Těhotenství v 19 letech. Jaký na to máte názor?

patricie04
22. kvě 2023

Chtěla bych poradit. Je mi 19 let a příteli 23 oba bychom už chtěli dítě ale já mám z toho trosku strach ale spíš co se týče rodiny co řeknou atd… S přítelem jsme spolu 4 roky žijeme spolu už asi 2,5 roku před měsícem jsme se nastěhovali do většího bytu abychom měli do budoucna kde s dítětem bydlet. Po finanční stránce jsme zabezpečení přítel ma výplaty cca 35-40 měsíčně já jelikož dělám momentálně maturitu tak mám z brigády 15-20 měsíčně. Jediné z čeho mám strach je nátlak okolí na těhotenství v 19ti letech. Jsem typ člověka co si bere věci k srdci a bojím se, že se na mě budou dívat skrz prsty a hlavně co řeknou mí rodiče. Ze strany jeho rodičů máme podporu s mými se o tom nebavíme. Děkuji za názory popřípadě nějaké rady

(Prosím anonymně)

honatko092
22. kvě 2023

Promluvit si s rodiči a připravit je na to / vykašlat se na to, co kdo řekne / prostě jim to oznámit a říct si, že je to tvůj život - žádná jiná rada asi není. Plnoletá jsi, peníze celkem máte (ale více bych si našetřila - kdyby náhodou i na výbavičku, není to levná sranda), tak asi není co řešit 🤷🏻‍♀️

j.a.n.i
23. kvě 2023

@patricie04 No v 19 bych si nejdříve nasla práci, trochu se tam zajela a pak teprve resila dite.

pilzzee
23. kvě 2023

Pokud ten byt je opravdu vas, tak by se to nejak dalo, kdyby to jinak neslo. Pokud bydlite nedejboze v podnajmu, tak tech 35-40k je opravdu malo. Nechapu co blbnes tak brzo. Rok, dva v praci po maturite te nezabijou, nad VS jsi nepremyslela? Nemas vubec kam spechat.

teenyel
23. kvě 2023

Pokud to tak vy dva chcete, mate promysleny rozpocet, jste si vedomi toho, ze v nejakych vecech to muze oba trochu limitovat a jste s tim ok, tak proc ne. Nejlepsi kamoska mela dite lehce po 20 narozkach, dneska uz ma doma 11 letou slecnu a nemenila by. Porad si chvali, jak dcera uz je velka, ze uz je ve vetsine ohledech skoro samostatna a za par let uz bude uplne, kamoska si dodelava dalkove skolu, pracuje, cestuje,...dalsi deti tedy nechce, ale je mlada a ma s dcerou super vztah. Druhe kamosce je 31, ma vysokou, dela karieru, jeden cas cestovala a pracovala v zahranici, aby si zlepsila jazyky a neco si vyzkousela a ted teprve zacina premyslet nad vaznym vztahem a do budoucna rodinou. Kazdy to ma v sobe nastaveno jinak a nemyslim si, ze je neco z toho dobre nebo spatne. Zvazte vse, co se s tim poji, a pokud do toho budete chtit jit a vite, ze to zvladnete, tak si to udelejte po svem. Ja byla poprve tehotna ve 22, dcera se narodila v mych 23. Ted tehotenstvi a budouci porod ve 31 a musim rict, ze pro me je to pocitove veliky rozdil, ze v tom nizsim veku jsem nemela skoro zadne zdravotni problemy, to telo to zvladalo mnohem lepe. Mozna nahoda, spis ale starnu 🙈 cas na rozhodovani mate, muze a nemusi se povest hned, neni kam spechat. Ale urcite jak tu bylo zmineno - udelat si financni rezervu, v klidu si rict pro a proti a rozhodnout se. 🙂

kristyn86
23. kvě 2023

Vubec bych se neridila tim,co reknou ostatni. To totiz bude furt. A mozna,az by bylo dite na svete,tak i horsi. Rady do vychovy atd...Ja osobne bych to jeste posunula. Nerikam,ze o 10 let,mlada maminka v dnesni dobe budes i za 5 let. Nejdriv bych se zamerila na maturitu. Co dal? VS nebo prace? Snazila bych se trochu zabezpecit,nasetrit a ziskat v praci praxi a hodi se ziskat si i praci na dobu neurcitou. Ted mam i pocit,ze chteji zrusit,aby studentky meli materskou. Takze i tohle promyslet. At nezacinas zbytecne rodicakem,at se mas po rodicovske kam vratit. Rodicak je nizky,je dobry k tomu mit nasetreno. A videla jsem rozdil u kamaradek v navratu do prace. Ja se v klidu vratila na sve misto. Zadne pohovory nebo zkusebka s vecne nemocnym deckem za zadkem. Diky nasetrenym penezum jsem mohla zustat s dcerou do 4 let doma,kdyz mi ji nevzali do skolky. Takhle myslim ja. Kor v dnesni dobe,ktera ted je takova jaka je. Jinak je to samozrejme na vas,jste dospely. Ale jeste bych nejaky ten patek pockala...

j.a.n.i
23. kvě 2023

@kristyn86 Studentky nemaji materskou uz od roku 2009, pokud po studiu nenastoupi do prace.

misaa56
23. kvě 2023

@patricie04 bylo mi 19 a měla jsem po maturitě, když jsem otěhotněla, plánovaně. Chvíli jsem pracovala.Přítelovi bylo 25 v tu dobu jsme spolu byli přes 4 roky. Syn se narodil 14 dní po mých 20 narozeninách. Teď mi bude 23 a máme ještě 8 měsíční dceru. Neměnili by jsme. Pokud se na to cítíte běžte do toho.😊

martulka88
23. kvě 2023

@patricie04 Nemám problém s mladýma maminkama. Ale nejdříve alespoň rok pracuj, ať máš mateřskou. Nejlépe ať máš na dobu neurčitou, ať se máš kam vrátit. Tohle bych řekla, že je důležité. A zároveň ať máte našetřeno (výbava vás vyjde od zhruba 20000,- a to jen pokud pojedeš v levných věcech, z druhé ruky apod.. Nás vyšel jen 25000,- kočárek 😉). Myslet nato, že to není jen o plenkách, ale i třeba UM, pokud by nešlo z nějakého důvodu kojit nebo třeba o tom, že se nevyspíte, bude se to točit jen okolo malého miminka a musíte si domluvit už předem, jak to bude dál - zda ti bude partner pomáhat apod... Dítě změní vztah a pokud byste neuměli komunikovat, mohl by to být problém do budoucna.

zmrzlinka
23. kvě 2023

Jdi pracovat aspoň na 2-3 roky.Udelej si finanční rezervu co největší půjde.Bude se Ti pak na mateřské hodit.Žit pak od výplaty k výplatě není nic moc.

irmamala
23. kvě 2023

Přikloňuju se k většině. Nejde o věk, ale udělat si dítě plánovaně hned po škole je strašný nesmysl. S prázdným CV a malým dítětem/dětmi, budou tvoje možnosti na trhu práce dost omezené. Chápu, že máte už s přítelem v tomhle věku přechozený vztah a chcete se někam posunout, ale fakt si celkem zbytečně zkomplikujete život. Kupte si psa, nebo cestujte, nech se zaměstnant, udělej si nějakou praxi a pak se budeš mít alespoň kam vrátit a nebudeš muset vzít za vděk čímkoli.

vero987nika
23. kvě 2023

@irmamala souhlasím, akorát si neporizujte psa 😆 to jsme udělali my. Koupili jsme barák, bylo mi 20 takže na děti ještě brzo tak poridime psa .... no narozdíl od dětí nám ho nikdy nikdo nepohlídá, takžecelý ty mladý produktivní roky kdy je člověk volný a má si užívat a cestovat tak jsme se nikam nedostali. žádné cestování, bohužel ani s nim se nikam jet nedá je to holomek co má rád lidi ale nesnáší jiný psy .... teď máme dvě malé děti, pejskovi bude 8 let, milujeme ho, ale upřímně se trochu těšíme až budou děti větší, hafan tou dobou pravděpodobně dožije a budeme moct konečně někam začít jezdit ikdyby jen na celý den, což je uz skoro 8 let nereálný 🤯 jo a to jsme do nej jeste nastrkali skoro 100tisic za veterinu, pruserove operace, pak léky ... 🙈

zelenaesmolda
23. kvě 2023

@vero987nika
na hlidani psa jsou psi hotely

skarol
23. kvě 2023

Jestliže se bojíš toho, co řekne rodina, tak ještě nejsi na dítě zralá a připravená. Tím myslím mentálně. Právě z těchto důvodů existuje jeden takový rituál, říká se mu svatba a při něm dojde k tomu, že otec předá svojí dceru jejímu manželovi 😉. Je to takové symbolické gesto, ale myslím, že by to pomohlo. Pak už obvykle nikdo na případné miminko neřekne ani popel... dítě je totiž milionkrát větší závazek než manželství. Z toho se dá vždycky vyvázat, ale dítě tě s mužem spojí už navždy!!!

honatko092
23. kvě 2023

@martulka88 Jen pro upřesnění, já jela ve věcech z druhé ruky, kočár jen 7000 Kč, postýlku jsme měli...i tak nás všechno dohromady (zapisovala jsem si každou blbost i potřeby do porodnice) stálo 70 000 Kč. Pak jsem nemohla kojit a měla jsem zdravotní problémy, tak peníze za UM, lahvičky a léky pro mě lítaly, máš pravdu 😉

ai30
23. kvě 2023

@patricie04 Zakladni vec je: je jedno, kolik vydelavate, zalezi, jake mate vydaje.

kristyn86
23. kvě 2023

@j.a.n.i No dokonce. Tak to mi uplne uteklo...

mimi1004
23. kvě 2023

Neřeš rodinu, řeš svou budoucnost. Otěhotnět hned po maturitě je blbost. Rodičák ti jednou skončí a co pak. Bez praxe s dětmi opravdu nebudeš pro zaměstnavatele terno a je jedno, jaký máš obor. Kam vůbec spěcháte?

baris
23. kvě 2023

@vero987nika máme stejného psa 😀. Děti, lidi, fenky miluje, psů se bojí a tom pádem hystericky vyvádí. Nikdo ho nechce hlídat, ale je to moje 3 dítě 🥰

@zelenaesmolda u nás chtějí skoro 2000 za den hlídání psa. A to jen pod podmínkou, že se snese s jinými psy 🤨.

Autorko - jaké si to uděláte, takové to budre mít. Ale opravdu je lepší alespoň rok po maturitě odpracovat.

kubesovaadelka
23. kvě 2023

@patricie04 hele záleží jak to chcete vy, pokud si myslíte že to zvládnete. Musíte si taky sednout a říct si pro a proti. Dítě vás z vlastní zkušenosti limituje. Takže si říct, opravdu už jsme se vyblbli dost? Kam se chci podívat, co si chci ještě splnit apod. Pak je tu finanční stránka. Vybavicka něco stojí. Po cca ani né půl roce po porodu přejdes na rodičák a to je bída. Pokud chceš být s dítětem 3 roky doma tak měsíčně dostaneš 10000,-. Když vezmeš v úvahu, že z nějakého důvodu nepůjde prostě kojení, tak to máš cca 2000,- měsíčně mlíko, 1000,- plinky. A to kupuji v akci. Že začátku je spotřeba veliká. Mimco roste první rok jak o závod takže co měsíc jsme jeli do pepca pro oblečení a nechali tam 1000-2000,-. No a tak bych mohla pokračovat. Takže chce to si sednout a probrat to. Miminko je krásný, úžasný, ale taky náročné, brečí, nespí celou noc apod, tak to zkuste všechno zvážit jestli to zvládnete a držím pěsti v rozhodování ♥️♥️
PS: spolužačka šla k maturitě už s bříškem a nikdo ji neodsuzoval

levandule_k
23. kvě 2023

Komentář obsahuje nevyžádané rady, ale není tě cílem zadupat do země. Neříkám, že máš odkládat dítě dalších 10 let, ale udělala bych si po maturitě menší praxi, 1-2 roky a zároveň tu dobu využila k vlastnímu seberozvoji.
Pokud si bereš k srdci, že tě někdo zkritizuje a řekne ti, že je to blbost, tak na tom zapracuj. Zapracuj na svém sebevědomí, své hodnotě, svých hranicích, asertivitě, sebeprosazování. Je tady spousta diskuzí, kdy vlastní matka, nebo tchýně, kecá své dceři/snaše, která se stala matkou do toho, jak má kojit, jak má dítě oblékat, jak ho (ne)má chovat, jak ho má vychovávat, bere ji kočárek, bere jí dítě z ruky. Novopečená matka dostává spoustu nevyžádaných rad a to je okořeněné hormánálním koktejlem, kdy jsi v tomhle období senzitivnější.
Zároveň bych se zamyslela nad svatbou, proč ji chcete a proč ne, jaké jsou výhody manželství. Pokud budete spolu žít na hromádce, po kom bude mít dítě příjmení? Já bych nedala příjmení po partnerovi, kdyby si mě nechtěl vzít. Prostě já si odmakám porod, tak se dítě jmenuje po mně.

martinka_33
23. kvě 2023

Asi takhle. Upřimně nechápu dnešní módu 10 let honit karieru a pak zakládat rodinu... Pak se rozhodnou po třicítce že už je čas a ono to nejde. Znám nejednu které tahne na 50 a je bezdětná, pritože dlouho čekala, pak to nešlo a už nebyl čas. A manžílci si našli mladší a plodnější... K čemu jim je kariéra kdyz nemaj rodinu nevim... V tomhle fandim mladýn maminkám. Každopádně minimálně rok po škole pracovat neni od věci. Nebo jestli máš obor kde dlouhosove chybí personál a víš že hrábnou s chutí i po mamině bez praxe, nebo jestli plánuješ rozjet živnost i s miminem, tak bych se toho nebála. S rodiči je nekdy potíž, ale to musis vedet ty co platí na ty tvoje 😉 Já mam treba třetí díte chtěné, ale naši si dodnes myslí ze to bylo selhání ochrany. Ani ve vic jak třiceti nejsem zvedavá na přednásky sve matky o vhodnosti mít 3 deti 🙄 A nejmladší vnučku babička s dedou milují ❤

martulka88
24. kvě 2023

@honatko092 Ono se to prostě nasčítá. A nezdá se to. Já ani nevím, kolik nás to vyšlo, protože jsem to tak nepočítala. Ale aby měl člověk základ, tak je to raketa.

veruuu_kubesovic
24. kvě 2023

@patricie04
a co chceš za radu? Jestli mít v 19ti miminko?...a proč ne?
Já teda nechtěla mít dítě s kymkoliv, kdo se zrovna objevil, takže jsem si na deti počkala, ale mám spolužačky, co měly dítě brzo a s partnerem jsou dodnes...

klaari
27. kvě 2023

@patricie04 ten prijem nemate vysoky, tam vidim riziko, chtelo by to druhy plat a nasetrit.

mafulin
27. kvě 2023

Všechny kamarádky, které měly takto dítě později litovaly, že se do toho tak hrnuly.
Studuj, cestuj, pracuj, uzivejte si čas jen pro sebe, bezte do kina, divadla, na koncert... fakt Ti nic neuteče. S dítětem tohle končí, žádná svoboda.

cassidyc
27. kvě 2023

Možná má okolí kecy i proto, že maj pocit, že prostě nejsi zajištěná. Teď nemyslím chlapem, ale sebou. Určitě bych vzala do úvahy i to, kolik je partnerovi. Ono se taky může stát, že po pár měsících kolotoče kolem miminka si uvědomí, že to vlastně nechce a co pak? Dítě je velká změna ve vztahu. Tím nemyslím čekat 10 let, ale najít si práci, pár let odpracovat, abys alespoň měla mateřskou, ideálně smlouvu na dobu neurčitou, pak se budeš mít i kam vrátit. Zvážit třeba i svatbu, protože to taky hodně napoví o tom, jaké má partner úmysly a kolikrát vyvstanou další problémy, které pak už s dítětem řešit nechceš. A pokud bude mít okolí kecy i potom, tak to ignoruj. Holt dneska je trend mít děti později no.

odula
27. kvě 2023

Mate zázemí, vypada to ze to mate srovnany - takže - rozhodne jo. Jo, jo , jo. Kdyz budeš chtít studovat, můžeš ještě 10x, i s detma, protože jses mladá a plna síly. Budes mladá maminka, ve 40 budes mit hotovo, a kdyz panbu da, tak v padesati vnoucata, na ktery budeš mit ještě spoustu energie a casu si je užít. ja kdybych se mohla znova rozhodnout , tak to udělám přesně takhle, jak to chcete udělat vy. Držím palce!!

anyyyn
Autor odpověď smazal
Zobraz
shirilka
27. kvě 2023

@patricie04 Šla bych do toho. Mám kamarádku, která otěhotněla v 18 sice neplánovaně ale s přítelem se shodli, že to tak asi mělo být, tak se vzali, o necelé tři roky později se jim ještě narodila dvojčata. Zatímco ostatní byli na výšce a pak sháněli práci, oni spravili svépomocí barák po prababičce, dodělala si výšku při dětech, aktuálně má 35 a vyřešeno bydlení, děti už jsou větší, takže v pohodě cestuje, užívá si teda podstatně více než my na škole 🤣 Shánění práce paradoxně nebyl moc problém, doslova ji řekli, že jsou rádi, že jim na mateřskou už neuteče ...

anyyyn
27. kvě 2023

Jestli chcete oba, okolí bych neřešila. Bydlíte spolu, nejste na nikom finančně závislí tak okolí do toho nemá moc co mluvit. Já otěhotněla ve třeťáku (krátce po osmnáctinách) a strašně jsem se bála reakcí od rodiny, ze školy... Všichni to přijali celkem v klidu, rodina a dokonce i doktoři s nadšením😆. Akorát přítel zrovna začal pracovat a na vlastní bydlení jsme neměli, tak zatím bydlíme u mamky,(zřejmě i díky tomu jsem teď odmaturovala). Dceru bych za nic nevyměnila, (teď už) manžel je skvělý táta a to, že jsme mladí má mnoho výhod. Hlavně tu energii, ale i další.
Můžeš třeba teď pracovat, abys měla mateřskou (min. v dnešní době se fakt hodí každá koruna navíc) a snažit se můžete za pár měsíců, pokud budete cítit, že to opravdu chcete😉