Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Autista. Jak prakticky přežít?

20. led 2020

Prosím o radu mamky autistických dětí. Jsem samozivitelka, měla jsem tak zhruba vypočítané, že úspory mi vydrží, dokud syn dosáhne školkoveho veku. Teď jsem v situaci, že je jasné, že dítě není a nejspíše nikdy nebude schopné nástupu do školky (klasicke státní, kde má být dítě bez plíny, najíst se, obleknout se, mluvit). Jenže jak to vymyslet finančně? Já už částečně pracuji, ale vydělám jenom o něco víc než zaplatím profesionalce, ktera si poradi s takovym detatkem. Já jsem částečně už spracovala šok z toho, co malemu je. Ale z ceho žít?

amazonkajanik
20. led 2020

Nejsou na tohle nějaké příspěvky? Pokud je dítě autista, je tam omezení do budoucna, tudíž příspěvek na péči,invl.důchod,atd.

autor
20. led 2020

@amazonkajanik zpráva od lékaře se nosí na OSSZ nebo úřad práce..to asi nevíte? Kolik to měsíčně může být?

amazonkajanik
20. led 2020

Tyhle dávky mám za to,že řeší na UP odbor sociální. Důchod ossz,ale asi přes posudkovou komisi. Zkuste to UP, tam by vám mohli poradit víc. Jinak ,kdyby jste byla od Klatov,tak vás odkazu spíš na ossz,jelikož tam jsou ženský úžasný a hodně mi pomohly,když jsem byla těhotná a neměla nárok na PPM a zároveň mi skončila nemocenská (překročila jsem lhůtu)

dana17
20. led 2020

Dobrý den, pokud budete chtít napište, nevím odkud tedy jste, já jsem z Brna a mám syna s autismem, nyní je mu 11 let, navštěvoval speciální školku pro autisty a nyní chodí do čtvrté třídy taktéž specialně pro autisty. Urcite si podejte na příspěvek na péči, počítejte s tím, že doba vyřízení muže být klidně i přes půl roku,ale vyplatí Vám to zpětně.

tea18000
21. led 2020

Určitě se obraťte na "Ranou péči" - zjistěte si, jaká ve vašem kraji funguje. Poskytuje podporu rodinám s dětmi do 7 let, je zdarma a měli by vám poradit se vším - na jaké příspěvky máte nárok, jaké jsou možnosti vzdělávání ve vašem okolí (školka, škola pro takto postižené děti), zapůjčí literaturu, pomůcky apod.

utrikocku
21. led 2020

Určitě mate nárok na prispevek na peci. Nevím odkud jste, ale pro více informací muzete kontaktovat poradna@nautis.cz nebo paspoint. Poptejte se tam i po možnostech Rane pece ve vasem okolí. Hledejte specialni skolku pro deti s PAS, jsou i skoly.

tea18000
21. led 2020

Ještě mě napadlo - možná, že by syn mohl chodit do normální školky, pokud by měl asistenta. Ten se zařizuje přes SPC, ale je nutná také domluva s konkrétní školkou, jestli by takto postižené dítě s asistentem přijali.

codal
21. led 2020

Určitě máte narok na příspěvek na péči a v normální školce narok na asistenta pedagoga!.

emamir
21. led 2020

Milá autorko, dítě s autismem může být ve státní školce. ☺️ Řeší se to potom tak, že dítě k sobě dostane asistenta, který se mu věnuje po celý den. Pracuji ve školství, takže vím, o čem mluvím.

prejeta_zaba
21. led 2020

@emamir no tak záleží přece jaké dítě s autismem. Teď se nechci nikoho dotknout, ale dítě, které nemluví, je plně na plínkách a pokud se mu změní jeho rituál, je agresivní, nemá v běžné školce co dělat. Tím netvrdím, že je to zakladatelčino. Ale je potřeba taky trochu promyslet, jestli je prostředí pro dítě a dítě pro prostředí vhodné než ho tam na celý den umístím...tím, že se ptá na speciální, asi to nebude jen nějaká lehká forma. 🤷

emamaira
21. led 2020

Synovec je autista, pobírají něj příspěvek na péči. Výše dávky závisí na stupni invalidity, který mu priznaji. Synovec má 3. stupeň, protože k tomu má ještě jiné postižení a příspěvek je cca 13.000. Chodil do běžné školky s asistentem, nyní chodí do školky pro sluchove postižené a je to lepší, ve třídě je do 10 děti a i tak má asistentku. Kouknete na Nautis, mají různé odlehcovaci služby nebo kroužky, i kdyz jdou hodně obsazení.

emamir
22. led 2020

@prejeta_zaba
To samozřejmě souhlasím. Ale jsou rodiče, kteří i přes "postižení" dítěte, umístí dítě do normální MŠ - či ZŠ, z kterýkoliv důvodů (dojíždění, začlenění, finanční důvody...) Díky inkluzi mohou děti se speciálními vzdělávacími potřebami navštěvovat spádové školky, školy. Takže ano, pro dítě je lepší speciální zařízení. Ale může být vzděláváno i v normální MS 😉.

brambora28
22. led 2020

Také nevím, odkud jste, ale v rámci Jihomoravského kraje Vám můžeme pomoci i my - Nadační fond KOMETA. Případně pokud jste odjinud tak radu poskytneme také rádiV případě zájmu se podívejte na naše stránky: https://nadacnifondkometa.cz/ nebo mi zavolejte: 731 129 482. Kučerová 🙂

martiina_k
22. led 2020

jestli už máte stanovenou diagnozu, tak si zažádejte o příspěvek na péči. A kontaktujte ranou péči, ti vám pomůžou obrátit se na odborníky ve vaší blízkosti, ať už je to klinický logoped, ergoterapeut, nebo různá centra pro terapii autismu apod. Záleží samozřejmě, co z toho budete potřebovat, neříkám, že všechno.

petina3
22. led 2020

To mi neříkejte, že dítě má diagnózu PAS a nikdo Vám neřekl o příspěvku na péči. Jinak do školky může s asistentem, nevzdávala bych to. Jste v Rané péči? Sem sociální pracovnice, klidně napište.

Sem začni psát odpověď...

Odešli