2,5letá odmítá sama jíst. Jak řešit?

revmelin
13. črc 2022

Mám problém a nevím jak ho řešit. Dcera má víc jak rok "problémy" s jídlem. Začalo to když ji rostly 3ky a zůstalo doteď. Tehdy opravdu nic nechtěla jíst, takže jsem za ní chodila a krmila, ať aspoň něco málo sní. Běhání za ní s jídlem byl taky boj, ale už jsem ho zrušila. Pohádka u jídla byla asi 3x a stejně nepomáhá. Mléko v noci jsem zrušila také, takže se mi už 5 měsíců konečně nedojídá v noci. Jenže problém s jídlem je stále. Je opravdu hodně bystrá a zvládá věci jako starší děti. Jenže co se týče jídla a tak mám smůlu. Sama jíst odmítá. Umí jíst lžící i vidličkou, ale nechce. Musím ji krmit, jinak nic nejí. Vyhladovět jsem zkoušela, ale ona ani přesto sama nejí. Ráno si vezme 4 lžičky jogurtu, na oběd 1 lžíci polévky a na večeři 5x napíchne na vidličku a tím končí.. Když ji krmim tak sní celý talíř! Veškeré mňamky jsem přes den zrušila, ať se nedojídá. Pár dní je teď i bez svačin, ať má opravdu hlad. Ale stejně je vše zbytečné. Je jí jedno co jí, takhle moc nevymýšlí. Problém je v krmení. Aktuálně už si do ruky nevezme ani croissant, který měla vždy ráda a jedla ho sama. Chleba dávám na čtvrtky nebo kostičky a stejně ho nejí. Dělám jídla, které má opravdu ráda, ale ani to s ní nehne. Jsem unavená z toho, že každé jídlo je už rok, rok a půl boj kdo z koho. Nebaví mě, jsem otrávená. Pozitivní motivace nefunguje a já se už snížila k vyhrožování 🤦‍♀️ máte nějaké tipy co s tím? Děkuji, za konstruktivní rady bez urážek

konidana
13. črc 2022

@revmelin a ona je nějaká maličká nebo hodně hubená, že potřebuješ, aby snědla víc, než sní sama? Třeba jí to stačí, i těch pár lžiček.

revmelin
autor
13. črc 2022

@konidana je hubená, není vychrtlá. Nemyslím si, že 8 lžiček jídla za 24h je dostatečně, obzvlášť když je to každý den ne výjimečně. Když ji krmím sní dost, velké porce nedávám. Když u krmení už nechce, řekne si. Takže ji nepřecpávám a nenutím sníst víc než chce. Jde o to, že když jí sama tak sní minimum oproti tomu když ji krmím. Navíc si o krmení sama řekne 🙄

konidana
13. črc 2022

@revmelin tak asi má jiné zajímavé věci na práci než se sama najíst. Pokud ti tak vadí ji krmit, tak třeba nastav, že ji budeš krmit jen na oběd a snídani a večeři musí sníst sama. Ale pokud dítě spolupracuje, tak mi přijde možná i lepší ho během pár minut nakrmit, než ho hodinu nutit, aby něco snědlo, vždyť je ještě malá.

me_druhe_ja
13. črc 2022

Pokud ji bez problémů, když ji krmis, tak bych to neřešila zatím, ještě je poměrně malá. Buď ráda, že ji! Já to mám s klukem dost podobně od loňskýho listopadu přibral 0,5kg a nemůžem se přehoupnout přes 12,5kg. Sám jíst umí, ale vždy tak dvě, tři lžičky a konec. Nicméně on nechce jíst, ani když ho krmim. Takže jedeme úplně brutálně nevychovnou metodu: pauzuju binga a dokud to nespolkne, nepustim. Takhle ji třeba 45-60min, ale něco sní. Ale teda nejsou to žádný velký porce, jeho o 15m mladsi sestra sní víc.....
Zkoušela jsem všechny možný rady, sirupy, různý lžičky, talíře, typy jídel, nezdravý věci (ani to nechce)...nic.... strašně mě to štve a stresuje, každýho jídla se hrozným a nesnáším vaření, protože nevím co a kolikrát to vyhodím. :( Chodí 2x týdně do jeslí a tam prej ji líp. Teda sní toho málo, ale ji sám a lépe než doma. Ale tam to do něho nikdo netlačí, takže to není dostatečny. No nevím... uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Jako nehubne, furt se nějak drží v tabulce, takže to s Dr jen sledujeme...

jaja01k
13. črc 2022

@revmelin Tohle jsem si užila s mladším synem. Do 5 let jsem ho krmila, sám by nesnědl nic. Teď je mu 7, půjde do 2. třídy, pořád s jídlem bojujeme, i když už se to trochu zlepšilo. I školu v přírodě přežil, radši jsem se ani neptala, jak tam (ne)jedl 😄

jjasmina
13. črc 2022

@revmelin hele malá taky ji chvíli sama a pak dokrmim, však o nic nejde, je šikovná na jiné věci. Myslím, že ve školce se to zlomí a bude jist normal s dětmi. To je jasný, že krmení od maminky je top no

sanoela
13. črc 2022

@revmelin dcera bude mít také 2,5r sama si vezme pár lžiček a pak chce dokrmit. Jsou dny kdy sní sama jogurt, rohlík. To se nestačím divit. Nijak na ni už netlačím ani když nechce jíst. Z toho má.pak dny kdy by sežrala kamión. Rekla bych, že to chce vydržet.😊

hafika
13. črc 2022

Syn se taky nechtěl sám krmit, ve 2,5 letech jsem ho musela krmit já a sám se víc začal krmit až skoro ve třech letech. I tak jsem ho dokrmovala asi do 5 let (snědl třeba 1/3 oběda a zbytek jsem ho krmila), ve škole už jedl sám. Teď řeším spíš opačný problém, aby si sám nebral jídlo a neujídal z nudy mimo hlavní jídla, která pak jíst nechce. Dvojčata se krmila mnohem lépe než syn, ale i tak jsme jim s jídlem pomáhali aspoň do 4 let (snědli 1/3-1/2 oběda a zbytek jsme jim pomohli, postupně jsme pomáhala čím dál méně). Myslím, že dokrmování menších dětí je normální, i ve školce jim běžně pomáhají aspoň mezi 3 a 4 lety určitě. Dokud při dokrmení sní celý oběd, není proč si dělat starosti.

ruzovyjednorozec77
14. črc 2022

Tak ja mam 3,5 lete prase, ktere dobrovolně krmim od prvních prikrmu 😂 a nehodlam s tim zatím přestat, protože jakmile ma volný průběh i v tomto veku, s v jídle patla tak, že můžu koupat decko, malovat, vytirat... Vypada hůř jak roční dite s jogurten 👍🙂 pokud ti ji když krmís, tak krm. Vsak pubertaka krmit nebudeš 🙃

msgracia
14. črc 2022

Syn také nechtěl jist sám, ale pak jsme začali dělat obličeje z pečiva a bylo po problému, nachystal si obličej sám, já jen mazla pečivo máslem dala šunku a že zeleniny a sýra si udělal obličej a snědl ho sám.

95newmommy2020
14. črc 2022

Mymu je 2,5 let a taky ho krmim. Mě mama krmila asi do 6 😄 ve školce jsem jist uměla sama. Ale doma se mi nechtělo.

mmm12345
14. črc 2022

dcera taky takhle špatně jí, a to jí je 6. Nekrmím jí vůbec teprve tak 1,5 roku. Jinak snědla pár lžiček a zbytek jsem ji musela dokrmit, většinou vše snědla, ale když měla jíst sama, tak po 3 lžičkách tvrdila, že už nemůže... O jídlo od malička nejevila zájem. Příkrmy byla ochotna sníst až v 10 měsících poprvé a ve 2 letech začala jíst pár lžiček nerozmixovaného jídla aniž by to vyzvracela. Je zajímavé, že u babiček jí pěkně, sama.... já už jsem to vzdala a prostě sní méně, ale moje dcera už je o moc starší ☹ a zřejmě to nikdy nebude jedlík. ťeď má čerstvě 6 let a váží 16 kg...

pinkninja
14. črc 2022

@revmelin Já bych jeste klidne krmila. Je to rychleji, clovek vi presne co dite sni, je to ciste. Mám opačný problem. Dite se chce (asi od 15m) krmit samo. Neexistuje, abych ho nakrmila. Miluje vývary, testoviny v rajcatove omáčce, jogurty, cottage… Už po snidani se mi chce kolikrat plakat, když vidim ten hnuj pod nim, na nem… Zvažuji pořízení domaci slepice… Zkratka chci jen rict, ze jsou i jiné “pekelne” varianty. Jsou maminky nejedliku, kdy je kazde sousto problem…

cinam
14. črc 2022

Syn 3r 8m je to samý. Sám sní pár soust a prej už nemá hlad (ale za hodinu má hysteraky, které u něho vždy pramení z hladu). Ani rohlík už k snídani sám nesni, ale zajímavý, že v obchodě rohlík sní ani nevím jak. No ale jeho prostě to jídlo od malička zdržuje od života. I můj druhý syn (14m) se nají podstatně lépe, sice ne moc, ale jemu to očividně stačí, protože pak není protivnej 😁

montmirail
15. črc 2022

@ruzovyjednorozec77 kvůli úklidu? To jako vážně? 🤦‍♀️

ruzovyjednorozec77
15. črc 2022

@montmirail no představ si že vážně, nebo ty rada malujes 3x denne? 😀 tukej si na čelo princezno jak chceš 😉 každý podle sebe 👌