Tehotenstvo a vysoké endometrium
Ahoj.
Založila som túto tému, pretože sa mi vidí že tu ešte taká nie je a mňa osobne tento stav trápi. 😅
Takže aby som v skratke objasnila svoju situáciu.
Som po pol ročnej liečbe endometriózy. 13. okt. som dostala prvú menzes. 24 som mala plodný hlien - a to nepochybujem, lebo bol ukážkový, naťahoval sa ako lepidlo. Takže sme 25 a 26 poctivo snažilkovali. Ibaže potom okolo 5,6 novembra som mala takú bolesť vo vaječníku, ktorú som pred tým pripisovla ovulácii a to som si predošlé cykly poctivo aj merala teploty - tak mi to tak aj vychádzalo.
Stručné shrnutí
- Vysoká hrúbka endometria (v diskusii príklad 17 mm na 29. deň cyklu) môže gynekológ na ultrazvuku považovať za podozrenie na tehotenstvo a odporučiť kontrolu alebo odber krvného beta-hCG.
- Domáce tehotenské testy spomínané v diskusii boli rapiclear (jedna účastníčka uviedla citlivosť 10 mIU/ml, iné účastníčky hlásili negatívne skúsenosti) a mamatest (viaceré účastníčky odporúčali mamatest ako spoľahlivejší a radili testovať ráno s koncentrovanou moču).
- Pri netypickom alebo rýchlo rastúcom endometriu bol v diskusii odpor na ďalšie vyšetrenia: kontrolný ultrazvuk o týždeň, možná endometriálna biopsia na vylúčenie nádoru, a pri problémoch s plodnosťou možnosti ako laparoskopické zákroky, IUI alebo liečba na klinike Helios; v tehotenstve sa spomínali AFP/triple testy a amniocentéza.
Nejčastější otázky
Q: Ako zistím, či vysoké endometrium znamená tehotenstvo?
A: Vyšetrenie zahŕňa ultrazvuk a odber krvného beta-hCG; v diskusii gynekológ pri endometriu 17 mm na 29. deň cyklu upozornil, že to môže byť znak tehotenstva a odporučil nahlásiť meškanie na odber krvi.
Q: Ktorý domáci tehotenský test je vhodný a kedy ho robiť?
A: V diskusii boli menované rapiclear (uvádzaná citlivosť 10 mIU/ml jednou účastníčkou, zároveň hlásené negatívne skúsenosti) a mamatest (odporúčaný viacerými účastníčkami); odporúčané je robiť test ráno s koncentrovanou moču.
Q: Kedy žiadať krvný test na HCG u lekára?
A: Diskusia odporučila nechať si odobrať krvné HCG pri pretrvávajúcom meškaní alebo pri náleze vysokého endometria; jedna účastníčka uviedla, že lekár jej potvrdil tehotenstvo z krvných výsledkov do hodiny.
Q: Aké ďalšie vyšetrenia môžu nasledovať pri podozrení alebo netypickom náleze?
A: Spomínané postupy boli kontrolný ultrazvuk o týždeň, endometriálna biopsia pri podozrení na nádor, a pri tehotenstve AFP/triple test s možnou amniocentézou podľa výsledkov.
Q: Môže liečba endometriózy spôsobiť cysty alebo zmeny vo vaječníkoch?
A: V diskusii ženy opisovali tvorbu cýst po liečbe endometriózy; jeden prípad mal cýstu 46 mm, hospitalizáciu a infúzne liečenie so zmenšením cýsty.
Q: Kedy zvážiť asistovanú reprodukciu ako IUI?
A: Diskusia uviedla skúsenosť, že po opakovaných neúspechoch a laparoskopických zásahoch išli pacientky na liečbu v klinike Helios a po 3. pokuse IUI dosiahli graviditu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pri podozrení na tehotenstvo je potrebné urobiť krvný test na beta-hCG alebo kontrolný ultrazvuk.
- Mamatest bol v diskusii viackrát odporučený ako spoľahlivý domáci test.
Sporné názory
- Rapiclear bola jednou účastníčkou označená za test s citlivosťou 10 mIU/ml, no iné účastníčky uviedli negatívne skúsenosti a považovali ho za menej dôveryhodný.
- Vysoké endometrium bolo jedným lekárom interpretované ako možné tehotenstvo, zatiaľ čo iné názory odporúčali vyčkať a kontrolovať, pretože hrúbka endometria môže mať aj iné príčiny.
Otevřené otázky
- Prečo sa u niektorých žien v niektorých cykloch zvýši hrúbka endometria bez prítomnosti tehotenstva?
- Ako presne ovplyvňuje dlhodobá liečba endometriózy tvorbu cýst a parametre endometria?
Zmíněné značky a firmy
rapiclear, mamatest, DM, Helios
Zmíněné produkty a metody
rapiclear, mamatest, ultrazvuk (UZV), krvný beta-hCG test, endometriálna biopsia, laparoskopický zákrok (laparo), IUI, AFP/triple test, amniocentéza, hospitalizácia s infúziou (pri cýste)
Místa a osoby
Helios, DM
Je to OK!
Ufffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
cikyyyyyyyyyyyyyyyy..tesime sa s tebouuuuuuuuuuuuuuuuuuuu..supeeeeeeeeeeer...blahozelam.. 😵 😵 😵 😵
cikytka to je paraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaada, tak uz prajem ziadne dalsie stresy 😀 😀 😀
Doktorka sa ma pýtala,či nechcem amniocentézu iba tak bez príčiny či náhodou po tom netúžim. 😒
No reku určitie NIE 😠
Konečne sa môžem normálne po 3 dnoch najesť! 🙂
Pekný dník vám želám kočky a posielam vela zdravučkých tehu výrusíkov: 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵 T 😵
(Dicinka a tebe vitamínový boštek na bruško!)
ciky dakujem..posielam ti bocu na obe licka..cmuuuuuuuuuuuuuuuuuuk 😀 😲 😲 😵 😵 😵 😵
Ahojte kočky. Tutifruti, dakujem za povzbudenie, ja len dufam ze to nebude sposobene niecim inym. A kedy ta zacali boliet prsia? lebo mna nebolia 😖
Cikytka, dakujeme za tehu virusiky a som rada, že to dobre dopadlo, isto si si vydychla. zistujem, že 2 // este zdaleka nie je víťazstvo že? a že od tej chvíle sa už budeme strachovať celý život 😕 😵
cikyta sešíme sa aj my s tebou a držíme palce nech všetko dobre dopadne
jane1 mňa napr. prsia boleli až ku koncu takže na to by som nespoliehala ale neboj všetko dopadne dobre a na zlé ani nesmieš myslieť
Takže dievčatá, otázka výšky endometria nezodpovedana, avšak mne dorazila ta posrata červená, takže sa s tym musim zmierit, postaviť sa zase raz po stý krát na nohy a začať odznova. 😢
Ahojte, nestresujem, nebojim sa, nic podobne, len dneska som 6DC a podla UZV mam endometrium 6mm. Zda sa mi, ze to rastie rychlejsie, ako "tabulky" vravia 😅. Ale je to asi len a len dobre, nie?
Kocky, ja som dnes 39 DC a mam endometrium 16 mm. Folik ledva 12 mm. Dr sa to nepacilo, ze mam prist znova o tyzden na sono. Citala som nejake clanky ze pri takejto vyske sa robi biopsia ci to nemoze byt nador. Nemate skusenosti?
volám sa dominika!pred dvomi tizdnami som dostala bolesti v lavom vajecniku isla som ku ginekologovi robil mi testi a zistil ze mam velke vajicko meria 46 mm musela som ist do nemocnice a tam zistili ze ho nemam zapalene ale ze ma cistu!od piatku som bola v nemocnici dali mi infuziu a nic ine cista sa strebala ale ostalo este nieco!ale vajecnik mam stale taki velky!dnes sa ma spiali ze mam dve moznosti ist domou a pockat na menzes a uvidi sa alebo zakrok kde mi tosusia cistu a zistia preco mam to vajicko take velke ale ze mozem mat aj endometrium!tak som isla domou!neviem ci som spravila dobre a preco mam to vajicko take velke! porosim vie mi to niekto visvetlit??????

Dakujem Figurka.Ešte 2 hodiny!
Mám kopec povinností dnes,ale momentálne mi ako keby čas zastal a len čakám a modlím sa a nedokážem robiť nič,len byť myslou na výsledku a oči mám doslova prilepené na hodinkách..........