Nedostatek hormonů a ZT. Může to souviset?

arganka
17. lis 2019

Ahoj, může nedostatek hormonů způsobit ZT? Nebo nedostatečná funkce žlutého tělíska? Mate s tim zkušenost? Dekuju 🙂

vikiza
17. lis 2019

@arganka Ano, určitě může nedostatečná funkce žlutého tělíska způsobit potrat. Pro podporu žlutého tělíska se zavádí Utrogestan (je to progesteron), který by měl v tomto případě pomocí. Z mé vlastní zkušenosti (3 ZT, jeden úspěšný porod) je často chyba v imunite (alergie na spermie, trofoblast,...). Pokud máte opakované ZT, chtělo by to ověřit i tuto možnost. Kdybych sama nepatrala, tak to nezjistím. Gynekolog po tom nepatral

arganka
autor
17. lis 2019

@vikiza imunologii uz mam vysetrenou a v poradku. Prave co jsem tak cetla, tak většinou pisou, ze nedostatecna funkce žlutého teliska a nebo malo progesteronu způsobuje samovolne potraty. Ja jsem mela 2xZT v 7tt a 1x8tt. Takze myslis, ze hormonalni profil muze odhalit pricinu i v mem pripade?? Jina vyšetření uz mam hotova a vše ok.

jituli84
17. lis 2019

@arganka a brala ste něco na podporu v začátku těhu?

arganka
autor
17. lis 2019

@jituli84 nebrala. Na zacatku 8tt jsem krvacela, doktor mi predepsal duphaston, ale uz bylo pozde a těhotenství zamlklo. Ale vždycky se to zjistilo az kolem 11.tt.

jituli84
17. lis 2019

@arganka Já potratila ted v dubnu, v červnu jsem zase otěhotněla a od cca 6tt jsem brala utrogestan , jako nevim jestli pomohl, ale zatim to vypadá nadějně

arganka
autor
17. lis 2019

@jituli84 a bylo to taky zamlkle těhotenství?

jituli84
17. lis 2019

@arganka jednou ano, podruhé se nevyvinulo

kuttu
17. lis 2019

@arganka Ja měla 2 x ZT, 1 x ukončení v 15.tydnu pro VVV, 4.tehotenstvi zdravá dcera..mvysetrena od hlavy k patě a nic nezjištěno

arganka
autor
17. lis 2019

@kuttu a to 4. Tehotenstvi bylo prirozene?

vikiza
17. lis 2019

@arganka Ano, zkuste požádat doktora o hormonální profil. Údajně mi ho také dělal. Krev se odebirala 1x, ale nedávno jsem tady v nějaké diskuzi četla, že pro hormonální profil je zapotřebí odebrat krev na začátku cyklu a na konci. Zajímalo by mě, zda je to pro správné určení zapotřebí. Pokud o to budete žádat, tak prosím napište, jestli Vám brali také 2x krev nebo stačí 1x

arganka
autor
17. lis 2019

@vikiza dekuji. Ja jsem objednana do gennetu, protože uz jsem mela 3ZT, tak doufam, ze pricinu najdeme.

davulka17
17. lis 2019

@arganka nebo se podívejte na stránky porodnice.cz do poradny doktora Kouckého, píše tam o miniheparinu, který může v kombinaci třeba toho duphastonu pomoci, když se na nic nepřijde.

arganka
autor
17. lis 2019

@davulka17 ja jsem si pichala clexan, ale nepomohlo to. Ale nebylo to v kombinaci s duphastonem.. ten jsem zacala brat az kdyz byl problém 😕 a bylo pozdě.

kuttu
17. lis 2019

@arganka Ano,naprosto neplánované a úplně bez komplikaci...ty 3 předešlá prostě blbá náhoda

jituli84
17. lis 2019

@kuttu Kéž by se takové blbé náhody nestávaly, kolem mě snad každá alespon jednou potratila

arganka
autor
17. lis 2019

@kuttu 3krat, to je hodně blbá nahoda 😶

kuttu
17. lis 2019

@arganka Jinak si to neumím vysvetlit...po tom 3.nevydarenem těhotenství,jsem otehotnela do roka a do dne a tak nejak vedela, že je vse jak ma byt..u těch 3 jsem proste nejak tusila,ze neni neco v pořádku...byla jsem vyšetřena s mužem na genetice a na nic nepřišli...beru to tak,ze jsme si tim meli projit,o to vic si toho daru,zdravé dcery,vážím vic

arganka
autor
17. lis 2019

@kuttu to verim, ze si toho vazis. Vim jaky to je zažít 3ZT a nepřála bych to nikomu. My jsme byli vyšetřeni na genetice, hematologii, imunologii, vyšetření moci na pohlavní nemoci a nic se nenaslo.. tak jeste mi zbyva hormonalni profil, tak jsem zvedava, jestli se najde pricina tam. Vzhledem k tomu, ze jsem brala snad od 15 proveru na úpravu cyklu (nechápu proč mi to ta doktorka cpala..) nekolik let a potom hned antikoncepci, tak bych se asi moc nedivila tomu, kdyby si moje telo neumelo některý hormony vytvářet v dostatečným množství samo..

jituli84
17. lis 2019

@arganka Já brala od 15 ti taky proveru, ale zase antikoncepci neberu snad 10 let

arganka
autor
17. lis 2019

@jituli84 ja myslim, ze provera by se tak mladym holkam vubec nemela předepisovat. Navic ja jsem ji brala asi 5 let.. 😱

jituli84
17. lis 2019

@arganka já ji brala asi dva roky a pak antikoncepci

amazonkajanik
17. lis 2019

@arganka na mě se podepsala taky první doktorka s HA, žádný jaternaky a lup, rovnou trisiston. Když jsem přešla k MUDr. Vlckovi, tak jí málem došel dát pár facek. HA jsem přestala brát v roce 2012, 2014 první tehu, v 8tt komplikace, 2016 biochemicke, 2017 také a až 2018 se zadarilo po nasazení duphastonu na srovnání cyklu a to jsme měli doporučení na genetiku a na tu jsme jeli až na první screening. Celé těhotenství bez komplikací, nevolností , malý prospíval ( já taky,až moc 😂). Sice se nakonec narodil o týden dřív a s nižší porodní váhou, tak je zdravý a lehce ostatní s váhou dohnal

arganka
autor
17. lis 2019

@amazonkajanik jojo kdo vi jaky vliv to na ty těhotenství pak ma, když mlada holka zacne brat hormony tak brzo.. jsem opravdu zvedava, jak mne vyjde ten hormonalni profil. Po vysazeni antikoncepce jsem mela hrozně dlouhy cyklus a na to mi pomohl gynex, který s přestávkami kapu do dnes.

vikiza
17. lis 2019

@arganka I když se na hematologii nic nenajde, tak se stejně doporučuje brát kousíček aspirinu (1 aspirin rozdělit na 6 dílků a každý den jeden, i v těhotenství). Známá měla také X potratů a bylo jí to doporučeno a podařilo se. Četla jsem nějaké výzkumy, kde zkoušeli Wobenzym v těhotenstvi a zjistil se pozitivní vliv na více věcí (preeklampsie, průchodnost pupecniku, brzké potraty např. vlivem imunity,...) u toho výzkumu také podávali kousíček Aspirinu.

arganka
autor
17. lis 2019

@vikiza mne ma hematologii nasli leidenskou mutaci heterozygot, to je ta lehci forma.. ale i tak jsem pro jistotu pichala od pozitivniho testu clexan a brala stacyl (to je neco jak ten aspirin), ale i tak to nedopadlo, takze leidenska mutace pricina tech potratu neni a proto hledam dal a tak trošku doufam, ze se najde problem v tech hormonech, který se bude dat nejak jednoduše řešit.

suromana
17. lis 2019

@arganka
Tolik vyšetření a na hormonální profil teprve čekáš? To snad měli udělat jako první. Já brala na podporu těhotenství vždy utrogestan právě kvůli nedostatečné funkci žlutého tělíska. Přesto jsem měla jednou ZT. Teď čekám druhé dítě po IVF, ale u
mě jen utrogestan nestačil, musela jsem brát i kortikoidy na potlačení imunity, vyšly tam hraniční protilátky (myslím, že proti vlastním vajíčkům), až pak jsem vždy otěhotněla.

kuttu
18. lis 2019

@arganka Ja antikoncepci brala asi 16 let on je spis problém v tom,ze ji zacinaj9 holky brat brzy a probkemy s cyklem se neodhali,prijde se na ne,az kdyz zena antikoncepci po 10 letech vysadi...ze trpi na PCOS,nemá ovulaci a pod..ja otehotnela okamzite po vysazení antik. v 10.tydnu ZT,další tehotenstvi za 2 mesice,opět v 10.tydnu ZT,vysetreni na genetice...za 16 mesicu opet těhotná,od 8.tydne krvácení,na 1.screeningu spatne hodnoty krve a ultrazvuk,odber choriovych klků a zjištěna triploidie plodu ukonceni v 15.tydnu,presne za rok těhotenství a těhu ukázkové,tabulkové...dcera narozena 38+1,3400 g...na genetice mi rekli,ze se casto pricina ZT nezjistí

amazonkajanik
18. lis 2019

@arganka ono hlavně už se našlo pár gynekologu, co otevřeně priznaji, že HA zvyšují riziko mrtvice. Navíc si s hormony, co se vyplavuji do moči neumí poradit bakterie v cistickach, takže je voda v některých místech planety , plná ženských hormonů

vitezove
18. lis 2019

@vikiza Často způsobené imunitou není správná informace. Mě Malíčková říkala, že imunologický problém je v pouze 10% případů. To je dost málo. Většinou za to může genetika nebo něco jiného.

arganka
autor
18. lis 2019

@suromana ja to taky nechapu, ze na takovy základní vyšetření teprve cekam.. proto bych se nedivila, kdyby byl problém tady a mohlo se to zjistit daleko driv 😕