Zemřelo mi dítě
Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.
Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.
Stručné shrnutí
- Herpetická encefalitida způsobená virem varicella/zoster může u malého dítěte vést k úmrtí, a podle uvedených zkušeností měla dítě šanci se uzdravit při včasném podání virostatik/antivirotik.
- Rodičům po ztrátě dítěte jsou v ČR dostupné online fóra a pamětní stránky jako anjeliky.sk a mimiangel.cz a existují i uzavřené diskuse (např. diskuse.dama.cz/d=11672) pro sdílení zkušeností a vzpomínek.
- V regionálních oblastech je často nedostatek dlouhodobé psychologické péče; v diskusi byly zmíněny dálkové cesty k psycholožce do Tachova a omezená dostupnost psychologů v porodnicích (Plzeň), proto se doporučuje hledat psychologa nebo psychiatra i v jiných městech a případně právní konzultaci při pochybení lékařů.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu podporu pro rodiče, kterým zemřelo dítě?
A: Online podporu a vzpomínky nabízí stránky anjeliky.sk a mimiangel.cz; v diskusi byla zmiňována také uzavřená skupina na diskuse.dama.cz (d=11672) a diskuzní album na modrykonik.cz.
Q: Může včasná antivirová léčba zachránit dítě s herpetickou encefalitidou?
A: V diskuzi byl uveden konkrétní příklad, kdy dětská lékařka odeslala dítě na neurologii, kde po lumbální punkci zahájili ihned léčbu virostatiky a dítě se během 14 dnů vrátilo domů s pouze lehkým poškozením řeči; to dokumentuje, že včasné podání virostatik/antivirotik může výrazně zlepšit prognózu.
Q: Kam se obrátit pro psychologickou pomoc po ztrátě dítěte?
A: Doporučuje se vyhledat psychologa nebo psychiatra; v diskusi byla popsána zkušenost s psycholožkou v Tachově (cca 30 km) a s krátkodobou pomocí psycholožky z fakultní porodnice v Plzni, a byla doporučena i návštěva psychiatra v případech, kdy je užitečná medikace.
Q: Má smysl hledat právníka, když se podezření na pochybení lékařů?
A: Ano; v diskusi se radilo poradit se s právníkem a je zmíněn příklad z Británie, kde rodiče dali případ k soudu a soud jim dal za pravdu, byly přiznány odškodnění.
Q: Pomůže víra nebo podpora komunity zvládnout ztrátu dítěte?
A: Diskuze uvádí, že mnoho rodičů a příbuzných našlo úlevu v modlitbě a víře, a že podpora rodiny i online komunity (sdílení vzpomínek) je v praxi často uváděnou úlevou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Smrt vlastního dítěte je v diskuzi popsána jako extrémně traumatická zkušenost, která dlouhodobě zasahuje psychiku rodičů.
- Včasné lékařské vyšetření (včetně lumbální punkce) a promptní antivirová léčba mohou u encefalitid mít zásadní vliv na šanci na přežití a minimalizaci následků.
- Sdílení příběhů na stránkách typu anjeliky.sk a mimiangel.cz a účast v podpůrných diskuzích poskytuje mnohým rodičům emoční oporu.
Sporné názory
- Někteří diskutující uvádějí, že víra a modlitba pomáhají v procesu smíření, zatímco jiní vyjadřují skepsi vůči představě, že by Bůh smrt dítěte dopustil.
- Některé příspěvky doporučují pokusit se o další dítě jako pomoc v hojení bolesti, jiné zdůrazňují, že žádné další dítě nemůže zemřelé dítě nahradit.
Otevřené otázky
- Zda konkrétní lékařská pochybení vedla ke ztrátě života konkrétního dítěte, a zda má smysl vůči tomu vést právní kroky.
- Jak zajistit dostupnost dlouhodobé psychoterapeutické péče v menších regionech.
- Jak nejlépe podpořit sourozence a manžela/partnera po ztrátě dítěte.
Zmíněné značky a firmy
anjeliky.sk, mimiangel.cz, diskuse.dama.cz, modrykonik.cz, Baby-cafe, nemocnice v Chebu, fakultní porodnice v Plzni, Česká televize
Zmíněné produkty a metody
virostatiky, antivirotika, lumbální punkce, ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení), psycholog, psychiatr, psychoterapie, žaloba, očkování, umělé oplodnění
Místa a osoby
Mariánky, Tachov, Cheb, Plzeň, Británie, Milenka, Tomášek, Honzík, Tadeášek
ty si to prezradila 😀 ano ma Sasenku / Alexandru/, ze je krasna a ma vela ciernych vlaskov 😵 😵 😵
iwuska bylo mi tu líto holek co Bronie držely palečky a ted tu jen čekají na info.
broni, obrovská gratulace k dcerce (vyšel mi tip 😉 ), všem hlavně zdravíčko a ať jste šťastní!!!!!!!!!!!!!!
Broni moc a moc ti gratuluji k Sašence a přeji jí hlavně štěstíčko a zdravíčko, to ostatní jí z celého srdce určitě dáte 😵
broni gratulujem...citam ta od zaciatku, tak ti prajem vela stastia a uz len samu radost z detickami....a uzivaj si...a su dolezitejsie veci ako sa tu ozvat teraz...nech si to teraz v klude uziva, vsak ona sa ozve 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵
broni, obrovská gratulace a přeju vám oběma spoustu štěstíčka a zdravíčka v celém životě!!! 😀
Po spinalke sa musi 24hod.lezat vo vodorovnej polohe,nesie sa pohnut,inak ma zena na druhy den neskutocnu bolest hlavy a anesteziologovia jej musia prefuknut miesto vpichu epiduralky - do chrbta....takze Brona urcite hned po porode nenapise...vidim v teme USA4,ze si volali,pisali sms....to sa este da,ale pisat na compe urcite nie...dnes poobede nasho casu,ju pravdepodobne len postavia a budu "ucit chodit"....pojde za malou,zacnu s masazou prsnikov,kvoli rychlemu rozbehnutiu mlieka,v 3hod.intervaloch....takze najskor v noci nasho casu sa mozno ozve.
uz som dala fotky sem na MK 😉 dam viacej zajtra. mam dost velke bolwsti po sekcii. ahojky
@bronia13 Sasenka je nadherna 😵 krasne dlhe vlasky 😉 ....gratulujeme!!!...odpocivaj,pytaj si injekcie proti bolesti...asi ti davaju infuziu na stiahnutie maternice....este dnes to bude boliet,vsetko sa vo vnutri dostava spat,na povodne miesto...zmensujes sa 😉 a zajtra bude lepsie,kazdy den sa to bude zlepsovat....zena zabudne na bolest,ked drzi svoje dieta v naruci 😵
Broni, i já se přidávám s gratulací k narození zdravé a krásné holčinky, je to teda kus ženský! Moc zdravíčka a štěstíčka celé vaší rodince přeji 🙂


Gratulujeeeeeeeeeeeeeeeeeeem Broni veľa zdravíčka vám obom 🙂