Klokanky na nošení dětí. Jaký máte názor?
Ahoj maminky.
Paní doktorka nám poradila koupit si klokanku na nošení. Přímo jsem se ptala na šátek a ten prý nee. a ani se mi to příliš nelíbí....je s tím uvazováním moc práce. Chtěla bych se zeptat na vaše názory na klokanky. Objednala jsem si klokanku BABYBJORN SYNERGY o které se píše, že je to nejlepší klokanka na trhu hned po MANDUCE. Máte některá nějakou zkušenost???
Stručné shrnutí
- Ergonomická nosítka se v diskusi uvádějí jako preferovaná řešení (Manduca, Beco, ergo-type nosítka, Tula, Kibi, Mei Tai), protože umožňují „M“ polohu nohou (kolínka výš než zadeček) a lepší oporu zad dítěte.
- Některé klasické „klokanky“ (včetně kritiky konkrétně BabyBjörn Synergy) jsou v diskusi označovány za nosítka s úzkou sedací částí, kde dítě „visí za rozkrok“, což kritici považují za nevhodné pro kyčle a páteř; na druhé straně několik rodičů uvádělo dobré dlouhodobé zkušenosti s modely BabyBjörn (např. BabyBjörn Comfort).
- Doporučení z diskuse: nosítko si před koupí vyzkoušet nebo půjčit, případně pořídit kvalitní ergonomické nosítko (nebo šátek) a při nošení dbát na správnou polohu (podsazený zadeček, nohy do M, nenosit čelem dopředu).
Nejčastější otázky
Q: Jaké nosítko považuje diskuse za ergonomické a bezpečné pro kyčle a záda?
A: Diskuse doporučuje nosítka s širokou sedací částí a „M“ polohou nohou, konkrétně uváděné značky: Manduca, Beco (Beco Butterfly), Tula, Kibi, liliputi, Bondolino, mei tai typy a ergonomická nosítka Babytuli; důraz se klade na sedací část sahající od kolínka ke kolínku a na nepřenášení čelem dopředu.
Q: Je BabyBjörn (např. Synergy nebo Comfort) v diskusi považován za nevhodný?
A: Názory se liší: kritici uvádějí, že některé modely BabyBjörn mají úzkou sedací část a nechávají nohy viset dolů (což označují za nevhodné pro kyčle), zatímco jiní rodiče a jeden diskutující lékař uvedli, že model BabyBjörn Comfort „odnosili 3 děti“ a měli s ním dobré zkušenosti; v diskusi byla také uvedena údajná nosnost BabyBjörn do 12 kg vs. Manduca do 20 kg (toto tvrzení bylo v diskusi prezentováno uživateli a je sporné).
Q: Od kdy lze nosit dítě v nosítku podle zkušeností z diskuze?
A: V praxi rodiče zmiňovali nošení od cca 2 měsíců (někteří od 2–3 měsíců), jiní radí počkat do cca 3–4 měsíců, dokud dítě lépe neudrží hlavičku; u novorozenců se v diskusi doporučuje použití novorozenecké vložky (u Manduca a některých dalších modelů) nebo šátku pro správnou podporu.
Q: Jaká je zásadní technika správného nošení, kterou diskuse opakuje?
A: Stručně: nohy do „M“ (kolínka výš než zadeček), zadeček podsazený, zádová opora až po lopatky, nosit tváří k nositeli (nikdy čelem dopředu) a u novorozenců použít novorozeneckou vložku nebo šátek; také se v diskusi zdůrazňuje kontrola šířky sedací části.
Q: Kde si v ČR/online nosítko vyzkoušet nebo půjčit (zmíněné zdroje)?
A: V diskusi byly zmíněny obchody a služby: mamaja.cz (u některých prodejců možnost zapůjčení a vrácení půjčovného při následném nákupu), ditevsatku.cz (kontakty a pobočka s možností vyzkoušení), branakdetem (uvedeno jako možnost půjčení na cca 14 dní), a komunitní zdroj noseni-deti.cz pro rady a regionální srazy k vyzkoušení; také byly zmíněny specializované e-shopy (babynositka.cz, babytuli.com, medley.mimishop.cz).
Q: Jak oblékat dítě do nosítka venku v chladnějším počasí (konkrétní vrstva/produkty)?
A: Konkrétní postupy z diskuze: body dlouhý rukáv + tenké tričko + slabá mikina/rolák, dvoje punčocháče nebo teplejší lacláče, dvoje ponožky, čepice (merino nebo fleecová kukla), přes nosítko krytka MaM Deluxe nebo kapsa MaM; rodiče nosí tenčí vrstvu (termotričko + slabá fleecová mikina) a nezapínají vždy bundu přes nosítko.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících doporučuje ergonomická nosítka nebo šátek před klasickými „klokankami“ kvůli lepší podpoře kyčlí a zad.
- Je doporučeno nosítko před koupí vyzkoušet nebo si ho půjčit a dbát na správné nastavení (šířka sedací části, podsazení zadečku).
- Nošení čelem dopředu je v diskusi jednoznačně odmítáno jako nevhodné.
Sporné názory
- BabyBjörn: názor A — některé modely (uváděno Synergy nebo starší typy) mají úzkou sedací část a mohou neumožnit správnou „M“ polohu; názor B — jiní rodiče i lékař/uživatelé uvádějí dlouhodobě pozitivní zkušenosti s BabyBjörn (např. BabyBjörn Comfort).
- Od kdy nosit: názor A — čekat do 3–4 měsíců, dokud dítě neudrží hlavičku; názor B — nosit od novorozeneckého věku s použitím novorozenecké vložky (u 3,5 kg a více, u některých značek).
Otevřené otázky
- Zůstává nezodpovězeno ve 100 % rozsahu, jaké budou dlouhodobé dopady používání konkrétních modelů (např. BabyBjörn Synergy) na kyčle a páteř ve vyšším věku.
- Diskuse nevyřešila jednoznačně, zda vyšší cena nosítka vždy znamená lepší ergonomii a bezpečnost.
Zmíněné značky a firmy
BABYBJÖRN, MANDUCA, BECO, CHICCO, BabyVak (babyvaku), LILIPUTI, BABYTULI, TULA, KIBI, BONDOLINO, Womar, Donkey Mei Tai, MaM (MaM Deluxe), Mamaja (mamaja.cz), Branakdetem, ditevsatku.cz, noseni-deti.cz, modrykonik.cz, medley.mimishop.cz, babynositka.cz, babytuli.com, zirafa-shop.cz, littlehedgehog.co.nz, American Baby (AMBY), Prima Baby & Pregnancy
Zmíněné produkty a metody
BabyBjörn Synergy, BabyBjörn Comfort, Manduca, Beco / Beco Butterfly, Chicco Go, BabyVak, liliputi ergo nosítko, Babytuli ergonomická nosítka, Tula, Kibi, Bondolino, Mei Tai (Donkey Mei Tai), novorozenecká vložka (newborn insert), šátek na nošení (wrap), nošení v „M“ poloze (kolínka výš než zadeček), nošení čelem dopředu (odmítané), MaM Deluxe ochranná kapsa, krosnička / nosítko na záda, půjčení nosítka (způsob nákupu/vyzkoušení), odklopná přední část nosítka (funkce usnadňující manipulaci)
Místa a osoby
Praha, USA, Afrika, Asie, ortoped (v diskusi zmíněn), pediatr (v diskusi zmíněn)
my máme stejný beco jako má majdula a vzor taky vybíral spíš táta 😵 nebo resp. oběma se nám líbilo něco jiného a tohle byl tak nějak kompromis, ke kterému jsme se dopracovali.
Ahoj.
Tak máme od soboty půjčené Beco i Manducu. Ale asi si tam prdelka nezvykne. Dám ji tam když pláče s tím,že se uklidní, ale má to opačný efekt, brečí ještě víc. Tak jsem ji tam davala, když byla v klidu. No a to samé, pláč. Přijde mi, že tam je moc na tesno a nemůže se skoro hnout a je tam jak uveznená. Trpíme na prdíky a asi tím, že se nemůže pořádně hnout tak si nemůže ulevit od bolení. Asi z nás nošeneček nebude. ☹
luuca: my jsme kupovali manducu když bylo malýmu 2 a půl měsíce a taky se mu tam nelíbilo. pak jsem ho zkusila dát do tý novorozenecný vložky,aby neměl ty nožky tak moc od sebe a to bylo lepší, ale pořád mi tak za 5-10 min začal brečet. no a pak zhruba ve 3 měsících ho manža vzal v manduce ven (zatím jsem chodila jen doma) a tam byl celu dobu v klidu, čumákoval a pak usnul (byly venku tak hoďku a půl) a zhruba od 5 měsíců manducu miluje a hned v ní zaspí. takže má rada - jste asi ještě malincí na tyhle nosiče, ačkoli tam píšou, že může už od novorozence. nebo zkuste jít ven, ať má nějaký podněty a nenudí se (jako doma). taky si na ten nový pocit a novou pozici musí chvilku zvykat. nevzdávej to 😉 já si taky myslela, že malej na nošení není a teď už ani kočár moc nechce
luuca, máme tu samou zkušenost, "roznošení" chce čas a podněty, takže určitě to zkoušejte, jak radí delfi 😉
luuca - tak ja mam podobnú skusenost ako delfi. Malá tak prvé 2-3 razy čo sme ju skušali v Manduce plakala jak o dušu, skúšali sme samozrejme doma, nevedeli sme čo s nou a priznám sa že mi to bolo luto vzdat ked som za to vyvalila také prachy 🤐 A obrat nastal fakt tak na ten 5ty pokus - vložila som do Manducy, a šla som s nou na prechádzku...Už na chodbe vypleštila oči a sledovala celý čas kde to vlastne sme a tak po pol hodinke mi spokojne zaspala...Odvtedy bol pokoj, asi ju to doma nudilo 🙂 My sme ju používali asi od 3 mesiaca, ale len niekedy, nikdy by som do nosítka nedala malinké babatko ktoré ešte vobec nevie ovládat svoje telo a nedrží hlavičku.
Tak další pokus a teď s manduckou. Brečela, ale už to byl jinej pláč a pomalu ustával. Dokonce v ní i podřimovala, nebyl to tvrdej spánek, ale zavírala se jí kukadla. Jo a dala jsem ji do te novorozenecke vložky a je to fakt asi lepší, akorát měla docela hlavinku venku, že jí přečuhovala přes okraj. A jak je nosítek když jdete ven, oblíknout a nosíte je pod bundou nebo ne?
V tom beco je víc schovaná a utěsněná než v manduce a nebo ji tam blbě dávám.
My máme sice Bondolino, ale to je jedno, princip je stejný - oblékám bodyčko, tričko (slabé), mikinu (slabou), na nohy punčocháče, dvoje ponožky, na hlavu kuklu z merino vlny a slabou fleecovou čepici. S tím ho šoupnu do kombinézky, do nosítka, překryju ochrannou kapsou MaM Deluxe a na to ještě manželovu slabou fleecovku (mikinu) a slabou bundu (šusťákovou bez vložky). Já mám pod tím vždy rolák, aby mi netáhlo na krk, nemá tu dvojitou šálu, ale asi by byla dobrá... Takže oblékáme docela dost, ale zpocený nikdy není, ani já 😉
luuca: zkus tu manducu roztáhnout o ten zip uprostřed. já když ho měla v tý novoroz. vložce tak jsem jí měla vždy roztáhlou a ten zip jsem zapla (takže manduca byla menší) až když jsem ho do tý novo vložky nedávala. jinak já mám tu MaM kapsu tu zimní verzi a oblékám následovně : body s dlouhým, triko s dlouhým (když byly ty hooodně mrazy tak místo trika slaboučkou mikču) dvoje punčocháče (trpí na studený nohy a zadek), ponožky, teplejší lacláče a teplej vlněnej svetr podšitej fleecem, čepici teplou + rukavičky lehký. přes manducu má jen tu mam kapsu jinak žádnou bundu. myslím že na tělo a na hlavu je mu teplo dost, občas je i spocenej, ale ty nohy... já mám na sobě jen termotričko + slabou flees mikču s rolákem a šálu na krk fakt táhne, bundu nezapínám.
luci, jestli byla v becu natěsno, tak jsi možná měla moc utažený ty boční popruhy, tím se to dá celkem dobře regulovat.
anebo se jí tam prostě nelíbilo a chtěla do manducy 😵
My, napriklad, jsme v BabyBjorn Comfort odnosili 3 deti. Naprosto perfekni a spickova zalezitost. Vubec nechapu z ceho prameni Tva evidentni zaujatost. Manducu jsem po druhem diteti zkoumal v obchode a zadny supr dupr rozdí tam neni. Mozna bys mela prozkoumat i vyssi modely BabyBjornu - muzu potvrdit ze nejlevnejsi model ma mirne uzsi sedaci cast, ale to je prosim design 1972 - na ten nejspise referujes😀
A jeste k noseni celem/necelem. Myslim, ze to je taky blud. Nase deti jsou naprosto v poradku, po tom, co vlezli do babybjornu uz nic jineho nechteli. Procestovali jsme s nim pul sveta.
Timto nechci rict, jestli je manduca lepsi nebo horsi. Jen rikam, ze BabyBjorn je pro me proste odzkousena spiccka - a pro vsechny me zname taktez🙂 Takze vrele doporucuji!!!
hezky den, jz.
tak jsem to tu poctive procetla a vidim, ze se opakuji stejne znacky, o kterych jsem uz o vsech uvazovala...nakonec se mi to zuzilo na manducu a beco, ale to je docela dost drahy...a pak jsem (pres kamaradku, ktera je ohromne spokojena) narazila na tato ergo nositka: http://babytuli.com/collections/ergonomic-carriers Je to stejny princip jako beco, ale o dost levnejsi...a hezky jsou taky...tak co vy na to? Podotykam, ze zatim nosim v satku, ale hodilo by se mi neco, s cim se v urcitych situacich nebudu muset vazat 😉
nosítka tuli jsou moc krásná a kvalitní, během několika dnů budou skladem (jsme vyhradnimi dovozci). co se tyka rozdilu mezi becem a tuli, tak beco ma mezi nosemcem a rodicem latku, tkera umoznuje prendavat ditko z jednoho na druheho bez nutnosti ditko vytahovat (a umoznuje to i snadnejsi toceni na zada). tuli jsou certifikovana nositka vyrabena v evrope. ptejte se co vas zajima .-))
Holky,co byste řekly na toto nosítko?
http://zirafa-shop.cz/detail/klokanky-nositka/w...
@smazicka Zakladni info o ergonomickem noseni: Nozicky ditete ve tvaru do pismene M, podsazeny zadecek, kolinka vyse nez zadecek, nikdy nenosit celem od sebe, nositko bez jakychkoliv výztuží. Tzn. toto nositko urcite ne. Pokud nesplnuje tyto pozadavky, rika se temto vyrobkum visitka, protoze v nich dite de facto visi za rozkrok. Vhodna nositka napr. Kibi, Manduca, Tula apod.nebo tzv. mei tai, tj. nositko bez prezek, je ze satku a zavazuji se cipy latky. A nebo satek. Urcite je dobre nositko vyzkouset. Pridejte se na fb do nejake skupiny napr. Nosime deti, tam najdete i odkaz na regionalni nosici skupinku, kde vam maminky poradi a nechaji vam treba na srazu i vyzkouset sva nositka /satky. 😉






jj, přezky fungují, k tomu mé básnění, jaký to bude parádní rozdíl oproti mimivaku, co máme po Jirkovi, no a video na you tube, kdy viděl všechny vychytávky, ho přesvědčilo 😉