Zhoršení atopického ekzému po porodu a během kojení. Jak postupovat v léčbě ekzému?

Zodpovězené
7. pro 2018

Dobrý den,

od narození trpím AE. Celý život řešeno kortikoidními mastmi. Žádné antihistaminika jsem nijak zvlášť neužívala. Promazávala jsem občas a jen když se mi chtělo (lipobáze, excipial, a-derma, bioderma). Když jsem byla dítě, kožní Dr. mi řekla nepoužívat mýdlo kvůli podráždění. Od té doby nepoužívám mýdla ani sprchové gely na celé tělo. Pouze při holení a na intimní partie. Kosmetiku na obličej volně dostupnou, ale posledních 5let používám líčení minimálně. Většinou řasenku.
Od mých 20let se ekzém ustálil na rukou a na zbytku těla se objevoval velmi zřídka (obličej, krk, loketní a podkolení jamky občas záda).

Dnes je mi 30let a po mém druhém porodu se ekzém rozjel komplet po celém těle. Syn má nyní půl roku a stále kojím. Na kožním jsem vyfasovala slabší kortikoidní mast a letáček jak o sebe pečovat s AE...

Změnila jsem stravu. Vysadila lepek, mléko, vejce a cukr asi 2 měsíce. Na praní a umývání nádobí používám Sonett, vodu a ocet už přes 2roky. Ale ekzém se stále vrací. Mast pomůže na dva dny a pak je to zase venku...už nevím jak dál.

Děkuji za každou radu.

Dobrý den,

s upřesněním péče prosím ještě nahlédněte do zodpovězených dotazů, konkrétně moje odpověď k ekzému na rukou, tam najdete ještě pár tipů, jak o pokožku pečovat.

Problém tady vidím hlavně v tom dlouhodobém používání kortikoidových mastí, nevím, jak ekzém vypadá a v jakém je rozsahu, ale dlouhodobé používání kortikoidů může způsobit tzv. Red skin syndrom, což naši lékaři dost často přehlížejí nebo neřeší a píšou kortikoidy vesele dál.
Znám mnoho atopiků a lupenkářů, kterým kortikoidní masti nenávratně poškodily pokožku a defacto musí pak promazávacími mastmi stále suplovat to, co by jinak zdravá kůže měla zvládat sama, tedy přirozenou bariéru a ochranu. Neustále narušená a zanícená kůže pak mnohem hůře reaguje na chemii a vzniká začarovaný kruh. Tělo se vám stále znovu snaží dávat signály, že problém není vyřešen, proto se znovu a znovu vrací, jakmile ustanete v tom potlačování symptomu pomocí kortikoidů.

V hormonálně citlivém období je kůže mnohem citlivější a je zcela obvyklé, že i stabilizovaný atopik má najednou opět rozjezd ekzému. Gely a chemická kosmetika není vhodná ani při holení a už vůbec ne na intimní partie, toto bych eliminovala z péče, neboť je to zbytečnost a u atopika navíc i riziko. I na tyto partie lze při holení použít čisté přírodní mýdlo, ať už olivové, nebo kokosové. Ideálně bez dalších příměsí a u atopiků také opatrně s bylinkami. Na holení intimních partií lze použít například i jojobový olej, břitvě stačí utvořit klouzavý povrch, k holení nepotřebujete pěnu.

Také péči o pleť bych přehodnotila, doporučuji vysadit všechnu konvenční kosmetiku na pleť, i bez ohledu na to, že ekzém máte na jiné části těla, to není podstatné, podstatné je snížit expozici potenciálně škodlivým látkám a postupně zároveň s tím kůži hojit přechodem na šetrnou kosmetiku. Pokud by vám na pleť nevyhovovala kvalitní přírodní kosmetika typu Weleda nebo Lavera, můžete zkusit jen čisté bambucké nebo mangové máslo, které má u atopiků slušnou snášenlivost a dbejte na nanášení na zvhlčenou pokožku. Promazávat je nutno častěji během dne, atopická pokožka má sklon být neustále suchá a dehydrovaná, což pak vede ke svědění. Nasaďte pravidelné ovesné koupele, postup v již zodpovězeném dotazu.

Buďte trpělivá. Hojení kůže po ekzému není záležitost dní a mnohdy ani měsíců, zejména tehdy, když se pracovalo dlouhodobě s kortikoidy.

Ruce chraňte před častým máčením, na mytí nádobí a úklid používejte vždy rukavice.

Pokud byste potřebovala více informací k vhodným produktům, naleznete je u nás na skupině a brzy také na webu.

Zde link zodpovězených dotazů, kde najdete u otázky ekzému rukou doporučený postup: https://www.modrykonik.cz/forum/counselling/rep...


Přeji Vám krásný den.
Pavla