Je vážně tak trapné, když má 21měsíční dcera dudlík?

rajecka
7. led 2015

Už mě to fakt vytáčí do vrtule. Dceři je 21 měsíců, je úžasná, ale asi trochu náročnější, než standardní dítě 🙂 Má dost zpomalenou hrubou motoriku, takže začala chodit až v 19-ti měsících, nikdy nezačala ani lézt, takže jsme pořád lítali po doktorech, stejně nikdy nikdo na nic kloudného nepřišel. To samé s jídlem, strašně špatně jí, v roce neměla ani 7 kg. Je to takové to šílené dítě, které je fakt schopné sníst za den pribiňáka a je spokojené. Teď už se to o dost lepší, ale stejně pořád není schopná jíst jídlo jako my. A v neposlední řadě až teď se pomalu učí spát celou noc, jinak se budila i 4x za noc jak miminko. Ale proč to všechno píšu.... 😀 Tím, že jsme pořád řešili a řešíme jiné závažnější starosti, tak mě vůbec netrápí, že jsme ještě úplně na plínách a že na noc a na cestování chce dudlík. Prostě mi to připadá ještě v tuhle chvíli jako banalita. Byla bych ráda, kdyby už začala trochu používat nočník, ale ona o něm nechce ani slyšet, tak to neřeším a nechávám jí být. A že spí a jezdí v kočáru s dudlíkem, co je na tom tak strašného? Ale přísahám, že téměř každý den potkáme někoho venku, kdo začne vykládat: Taková velká holka, jaktože máš ještě dudlík? A dáš mi ho? No to je teda ostuda..... A úplně cizí lidi. Zrovna včera jdeme a úplně cizí baba na ní začne tohle houkat: To naše Jaruška, ta je určitě mladší a už dudlík nemá.... Měla jsem sto chutí jí i s Jaruškou poslat do prd....ale nejsem ten typ, který by to udělal. Dcera vždycky kouká jak zjara, protože mi jí dudlík nezakazujeme, ani jí ho nevyčítáme, tak nechápe, co po ní ty lidi chtějí. Vždycky jsem v šoku, co ty lidi pudí takhle reagovat? Jako by doba, kdy dá dítě pryč plíny a dudlík bylo měřítko mateřského úspěchu. Z rodiny nikdo nic takového neřeší a cizí lidi mají potřebu hned všechno komentovat. Fakt mi to vadí a asi budu muset být ostřejší. Co si o tom myslíte? To je to vážně tak trápné, když má v 21 měs dudlík?

marketa233
7. led 2015

Hloupá otázka, ale... K čemu je vlastně ten dudlík? Malému jsme ho zatím nikdy nedali, v čem by mu (nám) mohl pomoci?

klaarka
7. led 2015

My jsme taky dudlíkoví. Dcera do 12 měsíců přes den do 24 měsíců v noci. Syn to má obráceně. Je mu 17 měsíců a dudá přes den. Taky na nás lidi koukají všelijak, ale já jako druhomatka mu jej neberu. Ještě ke všemu má momentálně dudlík růžový. Jiný v lékárně neměli 😀. V tomhle mě štvala super tchýně, když byl mimino, tak mu jej tahala z pusy a říkala, dej sem tu fajfku.
Já vám fandím, do školky dudlík mít nebude a vůbec nezáleží na tom, kdy jej vyplivne. Děti jsou malé jen jednou za život, tak ať je to sakra někde vidět, že to jsou děti.

krystalka
7. led 2015

@rajecka - jestli tě to uklidní, tak můj syn se vzdal dudlíku až v necelých 5 letech 🙂 , byl taky hodně "náročné" dítko už od narození (a vlastně pořád svým způsobem je...), je hodně úzkostný, nejistý....dudlíka měl tedy jen na spaní, nebo když byl unavený nebo něčím rozhozený....takže v tomhle my jsme měli trochu výhodu, že venku ho s ním vlastně nikdo neviděl, i jako miminko ho měl v puse jen když měl spát... ale dlouho se ho odmítal vzdát, občas jsme se ho zkusili zeptat, jestli by ho za něco nevyměnil.....když jsme zjistili, že ho nenalákáme prostě vůbec na nic, tak jsme to nechali být a řekli jsme si, že jednoho dne se ho vzdá sám....naše zubařka o tom věděla a žádné námitky neměla, měl jen maličko nedovřený skus, ale nic tragického....no a pak jednoho dne večer se stalo to, že jak doma běhal, tak zakopl a spadnul pusou na kraj postele a proseknul si pusu nad horním rtem....na šití to naštěstí nebylo, ale krvácelo to hodně....zaledovali jsme to, uklidnil se a dobrý....ale večer, když měl jít spát, tak zjistil, že dudlat s tím opravdu nepůjde, že to bolí....no a kupodivu naprosto v pohodě usnul bez dudlíku! Hned napoprvé....další dny se párkrát zeptal, jestli si myslíme, že už se mu to zahojilo a půjde to, tak to zkusil, zjistil, že ještě ne a tak pomalu na dudlík zapomněl 🙂 ....bylo to přesně v jeho stylu - on totiž na všechno potřebuje opravdu pádný důvod a tím rozhodně nebylo nějaké naše prohlašování, že už je na něj velký a tak podobně 🙂 , takže jí ho klidně nechte a toho, co říká okolí, si nevšímejte....vy víte, co je pro vaše dítko nejlepší a oni ať se starají o svoje 🙂

ronyx
7. led 2015

Tak já se tedy taky přiznám,že větší dítka s dudlíkem mi příjdou zvláštní a mám chuť jim ho z pusinky vyndat 😀 Ale na druhou stranu bych nikdy žádné mamince nic nevyčetla a nekritizovala.Každého věc jak dítku dlouho dudlík dovolí. Přiznám se,že my tenhle problém řešit vůbec nemuseli,malý dudlík nechtěl od miminka,takže jsem se nemusela potýkat s odnaučováním a věřím,že to není nic jednoduchého brát dítku něco nač je tak dlouhou dobu zvyklé.

sammaelka
7. led 2015

@rajecka dcera ma dudlik od narozeni, jako miminko ho mela vzdy kdyz "si rekla", pozdeji jako u vas, na spani, v aute, v kocarku. Ma ho tak doted, ted uz teda jen na to spani a to ji pred chvilkou byly 2 roky.
Zkusenosti s cizimi mam uplne stejne, vytaci mne to dobela a nejvic, kdyz fakt do toho kocaru hrabnou a vyndaji ji ho z pusy. To mam chut rozdavat facky.
Chtela bych ji dudliku uz odnaucit, ale ne nejak drsne. Zatim jsme se "domluvily", ze dame dudliky miminku - znama ma termin v breznu, tak uvidime, jestli se jich vzda ve prospech novorozenatka 🙂

mafeska
7. led 2015

@rajecka dcerce je 2 a půl roku a pořád je na dudliku závislá, ale má ho jen na spaní. Viděla jsem i dalece starší děti s dudlikem v puse, myslim si o tom své (i mě už to u Alenky přestává líbit) ale nikdy bych si nedovolila říct něco nahlas. A kdyby někdo něco řekl mě tak se ozvu 🙂

sangita
7. led 2015

At uz je to jakkoli, prijde mi hodne od veci, aby to komentovali cizi lide na ulici - nic o vas nevi. Taky bych byla vytocena (zrovna vcera jsem slysela nevyzadany komentar, tak chapu, jak to musi byt otravne..). Prijde mi, ze v CR je mene obvykle videt "velke" dite s dudlikem, v Anglii jezdi v kocarku a dudlaji i vetsi nez trilete deti a nezda se mi, ze by to nekoho zvlast vzrusovalo.. Hodne sil a at jste zdrave! 🙂

karlalala
7. led 2015

Hele, vůbec to neřeš, já zase slýchávám pravý opak: "Kde máš dudlíček?" 😀 Neřeš, usměj se, mysli si něco o prdeli a odkráčej s grácií 😉

merunkova
7. led 2015

@rajecka Já se s takovými věcmi nepářu - jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá.
Dokud takoví lidé nepocítí totéž, nikdy nepochopí. Klidně jim příště na jejich udivenou otázku , že má dítě dudlík , odpověz :" A co vy, máte ještě svoje zuby nebo už vyndavací? To naše teta Jarmilka je starší než vy a ještě má svoje ...." 😀 Třeba jim dojde, že to jsou osobní věci, po kterých jim je kulový .... a nebo taky nedojde....to spíš, ale aspoň se ti uleví, až uvidíš jejich výraz .... 😀

lenam
7. led 2015

@rajecka Chci tě uklidnit, my si tím prošli také. Syn měl dudlík do necelých 3 let. Byl na něm hodně závislý. Zubařka nám řekla, že do 3 let to řešit kvůli zubům nemusíme, ale nad 3 roky už by bylo dobré, aby dudlík neměl. Takže máte čas 🙂 "Odstavení" od dudlíky přišlo přirozeně, naštěstí. Jeden den přišla dudlíková víla, přinesla vytoužený bagr a dudlík si za něj vzala. Druhý syn dudlík vůbec nechtěl, naprostý opak. Měl ho v puse možná tak 5x a to chvilku, pak ho vyplivnul. Cizí lidi neřeš. Když na mne někdo mluvil, tak jsem ho ignorovala, že se mne to netýká.

majvik
7. led 2015

vidiš a my zas všude slýcháme "a kde máte dudlíka?" 21 měsíců mi nepříjde tak hrozný, jsou i mnohem starší "dudlíkáci" normálně odpověz že zatím máte závažnější starosti než odnaučovat dudlíka...

krystalka
7. led 2015

@rajecka - a ještě to podstatné, jsem zapomněla napsat - že sice v době, kdy měl ještě dudlík, tak měl maličko nedovřený skus, ale zubařka byla v klidu....a během několika málo týdnů po tom, co dudlat přestal, se mu zoubky srovnaly a teď je má krásně rovné 🙂

veverun
7. led 2015

@rajeckatak maminka mého chlapa (je jí 67 let) měla dudlíka do 4 let a nemá ani předkus ani žádnou vadu řeči 😉 Syn měl dudlík jen na spaní a měl ho tak do dvou let. No a dceři je rok a zatím to vypadá, že budeme slaďovat dudlík se svatební róbou, jak tu psala jedna maminka 😀
Já nejsem tedy konfliktní typ, ale jak by někdo cizí sáhnul po dudlíku mého dítěte, normálně bych ho praštila přes ruku a seřvala. To si přece nesmí dovolit, sahat na cizí dítě rukama od bůhvíčeho. A pitomé komentáře buď ignorovat, nebo odpálkovat, když nedají pokoj. Co jiného... Jak vyprávěla jedna známá, v nákupním centru za ní pořád chodila nějaká pani, komentovala, že nosí dítě v šátku, že je to na sociálku a podobně. Když pořád nedala pokoj, známá se na ni otočila a opáčila - "já vám taky nevykládám, že jste tlustá a že byste s tím měla něco dělat!" ... a byl klid.

hojda
7. led 2015

Já bych jim s kamennou tváří řekla, že je to s ní hrozný, že je jak divá po cigaretách, tak že jí raději dáváte ten dudlík, než aby nekouřila 😉 . Aneb na blbou otázku, ještě blbější odpověď. Jen nám je prosím pak vyfoť, ať víme, jak se na to budou tvářit. 😀

tarra27
7. led 2015

@rajecka 😀 😀 😀 tak ted jsem se pobavila....u nás to řeší tchyně, ale ne před nama, ale za zády.....pomlouvání naše děti,ze maji plenky, ze si dumla jedna palec - podotykam, jen když je unavena, ze hůř mluví - žijeme v UK a holt se učí dva jazyky....ale idejí to..... a kdesi cosi....a jak jsi správně konstatovala, mám chuť je poslat do pr.....všechny. S*ru na ne.....

Děláš dobře,chraň si svoje děti.....a klidně jim doprej jak plenky,tak dudlik atd.....já si kdysi řekla,zda mám stresovat naše děti a nebo mm byt nas.... Já ....z ostatních....a vybrala jde si sebe, neb ty male prdolky se bránit nemůžou....maji nas , mámy a taty.....a my je máme bránit, chránit.....

Vykasli se na ne a bud rada,ze to nejbližší neřeší.....a drž se, podle me to bude dlouho, ve školce, ve škole.....at jdou všichni někam......a plenky jim nechej jak dlouho budou chtít...neboj, do školy s nima nepujdou.....a to same s dudlikem 🙂

ladyhacek
7. led 2015

Letos jsem byli na dovolené a seznámili jsme se tam s maminkou co měla asi 2 letou holčičku také měla dudlík a ani by mě nenapadlo říkat že je to špatně - je to její věc. Ano já se třeba budu snažit dítěti dudlík nedávat,ale kdo ví co bude a trápit ho??? > lidi jsou kritičtí když něco neděláš jako oni, protože podle nich je to tak správné, ale každá to dělá jinak a vždy se najde někdo kdo tě odsoudí.
Podle mě je 19 měsíců hodně , ale i to je běžné a slyšela jsem o tom, jen asi já jsem byla rarita co cupitala na 9 měsících > dítě začne chodit až je ono samo připraveno 🙂
Jinak sestra třeba pila mlíčko z lahve do x věku (asi 4 roky nevím) a mamce se to nelíbilo, že je velká sebrala jí flašku a sestra přestala pít mléko prostě z hrnečku ho nepila a dodnes snad jen do kávy 🙂

nyna87
8. led 2015

Ahojky,mala mela palec do dvou a pomohla nam zubarka.3 dny jsme ji vyhrozovali zubarkou a bylo po palecku.Co dela v noci nevim,ale pres den ho necumla 🙂 kamaradky dcera 2 roky a je na dudliku,nevidim na tomnic spatnyho.Zarazi me 6 ti lety deti v oobchode s palcem to uz je desny.Ja sem zase lina na nocni curani a na noc mame stale plinu 2 a 8mesicu 🙂 kazdyho vec.Takze je posilej nekam hlavne kdyz jste meli takovy problemy ;)

elvira
8. led 2015

No, když cizím lidem není blbé se ptát, proč ještě nemáte děti, jestli nemůžete nebo nechcete, jestli kojíte, kdy bude druhé....tak jim stopro není blbé se ptát na dudlíka. 😠
Prostě pitomci, co než by řešili svoje starosti, tak se zaobírají druhýma...
Kamarádka si užila svoje - dcera pořád nechodila, už jí začali honit po vyšetřeních, takže ji pořád vozila v kočáře...To bylo keců od zasloužilých matek, že kdyby malou vypustila z kočáru ven, tak by dávno chodila. 😝 Normálně klackem po palici každé ráno, ono by je to možná časem přešlo... 😀

ally8
8. led 2015

To je fakt hrozné. Taky mám ráda ty chytráky, které mají potřebu pořád někumu radit co by už mimčo mělo a co by nemělo. Klidně je odpálkuj, když se ti uleví, ale stejnak se najde někdo další, kdo tě vždy naštve. Asi bych se chytré babky zeptala, proč jí to vadí, že má tvoje dítě dudlík ???? Znám děti, které se loučili s dudlíkem až když šly do školy 😀 Jasný, že to bych asi nechtěla u svého mimča, ale když mi jeho mamka popisovlaa, jak byl uplně vystresovanej, když měl zkusit bez něj usnout, tak to muselo být pro něj fak hrozné. Já se pokusím pomalu dudlík odnaučovat, ale nic lámat přes koleno. Ale u nás asi nebude, problém. Malá ho moc nehce, spíš jsem ráda, když si ho občas v noci vezme 😀 Přes den vůbec.

tarra27
8. led 2015

@ally8 přesne..hlavne žádné násillí a ono díte k tomu dojde samo.... 😉 jako u nás s plenkama...nočník ani wc nechtela ani videt a jednoho dne se probudila, že plenku nechce a už ji nemela....já teda neunávám ani nechávat deti počůrané, mokre.....jakože aby jim to vadilo...ještě neřeknu v lete.....venku...ale jinak....každé díte je jiné....já už to nekde psala, dnes je trend běhat po logopediích atd....jakmile nekdo nesplnuje tabulky, tak to je vše špatně.....občas by se meli všichni zamyslet, že holt nejde naměřit a vyhodnotit vše podle druhéhpo nebo podle ostaních...navíc dnes je normální toto, za dva roky to přehodnotí a už je to jinak....na hlavu....je to fakt blbost....zdravý rozum a nadhled a nic nehrotit...a hlavně neporovnávat.....mě nepřijde nijak strašné, když díte začne chodit na 19 měs...no a co...tak třeba ho rodiče hodně čast nosí na rukách, což jsme delali my a naše začala chodit cca na 14 až 15mes....a taky moc neleza....a co...dnes díky Bohu běhá...že ji nestačíme :D

snecek.v
8. led 2015

Myslím si, že je to každého věc a absolutně nechápu, jak si někdo cizí dovolí vyndávat vašemu dítku dudlík z pusinky.. Češi jsou opravdu rýpaví, jak už se tady psalo, moje holky zase dudlík neměly - a každý by jim dudlíček cpal- když nekojíš, je to špatně, když kojíš, taky tak - protože kojíš moc dlouho. Jedno dítě je málo, tři je moc apod.. Jinak my byli v létě v zoo ve Vídni a tam chodilo spousta dětí s dudlíkem - okolo dvou let, podle mě i starší a nikdo to tam vůbec neřešil, nebo alespoň jsem si nevšimla.. Asi jiný kraj, jiný mrav 😉

evab.
9. led 2015

Mě osobně taky vadí poznámky jakéhokoli typu, myslet si to můžu, ale nikdy by mě nenapadlo to vykládat nahlas. Právě z důvodu, že člověk nikdy neví jak se věci mají. Navíc věk se špatně odhaduje. Kamarádky dcera je skoro o rok mladší než můj syn a přitom velcí jsou stejně a už krásně mluví zatímco náš se teprv rozmlouvá. Jsem zažila v autobusu jsme se sešly 3 kočárky a spolucestující kritizovala mamku co ještě nenastoupila, jak může tak velký dítě vozit v kočáru, že už by mělo chodit a kdesi cosi. Ona je prý učitelka v MŠ tak tomu rozumí. Pak vykládala o svojí dceři že ještě sama nesedí a světe div se, měla ji v kočáru pěkně posazenou. Takže asi tak. Na řeči se vyprdněte a posílejte je slušně kamsi. Jo a ještě pro pobavení, moje tchýně, druhý syn není dudlíkový, má ho jen v kočáru a to jen občas a ze začátku jsem furt poslouchala zda stále nemá dudlik a když jsem k ní pak přijela a syn měl dudlik, tak první co řekla bylo ať ho ostuda vyndá a rvala mu ho z pusy. Lidem se fakt nezavděčíte

janinek
10. led 2015

@rajecka mam pocit, ze v tomhle veku to uz muze vadit na zuby. Ale to ti ma rikat zubar, ne cizi baba na ulici.

Mne prijde zase krute, kdyz teda diteti se dudlik dava a pak v 10 m nekdo rozhodne, ze je uz velky kluk nebo velka holka, a dudlik seberou.

v82
14. led 2015

Sice už je to starší téma, ale přispěju taky troškou do mlýna... Anežka má 22 měsíců. Dudlík máme v noci, někdy na cestování a co se nám narodila Elšika (7 měsíců) tahá ho i přes den. Když byla nemocná tak kapky, léky, mazání jedině s dudlíkem v ruce pak rychle do pusy... co s ní mám dělat, nevím. Nočník se jí strašně líbí... sedne si na něj, teď už i bez plíny, dělá, že tlačí, ale nikdy tam nic neudělá a do deseti minut se vykadí do plíny... co s tím, nevim. Do nedávna vyžadovala v noci sunar, ale to jsem se fakt už sekla a z noci na noc jsem jí ho sebrala, taková hrozná matka jsem byla a vzala to naprosto v pohodě. Opravdu nevím co s dudlíkem a plínama a samostatným spaním a vůbec s dalšími mnoha věcmi a kdyby mi do toho někdo cizí krafal tak ho pošlu do háje, protože je mu potom prd.

rychetkami
7. únor 2015

kliiid, lidi si nevidí do úst. Já mám dvojčata, a ještě v listopadu, když měli ani ne dvaapůl,jsem je vezla v kočárku, byli po nemoci a venku hnusně, potřebovala jsem na nákup. Takyjedna inteligentní paní začala s tím, že tak velcí a v kočáře, jaká je to ostuda etc. Milá paní u toho kouřila. Tak mě vytočila, že jsem jí odsekla, že ona je taky dost stará na to, aby věděla, že kouření je svinstvo. No čučela jak puk🙂

madormi
7. únor 2015

@rajecka moje dcera spala s dudlíkem do 2,5 let ( i odpo v kočárku) a je mi uplně fuk co si o tom kdo myslí, myslela bude myslet. plenu měla do 26 měs i přes den a do 27 v noci. Na nočník jsem ji učila od roka- marně, musela si k tomu dospět sama! do ted- jsou ji 3 a čtvrt chce ráno kakao do flašky a mě je to fuk, dám jí ho. Do tří let jsme používali kočár, dohodly jsem se, že až bude mít narozeniny, už kočár schováme- tak se to obešlo bez pláče. stejně tak to uděláme s kakaem ve flašce. nechci nic lámat na sílu. jak by bylo krásně, kdyby se každý staral o sebe a své děti 🙂

veronikanel
7. únor 2015

Jestli je to trapné,měla bych se stydět...Dceři teď byly 3roky,schovala jsem jí dudlík - už dřív,ale babí jí k tomu vrátila (grr!!!) a v pohodě.2 noci probíhali klidně...Jenže u nás je dost stresu a tak 3.den byla celá nesvá,resp.noc...Nemohla usnout,fňukala,ale o dudlík si neřekla.Když už byli 2h ráno(!!!),kníkla,že by ho chtěla - zkusila jsem to a věřte mi nebo ne,během 2minut bylo po ní!Nevím,jak se toho zbavit.Stříhání nepomůže,má je rozkousané a stejně je chce...Že je někdo odnesl?Taky nic...Venku ho sice nemá,ale doma...tam ho vyžaduje
Plenku má už jen na noc,ale čím dál častěji se budí suchá.Má ty Pampers kalhotky,takže když chce čůrat,sundá,dojde si a nandá...Ráno to samé,to už je ale nenandavá 🙂

verule15
7. únor 2015

Myslím si, že dudlík je na nic. Děti ho pak chtějí dudat pořád. Já například jako malá dudlík vyplivovala. Nesnášela jsem ho. Ale tak, když miminko jinak nezaspí a nebo nepřestane plakat, tak je to asi správné dát dudlík. Jinak si myslím, že pokuď ho dítě nepotřebuje, neni nutno mu ho cpát. Pak bude pořád říkat, že chce dudlík, a když nebude po jeho, začne plakat. Dudlík jen v případě nutnosti.

dana3262
8. únor 2015

@rajecka tak to teda nevím, co by měli ty lidi říkat na nás.. oba synové (5 a 3,5) mají dudlik. Ten 3,5 spí s dudlikem v kočárku. Starší začal dudlat až ve 27mesicich. A to se mi jednou stalo, ze paní v masne měla nějaký poznamky, tak ji říkám, Edo, řekni ty paní, ze dudlas teprve 2 měsíce 🙂
Ja sama dudlala do 12 let. To nechci nikomu dávat za příklad. Jen ze mam zuby rovné a žádnou vadu řeči taky nemám..

A s plenkama To moc nesouvisí. Starší byl ve 27mes bez plen a mladší ve 21 měs. I přes noc, takže já tam žádnou souvislost nevidím.

ilaura100
8. únor 2015

@dana3262 Petilety s dudlikem je ovsem extrem, bude si ho nosit i do skoly?