Neobvyklé jméno pro miminko

donnadoublees
21. lis 2017

Dobrý den, mám takový zvláštní dotaz. Máme už s přítelem vybraná jména pro kluka i pro holčičku. Dnes jsem dostala těhotenský průkaz a je zde napsáno, že musim mít povolení na jméno, které není v cz kalendáři. Máme s přítelem vybrané velmi neobvyklé jmeno, když to bude holčička a tak bych se chtěla zeptat, jak v tomto případě pokračovat. Jménem jsme plně rozhodnutí, ačkoliv nad tím každý kroutí hlavou, ale nám dvěma se jméno strašně líbí. Velký problém je, že jmeno, které se mi už léta líbí, není ve vůbec žádném kalendáři. Tak nevím, jak bych měla dál pokračovat. Budu ráda za každou normální radu. Děkuji 🙂

achjonetusim
21. lis 2017

Laetitia je ve světě vcelku obvyklý jméno a Teyla v ČR už taky existuje, myslím že bez problému. Otázka je jak moc je praktický všem pořád říkat jak se to hláskuje, vyslovuje správně... ale proti gustu žádnej dišputát. Každej kdo dává "originální" jméno vyčuhuje a volí možnou kritiku před komfortem, to tak prostě je. Já slyším "Lety" a naskočí mi koncentrační tábor a prasečák o jehož osud se pře vláda už třicet let, nic extra. Hlavně že se líbí vám, a snad i holčičce.

saoirse
21. lis 2017

Jméno Laetitia v Evropě opravdu není neobvyklé, pro pocit originality je potřeba, aby se nositelka zdržovala u nás v Čr🙂 Ve Španělsku i Francii jich je jistě více i pro to, že je v tomhle tvaru kompatibilní s tamními jazyky, oproti nim český jazyk holt vyslovuje stejně, jako píše, no.

gorda
22. lis 2017

Je ciste vase vec, jake jmeno chcete dat vemu potomkovi. Jenom jedna vec. Neodsuzuj svoji matku za to, jake jmeno ti dala. Taky to byla ciste jeji vec. Ono se totiz jednou muze stat, ze za petadvacet let na podobnem foru bude psat nejaka Leatitia Teyla, ze s tim jmenem ma jenom problem.... 😉 A mozna bys mohla napsat i prijmeni, urcite by to hodne z nas zajimalo, kdyz uz chces schvalit krestni. 😀

petulkanono
22. lis 2017

Ahoj, jmeno chvalim, ja sama chci pokud bude druhe holcicka jmeno Leticie - jen trosku "po cesky" napsane 🙂 ted cekam holcicku Zaru, neohlizej se na kysele ksichtiky, kdyz uslysi nebo uvidi jmeno, je to vase vec, vas duvod proc chcete zrovna toto jmeno. Ja taky poslouchala a urcite budu poslouchat vety typu "Zara? Jako ten obchod?" 😀 kdyby to byl chlapecek, tak by to byl Nathan - taky mam k tomu duvod a blizko - a rikala jsem si achjo, ze budu vselico poslouchat. A k tomu prijmeni...prece jen se ve 20+ vda, takze v klidu muze pozdeji chytit Novaka a nemyslim si, ze by se s tim nedalo zit, jak uz bylo napsano, vetsinou se oslovuje bud jmenem nebo prijmenim, takze do toho 🙂

linee
22. lis 2017

@achjonetusim o tom jsem prave psala.Desetiletemu koncentracni tabor pri jmenu Lety nenaskoci.Problem s tim maji vzdy jen dospely.
Navic je to o mode.Pred 30 lety byla napr. Doubravka bezne jmeno.Kolik lidi ho ale dava dnes???

kristyn.g
22. lis 2017

@donnadoublees no originální bude 🙂 můžu se zeptat jak se to jméno čte? Vůbec bych nevěděla jak oslovit. V té základní formě jak čte, dočetla jsem se jen zdorbnělinu.

ginnyweasley
22. lis 2017

Zkus i na http://www.kdejsme.cz/ nebo https://www.nasejmena.cz/ najít, jestli se ta jména v čr vyskytují nebo ne (u Laetitie bych se skoro vsadila, že tam bude;)) .

Jestli jo, zeptejte se na matrice, jestli jsou v oficiálním seznamu . Jestli se tu totiž narodily a byly tu pojmenovaný (= jsou v matrice) mělo by se to obejít i bez posudků. Teoreticky totiž stačí když jeden člověk tak už dítě narozené v čr pojmenoval, seznam aktualizuje ministerstvo vnitra nějak pravidelně a je v něm ledacos co nenajdeš v běžném kalendáři. ;)

Když má se jménem matrika problém, je potřeba požádat od znalecký posudek. Pak paní Knappová z Ústavu pro jazyk český hledá, jestli to jméno existuje v nějakém kalendáři. Ale při troše štěstí se bez ní obejdete.

saoirse
22. lis 2017

@linee Nebyla, Doubravek je dnes víc než dřív: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=2576... .No a móda... Jména, která nevychází z pravidel českého jazyka snad nikdy úplně běžná nebudou - ledaže bychom změnili oficiální úřední jazyk😀 Proto je praktičtější, když třeba jméno XiXao davájí hlavně Křováci (specifický jazyk a hlasky, my bychom ho neuměli ani pořádně vyslovit)

jezz1e
22. lis 2017

Moje máma má neobvyklé jméno, protože prarodiče jsou ze zahraničí (ač ona se narodila už v ČSSR). V dětství měla z toho slušné trauma - děti se obvykle nechtějí lišit. Navíc jméno obsahuje C, u kterého většinou u nás lidi nevědí, jestli vyslovovat C nebo K. Se jménem se smířila až v dospělosti a ocenila ho až po revoluci, když začala podnikat a díky tomu jménu se k ní vrací klienti, protože lze kontakt na ní lehce najít i po letech.
Pro mě je to zkušenost, kvůli které neobvyklé jméno dávat nebudu.

ginnyweasley
22. lis 2017

@jezz1e Dneska je to trochu jiné, neobvyklá jména má hrozně moc dětí a děti to berou docela v pohodě, protože je potkávají už na pískovišti. "Neobvykle" se jmenuje každý třetí.
Moje neteř má hodně neobvyklé jméno, ale do třídy s ní chodí Zoe, Manuel, Maxmilián a Tuan. Děti jsou na "divná" jména zvyklé už od pískoviště a paf z toho bývají spíš dospělí.
Ne že by se děti neposmívaly, ale existuje spousta jiných důvodů proč to dělat, neobvyklost jména už zdaleka není tak v kurzu. ;)

saoirse
22. lis 2017

@ginnyweasley Jedna věc je neobvyklost jména, druhá je cizí tvar. Leticie a Laetitia. Já tedy fandím neobvyklým jménům (první tvar je fakt super), druhé je pro mě těžce nepochopitelné

ginnyweasley
22. lis 2017

@saoirse Tak já bych taky v tomhle případě vybrala radši obvyklý tvar, hláskovat někomu jak se jmenuješ je otrava (znám to a stačilo k tomu neobvyklé české příjmení). Ale já nejsem rodiče budocí L. a jestli její otec pochází ze země, kde je to v tomhle tvaru obvyklé, tak ten tvar dává smysl.

jaanicce
22. lis 2017

Ahoj holky, jeste jsem to nezkoumala, ale jak to tedy je se jmenem? Taky mam vybrane pro CR neobvykle jmeno, ale podle nasejmena uz ho ma 6 lidi. To to jmeno normalne napisu do papiru do porodnice a posuzuje to az matrika kam pujdu pro rodny list? Nebo jak? Dekuji za odpoved

ginnyweasley
22. lis 2017

@jaanicce na stránkách MV jsou statistiky jmen, píšou tam, že tohle nemůžeš použít jako doklad pro uznání pravopisné podoby jména, ale jestli to tam je, tak bych se zeptala na matrice, protože jejich seznamy jsou taky od vnitra a měli by bt snad teda stejný.
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijme...

A taky existuje seznam jmen přípustných v čr přímo od Knappové, poslední vydání je z r. 2017 a má tam být 17000 jmen. S těma jménama co jsou tam by neměl být problém.
https://www.kosmas.cz/knihy/226028/jak-se-bude-...

la_amanita
22. lis 2017

Jestli chcete neobvyklé jméno, pojmenujte ji Zdena. To aspoň bude jasné, jak se píše, a určitě ve škole s žádnou jinou nebude.

a16
22. lis 2017

@donnadoublees Vybrali jste krasne jmeno, vubec bych neresila, jake mate prijmeni ci jak ji jednou budou ci nebudou rikat kamaradi ve skolce. Ti muzou zkomolit i klasicke ceske jmeno... Takze pokud to tak citite, tak ji tak pojmenujte 😍

linee
22. lis 2017

Holky,uprimne,prestavam tuto diskuzi sledovat.Prijde mi jen lito,jak jsou dnes maminky otevrene novym metodam,svetovym studiim na kojeni,ockovani,neinvazivnim metodam a dalsim vecem a pri vyberu jmena zustavame "krabice". Vzdyt maminka nechtela pomoct s vyberem jmena,to uz vybrane ma,chtela poradit,jak dale postupovat.Vy to dite takhle volat nebudete a jak jsem psala,podle mne maji s timto problem jenom dospeli. Napr. kdyz take v Americe jmeno Ice,Adidas nebo Snickers,tak nikdo nic nerika. Hawk;)

dominika1986
22. lis 2017

@petulkanono Zara je moc hezké jméno😍 pokud se to hodí k příjmení, líbilo by se mi pro holčičku taky, ovšem my už máme těch "R" moc, tak je to Zoe😀

saoirse
22. lis 2017

@linee 万事开头难. 知足常乐. 不到黄河心不死. (Doufám, že vám nebude vadit, když jsem pro odpověď na vaši reakci na netradiční jméno zvolila na české fórum netradiční jazyk, nejsem totiž krabice, víte)

linee
22. lis 2017

@saoirse vubec mi to nevadi, umim mit nadhled a nebrat si nektere veci osobne. A nepsala jsem o nikom konkretnim, psala jsem obecne.

saoirse
22. lis 2017

@linee To je moc dobře!😀 Ale vážně, pokud rodiče zvolí jméno, které má rozdílnou výslovnost a psanou formu, musí bohužel počítat s tím, že ačkoliv jsme jako národ v cizích jazycích vzdělanější než před revolucí, vždycky tu bude obrovské procento lidí, co takové jméno nebudou umět uchopit a nebude se jim to dát zazlívat. A není to o konzervatičnosti. Na druhou stranu, jméno přitáhne pozornost a o to přece rodičům jde,nebo ne?🙂

jezz1e
22. lis 2017

@linee Tak asi jsem krabice, ale psala jsem sem příběh maminky, kde s tím jménem měly problém naopak především děti. Ano, dnes je těch neobvyklých jmen víc, ale dítě s tímto jménem bude i mezi Sebastiány, Jasmínami apod. v ČR v nejbližších 10 letech "za exota". A pak mi přijde zbytečné potenciálně dítě stresovat mou volbou. Pokud bude chtít dítě exotické jméno, může si ho (stejně jako autorka) změnit v dospělosti, ne.

gorda
22. lis 2017

A ja krabice dala normalni jmeno z ceskeho kalendare... a oni se nas furt vsichni ptaji, kde jsme k tomu prisli. Asi zalezi, kterym smerem krabicovy proud zrovna vede... 😀

donnadoublees
autor
22. lis 2017

@linee Děkuji za podporu, proto už ani nereaguji, protože očividně byla chyba, psát sem nejen o tuto radu, ale zároveň sem psát zvolené jméno 🙂

donnadoublees
autor
22. lis 2017

@a16 Děkuji moc... Také si myslím, že je nádherně kombinované a hlavně s přítelem jsme se tak rozhodli bez problému. On chtěl jedno, já chtěla druhé a tak jsem hledala řešení a řešením je spojení těchto dvou jmen 🙂 .

peggy_5
22. lis 2017

@kristyn.g no, já nejsem žádný latinář (nebo alespoň tak mi to jméno zní), ale myslím, že foneticky to je Letýcija Tejla...

@donnadoublees jinak, jméno jaké dáte je čistě na vás.. když se vám líbí, tak ho dejte.. pokud s ním bude spokojené nechá si ho a pokud s ním bude mít nějaký problém, tak si ho v dospělosti třeba změní... člověk se dítěti nemusí zavděčit ani tradičním jménem... já osobně bych do takové "divočiny" nešla, ale to je zase můj problém, že s těmihle jmény nejsem úplně ok.. 🙂

kristyn.g
22. lis 2017

@peggy_5 díky, zní to hezky, škoda že se to nedá u nás tak přečíst 🙂

kackacka37
22. lis 2017

Je to zajímavé hezke jméno, na lidi se vyprdnete.

apoquel
22. lis 2017

Snad budete mít chlapecka, ne kvuli Vam, ale kvůli tomu miminku..😉 Omlouvám se, na můj nazor se nikdo neptal, ale to se nedalo..

donnadoublees
autor
22. lis 2017

@apoquel je mi jedno jestli chlapec nebo dívka... Chci donosit zdravé dítě 😊... A když mi budete přát chlapce, budiž... Syn bude mít aspoň kamaráda 😊.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.

Přečti si vše, co potřebuješ vědět pro zdárné otěhotnění.
Naše maminky sepsaly skvělé rady, jak otěhotnět.
Důležité je také znát příznaky těhotenství.
Zjisti, kdy má žena plodné dny zde.
Kdy a jak používat těhotenský test?
Modrý koník vám případně napoví i při neplodnosti.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru