Zamlklé těhotenství v 9. tt. Jak jste psychicky snášely další těhotenství?

sima_k
11. únor 2023

Ahoj holky, včera jsem šla na běžnou kontrolu v 8+6, měla jsem stále těhotenské nevolnosti, nenapadlo mě, že by mohlo být něco špatně. A doktorka dlouho koukala na obrazovku a já už věděla, že to je konec. Mám už doma čtyřletou dceru, od začátku jsem se tohle těhotenství snažila brát v klidu a do toho druhého trimestru trochu s rezervou, ale semlelo mě to o moc víc než bych čekala. V nemocnici jsem pak dostala dvě tabletky mispregnolu a dnes už mi je fyzicky dobře, ale nemůžu přestat brečet, nemůžu spát..a teď otázka na ty co si tímhle prošly. Jak jste pak psychicky snášely další těhotenství? Já mám momentálně pocit, že ten strach bude takový, že to nepůjde snést. Jsou po zamlklém těhotenství třeba častější kontroly, přistupuje se automaticky k dalšímu těhotenství jako k rizikovému, nebo se to po jednom případu nijak neřeší? A ještě by mě zajímalo jak vám tuhle zprávu lékař sdělil? Děkuju 🌸

nikishkaaaa
11. únor 2023

@sima_k zažila jsem také v 9tt a měla doma tříletou dceru, ta mě vlastně držela "nad vodou". Další těhotenství bylo bráno zcela normálně, myslím, že by se více řešilo, jen kdyby se to opakovalo. Dalši těhotenství byl nejhorší strach do toho 12tt, pak jsem se co se týká ZT postupně uklidnila...a začal zase strašák s 2. Předčasným porodem, ke kterému nakonec opět došlo (ale to je jiny příběh a se ZT nemá souvislost). A jak to oznámil lékař? "Mrzí mě to, ale srdíčko nebije..." zhroutil se mi svět, ale zpětně vím, že miminko by stejně nebylo v pořádku, tělo se takto často "zbavuje" poškozeného plodu. Držím ti pěsti v brzké //. Také jsem měla Mispregnol a začali se snažit po 2 menstruacích, otěhotněla jsem za 3 měsíce znovu. Drž se 🍀

vikysek0987
11. únor 2023

@sima_k Ahoj,předem je mi moc líto co Tě potkalo😑
Zažila jsem to samé v 10tt-špinila jsem, dr.mě pozvala na kontrolu, dívala se na ultrazvuk jakou dobu a pak řekla, že nemůže najít srdeční akci,ale že má rozbitý ultrazvuk a napsala mi žádanku do nemocnice(já věděla že je konec,protože i s tím svým starým a rozbitým strojem našla a viděla vždy)
V nemocnici jsme se se sestrou bavily o tom,že budeme mít doma veselo(doma jsem v tu dobu měla roční holčičku a čekala jsem druhé)v tom doktorka říkala, že se obává,že veselo mít nebudeme,neboť nevidí srdeční akci,vypsala žádanku na revizi (tam mi vše bohužel potvrdili)a druhý den bylo po všem....
Tři měsíce na to jsem otěhotněla a nedávno se mi narodila druhá holčička ❤
Těhotenství bylo náročné-bála jsem se od samého začátku úplně všeho, na kontrolu jsem šla v devátém týdnu, a tolik jsem se bála toho,že se vše bude opakovat,jakmile jsem necítila pohyby ,tak zase nervy(první těhotenství jsem se tolik nebála)
Trochu jsem se uklidnila po prvním screeningu,ale dokud jsem neměla malou v náručí, tak jsem neměla klid....
Přeji, ať je příště vše v pořádku 🤗

lencaa11
11. únor 2023

@sima_k většina lékařů to bere že každá žena si projde ZT nebo biochemických TT v prvním trimestru a nechává to bezne při dalším TT ...pokud není zdravotní duvod tak je další TT bráno normalne

teenyel
11. únor 2023

Stalo se mi v prvnim tehotenstvi. Rozjel se mi spontanni potrat v 10.tt s tim, ze velikostne odpovidalo cca 6.tt. V nemocnici mi neco pichli a telo se vycistilo samo, bez nutnosti revize. Pila jsem hodne salvejoveho a kontryheloveho caje. Pak prisla 1 MS a dalsi uz neprisla a mam z toho dcerku. Nesla jsem to tenkrat dost spatne a ve druhem tehotenstvi se hodne bala. Zmenila jsem v tu dobu doktora a ze zacatku me kontroloval casteji. Kdyz se preklenul 1.trimestr, trochu jsem se uklidnila.

martulka88
11. únor 2023

@sima_k První trimestr je to hodně sázka doloterie. Ale já vím, že není vyhráno minimálně do porodu. Otěhotněla jsem hned, těhotenství v pořádku, ale chodila jsem do rizikovky co 3týdny (cukrovka a crohn). V 38tt jsem necítila pohyby. Když jsem dojela do porodnice, sestřička se snažila najít akci, ale já to viděla, - je něco špatně. Pak jen řekla, že zavolá lékaře. Ten hledal, ale verdikt byl ten nejhorší - nežije. Řekl mi, že mu je to velmi líto a že musí zavolat ještě jednoho lékaře - to se prý musí, aby to potvrdil ještě další lékař. Zavedli mi balonek a druhý den vyvolávali porod.... Po hodně komplikovaném porodu mi lékař, co mne přijímal, tak mne i odrodil a řekl, že další těhu si mne vezme pod křídla (je vedoucí por.sálů) a dal mi na sebe telefon. Když jsem 4měsíce od porodu otěhotněla, od 17tt jsem přešla k němu do rizikovky. Kontroly co 2týdny, pokaždé UZ, ale nervy každý den až do konce. Nakonec jsem pro nepř.porodnickou anamnézu (moje tělo bezpečně neporodí větší miminko jak 3kg - oba synové +-3,7kg) podstoupila CS, který mi dělal opět můj lékař (přitom ho neměl dělat) a mám tu skoro 1rok zdravého syna ❤️ Byly to dva roky od vyvolávaného porodu, ve středu to bude rok od císaře a jsem šťastná za to naše sluníčko. Už asi nebudeme pokoušet další těhotenství (bude mi 35, partnerovi 39 + se mi zhoršilo zdraví) a samozřejmě 9 měsíců stresu. Syn bude vědět o svém bráškovi a zároveň s námi chodí od narození na hřbitov (to jsme si vyslechli od "tchýně" slov, že miminko bereme na hřbitov - tak jsme jí vysvětlili, že Maty chodí za bráškou a nějaké pověry nás nezajímají - v prvním těhu jsme měli jen vyprané, kočár u rodičů a ostatní věci složené v krabicích a co se stalo).
Mně pomohlo být znovu těhotná, ikdyž jsme prožívali obrovský stres a strach.

sima_k
autor
11. únor 2023

@nikishkaaaa
@vikysek0987
Děkuju moc za zkušenosti, jsem ráda, že vám to na další pokus vyšlo, snad to tak bude i u nás🍀

sima_k
autor
11. únor 2023

@teenyel děkuju za zkušenost, u mě to bylo taky tak, že růst se zastavil okolo 6tt. Tedy konkrétně 6+5. A předtím jsem byla na kontrole 6+4 a vše bylo v pořádku, srdeční akce byla, velikost odpovídala. Takže teď mě do budoucna děsí to, že mě neuklidní ani ty kontroly když se vlastně něco může stát takovou chvíli na to a já si vůbec nevšimnu...:(

sima_k
autor
11. únor 2023

@martulka88 Je mi moc líto tvojí ztráty, neumím si vůbec představit co sis musela prožít. Snad čas a druhý syn tu bolest trochu otupili, i když je mi jasný, že tohle si člověk ponese už navždy..😔 děkuju moc za napsání zkušenosti

hani_na
11. únor 2023

@sima_k Mám kamarádku, co rodila třikrát, ale její syn je jedinaček. Jednou miminko zemřelo, podruhé porod vyvolávali pro velmi vážné vývojové vady. Má můj obrovský obdiv, že do toho šla potřetí a přes všechny testy a IVF to nakonec vybojovala. Když někdy propadám depce z mateřství, vzpomenu si na ní. My ženské jsme strašně silné, moc držím palce✊

teenyel
11. únor 2023

@sima_k tak to me mrzi. Ja byla na kontrole u doktora asi v 8tt a vubec se nepozastavil nad tim, ze to velikostne neodpovidalo o 2 tydny. Proto jsem pak menila doktora. Nemela jsem vubec duveru. Hlavne jsem tam sla, kdyz jsem zacala spinit a poslal me domu, ze je vse v poradku. A par dni na to bylo po vsem.

janule0123
11. únor 2023

@sima_k zažila jsem v 11 tt.. zacatkem tydne ok, koncem tydne už bylo po všem … trvalo cca rok než se povedlo znovu .. tak nějak jsem s tím “nepocitala” ze to dopadne, chovala jsem se jako těhotná, ale plánovala si výhled a budoucnost jako netehotná😂 na screeningu jsem se děsila aby bylo srdicko .. naštěstí vše v pořádku 😎 můj doktor me říkal ze dva nevydareny těhotenství jsou brané jako v pořádku, a řeší se až od třetího … na první kontrolu jsem šla standardně měsíc po vynechání, pak po dvou týdnech kvůli tomu, ze to minule nevyslo, a pak když to bylo ok, už klasicky po měsíci … s vyrovnáním se ztrátou me pomohlo vědět, ze nejspis zamlklo protože tam byla nejaka genetická vada, což je nejčastější příčina v prvním trimestru, ikdyz v době kdy to nevyslo po předchozí kontrole kdy bylo vše ok pravdepodbkost byla prý cca 5 procent .. což je už dost málo 😖 ale co už.. ted me pomohlo ze litam mezi praci a skolkou a nějak se nastavit, ze s těhotenstvím počítám až od screeningu… takze upřímně do ted pořádně nevím který jsem týden a musím se podívat když se me někdo zeptá 😂 jinak držím pěsti ať je vše brzo zas jinak a tentokrat správně … důležitý je, ze to jde otěhotnět … jinak fakt každá druhá má za sebou aspoň jedno zamlkly, jen se o tom moc nebaví a nechválí se s tím… to je taky svým způsobem uklidňující … ze je to celkem obvyklé.. hodně sil !

janule0123
11. únor 2023

@sima_k Jo a sdělení bylo … ze je to 50:50 ze to snad vím a ze do zítra tam žádná srdeční akce nebude (najednou neodpovídala týdnu, byla podstatně pomalejší) a ze zítra kontrolní utz nástup na revizi … a ze jedno zdravé dite doma mám, tak kde je problém 😂když me začaly jet slzy .. jako z jedné strany měla pravdu, jedno zdravý dite doma mám, což hodně holek nemá .. ale mrzelo by to ikdybych měla doma tři.. jen se s tím pak lip rovna, než když se po praci přijde do prázdnýho bytu😎

dejvitka
11. únor 2023

@sima_k je mi lito cim jste si prosla. Mam za sebou totez, ale bylo to moje prvni tehotenstvi. Spinila jsem a kolem 10tt revize. Ale tusila jsem, ze je to vse spatne uz asi 2 tydny. Hned pote co jsme zacali zkouset znovu se ale zadarilo, z toho tehotenstvi mam chlapecka. Od zacatku ale taky spineni, takze prvne jsem se uklidnila az po velkem ultrazvuku, do te doby jsem se neumela radovat a rikat, si, ze budu mit miminko, bala jsem se moc. Zadarilo se nam pak brzy jeste jednou, z toho tehotenstvi mam holcicku, tam uz jsem byla tak nejak klidnejsi celkove. Moc drzim pesti, at to je priste vse v poradku. Mne nejvic pomahala myslenka, ze moje telo je moudre a vy proc plod nedrzelo, ze neco muselo byt v neporadku. A taky myslenka, ze to zkusime brzy znovu. Ale lito mi to bylo a obcas si vzpomenu.

nazka
11. únor 2023

@sima_k je mi líto, čím si procházíš. Já měla z prvních dvou těhotenství dvě děti, tak při třetím mě vlastně ani nenapadlo, že by to dopadlo jinak. Ale jo. Šla jsem na kontrolu k týden dřív než kdysi a dr říkal, že nic moc nevidí, že těhotenství je staré asi 3 týdny, ale já věděla, že 5. Na to mě pozval na kontrolu za 2 týdny a zas to bylo o 2 týdny menší. Tak jsem zase byla pozvána na kontrolu za dva týdny s tím, že buď mi dá průkazku nebo zadanku na revizi. No a tohle bylo v pátek a já z neděle na pondělí začala špinit. Bylo mi jasné, že je to konec. Byla to dlouhá ubrecena noc. Ráno jsem šla k dr a on na utz potvrdil, že noc nevidí, a až jdu na revizi. Po prosili mi ji udělali hned ten den a byl konec. Psychicky jsem se snažila držet, mám doma dvě dcery díky nim jsem to dala a taky bylo "fajn", že plod nikdy neměl srdíčko, že to byl pro mě. Jen zloutkovy váček.
Nicméně je to už rok a neotěhotněla jsem znovu. A už to vzdávám, i když mě to mrzí. Držím palce, aby ti to vyšlo brzy
Mně dr řekl, že zamlkle těhotenství je tak běžné jako když si v obchodě koupíš blbou housku a že se to řeší od 3 zt
🍀🍀🍀🍀🍀

bejuna29
12. únor 2023

Zažila jsem to 4x. Jednou to bylo biochemicke a SP v 6tt. Ale 3x ZT 8-9tt. Jen jednou jsem se vůbec dočkala srdeční akce na první kontrole. Z toho 2x jsem šla na revizi a teď naposledy dostala pilulku a potratila na Štědrý den. Pripadne další tehotenstvi už bude vždy jen o strachu z každé kontroly... protože minulost a bolest se ztrátami nesmazu. Každopádně aspoň se s největší pravděpodobností ví příčina a budu pod dohledem imunolozky. A myslím si, že s největší pravděpodobností půjdu na rizikový.
Ta první ztráta bolela hodně, člověk s tím nepočítal, neznal, byla to rána. Druhá a třetí ztráta bolela, ale byla jsem asi v takovém tom módu rezignace, že jsem to zase čekala. Poslední těhotenství, kdy jsem poprvé zazila srdíčko a s tím okamžitě pocítila tak obrovskou lásku k té bubline, jako snad nikdy k nikomu.... tak ta poslední ztráta bolela nejvíc. Myslela jsem, ze mě to primo rozdrti. A moje doktorka se už začíná ptát, jestli to budu zkoušet dál... a já budu! Hlavně když mám novou naději v té imunologicke podpoře (byl mi zjištěna MBL deficit a k tomu jsem měla strašně vysoce pozitivní moc na bakterie ureaplasma). Držme si palce a věřme, že nám to vyjde. 🍀🍀🍀🍀

sima_k
autor
13. únor 2023

@teenyel dobre, ze jsi sla jinam..

@janule0123 teda v 11 tydnu uz clovek skoro pocita, ze to nejrizikovejsi ma za sebou a pak tohle co :( jsem rada, ze to vyslo znovu! Jo to nastaveni, ze s tehotenstvim pocitat az po screeningu je dobry. Ja se ted zabyvam planovanim svatby na leto a do te doby to nebudu resit a treba to nahodou vyjde nebo to zacnu resit az pak..je pravda, ze je to obvykly. Snad je timhle smula vybrana. Dekuju moc 🍀

sima_k
autor
13. únor 2023

@dejvitka jo ja taky mela trochi vnitrni pocit, ze neco neni ok. Ale na predchozi kontrole mi doktorka rekla "z nevolnosti si nic nedelejte, berte je jako ukazatel, ze je vse v poradku". No a nevolnosti jsem mela porad a porad pomerne silne, tak jsem si rikala, ze snad vi co a proc to rika :(

sima_k
autor
13. únor 2023

@nazka rok jeste neni tak dlouha doba, treba se jeste na tebe taky stesti usmeje 🍀 moje mamka mela tenkrat dva samovolne potraty, tri zamlkla tehotenstvi a nakonec jedno mimodelozni. Pak to vzdala a nakonec mela me 🙂 kdyz mi to driv vypravela, tak mi to neprislo jako nic tak hroznyho a ted po jednom zamlklym si neumim predstavit, ze bych si to dala vickrat za sebou a presla to psychicky v poradku

sima_k
autor
13. únor 2023

@bejuna29 boze tolik ztrat, to je mi moc lito. To clovek neceka kdyz si zacne planovat zalozeni rodiny co :( dobre, ze se zjistil problem, resi se a ted to urcite vyjde 🍀