Otcovská dovolená. S čím by mi měl muž pomoci?

nock
6. led 2023

Zdravím. Chtěla bych se zeptat s čím vším by mi měl můj muž pomoci když je na otcovské dovolené protože jediný co udělal je, že hlídal malou když jsem si musela odskočit nebo něco. A chodil do krámu a tak. A teď po 14 týdnech se se mnou začal hádat že furt ležím v posteli že je v bytě bordel a že vaří jenom on.... A že mezi tím co malá spí bych štíhlá hodně věcí místo toho abych spala přes den když mám spát v noci.... A že jsem špatná máma i kvůli tomu že nejsem schopná uklidit. Mám kvůli tomu teď v hlavě pocit že jsem špatná matka a že si vůbec nezasloužím mít miminko, nejsem schopná se postarat o byt natož abych byla schopna být dobrou matkou pro své dítě a prostě takové ty špatně myšlenky mám... Nevím zda jsem se chtěla jen vypovídat nebo vědět názor dalších ale děkuji za obojí.

jjasmina
6. led 2023

@nock tak snad je to o tom jak si to doma nastavite ne? Mě teda muž malokdy našel jak jen ležím a když už, tak samozřejmě v uklizenym bytě. U nás vařil vždy muž. Měla jsem hodně nespave miminko, co se budilo co 20 min, ale úklid jsem opravdu stihala, sice jsem padala unavou, ale hlavní je něco dělat no. Těžko říct, nevím jak to máte, co děláš ty apod

kkkt
6. led 2023

@nock zalezi jake mate miminko. Jsou mimusa co se nakoji polozi a spi 3 hodiny sami a mate cas uklizet a varit i odpocivat. A pak jsou miminka co nespi, nespi sami a tam pak tezko neco udelate. Nositko je zazrak, ale taky s nim nejde vse 🙈. Ja to rikam furt at si to ten chlap zkusi a predvede se 😉

ivivi
6. led 2023

Ja myslim, ze po porodu ma co delat zena sama se sebou. Chlap ma byt opora a starat se, pomahat. Ja jsem momentalne tehotna, ale kdyz lezim, tak manzel jeste at lezim, ze uklidi, uvari atd… K cemu je uklizeny byt, kdyz ty meles z posledniho. Z tohohle me tehotenstvi vazne vylecilo. Mam rada poradek, ale nae na ukor me popripade ditete. Ono se nepose*e, kdyz bude uklizeno o hodinu pozdekc. Tvuj mamzel by ti mel libat ruce za to, co jsi zvladla!

martinka_33
6. led 2023

Nakopej toho svého kretena do zadku 😡 Treba se vzpamatuje. Pardon, tvuj prispevek mi.pripomel meho exmanzela, na tyto reci jsem vysazena 😡 K miminu vstavas xkrat za noc, to vsechny zname a.ty dve hodinky co spi pres den se velmi hodi. Nejsi spatna mama, to jen otec je debil, kdyz tohle rekne!!!

bara88
6. led 2023

Tak záleží jestli má pravdu že. Jestli opravdu vaří a je doma bordel rak to by se mi jako taky nelíbilo ale samozřejmě že by si měla mít i čas si odpočinout. Já sem třeba nikdy nechodila spát s dětmi přes den ,radši sem si navarila a uklidnila a to sem kojila v noci co hodinu

konidana
6. led 2023

Zejmena by mel byt tvou oporou, a to i psychickou. Jestli ma blby kecy, tak at radsi tahne do prace vydelavat🤣

gruyerre
6. led 2023

@nock jediný, co za celý den udělá, je to, že uvaří? To není zrovna moc. A co dělá před tím a potom? Proč neuklidí? Proč se nestará o dítě, aby tys mohla něco udělat? Já se ti nedivím, že odpočíváš, když dítě spí, je hřích ty chvíle promarnit šůrovánim 😀

jjasmina
6. led 2023

@gruyerre hele já bych toho chlapa zase tolik nekamenovala, kdoví jaktoje 🤣

bara88
6. led 2023

@gruyerre tak snad chodí do práce ne?

elwe
6. led 2023

@bara88 je na otcovské dovolené.

bara88
6. led 2023

@elwe no tak já to pochopila tak že teď po čtrnácti týdnech si začal stěžovat, že je doma bordel a vaří jen on,že už na otcovske dovolené není

gruyerre
6. led 2023

@jjasmina vycházín z toho, co paní napsala. Jo, nemusi to byt pravda, ale to nemusi byt v žádné diskuzi a pak celé to diskutování nemá smysl 😀

@bara88 já z textu pochopila, že je chlap doma, o dítě se nestará a jediný jeho heroický čin za celý den je příprava oběda 😁

inssomnia
6. led 2023

@nock tvl na co má tu dovolenou asi než na to, aby se postaral o ženu po porodu - možná poraněnou, určitě bolavou, nevyspalou... a aby jí pomohl se zajet v novém režimu. Ty jsi z práce uvolněná, aby ses postarala o dítě. Domácnost snad máte oba. Ja nejsem ničí služka, uklízečka ani kuchařka a kdyby tohle můj muž na mě vytáhl, tak... jo počkat tak bych si ho vlastně nevzala a neměla s ním děti...
Jako jestli jen ležíš 14 týdnů, tak to už je asi dost, ale předpokládám, že to byl překlep a jsi 2 týdny po porodu a máš aspoň část dne ležet, aby se ti vubec správně dalo po porodu tělo dohromady... a jestli si myslí, že se spí v noci, tak mu zkus jeden den odstříkat mlíko a jít si lehnout na gauč. Ať si to zkusí.
Na rukou by tě měl nosit dokud se nedáš dohromady, vždyť si odnosila a porodila vaše společné dítě!

Pro tvoji představu - můj se celou otcovskou ráno staral o obě děti, abych se mohla vyspat, uklízel, připravoval večeře a snídaně. Nakupuje normálně (jakože si drží přehled, co je třeba, ne že mu píšu seznam).

A urcitě to bude dobré a všechno budeš zvládat. Hormony po porodu jsou ňamka a tyhle pocity jsou úplně normální. Buď na sebe hodná.

krisstina93
6. led 2023

Tak záleží jak se domluvíte, mě třeba víc pomohlo, když manžel seděl a choval dítě a já si mohla doma něco dělat, než abych ležela celý den v posteli a on uklízel, protože on stejně neudělá nic podle mých představ :D nicméně jestli bere otcovskou dovolenou, jakože se bude dva týdny výlet doma a nic nedělat, tak to může jít rovnou do prace a neoxidovat doma :D

martinka_33
6. led 2023

@bara88 tipuju že tam je překlep a je to 14 dní ne týdnů, ale kdo ví, já chodila s nejmladší spát dopoledne ještě v jejim roce, pak přestala dopoledne spát, tak mam smůlu 😅 Ale rozhodne si nemyslim, ze by se cas kdy dite spi mel vyuzivat k uklidu 🙄 Ten by se mel vyuzit k relaxu a je jedno jestlk je to spáne nebo čtení si, koupel, cvičení, hlavne to ale je čas pro maminku. Hestli nejakou maminku naplnuje úklid, pak ať ten čas k úklidu využije, ale aby ji do toho tlačil partner, to je idiot. Z toho už jsem vyrostla... Nelíbí se mu neppřádek? Má ruce a nohy? Pak mu nikdo nebrání uklidit.

zrzinda
6. led 2023

WTF? Chápu správně, ze jste 14 dni po porodu a už se po vás chce, abyste uklizela a varila? To bych panacka poslala do oněch míst velice rychle. Mám kamarádky, které nevarily třeba rok po tom, co se jim narodilo miminko. Bud vařil manžel nebo jídlo objednali/dostali od rodičů.. Pokud má někdo nespavce, je jasne, ze proste nemůže fungovat na 100%.
Vy teď hlavně odpočívejte a na “rady” ohledně toho, jak byste měla to a to se z vysoka vyserte. ♥️

michaela666
6. led 2023

Na co je asi otcovská dovolená? Aby si tatínek odpočinul určitě ne! Každý normální chlap vidí, co se ženou udělá porod a péče o novorozence. Zvlášť jestli je to první dítě.
Ty se máš starat o malé, dát se po porodu dohromady a on fungovat v domácnosti.
Dala jsi mu ten nejkrásnější dar na světě ( a že to dalo sakra zabrat) - vaše miminko, tak ať zatne zuby, vysere se na blbé pindy, uklizený byt a ukáže, že je opravdu CHLAP.

ninive211
6. led 2023

@zrzinda Rok po porodu že nevařily?A co jedly? Neříkám, mně tchyně taky hodně pomàhala a pomáhá, protože je dobrá kuchařka a navíc ji to ještě asi i baví. Ale to byly třeba 2 obědy týdně a hlavně to dělala i kvůli manželovi-tedy svému synovi, aby měl pořádné jídlo do práce. Ale zbytek byl na mně, já přišla z porodnice domů, podotýkám po císaři, a skoro první co, tak jsem šla chystat brambory k večeři. A to rozhodně nejsem žádná hospodyňka, co denně 2x vyvařuje teplé jídlo

michaela666
6. led 2023

@ninive211 Třeba chodili někam pro obědy nebo si nechali dovážet. Docela běžná praxe. U nás v jídelně střední školy vyzvedává docela dost maminek. Dopoledne je potkáváme na hřištích, tak asi aby měly víc času.

majena39
6. led 2023

@nock my jsme otcovskou dovolenou využili ke stěhování 🙈 z porodnice jsme jeli do nového baráku ještě se starším 17mesicnim synem. Takže jsme oba kmitali celé sny a večery abychom alespoň vybalili kuchyň, zprovoznili koupelnu apod. Jsem dva měsíce po porodu, jedna místnost jsou stále krabice, všude se tak nějak ještě válí věci které nejsou kam dát, protože není nábytek. Ještě jsem ani jednou nevytirala ani nevysavala, tohle všechno dělá chlap po práci nebo o víkendu. Vařím podle potřeby, když se mi nechce upecu pizzu... Po obědě teď chodím s oběma dětma spát. A nikdy mi neřekl, že je doma bordel, že se válím nebo tak něco... Takže bych řekla, že bohužel ten tvůj stojí za starou bačkoru 😔🙈

zrzinda
6. led 2023

@ninive211 No jak jsem psala. Vozila jídlo mamka kamarádky, vařil manžel nebo objednávali. Proste byla tak vyrizena, ze na vaření nezbyval čas.

nock
autor
7. led 2023

Omlouvám se je tam překlep 14 dní a ne týdnů. Nějak se mi pomíchaly 2 týdny a 14 dní.

e_v_k_a83
7. led 2023

@nock Hele, máš možnost teď ukázat chlapovi, že si do toho kecat nenechás.Kdyz teď nepovolí a uděláš jen to na co se cítíš, bude chvíli remcat ale bude to ok. Plus bych mu to v klidu vysvětlila.
Když dáš teď na jeho pindy, zvykne si a za chvíli bude vracet zas kvůli něčemu jinému.
Nedej se🙂👍

anetka1701
7. led 2023

14 dní po porodu máš lítat, uklízet a mít dům jak ze škatulky??????? No tak to ani ho....o...

Chlap je debil, sorry jako. Šestinedělí je od toho, abys ležela s miminkem v objetí a lizala si rány z porodu. Chlap ti má pomáhat a být k ruce. Spát má maminka chodit s miminkem (pokud chce), protože nikdy neví kdy mrně probrečí noc. Je naprosto v pořádku první 2 měsíce (klidně vic) bejt v první řadě 100% máma a pak až cokoliv dalšího. Chlapa pošli do zadele s rozběhem a věnuj se maličké. Úklid počká...

sylvka
8. led 2023

@nock NJ,to byl můj ex 😑teda kecy na bordel neměl,ale ráno odjel k matce a prijel večer. Teď mám roční holku s manželem a nech i být nefér,ale učím ho od začátku ,že mimino je i jeho. To víš,žeel řeči,že nezvládne koupání atd , zvládnul... Myslím si,že jsou chlapi sobci a je potřeba jim celou situaci vysvětlit.... Proč by ses měla udrit,aby on měl ve 12 teplý žrádlo ? Ani náhodou. Mám dva větší syny a myslím,že malá sestra je dost naučí.nutim totiž hlídat i je.to víš že mají řeči,že je sobota a chtějí si odpočinout,ale dvě hodiny venku je nezabijou....

nazka
8. led 2023

@nock oni chlapi občas nevidí, kolik úsilí je těhotenství, porod, šestinedělí a péče o novorozence. Nejde se s ním sednout a probrat to? Že bys fakt ráda, ale že na to nemáš energii a že úklid je věc, která se úplně nezblazni? Za mě automaticky v noci vstával manžel k miminku a nosil mi ji k prsu, abych byla co nejvíc ok a vyspala. Ale je pravda, že nějaký ten základní úklid nebo něco lehkého uvařit jsem chtěla i sama, abych si ne připadala blbě. Je to o vašem nastavení a o komunikaci.

journals
8. led 2023

Tak ono záleží na mnoha věcech. Nemyslím, že se musí rovnat porodila jsem = celé šestinedělí nevylezu z postele 😅 ale samozřejmě může, pokud jsou s tím všichni tři ok.
Jednak máš muže kterého sis vybrala, buranem se asi nestal přes noc úderem porodu, jednak máte asi jen jedno dítě což nabízí dost velky prostor pro improvizaci a musíte se přeci domluvit sami mezi sebou. Jste dospělý, diskuze vám to doma fakt nezařídí.
Já jsem byla po prvním porodu (cs) úplně v pohodě, v euforii a byla jsem nadšená z toho, že už nemám břicho, takže jsem hned uklízela a pekla bábovky návštěvám 😃. Po druhém císaři jsem byla totálně rozsekaná a bolavá, ale do toho jsem měla ještě akčního tříleťáka a bylo léto. Takže jsem nejvíc ocenila když ho manžel bral po výletech a já měla klid na fungování okolo… jídlo jsem něco vařila, něco pomalý hrnec, něco jsem objednávala… myslete na to, že to je všechno dočasné.

jerrabina
8. led 2023

Asi špatně pochopil proč tam je vlastně on. Já svému muži a svému tatínkovi vysvětlila, že teď v těhotenství vyrábím dítě a je to práce na 24/7, takže je logické, že další věci zvládám jen omezeně. Až díky tomuhle chlapi pochopili o co jde - a to manžel je dost podporující typ co udělá dost za mě když potrebuju (jen s empatii je to někdy horší ale to je právě pak na komunikaci).
Takhle krátce po porodu bych se zeptala jestli kdybych se hojila po náročné operaci by po mě taky chtěl abych lítala doma a šurovala (a riskovala že se mi zranění zaniti, zhorší a podobně). (jenže můj muž by to po mě nechtěl a bývalý by to stejně nepochopil a proto už s ním nejsem). Protože ono je to úplně totéž jako po operaci.
Na chlapa by mohlo platit ukázat mu někde co se děje v těle ženy před porodem, při porodu a tak. Treba zkusit najít nějaké video.

jerrabina
8. led 2023

A mimochodem to on si nezaslouží miminko, jestli někdo

95newmommy2020
8. led 2023

To bych ho hnala. Hele ja se valela cely 6 nedeli v posteli. Protoze jsem byla prodte grogy. Co se tyce krmeni, tak v noci ho obstaral muz a ja rano. Chodivala jsem spat v 5,6 a spal 12 hodin, protoze jsem to potrebovala. Pozdeji jsem vice chodila ven a pak spala. Uklid se nejak pofackoval to nejnutnejsi a varil a vari vzdy manzel. Zustalo mu to do ted, co uz jsme jsme davno oba v praci. Je normalni ze jsi unavena, porod je zahul a je normalni a zadouci, ze odpocivas.