Z touhy po miminku se stal strach

tacosestydi
24. bře 2015

Od osmnácti jsem si přála mít děti. Teď je mi skoro 26, jsem bezdětná, už se schyluje ke snažení se, ale najednou mě přepadl strach. Před tímto partnerem jsem měla dva 2,5let dlouhé vztahy. V obou dvou jsem si potají pomýšlela na prcka, ale nikdy se zodpovědnost partnerů nevyšplhala tak daleko, aby k tomu došlo. S tímto partnerem jsem rok. Poprvé v životě cítím opravdu klid v duši, nestresuji se, zda mě podvádí (jak tomu bylo u prvního partnera) či jestli se tento týden opije 2x či 4x (druhý partner), jsme tak nějak stejně nalazeni a najednou se rozhodlo, že bychom skočili i do plánovaného rodičovství. Ale já mam najednou strach. Poprvé v životě si užívam klid, vstávam později jak v osm, koukáme na filmy, hodně pracujeme - máme jak kdyby oba svůj svět, ale máme ty světy blízko sebe a oba jsme spokojení. Miminko si přeji, strašně moc, ale najednou se bojim nevyspání, naprostého neklidu, zapřažení 24hod denně a toho, že bydlíme ve 2kk a jestli se to defakto dá s tímto strachem zvládnout. Vím, že mimi budu zbožňovat, ale najednou jsem plná obav, jestli jsem na to připravená a budu dobrá máma

pajuska252
25. bře 2015

Ahoj, taky je mi 26, miminko jsem taky vždycky strašně chtěla, nejdřív jsme se sestěhovali, zařídili bydlení, pak byla svatba, svatební cesta a na ní nebo hned poní se hned napoprvé zadařilo, ze začátku jsem byla nadšená, pak to taky přešlo do strachu, aby bylo mimi v pořádku a časem i, jak to všecko zvládneme, teď jsem v pátém měsíci a tyto myšlenky mě občas přepadnou, myslím si, že je to normální, ale až se mimi narodí a jak holky říkají, jak se začne smát, tak roztajem a rozplynou se i obavy... doufám 🙂

marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
maki73
25. bře 2015

@marketnieuw budovat vztah připravený na dítě se nedá, to je hloupost, vztah se přeci po příchodu dítěte radikálně změní a žádná doba ani předešlá "kvalita" nezaručí, že to bude klapat i nadále, nebo naopak, to je prostě blbost...a dlouhodobější poznávání partnera je také dvojsečná zbraň, ono ne málo se stává, že s věkem a touhou po dítěti se hlavně u žen nároky značně snižují, takže kdo vám ve 24 připadal naprosto nedostačující po nějaké stránce by najednou ve 30 zase nebyl tak špatný, jasně, že si nepořídím dítě s mužem, na kterém mi evidentně po 3 měsících známosti něco vadí, ale upřímně, kdo z nás v okolí u bezdětných kamarádek nevidí, jak by braly každého 2. na potkání, jen aby už měly ty děti a někoho, kdo se o rodinu postará? Pokud takového chlapa mám ve 25, tak jej rozhodně nebudu prověřovat, než mi uteče, žen je stále více než mužů a na to by se nemělo zapomínat...

yamdena
25. bře 2015

@tacosestydi Ahoj, přidám také svůj názor s dovolením 🙂 1. roční známost se mi zdá krátká, nevím, co jste si spolu už prožili, ale já bych chtěla budoucího otce svých dětí poznat i skrze pár "krizí" (vtipně tady někdo uvedl svatební přípravy - souhlasím 🙂) 2. pokud nemáš zdravotní problémy a cítíš pochyby, zkus ještě chvíli počkat a daný čas využít k tomu, aby sis užila všechno, co se s malým dítětem dělat nedá (věnovat se naplno práci, koníčkům, adrenalinovým sportům, cestování, vymetání rockových a bluesových koncertů a festivalů, výstav, paření s kamarády dva dny v kuse apod.). Aspoň pak nebudeš mít pocit, že sis neužila a že ti něco uteklo 🙂

jitule1989
25. bře 2015

@maki73 naprosto s tebou souhlasim 🙂

yamdena
25. bře 2015

@maki73 důvěřuj, ale prověřuj, jak se říká 😉 ono i tady na MK je dost žen, které si nakonec uvědomily, že si pořídily dítě s imbecilem a litují (každodenními hádkami to začíná, finančními problémy včetně neplacení výživného to pokračuje a někde končí, bohužel, i domácím násilím).

marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
terinda
25. bře 2015

@marketnieuw asi tak 😅

terinda
25. bře 2015

Nevím jak ostatní, ale já věkem spíš "moudřím" a stávám se zkušenější než naopak.
Tudíž kdyby mi někdo nebyl "dost dobrý" ve 24, tak už vůbec ne ve 30. Člověk by měl mít nadhled a životem se spíš učit 😕

kacca11
25. bře 2015

Tak si dej jeste cas, jsi mlada, proc se hnat do neceho, cim si zatim nejsi jista? Mas moznost volby. Ja osobne bych po roce vztahu dite urcite nechtela, takze bych pockala i z tohoto duvodu.

kacca11
25. bře 2015

@maki73 to je vyborny nazor. Pokud chlap utece za jinou, tak povazuji za lepsi, kdyz to udela pred otehotnenim nez po diteti. Opravdu nevim, proc by mela mit zena dite jen proto, ze ma zrovna alespon prumerneho partnera... :-/

maki73
25. bře 2015

@kacca11 no tak takto to rozhodně myšleno nebylo, navíc věrnost nikdy nikdo nezaručí ani po letech, taky od něj může odejít ta žena že...navazovala jsem na předchozí příspěvky o hledání partnera a budování vztahu...navíc statisticky je mnohem pravděpodobnější, že uteče až po dětech, než před nimi, jasně, je to jen statistika, ale i tak...nevím, co si lidi myslí, že zásadního zjistí po delší době, na co po roce nepřišli, přeci pokud si něčeho nevšimnete rok, nemusíte si toho všimnout ani dalších 5, neříkala jsem, že by měla mít alespoň průměrného chlapa, říkala jsem, že časem klesají nároky a že pokud jsem spokojena s tím co mám teď, není důvod hledat něco lepšího...
To jako do 30 máte chlapa jen v "možném hledáčku" a pak, když je prověřený, tak si ho teda nechám? 😀 To mi spíše přijde absurdní a směšné, možná je to náhoda, pokud někdo v okolí nemá zoufalou kamarádku, která o alespoň trochu normálního chlapa nemůže ani zakopnout, já jich mám bohužel více a co chcete takovým ženám říkat, když litují, že si nenechaly toho před 3 lety...každý vztah je jiný, ale v dnešní době, kdy se rozvádí každý 2 pár doslova ne s nadsázkou, tak by si lidé měli o to více vážit toho, když jsou s někým spokojeni a ne čekat, jestli na něm náhodou ještě nějaké chyby nenajdou, nikdo není bez chyby a nikdo nemůže říct, že právě ten jeho partner si to jednou nerozmyslí (babičce se nedávno chtěla rozvést kamarádka, rozhodla se, s manželem spolu nemluvili 3 měsíce a než se rozvedli...tak umřela, nemá to být vtip, ale je ironické, že si to rozmyslela po více než 40 letech manželství...), člověka nikdy neodhadnete úplně a nakonec vám může dojít, že je to imbecil klidně v 70, ale kvůli tomu nevyměníte těch předchozích 40 let...a to, že ve 30 budu vybíravější, tak to tedy hodně štěstí, ono mezi muži 30 nahoru opravdu "je z čeho vybírat"....to může napsat jen někdo, kdo v takové situaci není, kde asi budete vybírat co?

kacca11
25. bře 2015

@maki73 zeptej se spis tech nestastnych holek, co maji decko z kratkodobeho vztahu a jak se jim chlap vybarvil. To ne, ze by se zmenil nebo pretvaroval, ale ze ony to nevidely a prokoukly prave az casem. Ja ti rozumim, co se snazis rict, v mnohych vecech mas pravdu, ale myslim si, ze dva lide se spolu po roce jeste nemuzou tak dobre znat, i kdyz ten pocit treba maji.

A jak jsem psala, kepsi dite zatim nemit, nez mit a litovat. Nevim, proc to prekrucujes do nejakeho hledacku a proverovani, ja to beru jako prirozeny vyvoj vztahu, ze se dva napred seznamuji a poznavaji a az pak resi dite. Prece si neporidim dite s nekym, koho teprve poznavam.

maki73
25. bře 2015

@kacca11 proto to bylo odděleno odstavcem, to už nepatřilo k odpovědi...no asi se shodneme, že tohle téma se prostě nedá paušalizovat, u každého páru je to úplně jiné, někdy se mladší lidé lépe přizpůsobí nové situaci, jindy zase litují, že nemůžou pařit s kamarády do rozednění, mám i kamarádku, kterou přítel nechal s holčičkou samotnou, i když dítě spolu plánovali a vlastně ho chtěl nejvíce on, pak si to prostě rozmyslel a běhal si po pařbách a za ženskýma, ona mladičká od 27, takže klidně už to dítě mít mohl, ale to je přesně ono, na tohle se připřavit nedá a člověka předem stejně neprokouknete...chce to i štěstí

michaela_2
25. bře 2015

@kacca11 Mě můj manžel požádal o ruku po 6 měsících chození - abych mu prý neutekla za někým jiným 😀 Svatbu jsme naplánovali za rok a měsíc - v tu dobu jsme spolu začali bydlet. Přesně měsíc před svatbou - 14 dní před svou rozlučkou se svobodou ( ano kámošky měly OPRAVDU radost 😀 ) jsem zjistila, že čekáme miminko.
Letos v červnu spolu budeme slavit 4 leté výročí od svatby, máme dvě děti. Rozhodně nejsem nijak nešťastná, že mám děti s chlapem, se kterým jsem chodila krátce, jak píšeš 😉 . Oproti tomu znám řadu párů, kde spolu chodili několik let a po dětech najednou krizovka jak blázen.............S dětma je to fakt úplně o něčem jiném než bez nich, co si budeme povídat a na to tě prostě nepřipraví nic, pak už záleží jenom na tom, jak spolu ti dva chtějí vycházet a jak se ke společnému životu postaví.

Nemluvím teď o tom, kdy někdo otěhotní naprosto neplánovaně s někým úplně cizím..........Ale prostě rok, dva, mi připadá normální doba na to, posunout vztah někam dál. Pak se člověk nemůže divit, že se věk rodících maminek pomalu posouvá až někam ke 40. Nic ve zlém 🙂

kacca11
25. bře 2015

@michaela_2 Já ale nemluvila plošně o matkach, co měli dítě po kratší době vztahů. Já mluvila o těch, co šťastné nejsou, i jen tady na konikovi jich je mraky, někdy mám pocit, že většina. Takže si to neber osobně. Ale každý má ve vztahu jiné tempo, já bych po půl roce neřekla na žádost ano, po roce bych neměla dítě a vůbec to nesouvisí s tím, že bych přítele nemilovala nebo si nemyslela, že je ten pravý.

Krize může přijít bez dětí i s dětmi, to je jasné, ale denně tu čtu stesky na to, jaký chlap je, přitom takový byl vždycky, jen si to dotyčné nestihly uvědomit.

libricka
29. bře 2015

@tacosestydi ahoj 😉 hele nikdo nemuze soudit nebo rozebirat tvuj vztah. Jen ty sama musis vedet jaky mate vztah a pokud spolu uz nejaky cas bydlite tak ho jiste uz lepe znas 😉. Pokud ale obavy mas tak jeste klidne pockej,nemyslim tim nekolik let😀 me je 27 let a cekam prvni a nemyslim si ze je to brzo a ani pozde.Pozde je pro me po třiceti😀.

evulina77
29. bře 2015

@tacosestydi mít dítě je vělká zodpovědnost a krok do neznáma a je jasné, že se bojíš. Tvůj věk je v pohodě, není to ani brzo ani pozdě. Jde o to se odhodlat a skočit, jako ve všem v životě na čem záleží. Klidně můžeš rok dva počkat a taky klidně nemusíš čekat vůbec. Možná bych se spíš zamyslela nad tím, jestli mít dítě bez svatby. Manželství je dalším krokem k tomu, jak se cítit více chráněná a zabezpečená. Aspoň já to tak cítím a nechtěla bych mít dítě s přítelem a né s manželem...

bunny123
29. bře 2015

@tacosestydi Dej na svuj pocit a nikam se nezen. Casu mas jeste dost. S ditetem to neni tak jak popisujes, je to totiz mnohem horsi. Jiste, milujes ho, casem zacne byt vice svetlych momentu, pozdeji i dnu, ale porad je to maximalni psych i fyz zaprah. Ja mam 11m dceru, coz uz je pomerne velke dite, uz mame sve ritualy a jsme tak nejak zajeti, ale zrovna dnes jsem mela den debil a rikala si, ze i po takove dobe jsem stale strasne vycerpana a bylo mi ouzko z toho, jak dlouho to jeste potrva.