Otcovská dovolená bude. Jaký je váš názor na ni?

marievagnerova
23. dub 2017

Milé maminky,
ve středu 19. 4. 2017 senát schválil Otcovskou dovolenou, kterou by první tatínci mohli začít čerpat (pokud novelu podepíše prezident) někdy začátkem roku 2018. Jedná se o sedmidenní placené volno pro novopečené tatínky, které mohou čerpat do šesti týdnů od porodu. Nárok na otcovskou budou mít muži, kteří jsou v rodném listě uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. V takovém případě by mohli tuto dovolenou čerpat až do sedmi let věku dítěte. Pokud tatínci odváděli nemocenské pojištění, budou z něj dostávat 70 % vyměřovacího základu svého příjmu (což je stejně jako dostávají ženy na mateřské).
Co na otcovskou říkáte? Využily byste ji (resp. váš partner)? A jak jste to případně po porodu bez otcovské řešili? Vzal si váš partner dovolenou, neplacené volno nebo jste byly s dítětem doma samy?

zuzacek26
23. dub 2017

@makronka222 Hm, od 3m minima do práce, to je opravdu kvalitní názor😲

zuzacek26
23. dub 2017

*mimina

blecha94
23. dub 2017

Přijde mi to jako super vychytávka, zvlášť pro ženy, které jsou po sekci, nebo prodělaly nějaké vážnější porodní poranění a mají co dělat se sebou, natož aby se plnohodnotně staraly o čerstvé novorozeně.

@makronka222 Nás by taky týdenní neplacené volno nezruinovalo. Ale jde i o to, že ho zaměstnavatel není povinen umožnit. Je to problematické, porod většinou nemá pevný termín, který by se dal dodržet a hodně zaměstnavatelů se zdráhá ze dne na den propustit zaměstnance na dovču. Jsou i případy, kdy se chlap po ruce vážně hodí. ;)

zuzineckah
23. dub 2017

dobrá myšlenka, ale jako v naprosté většině sociálních podpor, nedotažená. Osobně si myslím, že by byl lepší model, kdy do domácnosti chodí na 14 dní na pomoc se starostlivostí o miminko a domácnost asistentka, plně hrazená státem a rodina nepřijde o nic z příjmu.

luj89
24. dub 2017

@zuzineckah Me zase prijde lepsi, kdyz se s miminem sziva tatinek, nez cizi asistentka. Tu by doma asi chtel malokdo..

kacenecka_24
24. dub 2017

@luj89 presne tak, cizí asistentku bych doma opravdu nechtěla. To raději at je otec v praci a ja budu s miminkem doma sama. Nehlede na to, ze by takova asistentka byla pro stat mnohem nakladnejsi nez otcovska dovolena. Ono když zena není po sekci, nema nějaké závažnější poraněni nebo komplikace ani není pomoc potřeba.

radka8888
24. dub 2017

Manžel měl a první dcerou tři mesice volno a s druhou si vzal otcovskou půl roku a nic lepšího jsme nemohli udělat. Má s nima perfektní vztah a dokáže se o ně postarat skoro pečlivěji než já. Takže nějakou formu otcovske přeji všem!

masotri
24. dub 2017

My už se těšíme, že při budoucím druhém využijeme 🙂 U prvního jsem měla akutní sekci, 2,5týdne před termínem v nevhodné době, kdy prostě manžela z práce neuvolnili. Takže do porodnice pro nás musel přijet děda a první dny doma jsem byla s miminem a bolavým břichem sama. Manžel dostal dovolenou až 2týdny po porodu. Takhle by ho uvolnit prostě museli. A taky nebude muset škudlit těch pár dní dovči co má.

zuzineckah
24. dub 2017

@luj89
@kacenecka_24 snažím se na to jen dívat objektivně, toť vše. Je určitě hodně žen, které by tuhle formu podpory využily. Že to nenapíšou na koníka neznamená, že neexistují. Kromě toho existují třeba samoživitelky, kterým často nemá kdo pomoc atd...

jaja01k
24. dub 2017

@zuzineckah Ja s tebou souhlasim. Kdyz si vzpomenu, jak mi bylo po navratu z porodnice s prvnim synem, radeji bych byvala poslala manzela do prace a brala tu asistentku 🙂

pisisvori
24. dub 2017

Byla jsem 2x na cisari a manzel po prvnim pracoval mesic z domova a bylo to pro me jen obtezujici, protoze nic neudelal jen vymyslel navstevy a vylety n ktere jsem nemela naladu. Po druhem cisari jsem sla 4 den domu a od 5 dne jsem se starala o 2deti sama. Moc nechapu jak je nekdo po cisari neschopen 2 tydny pohybu 🙂. Takze manzel by asi vilno vyuzil, aby se tvaril, ze pomaha, ale pro me to bylo zcela zbytecne.

misulinka44
24. dub 2017

@pisisvori já třeba byla po hodně těžkým porodu,manzela jsem měla dva týdny doma a fakt šťastná za to... Teď u druhého bude císař a fakt si nedovedu představit péči o 3l autistu, novorozence,psa a ve čtvrtém patře bez výtahu po císaři😀😀😀

pisisvori
24. dub 2017

@misulinka44 tak jako u vseho kdyz 2 delaji totez neni to totez 🙂. Ja jsem teda mela vytah do 14 patra 🙂 ale jinak nebyl problem.

normalnimatka
24. dub 2017

jinak teda se docela divim těm hrdinskejm komentářům tady, že jako to ani není potřeba, když žena nemá vážnější hojení po porodu... tak fajn, jestli ste od nikoho nic nepotřebovaly, tak ste asi měly štěstí na nenáročný dítě:D
no jako já nevim, ale nástřihem si projde tak každá druhá, šitím ještě víc, a to teda min. v prvních dnech opravdu není nic moc, často se bojuje s kojením, a když se musí lítat kolem dítěte, je docela problém se i najíst...mělo to tak spousta mejch kamarádek, a nejsou to žádný neschopný ženy, jen to prostě ze začátku je fak těžký všecko skloubit, takže si myslim, že je dost normální, že to opravdu náročný je, a to i když nemáte žádný extra potíže, a rozhodně je dobře, aby ženě pomoh zrovna manžel, a v neposlední řadě aby se taky sžíval s dítětem a uměl se naladit víc na jeho potřeby, než že je jen živitel, co si s děckem pohraje půl hodiny, než se jde koupat, aby si prostě rodina užívala ty první chvíle, že je "rodina"...mnohý děti první dny a tejdny prořvou...no a když už máte doma sarší dítě, tak sice už víc víte, co a jak s mimčem, ale zase se potřebujete starat i o to starší..
neplacený volno je spíš scifi, na to se vám zaměstnavatel většinou vykašle, a moc nechápu, že to pořád mnohý přepočítávat na peníze, jak se to nevyplatí a kdesi cosi.... jako já nevim, no..dyk je to tejden proboha...no tak přijdete o pár stovek/tisíc tyhle chvíle vám nic nenahradí, a asi je to hlavně proto, aby si muž zbytečně neplácal dovolenou... někdo má taky dovču 4 tejdny a někdo 6, že....

bože a na co by mi byla nějaká asistentka? to by se nevyplatilo ani státu, a především jde o podporu rodiny a vůbec... na co by mi byla? o to dítě se snad cheme starat my, jak chceme, tak nebudu akorát se rozčivat s někým cizím, že manipuluje s dítětem jinak, než si představuju já..nebo jako by dělala co? vařila mi? :D stejně u těch zásadních věcí, jako kojení, mě fakt nevystřídá...

vanea
24. dub 2017

Ahoj holky, já to tady tak pročítala a obdivuju ty, které po porodu nepotřebují chlapa doma :D já jako samozřejmě netuším, v jaké budu náladě a rozpoložení, ale určitě minimálně ten týden dva bych uvítala - osobně z hlediska toho, že si budu moct třeba na chvilku dáchnout, manžel zajde nakoupit, obstará takové ty lítačky okolo, uvaří, vypere.....Nás tato otcovská mine, ale manžel si stejně chce brát aspoň na ty dva týdny volno, aby byl s námi. Ono nejde ani tak o tu pomoc (resp jemu o to asi až tak nejde, mně ano:D) jak o to, že se chce s tím miminkem taky sžít, taky si to chce užít a taky chce o toho tvorečka pečovat a naučit ho na sebe..a to se mu absolutně nedivím, upřímně je mi v tomto těch chlapů líto..ano je spousta těch, kteří o to až tak nestojí a radši prchají od brečícího miminka..ale je i spousta těch, kteří by si to chtěli taky "užít" s námi..a pro ty je toto fajn pomoc ;) ne každý zaměstnavatel je povolný při rozdávání dovolené v termínech, ve kterých si to člověk zrovna smyslí, zvlášť když to po porodu nejde úplně přesně naplánovat moc dopředu. Takže za mně fajn krok =) Jinak jak tu někdo psal o té asistentce, tak to by bylo to poslední, co bych doma chtěla. Aby se mi nějaká cizí ženská starala o prcka namísto tatínka..to ne=)

zmrzlinka
24. dub 2017

@makronka222 ale v zahraničí maji chlapu většinou take platy,ze jsou schopni rodinu uzivit.Tady kdyz nejsou dva platy,tak je to tragédie.Taky v zahranici jsou i jine dávky,ktere tady chybí nebo nejsou nebo je dostanou jenom jistý spoluobčané.
Konkrétně....zily jsme s manželem i Irsku.Manzel diky krize v roce 2008 prisel o praci.Dostal v Irsku podporu v nezamestnanosti 800 euro na mesic po dobu 8 měsíců a příspěvek na bydlení.I kdyz ja jsem vydalavala tak stejne prispevek na bydleni dostal.
Kdyz jsem byla na mateřské ze synem tak jsme žádali o prispevek na bydlení a ten jsme nedostali protoze jsme ve vlastním a ne v podnájmu co do ted nechápu 😁😁😁
Takze kdyz uz se stat nestara,aby chlapi a zivitele rodin dostali poradne zaplaceno a davky jdou jenom nemakacenkom,tak do prcic mame aspon ten rodicak.

normalnimatka
24. dub 2017

jinak teda nějaká náhradní pomoc pro samoživitelky by se hodila...nebo aspoň možnost, aby si "otcovskou" vybrala třeba matka novomatky, nebo tak podobně....

zmrzlinka
24. dub 2017

@zmrzlinka napsala jsem to blbe....na mateřské jsem uz byla v CR 😉

novamamina
24. dub 2017

@makronka222 Nejseš nějaká divná trochu? Takže podle tebe mají mít děti jen ti, co jejich chlap vydělává aspoň 40tis aby zvládal platit hypo (i když to se tebe asi netýká viď, ty jsi si koupila dům za hotový, nebo jsi ho zdědila), platit všechny výdaje a ještě živit celou rodinu... A po těch 3 měsících jako dáš to dítě kam?

A abych nebylo OT, tak otcovskou by jsme využili. Ale rodím v září, takže se nás to netýká.

odula
24. dub 2017

Moc krátká. Vlastně žádná. Kde ziju si otcové můžou vybrat týden placeného volna v šestinedělí (takže žádná "otcovska"). tri měsíce pak do nějakých 8 let věku jenom pro ně, nemluvě o tom že mají stejnou dylku otcovsky jako ženy mají mateřský (240dni). Můžou je dát manželce a pak jim zbydou "jen " ty tři měsíce, ale většina tatínku (co znám i statisticky) je doma s batoletem několik týdnů až měsíců, zatímco mamka chodí do práce. Takže žádný ulejvani když je mamka doma. Normálka uvařit, postarat se o věci, vyvézt ven... 😉 kdyz takhke potkáte partu tatínku na hřišti, kde pár jich klabosi u kafe, někdo prebaluje, jinej krmí... To je pohled pro bohy 😀 a tatinci vypadaj spokojenejs nez děcka (který občas lítají po písku v ponožkách který k sobě nepasujou atd... 😎 myslím že český tatoce i děcka by si tohle zasloužili taky. prostě - týden v šestinedělí je parodie na otcovskou, vůbec bych to otcovskou nenazvala, není to funkční a zákonodárci by ten zakon měli natrhat na malý kousicky a sníst. Tak. Uf, to jsem se rozparadila 😅

dc2015
24. dub 2017

@odula Kde žijete? 🙂 To bych chtěla aspoň vidět :D

marie100
24. dub 2017

Ano, určitě je to férová věc... - tedy pokud partner funguje tak, jak by v této době fungovat měl 🙂. Určitě se ale najdou i případy, kdy tuto - státem placenou dobu využije ,,otec" k opakovaným oslavám své zásluhy za narození dítěte 🙂 a neštítí se při tom použít i peníze za porodné.

My rodíme v srpnu, takže máme smůlu i když by si můj těžce pracující manžel nějaký čas se svou patrně jedinou dcerou zasloužil. A na porodné také nárok nemáme, asi proto, že dlouho a poctivě oba pracujeme.

Nicméně přeji všem poctivým nastávajícím rodičům krásné chvíle s miminkem 🙂

ivet1987
24. dub 2017

@pisisvori nevím co na tom nechápeš že se někdo nemůže po císaři dva týdny hýbat. Jako hýbat jo ale s jakou bolestí. Možná je to jiné u plánovaného císaře než u akutního. Taky má každý jiný práh bolesti a může mít další komplikace.

odula
24. dub 2017

@dc2015 ve švédsku 🙂

dc2015
24. dub 2017

@odula Pokud se mi tam podaří někdy vycestovat, zajdu se pokochat na dětské hřiště :D :D :D

odula
24. dub 2017

@dc2015 určitě. Ale chce to dopoledne. Nebo do restaurace okolo oběda... 😉 možná se ti to zdá úsměvný, ale ten rozdíl v mentalite je fakt obrovskej. Přijde mi, že chlapi v cechach se bojí jít s děckem na hřiště a nakrmit a prebalit ho veřejně, bo by jim asi upad... 😲😀

kamino
24. dub 2017

@ivet1987 pro menej prvni tyden predstava ze.nesu vajicko s prckem, ci.nandavam spodni.patro mycky.byla.celkem utopie, nehlede na nocni vstavani, kdy jsem se bala prcka vzit k nam do.postele, verila jsem monitoru ( a dobre jsem.udelala ) a pritel byl velky pomocnik v prinaseni.a odnaseni prcka z a do postylky. Velka pomoc byla.i.vyrizeni dokladu, hlaseni na.pojistovne a obci.. tam mi pritele.pritomnost taky bodla,.ze jsem.s.prckem nemusela hned mezi.lidi a to same nakupy. Mame tu velke.obchodni centrum a petidenniho prcka bych tam nerada brala .. Pritel jinak pracuje do noci,.takze po praci by to nestihl.

kamino
24. dub 2017

Omlouvam se, pisu s prckem v posteli, jinak cestinu celkem umim 🙂 🙂

ivet1987
24. dub 2017

@kamino manžel právě úřady pojišťovnu atd všechno oběhal sám, jsem byla jak mrtvola 😀

pajula123
24. dub 2017

@zuzineckah @jaja01k ja bych teda cizi asistentku nechtela,ale byla jsem rada,ze manzel chodi do prace a ten prvni tyden u nas byla moje mamka. A po pravde kdyby mamka nemohla,tak nez plasici manzel,co na orientaci v kuchyni potrebuje navigaci,a od placiciho maleho si odesel zakourit na balkon,tak mozna radsi i tu cizi asistentku 🙂