Cesta do školky. Co myslíte?

maarp
19. čer 2022

Ahoj,mam holku -v zari 3,5 a kluka 10mes.Jsme z maleho mesta, kde je vice skolek,ale jedna je soukroma. Jsem mnoha duvodu rada rada, ze tam dceru prijali. Je asi 2km od nas. Dcera je skvela, lec slozita povaha.Nemam ridicak, tudiz cestu do skolky bychom kazde rano absolvovaly pesky s mensim v kocaru. A ted k veci. Dcera za boha nechce chodit. Kdyz jdeme na namesti,je to proces na hodinu a zpatky uz ji bolej nohy(to je kilometr).Vetsinou s sebou tahame kolo a stejne je to s recmi o boleni nozicek. Samozrejme ze kdyz pritlacim,tak i tu cestu do skolky nejak zvadnem...za dlouho,s brekem a premlouvanim...mam jeste moznost sourozeneckeho kocaru,kdy je jedno dite nenanenapadne zasoupnute pod druhym...jak byste to videli vy?Vozit ji v sourozeneckym a dovezt ji klidnou,nestresovanou ranem,odpocatou do skolky...nebo teda slapat slapat slapat,vzdyt uz je "velika".Diky za vase nazory!

vhanka
19. čer 2022

Za mě by 3,5 leté dítě mělo dávno ty 2 km ujít. Navrhovat odklad školky,auto atd jen,že něco neujde mi přijde zcestene. Asi mě tu ukamenujete,když to tu čtu. Ale co třeba během léta ty 2 km prostě postupně natrénovat??? Chodit cvičně v rámci procházky do té školky?? To přeci musíte dát a v září apson budete mít vše v klidu a natrenovano. I třeba to chystání ráno.

journals
19. čer 2022

@felixfelicis Vím a to je právě to, co jsem psala. Zkoušela bych najít něco, co na dítě platí. Vždyť to, že dítě nechce není jen otázka pohybu (někdy úklid, jídlo, spaní a milion dalších věcí). Navíc i když je matka doma s mladším dítětem, tak to starší musí být ve školce v určitý čas a ne později.
Každopádně, já bych teď přes prázdniny udělala maximum pro to, aby dítě bylo schopno se do školky dostat samo, pokud to za 2,5 měsíce neklapne, tak to prostě neklapne a bude vědět, že pro to udělala maximum, ale dopředu bych se rozhodně nesmiřovala s tím, že holka nechodí, tak vezmu kočár a hotovo.

@maarp Jak to děláte jinak, když se s ní někam potřebuješ dostat? Pošta, doktor, nákup....?

journals
19. čer 2022

@malenka3 No, mě přijde tedy docela blbé, že se vybrala školka a teprve pak se řeší jak se tam vlastně dostane. Takže za mě to takové trochu řešení bez rozmyšlení je. Pro mě by cesta do zařízení byla asi to první, nad čím bych uvažovala... Ať někdo chce, nebo ne, tak k nástupu do školky patří i nějaká fyzická zralost - i když tady pořád nějak nevím, jestli je důvodem to, že se dítěti nechce, nebo že opravdu fyzicky nemůže...

megi89
19. čer 2022

A já bych jí do kočárku dala, však co. Třeba za měsíc bude chtít už sama chodit. Já přemýšlela jak bych to dělala já se synem, kdyby šel do školky, která je od bydliště cca 1,5km... Malej je zdatný chodec, až až... Ale nedokazala jsem si představit jak ráno se courame brzo ráno do školky pěšky. Pak mi došlo, že můžeme jet MHD. Ale nakonec ho vzali do bližší školky, která je naštěstí od baráku 450m. Už jsem to měřila. 🙈

lenerka1
19. čer 2022

Ve 3,5 letech denně našlapat 4 km jen kvůli školce je podle mě dost velká zátěž. Prvorozený byl vášnivý chodec, cesta do školky pro něj nebyla problém, stejně jako celodenní výlety atd., a stejně zpáteční cesta byla po náročném školkovém programu docela psychicky náročná a pro mě většinou dlouhá, když na mě doma čekala fůra povinností, u nás pomohlo stupátko a v dešti nás muž stejně vozil autem. Prostě si to udělat tak, aby to vyhovovalo všem zúčastněným stranám a nevznikaly zbytečné třecí plochy a na názory ostatních se vykašlat.

maarp
autor
19. čer 2022

Diky za vsechny vase nazory...chodime denne,trasy kolem toho kilometru...casto zastavujeme,povidame si, zkouma...pak najednou jak kdyz ji preskoci v hlave a nechce jit.Zabejci se a pokud jsme na prochazce,oukej,muzeme cekat,odpocinout...pokud se nekam jde na cas(i kdyz si ten cas dame trochu dopredu,abysme byli v klidu),je to skoro vzdy s ustavicnym premlouvanim a nasledne s brekem ze ji bolej nohy a uz nemuze...takhle ji privest do skolky se mi zda blby a mam pocit ze by kvuli tomu treba ani do skolky chodit nechtela...ale to si myslim ja,treba se pletu a prave skolka by ji motivovala k tomu aby tam dosla...je to pro nas vse nove🙂

malenka3
19. čer 2022

@maarp jako bych viděla svoji dceru. Motivace funguje jen do doby, než jí loupne v kebuli a pak neuděláš nic. A to fakt máme relativně dny na pohodu. Takové ale nebudou při brzkém vstávání do školky všechny. A když k tomu připočtu stres z nového prostředí, že to pro ni ze začátku bude těžké, bez maminky, myslím, že se tohle ani moc natrénovat nedá.
Držím palce, ať si to nějak sedne. A ať se brzy rozchodí, nás to dost limituje, uzpůsobujem vše jí, případně kočáru, ale prostě zatím jsem cestu na zlepšení přes nejlepší vůli nenašla. Ale jak si psala, věčně se v kočáru vozit nebudou.

maarp
autor
19. čer 2022

Jeste k tomu vyberu skolky...cesta do skolky je pro me az druhorada pri vyberu. Pristup k detem v tehle skolce je mi hodne sympaticky.Mela jsem moznost srovnani,vsechny skolky jsem si obesla a rekla jsem si,ze prave kdyz jsem doma s mladsim,muzeme zkusit tuhle. Pokud by doslo na lamani chleba,udelam si ridicak,nebo holt odnesu na zadech,cokoliv😀Myslim ze jsme se vsechny pochopily,chapu i opacne nazory a jsou pro mne dulezite v mem rozhodovani

maarp
autor
19. čer 2022

@journals no posta,doktor a i predskolkovy klub-chodime s velkou casovou rezervou,odpocivame cestou,mluvime...vetsinou je posta akce na cele dopol😐Ale jde to,jen nesmi byt casovy pres a opravdu velka rezerva,treba hodinu

felixfelicis
19. čer 2022

Tak jsem si na Google Maps zmerila nasi cestu do skolky a meri presne 1 km a kdyz nektere z deti nechce, tak je hooodne dlouha😀 Vede parkem a cestou ze skolky zpatky, kdyz se tu a tam chteji zastavit, nam to trva treba i 3/4 hodiny. Cestou tam, kdyz popohanim, tak 20 minut. To teda pocitam starsi deti, kterym muzu "porucit" a jdou. Kdyz si to predstavim x2, hlasuju pro nejake pojizdne reseni🙂

darkwitch
19. čer 2022

@maarp nám dobře funguje koloběžka. Malou dám do šátku a vezmu koloběžku a buď skolkovou vezu na koloběžce nebo jede na své. Když nemůže nebo se jí nechce, hodim její koloběžku do košíku a hotovo.
Ještě je tu možnost poponest v nositku tu starší, já to tak občas na začátku školního roku dělala. Že kus šla a pak se chvíli nesla, tam se dalo vymluvit že je to jen kousek. A tady zvážila bych spaní ve školce, protože ta cesta ze školky s unaveným dítětem je ještě horší než ráno do školky

konidana
19. čer 2022

@maarp pokud to vyzaduji okolnosti, tak holt kocar. Zejmena teda pri sprintu skolka, prace skolka, nekdy to holt je potreba i jindy. Neohlizela bych se na mineni ostatnich a zaridila se tak, aby to vyhovalo me.

konidana
19. čer 2022

A rozhodne mi prijde , lepsi chodit ty 2km s kocarem, nez jezdit autem😉 Dalsi alternativa je treba vozik za kolo pro 2 deti.

margitule
19. čer 2022

@journals Jenže tady nejde o to, že ty dva kilometry neujde, ale že je neujde rychle a ráda. Hnát každé ráno dítě 2 km pěšky do školky by taky mohlo způsobit totální odpor k jakémukoliv chození.

jane46
19. čer 2022

@margitule Presne. My ten vozik nebrali na vylety, ven a i ze skolky se slo pesky... ale jako rano jsem chtela prijit do skolky v klidu a dite taky. Jo a ono 2 km pri lijaku a dve deti na krku... U nas byl vek 3 roky a 1,5 mladsi, kdyz zacla skolka. Dikybohu ten prvni rok za vozik, trasu ze skolky chodime klidne i hodinu.
Jo a deti ve voziku nadsene a spokojene, tesily se na rano az je povezu. Jo a v zime, kdy je nase vesnice jedno velke kluziste, to byla taky zachrana.

felixfelicis
19. čer 2022

@jane46 u nas kocarek brzo zabral mladsi sourozenec a starsi deti s chuzi problem nemely a i tak to bylo nekdy narocny - prostredni nemel rad zimu, takze v mrazu 1 km rev. Nebo kdyz nejstarsi potreboval brzo na plavani, venku tma, prostredni zasek - 1 km jsem tahla za ruku s revem. Vetsinou to ale bylo sice dlouhy, ale ok (a taky vetsinou rano a v desti vozi muz). Prijde mi ale zbytecny muset tyhlety problemy resit zas a znova kazdy den, jenom aby lidi nemeli reci🤔

vikinkav
19. čer 2022

Ja tedy chodim s detma 1 kilometr do kopce do skolky, male jsou cerstve 3, synovi 4,5. Ten jede na kole, ale holcicka je proste unavena mnohem drive, cestu do kopce neujede a pesky bychom sli sto let, takze jede vetsinu cesty na stupatku ke kocarku. A to uz chodime takhle od zari. Nektere deti na to proste nejsou, aby chodily denne kilometry, kazde dite je jine, a nikdy by me nenapadlo, ze je to nejaky problem 🙂 Ted budou mit oba dva skolku 2 km do kopce, zvazuju syn na kole a dcera a mimco v cyklovoziku, aspon na cestu tam. Nebo pojedeme autem (to jezdime i ted kdyz nestihame nebo je hnusne). Ja myslim, ze ta skolka sama o sobe je pro ne narocna az az, jeste je trapit cestou...

fifinka2020
19. čer 2022

Mám doma něco podobného a musím Teda léčivé přiznat, že jsou dny, kdy jsem vděčná za auto.... třeba ráno nestíháme, nebo byla blbá noc, nebo naopak při vyzvedavani menší dítko brečí a já jsem šťastná, že je tam jen soupnu a dostanu se rychle domu (navíc i cestou někdy usne 😉. Až si víc zvykne na školku, Budem zas trénovat chození🙂. Jinak praktikuje to, že jsme pořídili koloběžka, kterou dám jednoduše na kocarek, tudíž ji vozím jednu cestu na kočárku a pak na ni jede, tím to rychleji uteče🙂. Stupatko máme taky, ale to moc úspěch nemá...

janedv
19. čer 2022

@journals jenomze nevis, jestli za tim neco neni... Jestli jsem se za 7 let sveho materstvi naucila jednu vec, tak je to duverovat vlastnim detem. I za cenu toho, ze tomu ne vzdy rozumim a ne vzdy souhlasim. U starsiho, ktery byl vzdy unaveny a chtel se vozit jeste ve 4 letech, to nakonec vubec nebyla lenost. Ma celiakii, tehdy nediagnostikovanou a proste nemel silu.
@maarp vykaslala bych se na nejake kecy, proste bych ji vozila. Ja starsiho vozila dlouho, casto i v 5, v maclarenu se vozil s mladsi spolu (neni to dvojkocar, ale je to tank, co uveze i slona slozmo).

lizzie02
19. čer 2022

A co vzít kolo? 🙂 My máme ve školce normálně stojany, dá se tam nechat a zase zpátky na kole 🙂 jinak mám čerstvého ctyrletaka, 2 kilometry dojde v pohodě, ale právě trvá to😅 musí pořád na něčem jezdit😁 koloběžka, koloodrazedlo, to se také dá odnést pak na kočárku případně zpět nebo kolo🙂

tahejhula
20. čer 2022

@maarp tetky ti pak dítě do a ze školky na zádech asi nepotáhnou, že jo? Normálně bych použila ten tandem, zvlášť když máš možnost se k němu dostat lacině.

rubesovak
20. čer 2022

Ve 3,5 letech určitě nemyslet na kočár ani na nic podobného, ale přes léto trénovat chuzi. Co budou učitelky pak s dcerou dělat na vycházce? To jí budou nosit, nebo si taky mají pořídit kočárek? Mám stejně starého syna a nedovedu si představit dovézt ho do školky na kočárku, oba by jsme se hanbou propadli☹ a jako učitelka ve školce mužů říct že je pak v září úžasné když se s dětma po hodině v šatně vyprávím ven, samozřejmě se téměř žádné neumí samo obléct, ale s tím se počítá, obejdu školku a půlka dětí brečí že je bolí nožičky, protože jsou zvyklé na kočár nebo auto. Takže z 2h pobytu venku je tak maximálně hodinka na zahradě a následné výtky o rodičů a vedení, jak si to jako přestavujeme nechodit na vycházky ale drepet na zahradě. Takže trénovat, trénovat, trénovat a nepolevit

tahejhula
20. čer 2022

@rubesovak učitelka s předsudky je sen každého rodiče. Nic vám po tom není, jak rodič dítě do školky dopraví.

bohumilakupkova
20. čer 2022

@maarp Když dcera stávkuje, dávám ji sedět napříč přes hlubokou korbu. Teď už se to ale moc nestává, protože si postupně zvykla chodit. Pomáhá u nás i zpívat, říkat pohádku, nějak zaujmout...Asi si někdy i vymýšlela, protože ji to prostě nudilo. V tomto věku už mi přijde sourozenecký kočár zbytečný.

ivis_b
20. čer 2022

Ja bych teda kocar nekupovala - nechce chodit a tak ji ve 3,5 letech koupim kocarek? To mi prijde chyba. Stupatko, odrazedlo, kolobezka, pripadne ten ridicak. Ale vozit dite jak pecku na kocarku do skolky, to se ji budou deti akorat tak smat.

rubesovak
20. čer 2022

@tahejhula jenže to by pak ten samej rodič nesměl řešit že nejsme 2 hodiny venku na procházce. Opravdu bych přála maminkám aby si to minimálně v tom září zkusily.Dohady s rodiči že nechodíme na procházky, udání na inspekci že se nedodržuje pobyt venku, plačící děti které odmítají na vycházce chodit protože na to nejsou zvyklé. A nejvíce řečí, urážek a výhrůžek je právě od rodičů kteří mají před školkou zaparkovaný kočárek protože jejich dítě chodit nechce.

margitule
20. čer 2022

@rubesovak Jak daleko to máte do školky?
Taky jsme praktikovali sed na hlubokou korbu. Tady bude ale asi mladší sourozenec už mít sporťák, tam to aspoň u našeho kočárku už jde hůř.

margitule
20. čer 2022

@ivis_b Mně teda v tomhle případě přijde řidičák horší řešení než kočárek. S kočárkem může ujít třeba aspoň půlku.

rubesovak
20. čer 2022

@margitule 3,1 km a chodí to ráno i odpoledne pěšky, naprosto bez řečí, a ještě si pak dáme procházku, denně ujde tak 10 km a když ne, žene nás ven ještě navečer. A to mu byly přesně 3 roky když začal chodit do školky.

krisstina93
20. čer 2022

@maarp co skejtik ke kočárku? Já tak vozík triletaka, když nechce zrovna jít. My musíme každé ráno chodit kilak s nejstarším do školy, další kilak zpátky a to by ten tříletý taky knoural. Do kočárku už bych ale nedávala, dyt to už by se jí děti snad i smály v té školce, když přijede v kočárku. Spíš bych učila trochu chodit, se školkou taky budou chodit na procházky.