskuzi doporučují počkat alespoň do prvního dne vynechané menstruace nebo ideálně 7–14 dní po vynechání; při nejistotě se doporučuje test zopakovat za 2–3 dny, protože hladina hCG rychle roste.
Q: Co je spolehlivější než test z moči pro potvrzení těhotenství?
A: Laboratorní odběr krve na hCG (v diskuzi zmíněn i anonymní odběr za 230 Kč) a vaginální ultrazvuk; vaginálním ultrazvukem lze v diskuzi zaznamenat gestační váček okolo 4.–5. týdne a srdeční akci plodu kolem 7.–10. týdne.
Q: Může být pozitivní těhotenský test i při mimoděložním těhotenství?
A: Ano; diskuze upozorňuje, že pozitivní test nezaručuje intrauterinní těhotenství a při podezření na mimoděložní těhotenství lékař většinou provede včas kontrolu vaginálním ultrazvukem.
Q: Jak funguje měření bazální teploty a jaké jsou pravidla?
A: Bazální teplotu se měří ihned po probuzení na stejném místě (ústně, vaginálně nebo rektálně), pravidelně ve stejnou dobu; v diskuzi jsou uvedené orientační hodnoty: v první fázi cyklu pod ~36,8 °C, po ovulaci nad ~36,8 °C a „pravidlo 6 před 3“ (6 nízkých teplot před 3 vysokými) jako pomůcka k rozpoznání ovulace.
Q: Které značky testů a jaké ceny byly v diskuzi zmíněny?
A: Uvedeny byly Best 2 (cca 25 Kč za balení 2 ks), Mamatest od GS (cca 30 Kč za 1 ks), Axiom plus, Rapipreg, Clearblue a Seratec (u Seratec byla uvedena kritika); diskutující uvádějí, že levné testy často fungují přibližně stejně jako dražší.
Q: Kdy by mě měl lékař vyšetřit při pozitivním testu nebo bolestech břicha?
A: V diskuzi je běžné, že praktická praxe je různá, ale mnoho lékařů objednává první kontrolu cca 14 dní po vynechání menstruace; při bolestech nebo podezření na mimoděložní těhotenství lékař většinou zajišťuje kontrolu dříve a provede vaginální ultrazvuk.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pozitivní čárky na více domácích testech se považují za silný indikátor přítomnosti hCG a tedy pravděpodobného těhotenství.
- Domácí testy jsou méně spolehlivé v velmi raném stádiu a mohou vykazovat falešně negativní výsledky.
- Pro definitivní potvrzení těhotenství se doporučuje krevní stanovení hCG a vaginální ultrazvuk.
Sporné názory
- Některé příspěvky trvají na tom, že výsledek testu je platný pouze pokud se druhá čárka objeví do uvedeného časového limitu; jiné příspěvky uvádějí, že i pozdější slabá čárka (po 10–20 minutách) pak byla následně potvrzena lékařem.
- Názory se liší v doporučení, kdy jít k lékaři: část diskutujících poradila počkat ~14 dní po vynechání, jiní uváděli, že lékař může potvrdit nidaci nebo vyloučit mimoděložní těhotenství i dříve vaginálním ultrazvukem.
Otevřené otázky
- Jak častý je jev trvale mírně zvýšené hladiny hCG, který dává slabé čárky i při absenci vyvíjejícího se těhotenství?
- Jak konzistentně ukazují různě citlivé značky testů pozitivní výsledek v 4.–7. dni po očekávané menstruaci?
- Jak brzy a s jakou spolehlivostí zobrazí vaginální ultrazvuk gestační váček a srdeční akci v praxi různých gynekologických ordinací?
Zmíněné značky a firmy
Best 2, Mamatest (GS), Seratec, Axiom plus, Rapipreg, Clearblue, FertilityFriend, Rodina.cz, emimino.cz, laboratoř (anonymní HCG odběr), Podolí
Zmíněné produkty a metody
domácí těhotenské testy (Best 2, Mamatest, Axiom plus, Rapipreg, Clearblue, Seratec), stanovení hCG z krve, vaginální ultrazvuk, měření bazální teploty (BT, teplotní metoda, „6 před 3“), amniocentéza, triple test, estrofem, indukce porodu (vyvolávačka), hořčík jako symptomatická léčba křečí, lízátka proti těhotenským nevolnostem, FertilityFriend (online nástroj)
Místa a osoby
Holandsko, ČR, Podolí, Egypt
ten moj bol First test, tak som si o tri dni spravila druhy RapiClear a objavila sa aj ta druha ciarka asi po troch minutach, nie taka silna ako ta prva ale je tam 🙂 volala som mojmu doktorovi, na vysetreie mozem ist az ak mi menzes meska min. 2 tyzdne, takze cakam 🙂
Ahoj děvčátka hrozně dlouho jsme se s manželem pokoušeli o miminko a nejspíš se nám to povedlo.Dnes jsem si udělala 2 těhotenský test a opět se objevily 2 čárky.A bříško mě bolí jako když to mám dostat,jak jsem četla Vaše příspěvky je to zřejmě normální. V pondělí jdu k doktorovi ale bojím se jak to bude probíhat jestli to není moc bolestivé nebo drastické to vyšetření ?? Děkuji za odpověď Petra
Ahoj holky, tak my se snažíme o druhé miminko a mám dotaz, dnes jsem si dělala mamatest a vyšla mi druhá čárka,sice ne úplně silná, ale hned tam naskočila....tak nevim...asi počkám pár dní a zkusím to znovu...co vy na to? Jinak bolest břicha před menstrucí dnes zmizela, prsa mě bolí už celý týden a vytéká mi i mlezivo....
😉
ahojte... Chcem sa opýtať.... S priaťeľom sa snažíme o bábatko... Teraz som si robila v priebehu pár dní 3 x MAMATESt a stale mi vyšiel pozitívny výsledok. Avšak ako tu čítam, mám strach že bude falošný čo by ma úplne zlomila , lebo som plná nádejí... I keď moje príznaky ktoré by to mohli potvrdzovať je neskutočná chuť do jedla , je mi blbje z vôni v kuchyni...obzvlášť z pečeného mäsa a mám bolesti v brušku a v podbrušku avšak stale na inej strane... ak som tehotná tak rátam že tak cca v 3tom týždni a moja lekárka má dovolenku takže sa mi nedá íeť tento týždeň na krv a ja sa idem zblázniť z neistoty. Poradte mi prosím 😉
nedá sa ísť na test skôr? mne testy ukazali pozitivne výsledky, ale menzes mi ešte nemeška...:(
testovala som sa v piatok , t.j. 23 dní po poslednej menštruácii...robila som si 3 mamatesty a všetky boli pozitívne spôsobom ,že negatívni pásik bol silne ružový-až fialovy a pozitívny bol slaboružový.... avšak dnes som musela odísť z práce, lebo som sevírka a prišlo mi tak špatne z výparov, že som sa povracala a strašne mi vadí mäso..
@ianitka testovala som sa v piatok , t.j. 23 dní po poslednej menštruácii...robila som si 3 mamatesty a všetky boli pozitívne spôsobom ,že negatívni pásik bol silne ružový-až fialovy a pozitívny bol slaboružový.... avšak dnes som musela odísť z práce, lebo som sevírka a prišlo mi tak špatne z výparov, že som sa povracala a strašne mi vadí mäso..
@ianitka budem najšťastnejšia na svete....moj snúbenec sa mi už prihovára brušku s istotou, že je v ňom bábatko, preto sa tak bojím toho sklamania...ale myslím a verím, že ten test bol pravdví a ja porodím zdravé bábetko
A inak, veľmi pekne ti ďakujem,ani nevieš,ako mi tvoje slová pomohli a povzbudili ma 🙂 VĎAKA 😉
Vcera jsem si delala tehu test a byl negativni- ale asi 15 minut po limitu se na testu (znacku neznam) objevila slaba carka . Cela zmatena jsem test odpoledne opakovala(jeden den pred ocekavanou menses) a situace byla uplne stejna, zase az po limitu cca 15 min a slaba carka. Dnes (tedy v den ocekavane menses) jsem si delala test hned rano (zahranicni znacka) a uz v limitu se ukazala uplne slaboucka ruzova carecka (pridavam fotku). Tehu priznaky zadne celkem nepocituju. Krome slabych bolesti v podbrisku, jako bych to mela dostat. Hlavne ve vecernich hodinach. Taky se hodne nadymam. Ale jinak nic. (jenze unavena jsem posledni dobou porad, a z pachu se mi dela zle i netehotne ). Tak co myslite? Muzu byt tehotna, nebo ne?
Jak pisu, vim ze muj dotaz je asi komicky, a ze uz to tu bylo probrano tisickrat,ale ja mam hroznou potrebu se zeptat osobne..
Moc Vam dekuju za odpovedi.
@sitrunamelissa já bych řekla že těhotná jsi, zkus mamatest, je hodn dobrý. Ale já si test normálně i prosvěcovala proti holé žárovce a když tam nebylo nic, tak nic, ale i když tam byl slabounký duch, tak jsem opravdu byla těhotná.
Ahoj holky, chci se zeptat zda někdo nevíte jestli může MS respektive krvácení v době kdy sem měla pozitivní testy, ovlivnit výsledky.Tím, že je v moči příměs krve? Díky moc za odpověď.
@2adelkaa : Ahoj, krev ciste teoreticky ovlivnit vysledek muze. (falesna pozitivita), ale je to dost vzacne.. Myslis tim, zes dostala normalni meses a mela pozitivni test? Zkus si test udelat za 2-3 dny znova.
@sitrunamelissa měla jsem pozitivní testy víc jak týden..tohle je spíš jak potratové krvácení...hodně masivní ale BT neklesla..test pozitivní je ale hodně slabě.Takže to bohužel ais nevyšlo....dávám si ascorutin a piju kontryhel ale jestli to pomůže netuším.
@sitrunamelissa Když jsem si dělala test objevila se jen jedna čárka,tak jsem ho vyhodila do koše.Po čtvrt hodině mi to nedalo a šla jsem se na něj znova kouknout a byla tam slaboučká růžová čárka. Dneska už jsem v pátém měsíci 😎
@2adelkaa : To je mi lito ☹ Kazdopadne ascorutin a kontryhel zkousej dal a uvidis. Pokud je to hodne silne krvaceni a carka bledne, asi to neni uplne dobra znamka, ale kazdy clovek je individualni... Takze to zkus za 3 dny znova a uvidis. Drzim palce.
@ronyx _ Kez bys mela pravdu 🙂 Bylo by to super. Zitra si budu delat dalsi test, tak uvidime.
@sitrunamelissa Tak držím palečky. Já se včera dozvěděla,že je to na sto pro kluk,tak mám radost. Foto z 3D. Jen škoda,že se nechtěl ukázat předem
@ronyx : Dam zitra vedet. Jen me desi, ze nemam zadne, priznaky. Fakt me jen boli bricho - presne jako bych to mela dostat a nemam moc hlad...
Fotecka super, a uz mas jmeno??? 🙂
@sitrunamelissa Neboj to bude o.k. Mě taky bolelo břicho. Udělala jsem si test a měla tak týden do těch dní.Test vyšel, ale i tak jsem se strachovala a čekala jestli to příjde nebo ne. Aaaa nakonec nepřišly. 🙂 No chtěla jsem Matyášku,ale je jich poslední dobou stáááášně moc. Tak to asi bude nakonec Zachari. Přítel nemá české příjmení,tak se to bude k sobě alespoň hodit 😎
@ronyx No doufam, zitra rano se testnu a dam vedet 🙂
Zachari je zajimave jmeno, a hlavne pokud ma pritel cize znejici prijmeni. Jeste mas 4 mesice na rozhodovani 🙂
Teda, ja jsem zjistila ze mi normalne asi uz preskocilo. Cely dnesek se tesim na to, az si zitra udelam test a ted se zacinam bat (samozrejme toho, ze bude negativni). To je fakt hruza...



Ahoj Darinka, stalo...nespravne som drzala test - tu cast co sa nechava v prude moca som drzala hore a pritom mala byt naklonena smerom dole - ak rozumies...v kazdom pripade aj mne sa po par hodinach objavili 2 ciarky...bol to mamatest.