Zemřelo mi dítě
Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.
Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.
Stručné shrnutí
- Herpetická encefalitida způsobená virem varicella/zoster může u malého dítěte vést k úmrtí, a podle uvedených zkušeností měla dítě šanci se uzdravit při včasném podání virostatik/antivirotik.
- Rodičům po ztrátě dítěte jsou v ČR dostupné online fóra a pamětní stránky jako anjeliky.sk a mimiangel.cz a existují i uzavřené diskuse (např. diskuse.dama.cz/d=11672) pro sdílení zkušeností a vzpomínek.
- V regionálních oblastech je často nedostatek dlouhodobé psychologické péče; v diskusi byly zmíněny dálkové cesty k psycholožce do Tachova a omezená dostupnost psychologů v porodnicích (Plzeň), proto se doporučuje hledat psychologa nebo psychiatra i v jiných městech a případně právní konzultaci při pochybení lékařů.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu podporu pro rodiče, kterým zemřelo dítě?
A: Online podporu a vzpomínky nabízí stránky anjeliky.sk a mimiangel.cz; v diskusi byla zmiňována také uzavřená skupina na diskuse.dama.cz (d=11672) a diskuzní album na modrykonik.cz.
Q: Může včasná antivirová léčba zachránit dítě s herpetickou encefalitidou?
A: V diskuzi byl uveden konkrétní příklad, kdy dětská lékařka odeslala dítě na neurologii, kde po lumbální punkci zahájili ihned léčbu virostatiky a dítě se během 14 dnů vrátilo domů s pouze lehkým poškozením řeči; to dokumentuje, že včasné podání virostatik/antivirotik může výrazně zlepšit prognózu.
Q: Kam se obrátit pro psychologickou pomoc po ztrátě dítěte?
A: Doporučuje se vyhledat psychologa nebo psychiatra; v diskusi byla popsána zkušenost s psycholožkou v Tachově (cca 30 km) a s krátkodobou pomocí psycholožky z fakultní porodnice v Plzni, a byla doporučena i návštěva psychiatra v případech, kdy je užitečná medikace.
Q: Má smysl hledat právníka, když se podezření na pochybení lékařů?
A: Ano; v diskusi se radilo poradit se s právníkem a je zmíněn příklad z Británie, kde rodiče dali případ k soudu a soud jim dal za pravdu, byly přiznány odškodnění.
Q: Pomůže víra nebo podpora komunity zvládnout ztrátu dítěte?
A: Diskuze uvádí, že mnoho rodičů a příbuzných našlo úlevu v modlitbě a víře, a že podpora rodiny i online komunity (sdílení vzpomínek) je v praxi často uváděnou úlevou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Smrt vlastního dítěte je v diskuzi popsána jako extrémně traumatická zkušenost, která dlouhodobě zasahuje psychiku rodičů.
- Včasné lékařské vyšetření (včetně lumbální punkce) a promptní antivirová léčba mohou u encefalitid mít zásadní vliv na šanci na přežití a minimalizaci následků.
- Sdílení příběhů na stránkách typu anjeliky.sk a mimiangel.cz a účast v podpůrných diskuzích poskytuje mnohým rodičům emoční oporu.
Sporné názory
- Někteří diskutující uvádějí, že víra a modlitba pomáhají v procesu smíření, zatímco jiní vyjadřují skepsi vůči představě, že by Bůh smrt dítěte dopustil.
- Některé příspěvky doporučují pokusit se o další dítě jako pomoc v hojení bolesti, jiné zdůrazňují, že žádné další dítě nemůže zemřelé dítě nahradit.
Otevřené otázky
- Zda konkrétní lékařská pochybení vedla ke ztrátě života konkrétního dítěte, a zda má smysl vůči tomu vést právní kroky.
- Jak zajistit dostupnost dlouhodobé psychoterapeutické péče v menších regionech.
- Jak nejlépe podpořit sourozence a manžela/partnera po ztrátě dítěte.
Zmíněné značky a firmy
anjeliky.sk, mimiangel.cz, diskuse.dama.cz, modrykonik.cz, Baby-cafe, nemocnice v Chebu, fakultní porodnice v Plzni, Česká televize
Zmíněné produkty a metody
virostatiky, antivirotika, lumbální punkce, ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení), psycholog, psychiatr, psychoterapie, žaloba, očkování, umělé oplodnění
Místa a osoby
Mariánky, Tachov, Cheb, Plzeň, Británie, Milenka, Tomášek, Honzík, Tadeášek
takze nic bol to plany poplach, za 10 hodin 14 minut rodim, no som nervozna riadne, este mi musi manzel nohy oholit a nalakovat nechty a dat masaz a mozem ist spat na par hodin 🙂))) 😀 😉 po operacii budem na takej cakacej izbe ale tam uz budem moct mat laptop tak sa ozvem okolo 16:00 - 17:00 vasho casu 😀 😉 dobru noc
joj bronka drz sa uz sa tesiiiimmm budes mat babu uvidis xi xi velaaaaaaaaaaaaaaaaa stastiaaaaaaaaaaaaa........
@bronia13 Borni, držím pěsti, ať to dobře dopadne a těším se na zprávičku, že už je mimísek na světě!
broni myslím na tebe a mimíska at vše dobře dopadne 😉
ale nehty bych si do nemocnice nelakovala 🙂 chceš se líbit doktorům vid 😉
baby ja som uz strasen zvedava a napata kedy napise bornka myslem na nu....a drzim jej strasne palce aby mala dievcatko vysnivane..ale aj chlapcek nie je na zahodenie....
DAKUJEM vsetkim za drzanie palcov asi ste dobre drzali lebo vsetko dobre dopadlo.
Nasa Emilka (moja 9 rocna neter ) ma taky kiblik a vcera chodila po vsetkych kamosoch na bazene a vyplnovala dotaznik, pohlavie, cas,vaha,miery tak sa s tym natrapila tak jej chceme urobit radost a jej to prvej povedat lebo som jej to slubila - tak sa nehnevajte OK. ozvem sa este tak za hodinku dobre. dufam ze sa nehnevate 😀 😉
Broni, nehnevám.. ja som šťastná ,že je všetko v poriadku... ale som zvedavá ak ostará baba 😀
bronia13 gratulujem!!!!!!!!!!a som nedočkava kedy prezradíš či je to slečna alebo chlapček a ako sa vola? 😵
a ja uz vieeeeeem, broni gratulujem z celeho srdca, nech ste obe zdravucke 😵 😵 😵

😕 že by ? Juchúúúúú! 😵 ale som strašne zvedavá čo budete mať ! 🙂