Zemřelo mi dítě
Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.
Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.
Stručné shrnutí
- Herpetická encefalitida způsobená virem varicella/zoster může u malého dítěte vést k úmrtí, a podle uvedených zkušeností měla dítě šanci se uzdravit při včasném podání virostatik/antivirotik.
- Rodičům po ztrátě dítěte jsou v ČR dostupné online fóra a pamětní stránky jako anjeliky.sk a mimiangel.cz a existují i uzavřené diskuse (např. diskuse.dama.cz/d=11672) pro sdílení zkušeností a vzpomínek.
- V regionálních oblastech je často nedostatek dlouhodobé psychologické péče; v diskusi byly zmíněny dálkové cesty k psycholožce do Tachova a omezená dostupnost psychologů v porodnicích (Plzeň), proto se doporučuje hledat psychologa nebo psychiatra i v jiných městech a případně právní konzultaci při pochybení lékařů.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu podporu pro rodiče, kterým zemřelo dítě?
A: Online podporu a vzpomínky nabízí stránky anjeliky.sk a mimiangel.cz; v diskusi byla zmiňována také uzavřená skupina na diskuse.dama.cz (d=11672) a diskuzní album na modrykonik.cz.
Q: Může včasná antivirová léčba zachránit dítě s herpetickou encefalitidou?
A: V diskuzi byl uveden konkrétní příklad, kdy dětská lékařka odeslala dítě na neurologii, kde po lumbální punkci zahájili ihned léčbu virostatiky a dítě se během 14 dnů vrátilo domů s pouze lehkým poškozením řeči; to dokumentuje, že včasné podání virostatik/antivirotik může výrazně zlepšit prognózu.
Q: Kam se obrátit pro psychologickou pomoc po ztrátě dítěte?
A: Doporučuje se vyhledat psychologa nebo psychiatra; v diskusi byla popsána zkušenost s psycholožkou v Tachově (cca 30 km) a s krátkodobou pomocí psycholožky z fakultní porodnice v Plzni, a byla doporučena i návštěva psychiatra v případech, kdy je užitečná medikace.
Q: Má smysl hledat právníka, když se podezření na pochybení lékařů?
A: Ano; v diskusi se radilo poradit se s právníkem a je zmíněn příklad z Británie, kde rodiče dali případ k soudu a soud jim dal za pravdu, byly přiznány odškodnění.
Q: Pomůže víra nebo podpora komunity zvládnout ztrátu dítěte?
A: Diskuze uvádí, že mnoho rodičů a příbuzných našlo úlevu v modlitbě a víře, a že podpora rodiny i online komunity (sdílení vzpomínek) je v praxi často uváděnou úlevou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Smrt vlastního dítěte je v diskuzi popsána jako extrémně traumatická zkušenost, která dlouhodobě zasahuje psychiku rodičů.
- Včasné lékařské vyšetření (včetně lumbální punkce) a promptní antivirová léčba mohou u encefalitid mít zásadní vliv na šanci na přežití a minimalizaci následků.
- Sdílení příběhů na stránkách typu anjeliky.sk a mimiangel.cz a účast v podpůrných diskuzích poskytuje mnohým rodičům emoční oporu.
Sporné názory
- Někteří diskutující uvádějí, že víra a modlitba pomáhají v procesu smíření, zatímco jiní vyjadřují skepsi vůči představě, že by Bůh smrt dítěte dopustil.
- Některé příspěvky doporučují pokusit se o další dítě jako pomoc v hojení bolesti, jiné zdůrazňují, že žádné další dítě nemůže zemřelé dítě nahradit.
Otevřené otázky
- Zda konkrétní lékařská pochybení vedla ke ztrátě života konkrétního dítěte, a zda má smysl vůči tomu vést právní kroky.
- Jak zajistit dostupnost dlouhodobé psychoterapeutické péče v menších regionech.
- Jak nejlépe podpořit sourozence a manžela/partnera po ztrátě dítěte.
Zmíněné značky a firmy
anjeliky.sk, mimiangel.cz, diskuse.dama.cz, modrykonik.cz, Baby-cafe, nemocnice v Chebu, fakultní porodnice v Plzni, Česká televize
Zmíněné produkty a metody
virostatiky, antivirotika, lumbální punkce, ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení), psycholog, psychiatr, psychoterapie, žaloba, očkování, umělé oplodnění
Místa a osoby
Mariánky, Tachov, Cheb, Plzeň, Británie, Milenka, Tomášek, Honzík, Tadeášek
@janam78 Je mi moc líto Tvé holčičky a vím, jak těžké období to pro Tebe a Tvou rodinu je. Moc na Vás myslím, kdykoliv napiš, když si budeš chtít popovídat! Držte se!!!
@janam78 Mila Jani, je mi moc lito, co ted prozivate cela rodina... Preji hodne sil a jak vidis, tato diskuze slouzi k tomu, bychom se tu vypovidaly a vyplakaly. Preji byste dokazali o dcerusce dale mluvit s manzelem i ostatnimi a by ta bolest byla mirnejsi. Kdyby jsi mela zajem, existuje jeste jedna organizace, kde najdes porozumeni: www.dlouhacesta.cz Mi osobne vedle pomoci meho manzela a rodiny tato diskuze a dlouha cesta hodne pomohla, bo zjistujes, ze nejste sami...ac je to smutne, ale zaroven povzbudive v tom, ze se muzeme navzajem podporit a nejen dal prezivat, ale zit, bo si to preji hlavne nasi andilci. Drzte se cela rodina a je-li to mozne, mluvte mezi sebou... Myslim na vas!
@janam78 Strašne ma mrzí,čo ste si museli prežiť vy i vaša dcérka.To pochopí len rodič,ktorý stratil milované dieťa.Budeme na vás myslieť a držať pästičky,aby ste boli schopní fungovať ďalej aj keď to bude nesmierne ťažké.My sa asi budeme stretávať aj v téme o odmietnutí očkovania.
@lussy23 urcite se casem rozepisi..ted jeste nemam silu to psat to hrozne utrpeni...jen to nejhorsi tj.ze s lozici krasne holcicky mi ze dne na den zustalo bezvladne telicko ktere ani nevnimalo co se kolem deje.po ockovani DITE,doktori spojitost nedavaly a ted jeste nevim co vlastne Micce bylo co se stalo...snad nam neco ukaze pitva.....pro dalsi osud i mych dalsich 2deti.
@janam78 Podobnou pouze v tom, že jsem, jako všechny maminky tady, prišla o to nejcennější - o své děťátko. Můj syn zemřel na vrozenou vadu srdíčka a plic, brouček se s tím pral skoro celý měsíc a svůj boj nevyhrál.
@janam78 ano Jani, urcite nechci nikoho do mluveni nutit. Kazdy je svuj. Zatim jsem narazila na maminky, kterym prave vypovidani a hlavne mluveni o tom co se stalo chybelo, ze okoli se balo ptat. Ale je pravda, ze ta situace u tebe a u me je jina. Ja mela maleho nazivu jen 6 tydnu a me hlavne mrzelo, ze pote, co odesel, se vic o nem nemluvilo a ja o nem chtela mluvit.... jine asi je, kdyz mas 12letou dcerku... Tato tema se mi libi, ze i po nekolika mesicich ci letech se tu muzu zminit o tom, jak to boli, nebo na Karlika vzpomenout, nez jinde pred znamymi, kteri se pak treba citi rozpacite, bo nevi, co rict...jestli mi rozumis..napr. ted prvni narozeniny, mela jsem chut to rikat kazdemu, ze ma dneska 1.narozeniny, ale nakonec nerikala...Mluvenim nase deti nevratime, ale mi osobne to pomohlo. Tobe pomaha treba neco jineho, proto se omlouvam a preju, by radost z toho, ze tu s vami dcerka byla, byla casem vetsi nez smutek, ktery prozivate..
@janam78 kde vziat silu to je tazka otazka. mne velmi pomohli kamaratky ked mi zomrel syncek. ale prve mesiace budu najtazsie. neskor ani nebudes vediet ako jedno rano sa zobudis a budes sa citit silnejsia, nebudes sice stastnejsia ale pochopis ze treba zit dalej a hlavne sa s tym casom naucis zit. smutok neprejde nikdy ale casom to prijmes a to je to najdolezitejsie co musis zvladnut. prijat to ze tvoju dcerku uz nikdy nebudes mat pri sebe.
Dievčatá, neskutočne Vás obdivujem 🙂 tú silu, ktorú ste našli v sebe, aby ste ďalej mohli kráčať životom bez svojho srdca, strašné, hrozné, nepredstaviteľné, držím palce a každý deň sa modlím za vašich anjelikov, aj keď slová útechy asi v tejto chvíli nenájdete nikde, to len čas otupí tie hrozné rany, ktoré vám osud tak kruto nadelil ☹ ☹ držím palce:(
Milé maminky, moje Milenka bude mít zítra narozeniny, bylo by jí 6 let. Byla narozená 25.2. 2005. Měla jsem s ní velmi lehký porod, byla jsem tak šťastná, že mám holčičku. Cítila jsem se tak jistá a krásná ve svém mateřství, od začátku mi byla velmi blízká, reagovala na mě tak vstřícně. Byla úžasná, jakoby věděla, že má málo času, vůbec nezlobila, rozdávala lásku a úsměvy, i v nemoci byla velmi trpělivá. Jediné "zlobení" byly ty bojkoty kojení v období po očkování hexa a za to nijak nemohla, naopak mi dávala signál, kterému jsem ale neuměla porozumět. I jako batolátko byla moc hodná, vůbec se nevztekala, milovala kontakt se mnou, na procházkách mi neutíkala, na zahrádce se držela v mé blízkosti, asi věděla, jak málo času máme. Nezbývá doufat, že se setkáme a pak si vše vynahradíme.
Holčička od Pána Boha
s očima jak obloha
ztratila se mi v dál,
Pán Bůh jí k sobě vzal,
v nebi jí svou lásku dal.
O Pane slyš prosby mé,
děvčátko zatoulané
vezmi si do dlaní,
láska tvá ochrání,
teď už je na věky tvé.
O Pane slyš prosby mé,
vezmi Tam jednou i mě,
dopřej nám setkání,
ať znovu svou dlaní
smím hladit děvčátko své.
Posielame pre MIlenku.... Vsetko najlepsie anjelik L+N+D
https://www.youtube.com/watch?v=Ah3o1dIAVkQ@miliharmi ahoj mili, 🙂 vzdy ked citam o tebe, alebo vidim fotky Milenky, tak som naozaj presvedcena o tom ze bola stelesneny anjel. Raz si sem davala link aj na video Milenky, pozrela som si ho a bola som dojata kolko lasky a dobra mala v ociach. ked som sa na nu tak pozerala ona na mna posobila ako taky maly cloviecik ktory vie ze na zemi je najdolezitejsia laska 🙂
vniesla do vasich zivotov nieco uzasne, velku lasku ktoru ti nikto nikdy nezoberie. navzdy ostane zachovana v tebe.
posielam Milenke pozdrav do neba 🙂
@miliharmi posielam Ti objatie a Milenke pusinky do nebíčka. 😔 😔
Náš Anjelik Romanko by v nedeľu 27.2. mal tri roky, tiež na neho teraz často myslím, mal aj meniny. A hoc neni s nami fyzicky, stále je s nami v našich srdciach. Maťko vždy mu pošle božtek a zakýva, keď mu hovoríme o Romim, aj videa čo pár máme si veľmi rád pozerá. Raz si ten čas, čo sme nemohli ich objať a pobozkať určite vynahradíme 😔 😔 😢 😢
@dada78 Věřím tomu, že vynahradíme. Jsem tak ráda, že věřím v Boha, nedovedu si představit, že bych měla jít dál bez víry, už by pro mě asi nemělo nic smysl. Ta naděje, co máme v Bohu, může dát smysl i téhle naší obrovské bolesti. Až se naplní naše očekávání, pak si myslím, že bolest se promění v radost a čím větší bolest nyní, tím větší radost pak, až je obejmeme.


@janam78 to je mi velmi luto ze si tiez musela zavytat medzi nas, musi to byt este tazsie pre teba ako pre mna, nasa Emmuska tu bola len 25 dni ale tvoja dcerka dlhych 12 rokov, je mi to luto ze si tak musela trpiet 😔