Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

ivcah
28. dub 2011

@maculda Tak to gratuluju 😉 Je to hrozný, ale myslím, že tě potěšilo, že něco našli - že budou vědět, co příště ohlídat. Teda beru to podle sebe. Já bych taky ráda slyšela, že to bylo tím a tím a aby se to příště nestalo, tak uděláme to a to.

Mému doktorovi už přišly výsledky z histologie. Říkal, že tam není nic pozoruhodného. Děti byly úplně zdravé jen zmiňoval infarkty na placentě, ale tím se prý nemám znepokojovat. Moc jsem nepochopila, o co jde ale prý se tím nemám zatěžovat. Sice jsem tušila, že se nic nezjistí ale stejně jsem trochu doufala.

Jak tady píšete všechny o těch kamarádkách a vůbec ostatních lidech tak to mám taky tak. Většina lidí dělá, že se nic nestalo a jedeme dál. Prostě navázali, kde jsme přestali. Jedna kamarádka, kterou jsem viděla až teď o víkendu si se mnou povídala o všem kromě jednoho tématu. Nezeptala se vůbec na nic. Musím říct, že mě to mrzelo. Asi nevěděla, jak na to a taky jí to asi nebylo úplně příjemné. Paradoxně si o tom se mnou nejvíc povídá ta co jsme spolu těhotněly. Ale jinak už se o tom se mnou kromě vás tady asi moc nikdo bavit nebude. Občas začnu brečet, tak mě politují a tečka. Pro všechny už je to holt dávná historie, která se dozajista nebude opakovat, proto není důvod se nervovat ☹
Teda nevim nevim, jak by to dopadlo, kdybych bývala tuhle diskusi nenašla...

kessinkaa
28. dub 2011

@ivcah jako ty se nemáš znepokojovat,když jsi měla infarkty na placentě???No to teda nechápu,kvůli tomu mi umřela holčička.Placenta přestane fungovat a je konec....

maculda
28. dub 2011

@ivcah Jo, je dobře, že na něco přišli, takže OK. Jinak k těm infarktům na placentě. Když mě propouštěli z nemocnice po porodu, dostala jsem zprávu, že na placentě byly "četné infarkty" - doktorka říkala, že buď vznikly při porodu, nebo po tom co mimi umřelo nebo už tam byly dřív. Nakonec se (z patologie) potvrdilo, že už tam byly dřív a proto mimi umřelo. Ta hustá krev nebyla schopná malými cévkami proudit do placenty a nevyživovala ji. Tam, kde krev neproudila vznikly infarkty (nevyživovaná místa). Čím jich bylo více, tím placenta pracovala méně, až nakonec nebyla schopna mimi vyživovat a dopadlo to tak jak to dopadlo. Ale jestli ti ty infarkty vznikly, až mimi umřely nebo až při porodu, tak by to nemělo podle mě mít vliv na další těhu. Máš za sebou hematologické vyšetření? Tam se prokáže ta srážlivost krve (jako u mě). Můj doktor na toto vyšetření posílá všechny "těhule", které buď potratí dvakrát do 3. měsíce nebo jedenkrát po 3. měsíci, ale říkal mi, že se setkal i s doktorem, který nechal ženskou potratit 5x a přesto ji na hematologické vyšetření neposlal a ona měla právě to srážení krve a kvůli tomu, že byl její doktor blbý, potratila 5x. Jakmile nasadili léky na ředění krve, tak bylo vše OK.

ivcah
28. dub 2011

@kessinkaa Já jsem to právě teď taky hledala a pochopila jsem, že to omezuje činnost placenty. Čím to vůbec vzniká a jak se na to dá v čas přijít? Já už jsem z toho vážně hotová. Kadopádně tohle mi asi porod nezpůsobilo nebo ano? Protože děti byly jinak prý úplně v pořádku...

ivcah
28. dub 2011

@maculda Kdy vznikly mi neříkal. Ale miminka se narodila obě živá. A na hematologii mě právě neposlal. Tak já fakt nevim co dál... Já svému doktorovi věřím ale je těžký se neznepokojovat ☹ Jak dlouho pak trvají ty výsledky z hematologie?

kessinkaa
28. dub 2011

@ivcah no porod to nezpůsobí,ale úmrtí plodu jo.Pomůže tomu ten heparin.Já budu ted píchat,celé těhu i když se nic nezjistí.Čekám na vyšetření z hematologie.A poznají to jen na ultrazvuku,jsou tam bílé skvrny,ale ultrazvuk se dělá málo ☹

kessinkaa
28. dub 2011

@ivcah já budu mít výsledky za 2 měsíce,ted už jen za měsíc.No ale někdo ti musí dát doporučení,nechtějí to jen tak dělat,že to je drahé

ivcah
28. dub 2011

@kessinkaa No tak já jsme z toho zase celá špatná. Říkal, že je hlavně, že mimi byly v pořádku a že tam není žádná genetická odchylka. O těch infarktech říkal, že je to v podstatě "normální" nebo jsem to tak aspoň pochopila. Že je to jakoby stárnutím placenty či co a že se tím nemám znepokojovat. Možná mi vznikly až po porodu. Budu se muset ještě jednou pořádně vyptat. Když já jsem vždycky úplně mimo a pak když začnu hledat informace, tak se začnu děsit.

kessinkaa
28. dub 2011

@ivcah no říkám ti,že je to závažná věc!!!V kolikátém týdnu jsi byla??

sue_m
28. dub 2011

Ahoj holky,

@maculda, tak to je "dobře", že něco našli a hlavně, že to má řešení a dá se něco v příštím těhotenství dělat, že? Hlavně, že na to existují léky a pohlídají si tě! Určitě bude další těhotenství v pořádku, musí být 🙂

@ivcah teda, infarkty na placentě, to slyším poprvé 😕 vůbec nevím, co bych napsala.. já své doktorce teda taky věřím, takže když mi něco řekne, tak to beru, ale určitě bych se taky pídila v tomto případě o víc informací... a asi i o ta vyšetření, myslím, že i kdyby to nemělo mít žádný jiný význam než to, že tě to uklidní, tak by to bylo jen dobře...

Holky, tak včerejší návštěvu kamarádek jsem zvládla a bylo to fajn 🙂 sice, než přišly, tak mi bylo úplně špatně a pak se mi tak klepaly ruce, že jsem ani nemohla nalít víno, ale po chvilce to bylo dobrý. Přesně jak psala @maculda, nejdřív jsme se bavili o běžných věcech, co nového u holek a tak a pak se mě zeptali, jestli bych o tom, co se stalo dětem chtěla mluvit a zbytek návštěvy už jsme mluvily jen o dětech, o porodu a mě to musím říct hodně pomohlo. Nějak se mi tak zvláštním způsobem ulevilo... a hrozně mě kamarádky potěšily v tom, že i když ani jedna nemá děti nebo neplánuje těhotenství, tak mi projevili maximální možnou míru pochopení, porozumění a podpory... když odešly, tak jsem tak seděla u toho vína a bylo mi smutno i zvláštně hezky zároveň. A ta úleva... ty pocity jsou opravdu zvláštní.

Dnes jsem byla u své doktorky, představte si, že zpráva o dětech, z histologie, tam po téměř třech měsících stále není 😒 tak jsem volala do Podolí, přesně jak jsem si myslela, několikrát jsem každýmu na druhým konci linky musela vysvětlovat o co mi jde a co potřebuju a ve finále mi nějaká líná sestra řekla, že ona vlastně vůbec nic neví, ani neví kde by byl nějaký záznam a ať to zkusím zítra. Docela mě to dostalo, její tón i fakt, že jsem několikrát musela říkat co se stalo, jak mě přepojovali 😒 zítra tam bude volat můj muž, tak snad už nám něco řeknou.

Jinak mám část testů za sebou, z hematologie byla jenom část vyšetření dnes hotová a to krevní obraz, který mám prý dobrý a jinak stěry z hrdla, pochvy a podobně jsou taky v pořádku. Příští týden by už měl být zbytek. Zítra jdeme do CARu, tak doufám, že nás tam potěší...

ivcah
29. dub 2011

@kessinkaa 23+3 dvojvaječná dvojčata. Chystám se dneska ještě zavolat doktorovi aby mi řekl víc, protože jsem z toho celá špatná

berule
29. dub 2011

Ahoj holky, vždyť je to dobře, že víte proč se to stalo, protože co čtu, tak se všechno( jak Leiden tak infarkty na placentě) dají eliminovat pícháním heparinu. Já mám jen mutaci MTHFR( není prokázáno, že způsobuje potraty) a stejně si ho píchám, pže hematolog nechtěl už nic riskovat. Já jsem moc ráda, že jsem si tu hematologii vydupala a je vidět, jak dr. těší, že je vše v pořádku, to mi hned zvedne náladu 🙂
Jo, ještě chodím na diskuzi trombofilie, kde mi holky hodně poradily, jsou tam všechny taky po potratech a je jich tam už spousta co díky heparinu mají zdravá miminka u sebe.

klara.k
29. dub 2011

@ivcah já bych si teda taky určitě snažila vydupat nejmíň hematologii. už jen proto abys měla do příště klid. Zavolej mu a požádej ho o to a nenech se odbýt. Mě tam taky poslali, říkali, že nepředpokládají žádný problém (udusil se na pupeční šňůře), takže výsledky mám a jsou v pořádku, ale kdybych je neměla, byla bych nervozní. Taky jsem byla ze začátku u všech doktorů vykulená a nezaptala jsem se pořádně na nic, ty nervy dělají svoje. Teď už tam ale sedím a nehnu se dokud všechno nevím. Zkus si to vydupat, držím palce.

@sue_m je dobře, že návštěva dopadla tak příjemně. Já jsem si kamarádky pozvala už třeba po 14 dnech, taky jsem se toho bála, že jim bude jen brečet, nakonec jsme brečely všechny. Dokonce tam byla i kamarádka, která byla v té době těhotná, termín měla 14 dní po mě. Mluvili jsme o miminku a všechny plakaly, ale měli tam sebou už narozený dítka, tak ty nás moc nenechali. Ale bylo to fajn. Byla jsem moc ráda a opravdu jsem viděla, že to jsou ty pravé kamarádky.

Jiná kamarádka, které se narodil kluk 23.12., tak mi minulý týden řekla, ať už o tom nemluvím. Tak jsem chvíli koukala, a měla jsem jí sto chutí říct, ať ona teda nemluví o svým dítěti. Který tam bylo s náma a pořád ho chovala, kojila, přerušovala hovor, aby dělala tutu nunu (nic proti tomu, taky to budu dělat ale), naprosto na mě nebrala žádné ohledy. A já jsem jen pronesla, že už jsme tam tak mohli sedět obě a že jsem si ho mohla taky tak užívat. Hrkly mi slzy do očí a ona na to, ať už o tom nemluvím. Asi ji to obtěžovalo!!!????

ivcah
29. dub 2011

Tak jsem volala k doktorovi a jsem z toho trochu moudřejší. Pan doktor říkal, že ty infarkty tam byly ale že si myslí, že tam žádnej problém nebude. Že to probíral i s genetičkou a že to vážně bude tím, že tam byly 2 mimča a že sice z laického pohledu nejsou dvojčata nic až tak mimořádného, ale že ve skutečnosti je to pro tělo, které je stavěné na jednočetné těhotenství, strašný nápor a že to prostě tělo, placenta i děloha nezvládla. Že ta placenta prostě stárla rychleji protože nezvládala ten nápor dvou plodů.
Každopádně říkal, že abych byla v klidu, což je důležité pro další těhotenství, tak že se mám stavit až bude aktuální další snažení a že se domluvíme s genetičkou, jaké hematologické testy by bylo vhodné udělat a uděláme je…
Tak mě to uklidnilo…
😖

klara.k
29. dub 2011

@ivcah tak aspoň že tak, ale já bych se stavila hned, ono to chvilku trvá ty vyšetření a výsledky. Na genetiku jsme čekali dva měsíce, na hematologii asi 14 dní.

ivcah
29. dub 2011

@klara.k No já jsem si právě říkala, že tam dojnu někdy na začátku prázdnin - stejně budu muset na kontrolu a snažit se plánujeme až po prázdninách aby si tělo odpočinulo. Tak nevím, jak dlouho u nás trvají výsledky ale myslím, že by to takhle mělo klapnout. Pořád věřím, že můj doktor ví, co dělá. Má přece jenom dlouholetou praxi a u nás je považován za dobrého doktora. Každopádně jsem ráda, že se tomu nebrání, že mi to vlastně sám navrhnul. I když jak říkal, tak hlavně proto abych byla v druhém těhu v klidu ☹ ... což ale stejně nebudu ☹

kackag
29. dub 2011

@klara.k to by mně teda pěkně nas..... . Taky mně to kamarádka říkala, oni si totiž myslí,že je to něco strašně ošklivéh o o čem by se nemělo mluvit ☹ jako za komunistů ☹ a to je přesně proto,že to nezažili a nedokážou se vcítit a nevědí,že tobě pomáhá o tom mluvit a ne nemluvit

veruska007
29. dub 2011

Holky, mne nasli vadu az na hematologii, s tim , ze to nevyslo v beznych testech, ale jsou to nejake vysledky, jejichz zpracovani trva pres 3 mesice. A pak tam nasly nejaky problem, takze picham heparin a kdybychom chteli jeste treti mimco, tak bych musela pichat pry od otehotneni. Ale jinak mi na hematologii rikali, ze se to vysetreni dela az po dvou potratech ☹. Coz mi teda prijde dost hrozny. Tak drzim palecky, at je brzo lip. Ja dnes byla u dr. a miminko ma vsechno ok, jen mam zvysit magnesium.

maculda
29. dub 2011

@ivcah To je dobře, že půjdeš na tu hematologii. Ty infarkty u mě vznikly právě kvůli tomu nevyživování placenty, krev se k ní prostě nedostala. Já čekala 14 dnů na nějaké všeobecné výsledky a pak asi 10 dnů aby potvrdili toho Leidna.
@klara.k Hrůza, taková kámoška by mě teda dostala.
@veruska007 Super, že je vše v pořádku. Paráda!

veruska007
29. dub 2011

@maculda hele, s tou Tvou diagnozou potkavam tehulky ve fakultce, asi je to vcelku bezny a opravdu staci ten heparin! Tak drzim palecky 😉.

ivcah
29. dub 2011

Docela mě to dneska uklidnilo, že to jen tak nepřejdeme. Fakt mi to pan doktor trpělivě vysvětloval, i když to už jednou vysvětlovat včera. Říkal, že se sice možná na nic nepřijde ale že když nic jiného, tak mě to aspoň uklidníy po 5 potratech kompletní testy snad na všechno a nic. Je jasný, že těch příčin je tak strašně moc, že je těžko odpovědět, co se stalo. Vím tady u nás o několika lidech, kterým se dvojčátka narodila podobně kolem 25. týdne...
Ale na druhou stranu mi taky přijde blbý čekat na druhý potrat, než se začne uvažovat i o jiné variantě, než že byli dvě. To mi právě taky přijde dost krutý. Navíc pokud je to vážně srážlivostí krve tak se dá problémům jednoduše předejít, když se o tom ví...

@klara.k To teda nevím, jestli bych tuhle paní nazývala kámoškou. To je teda fakt drsnej přístup, navíc, když je sama máma a musí vědět, jaký je mezi mámou a dítětem pouto. Já myslím, že když už o tom nechce mluvit, tak by tě měla alespoň vyslechnout

maculda
29. dub 2011

@veruska007 Jo, já bych řekla, že to běžné je. Moje kamarádka to má taky, ale shodou neuvěřitelných náhod na to přišla zavčas a teď píchá heparin a má termín 14 dní po tom, kdy jsem měla rodit i já...

veruska007
29. dub 2011

@maculda To verim, ze ji to uplne zavidis... ale neboj, priste uz budes pichat taky a bude to dobry. 😉 . V podstate vsechny holky, co potkavam na hematologii, prisly o miminka ... takze Tva kamaradka fakt mela neuveritelny stesti. Ja treba taky mockrat upozornovala na to, ze maminka mela problemy s potraty a nikdo nic netestoval u ni ani u mne, dokud jsme neprisli o Jakoubka ☹

macik79
29. dub 2011

Ahoj všem, tak jsem zpět z nemocnice a jsem na tom asi ještě hůř než předtím. Měla jsem to za sebou po 12 hodinách, naprosto otřesný zážitek, ale to znáte všechny. Naštěstí tam celý den mohl být manžel na pokoji se mnou, měla jsem jednolůžkový pokoj. Sestřičky byly chápavé a moc milé, ael to vám nepomůže když za zdí slyšíte celý den brečet miminka. Teď mám pocity jako píšety vy, připadá mi že mě nic nečeká, že všechno skončilo...

veruska007
29. dub 2011

@macik79 Neboj, dej tomu cas. Obrec to, nadavej, ... ono to jinak nejde, kdyz Ti zemre nekdo blizky. Uvidis, za chvili budes mit silu vylezt z postele, mne pomohl uklid ve skrinich... zkus si najit neco, na co se muzes tesit... jestli sedis cele dny u pocitace, tak treba hledej dovolenou... proste si zkus najit nejakou aktivitu, ktera Te trosku naplni. Uvidis, par mesicu nesnazeni utece jako nic a treba uz za par mesicu budes mit taky brisko jako ja. Hlavne si precti desatero na www.dlouhacesta.cz, jako ze mas pravidelne jist, spat, necim se zabavit... mne to pomohlo 😉. A az pujdes na kontrolu k doktorce, nech si treba predepsat neco na spani, ja zobala malymu diazepam, jinak bych snad nezila. A urcite pis sem, to taky moooc pomaha 😉

skurinka
29. dub 2011

@macik79 Ahojky no uz sem se zacala bat kde jsi.Je mi to strasne lito ..Doufam ze jsi nemela velke bolesti a mohla jsi se s miminkem rozloucit.Ja jsem brecela a kricela potrebovala jsem tu bolest ze sebe dostat,
Tohle by se nemelo stavat sakra tohle nee..Posilam mooc sily ☹ 😔 😔

macik79
29. dub 2011

@skurinka Díky, myslím že sílu tady potřebujeme všichni a mě to tady moc pomáhá si s vámi psát. Dodává mi to energii a naději že to zvládnu a bude líp. A musím říct že mě i strašně pomáhá manžel. Dostala jsem slíbený víkend v Londýně až se trošku oklepu, takže se zabavím a budu hledat na netu . Snažím se myslet pozitivně, včera v nemocnici když jsem měla už to nejhorší, tak se mi zdálo že je líp, ale dneska jak jsme přijeli domů tak to na mě zas padlo a pořád jen brečím.

sue_m
29. dub 2011

@macik79 ahoj, taky je mi to strašně líto... pro mě je zážitek z nemocnice taky něco naprosto otřesnýho a i když na to často myslím, jak se děti narodili, tak se mi to zdá snad jako sen. Ale až moc živý ☹ Jak psala Veru, piš sem, kdykoliv Tě napadne, co Tě napadne, plač, křič, dělej to, co musíš... 😔 je mi to moc líto... asi ostránku či dvě dál jsem sem dávala článek z Dlouhé cesty, když budeš chtít, přečti si ho, mě pomohl spíš s uvědoměním si, že mé pocity jsou normální a správně a poslala jsem ho i své rodině a jedné kamarádce...
Tohle by se prostě nikdy stávat nemělo 😔

sue_m
29. dub 2011

@klara.k no, to je teda "kámoška"... ☹ také bych ji tak nenazvala. Protože takovéhle poznámky, to je prostě moc.

@ivcah to je dobře, že Tě doktor uklidnil a testy uděláte. Budeš trochu více v klidu a to je jedině dobře. Mě brali krev na hematologii před týdnem, už mám část a ta je v pořádku a příští týden by měl být zbytek.

@veruska007 jsem moc ráda, že je vše v pořádku 😵

My jsme byli dnes v CARu a vypadá to, že máme na červen zelenou 😵 paní doktorka nejdřív mluvila o šesti měsících čekání, tak jsem teda posmutněla, ale pak jsem zmínila, že jsem myslela na červen, že to už poběží pátý měsíc od toho, co děti umřely a ona, že ten měsíc by problém být neměl a pustíme se do toho v červnu. Takže, jestli bude zbytek testů dobrý a mrazáčči se nám rozmrazí, tak se ve druhé polovině června znovu pustíme do boje 😵

Ale překvapila mě, já jsem říkala, že určitě chci zavést jenom jedno embryjko, to naprosto chápala a říkala, že i kdybych hypoteticky nechali zavést dvě a oni se obě chytli, tak že by mi stejně doporučili redukci na jedno, po tom, co mám za sebou. To mě nikdy nenapadlo, redukce... ale tak my nad transferem dvou embryjek ani neuvažujeme, takže bychom dali stejně jen jedno.

ivcah
29. dub 2011

@macik79 Myslela jsem na tebe, čím sis musela projít. Teď dej hlavně průchod emocím, když se ti chce brečet tak breč a piš nám cokoli tě napadne. Fakt to pomáhá. Já jsem to cítila stejně. Když bylo po všem, tak jsem taky měla pocit, že je líp, ale to je jen ten počáteční šok, kdy se člověku nechce ani brečet ale brzy ta rána přijde k sobě. Teď musíš být moc silná, protože je spousta lidí, kteří tě mají rádi a kteří to prožívají s tebou. Zase bude líp. Jde to strašně moc pomalu ale jde to, prostě musí.
Tvoje miminko je už s těma našima na obláčku a je mu dobře 😔