Potratová pilulka - máte zkušenost?

petulajdac
14. lis 2015

Ahoj holky.
Pro začátek bych chtěla poprosit, aby ty z vás, které jste těžké odpůrkyně potratů, si nechaly své názory o "vraždách" a podobné kecy typu "nikdy bych to neudělala..." apod. ...
Myslím si, že tohle je věc každé ženy a tuhle diskuzi jsem založila proto, abych zjistila, kolik z Vás má s tímto zkušenost.
A proč se vlastně ptám...Mám přítele se kterým nejsme moc dlouho spolu...Teprv půl roku...Jenže se stalo, co jsme oba nechtěli aby se stalo. Otěhotněla jsem. První myšlenka, co mi probleskla hlavou "co teď?"...jsme spolu krátce, mám tříletého syna, bydlíme v domě mých rodičů,nedávno jsem si dodělala školu, krátce chodím do práce. Po několikadenním vzájemném diskutování jsme se rozhodli, že si miminko prostě nechat nemůžeme z existenčního hlediska. Takže jsme se rozhodli pro potrat. Zašla jsem tedy ke gynekologovi, vyštřil mě, vzal krev a já chtěla být informována o téhle metodě. Po pár dnech jsem šla znovu na krev, jelikož předtím bylo moc brzo a hodnota hcg byla nízká. Po dalším odběru se těhotenství potvrdilo, následoval kontrolní utz, jestli je vajíčko tam kde má být. A bylo. Ještě když jsem dostala fotku do ruky...Bylo mi hrozně ale věděla jsem, že bychom tu živořili a nebyli bychom spokojená a šťatná rodina. Ještě ten den odpoledne jsem volala doktorovi, kdy tedy mohu jet do nemocnice, kterou jsem si vybrala. Jela jsem hned další den. Ráno jsem si byla vyzvednout žádost a jeli jsme...Cesta byla divná...Všechno se mi promítalo v hlavě pořád dokola a já si vduchu říkala jak jsem blbá a že za blbost se holt platí. Přijeli jsme, paní v kartotéce si mě zaevidovala do počítače, pak jsem šla na chodbu kde jsem čekala příchod sestřičky...Myslela jsem že budeme sepisovat papíry atd...Zavolala mě dovnitř, vzala krev a ještě co jsem si držela čtvereček buničiny po vpichu na ruce mi do druhé dlaně vyloupla 3 tabletky. Donesla mi vodu, já postupně polkla všechny prášky, byla jsem odeslána do čekárny s tím, abych hodinu počkala a po hodině mohla jet domů. Hodina celkem uplynula a my jeli domů. Opět jsem měla smíšené pocity ale vím, že tohle rozhodnutí, ať už to zní jakkoliv, bylo "správné". Zítra, po 48 hodinách, se mám opět dostavit, pro poslední tabletku. Bojím se ale musím to zvládnout...Už aby to všechno bylo za mnou...

Najdu tu někoho, kdo podstoupil to samé? A jak to bylo dál?
Předem díky za Vaše odpovědi

luciamala1979
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sweet81
14. lis 2015

@luciamala1979 Tobě by třeba nevadilo přivézt děti do bídy, ale já bych nemohla. Žít v hrozných podmínkách, nemít na nic a být závyslá na tom co mi dá stát, tak to fakt ne. Jo a ta rodina má x exekucí, takže neni ani vyhlídka, že by za čas na tom byli lip. Tady vůbec nejde o bio jídlo nebo značkové oblečení, ale normální žití.

koordinatorka_odboje
14. lis 2015

Ano, mám zkušenosti s postinorem. S tehdy přítelem, dnes manželem, nám praskl kondom, byla jsem 21 letá studentka bez příjmů, bez titulu, bez ničeho. Rozhodla jsem se takto sama, vzala jsem postinor do 24 hodin a do dvou týdnů dostala slabou MS. S RU 486 zkušenosti nemám.
Vlasy si kvůli tomu netrhám, jestli bych byla nebo nebyla těhotná - těžko říct, je dost možné, že spíš ne, protože jsem měla těsně po MS. Jenom moje gyn. je v Hnutí pro život, takže jsem za vypsání receptu zaplatila pěknou pálku 🙄 Každá žena se musí rozhodnout podle sebe, svého zázemí, citu a přesvědčení. Proto je u nás potrat legální a neumím si představit, že by mi stát nebo kdokoliv určoval, co mám dělat se svou vagínou!

viivienn
14. lis 2015

@sweet81 Podívej se a čti pokud se někdo prezentuje jako zakladatelka 100% nepatří do skupiny,kterou popisuješ 🙂
To bys ji také mohla urazit 😀

gepe
14. lis 2015

@luciamala1979 @viivienn chcete aby vas nazor byl prijiman a respektovan. Respektujte i vy ty druhe, v tomto pripade zakladatelku diskuse. Asi neumite radne cist a unikly vam nektere veci z uvodniho prispevku. Anebo musite mit ke vsemu vyjadreni bez ohledu na druhe. Rovnou se navzajem poplacejte po ramenech, jak jste "dobre" a "nandaly jste ji to". .
@koordinatorka_odboje Postinor neni potratova pilulka 🙂

@petulajdac ahoj, @nonnni Ti to hezky popsala, jak to je. Telo se srovna dobre s tim.

viivienn
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sweet81
14. lis 2015

@viivienn jo jasně, to co popisuji je extrém, jen jsem chtěla vysvětlit, že neodsuzuji....

luciamala1979
14. lis 2015

@sweet81 nemáte pravdu, vadilo. Já ale přemýšlím před oplodněním
To co prezentujete je nesrovnatelné, zakladatelka je někde jinde..

luciamala1979
14. lis 2015

@gepe těžko plácat po raneně někoho koho neznám, ale názory k tomuhle sou totožné to se stával Taky prosím respektujte, je to jenom názor Zakladatelka psala že jí to neničí nějak, nemění to postoj a nevím pak co znamená nandat jí to..
Vás jo? Post.bude pokud si dobře pamatuji poslední tableta, proto jí vzpoměli stačí číst bez emocí ;)

luciamala1979
14. lis 2015

@viivienn foto a potvrzeni to teda je rozdíl

viivienn
14. lis 2015

@gepe kdyby slečna napsala rovnou dítě nechci možná pochopím,ale okecávat to je trapné ,když si přečteš celý profil.
Já osobně jsem proti potratum ,ale at si každý se svou vagínou dělá co chce- stačí si přečíst zde forum např o náhradních matkách atd je více,žen co by dali život za narozené dítě tak se nediv,že mám takový názor.Je mi lito žen co jdou na potrat a ještě více co děti mít nemohou a bohužel těch začíná být čím dál více.Nikomu jsem já osobně nic nandat nechtěla prostě,ženská co již mimi vidí na ultrazvuku ,,dostane foto,, a přesto ho spláchne do záchodu by děti již nikdy v životě mít neměla.

viivienn
14. lis 2015

@luciamala1979 někde jsem četla ,že uživatelka měla foto 🙂

kacca11
14. lis 2015

@viivienn já si zase nejsem jistá, zda by děti měly mít ženy, které mají chuť rozhodovat o tom, kdo ty děti má a nemá mít a nelepe kdy. Nikdy nepochopím, jak někdo může říct to, co ty.

viivienn
14. lis 2015

@luciamala1979 -citace Po dalším odběru se těhotenství potvrdilo, následoval kontrolní utz, jestli je vajíčko tam kde má být. A bylo. Ještě když jsem dostala fotku do ruky... ☹

luciamala1979
14. lis 2015

Mně by jenom zajímalo jestli když zakladatelka tedy prodá toho koně, nebude mít podporu rodičů, partner bude bez penez, co udělá aby si zachovala životní standard na kt.trvá a to malé by jí ho vzalo.. Šlápne i na první dítě? Vlastně ne, zákon to nedovoluje to by iž nebylo legálne když je na světě

luciamala1979
14. lis 2015

@viivienn hnusné A to dokáže napsat matka 1 dítětě!!

viivienn
14. lis 2015

@kacca11 jak jsem psala- Já osobně jsem proti potratum ,ale at si každý se svou vagínou dělá co chce pouze a pouze vyjadřuji svuj názor.Já bych to prostě nedokázala a pokud dítě nechci používám kvalitní antikoncepci at stojí cokoliv.

viivienn
14. lis 2015

@luciamala1979 Ale jdi i z toho je cesta ven.Dá ho k adopci.Co by jiné páry dali za tak sladkého klučíka 🙂

lucka662006
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
viivienn
14. lis 2015

@lucka662006 To se raději neptej jak se cítí ☹ stačí si přečíst studie na internetu.Bohužel u nás je plod od 6.týdne plodem,když mu začne být srdíčko.A to jsou u nás potraty povoleny do 12 týdne.Prostě hnus ☹

kacca11
14. lis 2015

@viivienn a já snad svůj nazor vyjadrit nemohu? Můj názor je, že je strašná škoda, že se najde tolik žen, tolik lidí celkově, co mají potřebu soudit a odsuzovat cizí jednání. Sice se snazis nás přesvědčit, že zakladatelku nesoudis, ale děláš to a dost nevybiravym způsobem. A přijde mi hodně smutné, že lde, jako ty, předávají tento způsob uvazoani dál.

Ono je moc hezké a slunickove být proti potratům, ale když se na to nedokazes podivať s odstupeim, působí to akorát hloupě. Na jednu stranu litujes ty,co děti mít nemohou. Ano, to je hrozně, nechci, aby kdokoli trpěl tím, zeď děti mít nemůže, když je chce. Ale taky nechci, aby kterákoli žena byla nucena trpět nechtěně těhotenství a mít nechtěně dítě. A skutečně bych ikomu nepřála, aby byl nechtenym dítětem. Bohužel, odpůrce potratů to "dítě" zajímá většinou jen do doby, než je na světě, jen do doby, dokud to může být pro ženu trest, ale neuvědomují si, že je to trest pro to dítě.

Ano, kvalitní antikoncepce je základ, ale žádná není stoprocentně účinná. A i kdyby antikoncepce nebyla použita vůbec, je hloupé trestat ženu dítětem a dítě chybou matky.

No je potřeba si uvědomit, že donosit a porodit dítě není samo o sobě to nejlepší, co pro něj matka může udělat.

luciamala1979
14. lis 2015

@viivienn 🙂)) tahle možnosť mé pozornosti unikla

viivienn
14. lis 2015

@luciamala1979
Je to metoda, která je použitelná do devátého týdne těhotenství. Podle lékařů, kteří se k jejímu schvalování také vyjadřovali, je však pilulka pro tělo ženy šetrnější než klasická miniinterrupce.

Potratovou pilulku schválil lékový úřad s dovětkem, že ji smí předepsat pouze zdravotnická zařízení s lůžky, tedy nemocnice nebo potratová centra, která mají nasmlouvána i nemocniční lůžka. To znamená, že nebude dostupná u každého gynekologa, jak se obávali odpůrci pilulky.

Výrazně redukuje i medicínské komplikace spojené s chirurgickou intervencí. Pooperační zánět dutiny děložní se po farmakologickém přerušení prakticky nevyskytuje. Nežádoucím efektem může být zvracení, nevolnost a bolesti v podbřišku.

Pravidla pro používání pilulky:

Také pravidla pro používání pilulky jsou prakticky stejná jako u miniinterrupce. Bude se tedy smět požít pouze do 49. dne od poslední menstruace a také její cena bude podobná jako u miniinterrupce, tedy zhruba 3 000 - 5000 korun. Žena sice nebude muset stejně jako při miniinterrupci zůstat v nemocnici, ale počítá se s tím, že bude muset k lékaři třikrát: poprvé kvůli první dávce účinné látky, podruhé kvůli další, která zárodek vypudí z těla, a poté na kontrolu

Mezi účinná farmaka patří především mifepriston - je to antiprogesteron, který se váže na progesteronové receptory s mírnou antiglukokortikoidovou a antiandrogenní aktivitou. Podává se perorálně.

Jak pilulka funguje?

Metodu potratu pilulkou je možné absolvovat pouze v stádiu těhotenství (a to do 49 dnů od poslední menstruace).

Hormon progesteron, který je nezbytný při udržení vajíčka v počátcích těhotenství, pilulka zablokuje. Bez výživy pak odumírá děložní sliznice i plod. Potratová pilulka se skládá ze dvou částí – první část embryo usmrtí a druhá část cca po třech dnech vypudí z těla již mrtvé embryo. Celý proces pak připomíná velice silnou menstruaci, která může trvat 9 ale i 30 dní.

Nežádoucí účinky

Tak jako vše ostatní, má i potratová pilulka své pro a proti. Mezi nejčastější patří bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a krvácení. V některých případech je zapotřebí provést i klasickou interrupci, jelikož potrat po pilulce nemusí být úplný nebo k němu vůbec nedojde

viivienn
14. lis 2015

@kacca11 a kde jsi četla,že uživatelku zklamala antikoncepce -já nikde.
Čti co jsem psala stačilo napsat ,,dítě jsme nechtěli,, a ne okecavat viz příspěvky -to je směšné.
Když prezentace profilu zakladatelky vypovídá něco jiného.
A jakou čekala radu vše je na internetu.Čekala snad pochvalu ,,,,dle mně chtěla pouze slyšet,že udělala dobře pro své svědomí.
Tak jsem napsala svuj názor.Žena co musí jít na potrat z finančních duvodu na něj ani nemá víš ☹

tulikiss
14. lis 2015

Hele holky nechcete si zalozit svoje vlastni vlakno treba neco jako.. proti potratum pojdte si kopnout a nechat tady toho. Porusujete pravidla, mate se totiz drzet tematu a tema je jasne, co cekat po potratove pilulce, tame neni pojdte si do me kopnout at si pak pripadate jako hrdinky. Pojdte mi kecat do zivota a zvednout si sebevedomi. At si kazdy dela se svym telem to co uzna za vhodne. A to jsme zena ktera si prosla IVF, ale nevidim na tom co zakladatelka udelala nic vadneho, nic proc by ji mel nekdo nadavat, urazet a prirovnavat ke kralikum. Kazdy ma pravo na svuj zivot a na to rozhodnout jak ho chce zit, co zvladne a co ne. A nikdo nema pravo ho soudit, dokud nezijete jeji zivot vite kulovy co proziva, jaka je jeji situace.

Abych nebyla mimo tema tak zkusenost nemam, ale co sme na netu cetla, tak ocekavej bolestivejsi MS.

luciamala1979
14. lis 2015

@tulikiss ne a Vy vlastni k moralizovani? Nazory se dotykaji primo temy urazky jsem nepostrehla K teme - nemam zkusenost, taky sem cetla o bolestech silnejsi menstruace at je to taky jak Vase 🙂 vic nevim rada se dozvim / doctu

kacca11
14. lis 2015

@viivienn vidím, že jsem ti svůj příspěvek psala úplně zbytečně, vidím, že o finančních a exiistencnich důvodech s tebou nema smysl diskutovat, ono je třeba přemýšlet v horizontu delším než je pár týdnů, ale to je jedno.

Jinakdle úvodního příspěvku usuzují, že zakladatelku zajímal prubeh celé záležitosti, případně zkušenosti, takže mi tvé výpady tady připadají hodně přes čáru.

viivienn
14. lis 2015

RU-486 pozitivní jak gilotina
Najdou se však i argumenty proti RU-486. Základní zní: je to smrtící tableta. Zajišťuje jednoduchou smrt plodu. V tomto smyslu je podobně pozitivní jako gilotina.

Další výhrada: ač se tablety užívají v jiných zemích dlouho, nebyly testovány dopady jejich užití na psychiku žen, jež chemický potrat podstoupily. Při interrupci je žena uspaná, plod je jí odsát. Při chemickém „odstranění plodu“ dlouho a silně krvácí a musí se s tím sama vyrovnávat, sama někde na klozetu pozoruje, jak potrácí. Splachuje svůj vlastní plod.
Občas se mluví o dopadu interrupce na psychiku ženy, ale vůbec se nemluví o dopadu na psychiku společnosti, na „společenskou duši“. Ten je zásadní. Ze zabití plodu se stává čím dál samozřejmější akt. Přitom jde pořád o zabití života, ať se na to díváte z kteréhokoli úhlu, sem nakonec chtě nechtě musíte dojít.
Lékaři (gynekologové a chirurgové) jsou spokojení. Už to není na nich, na odbornících. V mnoha případech nemusí plod zabíjet sami, vezme to na sebe matka (případně otec) a farmaceutická firma. Přece jen asi není pro psychiku potratáře zdravé, normální, žít s tím, že zabíjí lidské plody. V některých případech tím chrání život ženy, ale v jiných prostě jen „odstraňuje problém“, zbytečně zabíjí. Je tedy jasné, že mnoho lékařů RU-486 vítá.

viivienn
14. lis 2015

@kacca11 Tak jsem jí vše nakopírovala.Tak ted je to vše ok 😀

kacca11
14. lis 2015

@viivienn zkopírování encyklopedie z tebe slušného člověka neudělá.