Jak zabavit 8leté dítě v této době (mimo PC, Mobil, Ipad)?

europa00
18. bře 2021

S touto otázkou si příjdu trochu jako blbka, ale fakt už nevím co vymyslet. Máme své rituály hrajeme člověče a karty, většinou večer. Já sice pracuji z domu, ale pracuji... nemám pevný pracovní čas, takže dělám dle situace v průběhu celého dne i víkendy. On line má výuku 2 hodky, to než poklidím byt nestihnu nic udělat...on nevyžaduje mou pozornost on si vezme i pad...a já pod tíhou, že taky musím něco stihnout mu ho nechám - jede hlavně mine craft - kde mě uklidnuje alespon to že tam staví domy, a různé projekty (střílečky a násilné hry nemá povolené) i tak jsem z toho nanervy a přijdu si jako špatná matka, ten tlak co je na nás vyvyjen, že se neustále musíme věnovat dítěti a furt jim vymyšlet programy mi taky přijde na palici a uplně s ním nesouhlasím (za mých let je mi 38) se mi matka o program nikdy nestarala proste jsem vypadla ven s kamarady a vratila se se zapadem slunce- spinavá vyblbnutá spokojená)
a dneska??? i straší syn partnera 13 let...co budeme dělat, kam nas zavezete, na jake atrakce (za doby kdy se chodilo i ven) dnešním deckám proste nestací zapojit mozek a vymyslet neco ve skupine...ne prostě jsou akce jako hop jump atd. (je to super- ale taky je to finančne náročné 2 decka občerstvení tam atd.) oni proste neumí jít normálně ven- hrat schovku, lovit žáby, střílet po sobě jeřabinama - jo divím se že žiju vubec když si vzpomenu co jsme vše vyváděli, ale bylo to úžasné dětství)

dnes je vše tak jiné, děsí mě to snsžím se s tím bojovat, ale nemůžu z něj zase udělat asociála co nebude umět ovladat pc (paradox pac tyhle media nas vlastne delaji asocialními .-)) ale rozumite jak to myslim..chapu ze doba je jinde, ale jak najit tu vyvazenou hranici...aby dite nesedelo non stop na PC a zároven mu nemuseli vytvaret neustále program..vsak musí mít tvurčí myšlenky..jsem z toho smutná...ted pujdu pracovat uklizet varit, to zabere několik hodin co je tady syn sam a nejlepe by se neodlepil od Ipadu...to ale nedopustím, takže priosím tipy rady, jk nad touto dobou vxyzrávate vy?

ee.liska
18. bře 2021

@europa00 děti mohou na telefon nebo počítač na hodinu večer. Přes den absolutně jejich nudu neřeším, čtou si, staví Lego nebo něco tvoří. Když chtějí ven, jdou na zahradu. Nebo si dojdou popovídat za mnou, zahrajeme si hru nebo tak. Naše děti pořád něco vymýšlejí, nepřipadá mi, že ný na mne byl vytvářen nějaký tlak, že jim musím stát celý den za zadkem 😁😁😁😁😁 Prostě mu nabídni jinou činnost a pokud se nudí? Jeho problém

levandule_k
18. bře 2021

Já jsem teoretik, ale někde jsem četla, že jedna matka, nechtěla, aby její děti byli nonstop na pc, tak pokud chtěli být na pc, tak si to museli "odpracovat" třeba 2 hodinovou procházkou, pak mohli na 1 hodinu pc 😂 Nebo heslo na wifi ti řeknu až umyješ nádobí a vysaješ 😂 13 a 8 let, to už jsou docela velcí, nechala bych jim jeden den připravit večeři, třeba něco jednoduchého - míchaná vajíčka, pomazánku, ať si sami najdou recept Jednou ti partnerka poděkuje, že nebudou negramotní idioti nepolíbení domácností.
Zaúkolovat ať vymyslí výlet, začít sbírat cashky - tím se pěkně spojí výlet, jsou venku a nějaká aktivita Mně se třeba líp chodí na procházku, když mám nějaký cíl, třeba vyhlídkovou věž, ale cashky nesbírám. Můžou si kreslit, číst, můžou se zkusit něco naučit třeba hrát na kytaru. Existuje spousta deskových her.

pinkyy
18. bře 2021

Se mnou si teda v osmi letech rodice nehrali, myslela jsem, ze uz se dite umi zabavit samo 🤷‍♀️ Libi se mi prispevek @levandule_k , ze si dite musi hru na pc atd necim odpracovat.

lv
18. bře 2021

Mám to podobně, homeoffice, distanční vyuka (a ted s covidem to bylo ještě vygradovany, bylo mi děsně). Snažíme se, karty, stolní hry, jen tak povidat si, ale ten čas prostě není. Jsou na pc/mobil víc než bych chtěla. Delam maximum, vic už přidat prostě nemůžu. Skoro denně se mnou peče, vaří, ted presazujeme kytky, snazim se ji zapojovat do beznych cinnosti, stara se o ptaka ryby, píše dopisy, kresli, tvorime lapbooky na vsechno možný.

europa00
autor
18. bře 2021

@ee.liska možná tam je trochu výhoda, že jsou dva...syn je tu sám..starší syn od přítele ted má 13 let a žije u mamky...nechce si už hrat s 8 letým.

europa00
autor
18. bře 2021

Je pul 11...doted jsme dělali úkoly...takže práce 000nic, navařeno 00nic, uklizeno 000nic .-) on měl povoleny i pad 2 hodiny denne a pouze ty tvurčí věci...mel tam zamek dam hu ho tam zase. venku zima, takže na zahrade ještě nemakám abych ho zaukolovala..to neco za neco neni šaptný nápad, ale taky bych blya opatrná...kdyz se z toho udela zvyk dle mého tak zacne pak v dospelosti tyranizovat okoli...partnera deti atd..bude predpokladaz je je spravne porad delat neco za neco...s touto medotou bych byla velmi opatrná.

darkwitch
18. bře 2021

@europa00 zamkla bych mu ipad a nechala ho se trochu nudit, on si pak zábavu najde sám. Možná bude chvíli protivný, ale děti jsou pořád děti a umí si hrát, když je necháš chvili se nudit. Vidím to u nas v práci, nejdřív brečí ze jsou zakazane telefony, pak chodí co mají dělat a pak si začnou hrát

surikata131
18. bře 2021

@europa00 a nemá v okolí žádné kamarády? Já vidím děcka normálně venku, na koloběžkách, skejtech, na hřišti...jinak doma třeba lego, nebo nějaké jiné stavebnice...neorganizovala bych mu každou minutu, jak říkají holky, ať něco vymyslí sám, nebo ho zapoj do domácnosti a aspoň ti pomůže, v 8 letech určitě zvládne třeba vynést koš, vysát apod.

surikata131
18. bře 2021

Čas na iPadu/mobilu bych mu omezila, vidím to v rodině na podobně starém klukovi, jak vezme iPad, nevnímá nic, nereaguje, sjíždí videa na YouTube...

konidana
18. bře 2021

Moje deti jsou na mobilech take mnohem vice nez je zdravo... ted posledni dobou co je vsecko zavreny jsem se uz nastvala a na vikend jim mobily natvrdo zabavim a dostanou ho treba na 30 min poo za cely den. V tydnu na tom maji online vyuku a delaji ukoly. Nejsem doma takže na tom visi furt. Syn ma tedy casove omezene hry. Minecraft by hral jinak furt. Ma max 1h denne na vsechny hry plus youtube. Takze asi 40min minecradt a 20 youtube. Zbytek ozelel. 2h denne je prilis.kdyz to je fakt denne. Naštěstí kdyz je hezky, tak aspoň muze do skateparku, ted ho u nas nezavreli. A kdyz neplni domaci povinnosti, zablokuju mu hry na dalsi den uplne.

konidana
18. bře 2021

@europa00 mam taky dva, ale za cely rok hrali spolu nejakou stolni hru tak 2x ? a vecer kdyz uz nejsou na telefonech tak cumi na bednu nebo se rvou🙄

codal
18. bře 2021

Moc hezká věc jsou smršťovací fólie, nakreslí si na to, co chtějí, udělají děrovačkou dírku, strčí se to do trouby, kde se to zmenší a ztrvdne a udělají si klíčenku, přívěšek na krk nebo cokoliv jiného. Třeba by je to bavilo.

levandule_k
18. bře 2021

@europa00 Já jsem to nemyslela, že máte najet na tvrdý kapitalistický režim doma. To s tím heslem na wifi a úklidem byl spíš takový vtípek, co se mi vybavil, co kdysi koloval po netu. Taky se říká napřed práce a pak zábava, takže ho nezabije, když vynese koš. Jasně nespasí ho to, ale začne tím získávat správné návyky a ty nebudeš jeho služka. My, když jsme doma řekli, že se nudíme, tak nám rodiče začali navrhovat domácí práce, co můžeme dělat, velmi rychle jsme se naučili nacházet si zábavu samy.😂

Jinak souhlasím, že teď je trend, kdy jsou děti baveny už od malička, mají organizovaný čas a nemají prostor na vymýšlení vlastních aktivit, takže se to ani neměly, kde naučit.

ee.liska
18. bře 2021

@europa00 no v tomto věku už si spolu nehrají 😁 Do jaké třídy chodí? Neudělal by nějaké úkoly i sám? Moje děti je dělají většinou sami od druhé třídy, maximálně jim poradím a tak, ale to v pohodě zvládnu i u vaření. Udělej si nějaký svůj režim, na syna se trochu “vyprdni” a neboj, nudou neumřely ještě žádné děti. Když za tebou bude chodit, ať ti pomůže doma. Syn i dcera už mají doma své povinnosti. A ven může chodit i teď, ne? Píšeš, že máte zahradu.

baris
18. bře 2021

@europa00 mám naštěstí 2 dcery, takže si dokážou spolu vyhrát. Ale i tak, doba trávená u mobilu, TV je enormní 🤷.

Já musím chodit do práce, takže si nedělám iluze, co doma dělají. Až přijdu domů, tak kontroluji úkoly, zkouším, vysvětlují nové učivo, vařím večeři ... Navíc je teď počasí na 💩. Hřiště jsou u nás zavřené a pro jistotu i rozebrané 🤦.

Takže ano, čtou, hrají si s legem, panenkami, kreslí, vyrábějí, věnčí psa ... Ale taky mobil a Netflix jede velkém.

Přes mobil a v těch hrách se schází se spolužáky 🥴. Někteří mají zakázáno chodit ven.

Takže teď to neřeším. Hlídám na co se koukají, co hrají, o víkendu moc nesmí na mobil a víc to teď neřeším. Až bude klasická výuka, bude venku hezky, nebudou mít čas být na mobilu 😁.

A opravdu je něco jiného chodit každý den do školy, udělat si úkoly, když je hezky, tak jít ven, hrát si ... Pak není čas na mobil nebo tv. Teď jsou rok doma a už je to nebaví.

A nejde srovnávat naše dětství s jejich. Tak jako naši rodiče měli jiné dětství než my ...

klea81
18. bře 2021

A děti nezvladnou jít samy ven? Syn je každý den ve skateparku nebo jezdí na kole. Dcera inline brusle... Syn si kromě pc, čte nebo staví z Lega.

europa00
autor
18. bře 2021

@ee.liska chodí do druhé, a normálně dělá všechny ukoly sám, ale tohle bylo zrovna že musel mi číst, a ukoly kde byla nutna spoluprace...jinak je s ním nědělám. snazila jsem se u toho pracovat...alr to je furt mamii na ktere stane je ten ukol, atd. ted ma aikido, prijel kamarad...pak budeme dělat náramky z minerálů...i pad mu toleruji jen z toho duvodu že tam stavi domy...chce byt architekt, a opravdu se na tom da cvicit prostorove videni atd...asi jediný duvod proc to neletelo z okna...+ tam ma to pero a v tak i maluje v ipadu...ale zbytek povoleny nema...dnes byl hodku venku s kamosem na trampošce...pak zacala fujavice...ted jde cvicit aikido..ale i tak vim ze by nejradeji byl na ipadu a štve me to.

europa00
autor
18. bře 2021

PS: a takové věci jako vynest koš, vysat atd to je normální, to dělá..nic jiného mu nezbyva...nádobí nemyje bo to bych neměla nervy uklizet vytopenou kuchyn a jeste jak ziju na baraku kde v lete resim kazdy galon vody na zahradu tak me sere kazde plýtvaní vodou...o syn i manžel by to nechali tect v kuse...coz ja nevydrím, tak je od tama vyperu a udělám to sama .-) ale to je muj boj

europa00
autor
19. bře 2021

@klea81 jo zvladne ale málo které díte opravdu baví být venku samotné...takže když se přidá kamarád je took..ale vetšina rodiců ted své děti nikam moc nepouští nebo se nezdrdružují, az na vyjímky ale to je max 1 x tydně.

klea81
19. bře 2021

@europa00 u nás se vždycky někdo ve skateparku najde

indian711
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ai30
26. říj 2023

@europa00 Uprimne, prijde mi dost ujete si stezovat na 'dnesni decka'. Jake sis ho vychovala, takove ho mas. Kdyz jsi mu doted nedala prostor litat po venku a vymyslet blbosti, ale vrazila mu do ruky tablet, at mas klid, tak se nemuzes divit, ze decko nechce litat po venku a zabavi se jen na tabletu.
Nevim no, muzete zkusit zacit, asi to bude ale drhnout, ho preucit na jinou zabavu. Nechala bych ho nudit se, ono se z toho nakonec neco vyvine. Nebo mu misto tabletu poustela audio pribehy, tim se deti jako zabavi, ale nebavi je u toho jenom sedet, tak si nakonec zacnou hrat. Nebo ruzne aktivity spojene s ctenim (pribehy s ukoly). Ale zalezi, k cemu bude tihnout sam...