Je vážně tak trapné, když má 21měsíční dcera dudlík?

rajecka
7. led 2015

Už mě to fakt vytáčí do vrtule. Dceři je 21 měsíců, je úžasná, ale asi trochu náročnější, než standardní dítě 🙂 Má dost zpomalenou hrubou motoriku, takže začala chodit až v 19-ti měsících, nikdy nezačala ani lézt, takže jsme pořád lítali po doktorech, stejně nikdy nikdo na nic kloudného nepřišel. To samé s jídlem, strašně špatně jí, v roce neměla ani 7 kg. Je to takové to šílené dítě, které je fakt schopné sníst za den pribiňáka a je spokojené. Teď už se to o dost lepší, ale stejně pořád není schopná jíst jídlo jako my. A v neposlední řadě až teď se pomalu učí spát celou noc, jinak se budila i 4x za noc jak miminko. Ale proč to všechno píšu.... 😀 Tím, že jsme pořád řešili a řešíme jiné závažnější starosti, tak mě vůbec netrápí, že jsme ještě úplně na plínách a že na noc a na cestování chce dudlík. Prostě mi to připadá ještě v tuhle chvíli jako banalita. Byla bych ráda, kdyby už začala trochu používat nočník, ale ona o něm nechce ani slyšet, tak to neřeším a nechávám jí být. A že spí a jezdí v kočáru s dudlíkem, co je na tom tak strašného? Ale přísahám, že téměř každý den potkáme někoho venku, kdo začne vykládat: Taková velká holka, jaktože máš ještě dudlík? A dáš mi ho? No to je teda ostuda..... A úplně cizí lidi. Zrovna včera jdeme a úplně cizí baba na ní začne tohle houkat: To naše Jaruška, ta je určitě mladší a už dudlík nemá.... Měla jsem sto chutí jí i s Jaruškou poslat do prd....ale nejsem ten typ, který by to udělal. Dcera vždycky kouká jak zjara, protože mi jí dudlík nezakazujeme, ani jí ho nevyčítáme, tak nechápe, co po ní ty lidi chtějí. Vždycky jsem v šoku, co ty lidi pudí takhle reagovat? Jako by doba, kdy dá dítě pryč plíny a dudlík bylo měřítko mateřského úspěchu. Z rodiny nikdo nic takového neřeší a cizí lidi mají potřebu hned všechno komentovat. Fakt mi to vadí a asi budu muset být ostřejší. Co si o tom myslíte? To je to vážně tak trápné, když má v 21 měs dudlík?

zuzana_ka
8. únor 2015

@romantika
@gaba_h
Pro malé miminka proč ne... ale u batolat si myslím, že už je to zlozvyk. Ve chvíli, kdy už dudlík neplní žádnou funkci jako např. bylo uvedeno uklidnění u bolení bříška, tak se jedná pouze o zvyk a přežitek z kojeneckého věku...
Např. já mám dudlíky spojené s miminky ležící v kočárku a nebudu se tím tajit, že když uvidím starší dítě školkového věku s dudlíkem, tak si nepomyslím nic moc dobrého o rodičích.
Ano rodič má být laskavý, chápavý, co porozumí, ale zároveň by měl umět dítě u učit co je správné a co ne. Dnešní doma je taková, že rodiče spíše nechávají na dítěti, kdy se zbavit různých návyků, jako např. zmiňovaný dudlík či jíst u televize, uspávání maminkou apod.

Určitě se nepovažuju za striktního rodiče a nedělám nic násilím, ale vyhýbám se jakýmkoliv věcem, které můžou způsobit jakoukoliv nepříjemnou závislost, kterou bych musela odnaučovat. 🙂

marton
8. únor 2015

@rajecka ahoj,jediný problém v dudlíku bych viděla v zoubkách.Ale je to kus od kusu 😉 .Mě sebral čert dudlíka ve 4 letech.Zuby mám rovné.Naše dvojče jsme od něj začali odnaučovat po druhém roce,protože se mu udělala taková mezera mezi dolními a hornímu zoubky,že když zoubky stiskl,tak by tam mohl ten dudlík prostrkovat.Toho jsme se fakt lekli.O plenách ani nemluvím,kluci si do nich čůrali jak dlouho potřebovali/cca 2a půl roku/ a taktéž s kakáním.Pak přišel zlom,sám od sebe a byli bez nich 🙂 A to že lidi reagují?..nejlíp je se asi nad tím pousmát 😉 .

paullet
8. únor 2015

Kašli na lidi a buď klidně ostřejší, stačí se "pochlapit" 😉 Každé dítě je jiné, jinak se vyvíjí, má své tempo a své "starosti", tudíž dudlík je opravdu zrovna u vás podružnost a cizím lidem je po tom hlavně houby.
Ségře se cizí bába navezla do malýho jen proto, že měl někdy v roce na hlavě číro - jenže jemu tak vlásky samy rostly, ani nebyl v tý době ještě stříhanej. Já se už preventivně tvářím na cizí lidi, co se mi chtějí nahnout nad kočár hodně hnusně, tudíž nic neposlouchám ani kdyby, tak opravdu nejdu pro ostřejší slůvko daleko. Nevyžádaný rady mi nedávají ani nejbližší, není důvod poslouchat je od cizích 😉
A propo klidně říkej, že je malý třeba jen rok, když je drobná, sebereš drbnám vítr z plachet...

lencza
8. únor 2015

já bych se tím vůbec nezaobírala, každé dítě je jiné, má své tempo........mladší syn neměl vůbec dudlík, dcera ho měla do 2 a čtvrt, i když ho měla jen na spaní, ale vyžadovala ho, i když jsem se snažila jí ho sebrat, tak se to nepovedlo a sama se ho zbavila až to bylo pro ni dobře
jasně že pokud člověk vidí dudlík u 4letých dětí,což se stává, tak to už mi přijde hodně divné, ale pokud malé nejsou ještě ani dva roky, má na to nárok

lu777
8. únor 2015

@rajecka ne, trapné to je třeba ve 4, 5, 6 letech... a takové děti jsem viděla 😖 😖 tam už to pak je fakt o tom, že se musí řešit v čem je problém nebo co si tím dítě nahrazuje...

ve 21 měsících bych to viděla jako v pohodě ještě... jen pozor na růst zubů 😉 neměla by mít dudlík v puse většinu dne...
jinak já měla mladší velmi velmi náročnou... hodně nám pomohly Bachovy květové esence... společné koupání a masírování... a chování... dodnes ji občas čapnu a i skoro v 5 letech zabalím do deky a nosím jako miminko... ani 7-letý syn si to kolikrát nenechá ujít... a když mají den kdy je "něco" špatně a nemůžeme se třeba ani dobrat toho co tak stačí někdy fakt jednoduchého... příjemná tišší hudba... aromalampa... masáž... apod.... 🙂

jinak starší byl mega dudlíkovej... ve 2 letech jsem mu ho vzala kvůli zubům... prostřihla jsem maličkou direčku na té špičce... hrozně se vztekal když zjistil, že to nefunguje... byl ale ještě malý, nechápal, že nový se dá koupit, takže jsem mu řekla, že mi to je líto, ale je to rozbité... usnul bez něj a pak už to bylo dobré...
takže ani toho oddudlíkování bych se nebála... spíš pořešit aby malá měla dost kontaktu a naučila se uklidňovat i jinak než dudlíkem - plyšák, nějaká činnost, hudba apod.

bonavoxa
8. únor 2015

Malá má dva roky. A na noc sále dudlík. A na ven taky. Je uřvanec, hyperaktivní, uvztekaná,...Někdy to zabere, ať naše mise do obchodu je tentokrát bez řevu, takže okolí mě nezajímá. Malá, když začne ječet, tak ječí a je k nezastavení, celá je pocená, pak z toho nemocná. S takovým dítětem už okolí naprosto neřeším.

shine2015
8. únor 2015

Dudlik ji nechej jak dlouho bude chtit...a neres ostatni.
@rajecka

dana3262
8. únor 2015

@ilaura100 možná...jako já..na II.stupeň 😎

milena2
8. únor 2015

Ahoj,dudlíček bych nechala,párkrát jí někdo řekne ,že je velká na dudlík,bude se ztydět,odloží ho sama,když se vzteká,zkuste jí věc vysvětlit,je to sice zdlouhavé ale ůčinější.

lenka5731
8. únor 2015

@rajecka Ano, přijde mi to opravdu trapné. 😒 Na usínání budiž. Ale aby s ním jen tak jezdila v bdělém stavu v kočáře, tak to fakt ne. Ale jakkoliv mi to přijde mimo, tak bych si nikdy neodvážila to někomu komentovat, pokud se na to nezeptá.

viky007
8. únor 2015

V 21 měsících mi to vůbec trapné nepřipadá. Podle mě je dudlík do 3 let naprosto v pohodě. Když jde ale dítě do školky, mělo by být úplně bez dudlíku. Když jsem byla se starším synem v nemocnici, byl tam pěti letý klučina, který měl dudlík, toto je podle mě TRAPNÉ.

dokument
8. únor 2015

tak trapne ne, ale asi bych se snazila ho to co nejdriv odnaucit. Co na to rika zubar?

polaks
8. únor 2015

@rajecka Ja som deti odučila od dudlíku do 2 rokov,ale to neznamená,že to tak musí byť u každého dieťaťa,z môjho pohľadu je to do 3 rokov relatívne v pohode,takže okolie si nevšímajte,len vy viete,čo je pre vaše dieťa najlepšie!
A už vôbec by ma nenapadlo komentovať to u cudzieho dieťaťa..!! No ľudia su proste takí!!
To je ako keď ma niekto vidí ísť po ulici s deťmi,nepozná ma a komentuje,že mám tri deti a že asi nie som celkom v poriadku...lebo určite som nejaká socka...
takže si to proste nešímajte a povedzte komentujúcim,nech sa starajú o seba!

zuzana_ka
8. únor 2015

@lenka5731 palec nahoru 😀

Některé děti umí ve dvou letech pěkně sprosté slova, tak proč by nezvládly odnaučení dudlíku??? 😀 😀 😀

xvitk101
8. únor 2015

Přijeďte se podívat do Německa. Tady je normální, že tříleté a starší děti mají ve školce pleny a dudlík a nikdo to tu neřeší. Za mě to určitě není trapné. Starší syn měl dudlíka do 22 měsíců a teď se k němu bohužel v místní školce pod tíhou spolužáků vrátil. Mladší syn má 21 měsíců a vzhledem k tomu, že ho čeká ještě 10 zubu, které mu momentálně stále lezou, tak prostě dudlík má. On byl závislík na kojení a teď přešel na dudlík.
Beru to tak, že do školy s ním nepůjde ani jeden. Starší má zoubky v pořádku, mladší pořádně zuby ani nemá.

dracula
8. únor 2015

Nikoho za nic neodsuzuji, takže klidně ať vaše dítě má dudlík ve škole. Já sama bych to ale kvůli zubům u svého dítěte řešila. Ale každý má k výchově svůj přístup a na reakce okolí kašli. Nebo se zeptej toho dotyčného, co tím sleduje, když takto k dítěti hovoří. Asi bych nějak ty lidi odpálkovala. Musí to být nepříjemné.

zuzana_ka
8. únor 2015

Koukám, že samé pozitivní zprávy co se týče odpovědí. Jinými slovy, maminkám není trapné, že jejich školkou "povinné" děti nosí dudlíka. V tom případě gratuluju, zbavili jste se odpovědnosti za nešvar, který jste sami způsobili! A ještě to omlouváte tím, že do školy s tím nepůjde.

maroussia
8. únor 2015

Nečetla jsem diskuzi a já sama nejsem moc ukázkový případ, jen napíšu svou zkušenost - dcera se (a to doslova z hodiny na hodinu) zbavila dudlíku až ve třech letech... taky jsem to moc neřešila, jasně, svým způsobem mi to vadilo, doma ho pořád vyžadovala a neusnula bez něj, ale říkala jsem si, že až bude čas, tak ho sama odloží... Oči mi otevřelo až to, když nám zubařka na kontrole řekla, že malá má velmi špatný skus a že pokud okamžitě neodbouráme dudlík tak by to mohlo dojít až do stádia, kdy by malá mohla mít velké problémy, které by se daly řešit pouze operativně... byla jsem dost v šoku a rozhodnutá být neústupná, kupodivu od toho dne je malá bez dudlíku sama od sebe, vzpomněla si na něj během toho zhruba měsíce jen jednou... a chci ještě říct, že čím byla starší, tím na něm byla závislejší, jako malá ho tolik nevyžadovala, až později... syn ho naštěstí nechce už od narození, takže toho odnaučovat nebude potřeba, ale dneska bych se ho snažila odbourat co nejdřív...

veruska007
8. únor 2015

Cizí ať si dělají, co chtějí. Nesoudím. U vlastních dětí bych to ovšem nestrpěla. Od roku věku dítěte to považuji za zlozvyk a některé experimenty poukazují na souvislosti mezi závislostí v dětství typicky na dudlíku a tendencí k závislostem v dospělosti.

granda
8. únor 2015

dudlík neměla ani jedna dcera a je pohoda...

janinka1090
8. únor 2015

Synovi budou tri v cervnu a taky ma ještě dudlik na spani. Dat ho dobrovolne nechce, takze ještě pockam, i když uz si rikam, ze je docela velky. Ale vidim, jak mu to lezi v hlave, když o tom mluvime. V lednu jsme jeli na hory a rekla jsem mu, ze bychom mohli nechat dudlik doma, pak další dny do odjezdu porad chodil a ujistoval se, ze dudlik vezmeme.
Je to prece každého věc a opravdu nemam rada, když ostatní resi co, jak a proc clovek dela. Nas zase všichni resili, ze jsem syna do 28 mesicu kojila 🙂
Je ale pravda, ze nedavno jsem byla v obchode a vedle me stala maminka, rekla bych s tak ctyrletou holcickou, která mela v puse dudlik a přitom s tou maminkou normalne mluvila. To uz mi prislo trochu zvastni, nevim, jake to muze napachat skody na vyslovnosti, ale třeba k tomu byl nejaky padny důvod.

prinzesz
8. únor 2015

hm tak ja chcem tiez uz dudel zrusit ale dajako sa neda... nenosime ho teda von, len ked nahodou bude spat v kociku ale prosto von ho nenosim.. ma ho len na spanie.. a to ma uz 2,8 roka 😲 ide o to, ze sice chvilu dudle ale potom ho vypluje, lenze druhy dudel ma v ruke a tak si ho macka v rucke a to on potrebuje.. neviem ako alebo ci existuje nieco ine na mackanie.. nieco ako antistres lopticka pre deti.. lebo podla mna, to syn takto pouziva.. ma to od malilinka.. asi od 5 mesiacov, jeden dudel mal v rucke a druhy v puse.. stale mu hovorim, ze uz dudu vyhodime lebo to je len pre mimi ale zatial sa s tym nestotoznil... tak cakam

pincola
8. únor 2015

Malé budou dva a máme ho na noční spánek. neřeším to a netrápím se tím. na den už ne, to jsem ji vysvětlila a ona to pochopila. Já jsem ale měkký rodič🙂

barinkas
8. únor 2015

malá má 2,5 roku a dudel na noc, přes den občas na chvíli, ale spíš s tím blbne...Zajímavé ale je, že vyžaduje mít odstřihlou špičku 😀 první dudel si sama tak ve 2 letech odhryzala, postupně z něj moc nezbylo a teď pokaždé jak se koupí nový, hned doma chce udělat šmik 😀 Jediné v čem je problém, že ji vydrží tak 2 týdny, kouše to, takže je třeba měnit...

wahu
8. únor 2015

@zuzana_ka
@lenka5731 Kojení ve dvou letech vám taky přijde trapné? Dítě se sáním uklidňuje.. Můj syn dudlík nemá, uklidňuje se u prsu.

Kolem toho druhého roku bych možná zkusila odbourat, ale je to na každém, jak mu vyhovuje, jak k tomu děťátko dozraje..

krystalka
10. únor 2015

@viky007 - tak zrovna v té nemocnici nám dudlík fakt hodně pomohl, synovi bylo necelých 5 a měl ho fakt jenom na usínání....byli jsme na vyndání nosní mandle a prozíravě jsem ho vzala s sebou....a jako jediné dítě ze všech, co tam byly, on jediný neprobrečel po narkóze 2 hodiny, jako většina ostatních, ale při prvním náznaku jsem mu dala dudlík, on se uklidnil, na hodinu usnul a pak už byl úplně ok 🙂 , takže jsem tenkrát byla nakonec ráda za to, že ten dudlík ještě měl, ostatní maminky tam pomalu brečely s dětmi, protože je nemohly utišit, u nás bylo za chvíli dobře.... a dudlíka se zbavil syn pár měsíců po tom, když si rozsekl pusu a zjistil, že dudlat nejde....tak uznal, že to je pádný důvod a usnul v pohodě bez něj....od té doby ho neměl....a na zubech to nenechalo následky žádné, naše zubařka o tom i věděla, měl malinko otevřený skus a jakmile se dudlíku zbavil, tak se to velmi brzy srovnalo 🙂, takže já nevidím důvod, proč mu dudlíka násilně brát, hodně nám pomohl třeba i mezi 2. a 3. rokem, když trpěl šílenými nočními děsy apod....když už ho nepotřeboval, tak se ho zbavil bez problémů 🙂

polaks
10. únor 2015

@rajecka A tak ma ešte napadlo,že je lepší dudlík,než prsty,mám bratranca,už má 30 rokov,ako dieťa nemal dudlík,tak si cucal prsty,každý vravel,to nič,on sa odnaučí v troch rokoch sa schovával kde kade,len aby nikto nevidel,že si cucá prsty a bol problém odučiť ho to, z cucania to prešlo do ohrýzania nechtov,ohrýza si ich stále,má ich hnusné a zdeformované....rodičia robili aj nemožné,aby ho to odučili,kupovali špeciálne mastičky,lakovali mu ich,dokonca nosil na doma rukavice,raz to jeho mama nevydržala a strčila mu ich do záchodu,nič nezabralo,ruky si umyl a ohrýzal ďalej...
takže radšej dudlík,ktorý potom proste vyhodíte,než ocucané prsty..

mishule12
10. únor 2015

Moje dcera ho má na spaní na noc (2r a 2 m), ale spíš jen proto, že ho má teď i mladší, protože když jí jdu přikrýt, válí se dudlík na zemi. Neřeším to, nikomu nic nevykládám, jak to máme doma a mám klid 😀
Jednou venku pila dcera z pet láhve a udělalo se jí kolem pusy kolečko, nějaká paní vykřikla, že tak velká holka a má otisk dudlíku, tak jsem ji opáčila, že to má od lahve a ona znovu vykřikla, že chudinka je ještě malá a musí pít už z lahve ... nooo takže, kdo chce mít blbý řeči, vždy si něco najde 😉

sunshine125
10. únor 2015

moje dcera ma motoriku naprosto v poradku a je celkove prumerne dite,ale plinku mela az do pomalu 30mesicu a dudlik to same. Nenutila jsem ji a pak ze dne na den odlozila oboje. Taky je tu plno iniciativcu,kteri si nehledi svého. Ale ty ja jsem uplne ignorovala...

dasa2412
16. únor 2015

Já bych to neřešila, moje dcera dudlík neměla nikdy, nechtěla ho a když jsem jí ho strčila do pusinky tak se dávila, a přitom mně se "mimi s dudu" hrozně líbilo 😉
Ve dvou letech si začla všímat že kamarádky holčička (stejně stará) má dudlík a najednou ho chtěla taky, došlo to tak daleko že si ho jednou v obchodě doslova vyprosila, tak jsem jí ho koupila a když je u nás někdo s dudlíkem tak ho chce taky, ale nedudlá ho klasicky, jen ho kouše a hraje si s ním a pak ho dá většinou njaké panence, prostě ho bere jako hračku....nechápu a jsem alergická na lidi kteří se starají o druhé, a mají "blbý" kecy, ať si má někdo dudlík třeba v pěti letech, je to každého věc a pokud dotyčného neznám, nemohu soudit