Školka. Dávat dál nebo ukončit?

6. únor 2023

Maminky, jsme fakt hotova. Dcera šla letošní školní rok poprvé ve 4 letech do školky. První čtyři dny probrecela, ale pak už chodila víceméně ráda. I se stalo, že nechtěla domu, když jsem ji šla vyzvednout. Ale pak nastal po delší nemoci zlom a každé ráno nám brečí, že do školky nechce, že se jí stýská. Někdy tam půl dne probreci, jindy brečí jen ráno. Toto trvá asi už 3 měsíce. Přitom kamarádky tam má, učitelky má rada, nadšené vypráví, co dělali atd, ale stejně chodit nechce. Máme ještě mladšího dvouletaka, takže jsem ještě na rodicaku, ale chodím dva tři dny v týdnu do prace. Když jsem v práci, hlídá manžel. Takže by dcera teoreticky ještě chodit do školky nemusela. Je mi jí hrozně líto a nejradši bych si ji nechala doma. Jenže je dobře ji ustoupit? Myslím, že to na nás i dost hraje, což potvrdily i ucitelky. Dcera je chytrá a tvrdohlava. Nechci ji způsobit nějaká traumata, ale zase myslím, že školka dětem hodně dá, letos už jí bude 5 let, tak už by to asi chtělo, aby se sociolizovala. Ještě dodám, že chodí jen na dopoledne. Co si o tom myslíte? Dávat ji do školky dál nebo to zkusit znovu až příští školni rok? (To už by šla s braskou).

bara88
6. únor 2023

Dávat do školky dál. Příští rok by ti tam brečeli oba a bylo by to ještě horší

mafulin
6. únor 2023

Tři měsíce mi přijdou jako dost dlouhá doba. Osobně bych to nevydržela a nechala ji doma. Netlacila na ni. Mám taky petiletaka, chodí dva dny v týdnu, víc nechce. Užívám si to, za chvíli vyroste, bude raději s kamarády a ještě budu vzpomínat na dobu, kdy byl malý a chtěl být se mnou doma.

aspie83
6. únor 2023

Našemu staršímu budou teď čtyři a od září také nastoupil do školky, kam ale odmítal po pár dnech chodit, měl šílené záchvaty, noční můry, plakal... Jelikož jsem doma s dvouletým, nechala jsem ho doma a prostě si užíváme společný čas, protože taková možnost už nikdy nebude 😉 někdo mi říká, že jsme to měli překonat, ale já si za tím stojím 😉 nemyslím, že by mu něco uteklo... V institucích stráví ještě hodně času. Do školky jsme ho dali, protože má rád děti a myslela jsem, že tam bude spokojený. Nebyl, chtěl být s námi, tak ho nechci "odstrkovat". Holt půjdou příští rok oba. Třeba to bude více v klidu, když v tom budou spolu a navíc budou vědět, že já chodím do práce a nejsem s tim druhým doma. Když ne, tak holt si tím plakanim atd projdeme za rok, ne teď, když to není nutné 😉 Volila bych podle povahy dcery a svého pocitu 😉

atij
6. únor 2023

Za mě nechat doma. Kdy jindy, když ne teď, dokud to jde. Za rok může být mnohem víc v pohodě a třeba i s bráškou dohromady to zvládat líp. Institucí a kolektivu si ještě užije až až. Pro mně je třeba mnohem důležitější budovat vztah se sourozencem. A když jí zatím školka nechybí, tak bych to využila, ať jsou parťáci spolu.

lizzie02
6. únor 2023

Volila bych podle dítěte a svého pocitu 🙂 starší taky nechce do školky, zkusili jsme to a nešlo to, ani já nebyla přesvědčena, už to neřeším, půjdou příští rok společně 🙂 nemám pocit, že by mu něco uteklo a je to vlastně poslední rok co jsme spolu všichni tři doma, spíše jsem si to nastavila tak, že si to společně užijeme a pak nám to všem v září začne 🙂

gingermom
6. únor 2023

Nechala bych doma. Však o co jde? Zažila jsem s dcerou něco podobného a v okamžiku, kdy chodili do školky i mladší sourozenci, dcera tam byla v pohodě taky.
Před tím se cítila odstrčená a žárlila na mladší, kteří mohli zůstat se mnou a ona musela pryč.

jjasmina
7. únor 2023

Já bych neustooupila, stejně co nevidět ji začne povinná předškolní docházka a co pak..

marcicek84
7. únor 2023

No spolu ti chodit do jedne tridy stejne nebudou,kdyz je pristi rok predskolak,vodila bych dal,at ji nebreci jeste ve skole...

megi89
7. únor 2023

Řeším teď podobnou situaci. Syn nastoupil v září v 4,5r do školky.. Do prosince chodil bez slzicek.. Vše v pohodě, ale od ledna? Pláče, že nechce chodit, ve školce se moc nezapojuje, málo ji teď, večer pláče, že nechce jít do školky. A ráno? To doslova řve, že nechce. Chodí od 8h-11,45h. Vnitřně trpím s ním, ale... Za měsíc mu je 5 let... A neustoupim. Bude chodit nadále....

95newmommy2020
7. únor 2023

Podle me se to lepe vysvetluje, kdyz mas “duvod”. Takze bych ji davala do skolky ve dne kdy pracujes, s oduvodnenim, ze jdes do prace. Nevim teda jaky faktor v tom bude hrat tatinek, ktery je s braskou. To mozna tak neveme, jako kdyz byste v praci byli oba. Pristi rok to muze byt prave i jine v tom, ze budete v praci oba.
U nas je to teda tak, ze ja nevodim ani nevyzvedavam, ale kdyz v pondeli po vikendu jdu do prace, tak to syn zkousi a rika vety typu:”mama musi zustat doma” a je to horsi zatim pro pochopeni, ze vikend, pripadne dovca skoncila, ale od utery mi uz normalne mava, a chape to.

odula
7. únor 2023

Strasne zalezi na školce. Jestli je dobrá, davala bych dál, i když si rano trochu zabreka. Pet let na začátek skolky mi přijde docela pozdě. Navic nikdo ti nezaručí, ze to za rok bude lepší.

gruyerre
7. únor 2023

Nechala bych ji doma. K čemu je dobré trápit ji i sebe, když tam nemusí chodit? Třeba za půl roku sama bude chtít.

cherie24
7. únor 2023

Mám to podobně s tříletou. Školku máme za barákem, takže malá se na to pořád ptala a do školky chtěla. Pokaždé když jsme šli ven, pokaždé když viděla děti se ptala, kdy bude chodit do školky i ona. Pak to i vyprávěla všem na potkání, cizím lidem říkala, že bude chodit do školky. Já se těšila, že si aspoň trošku odpočinu ... No a teďka dost přemýšlím, jeslti jí do školky vůbec dávat. Přes den prý snad už nebrečí, ale doma kňourá celý večer i celé ráno, že do školky nechce, ve školce brečí, musí mi ji učitelky odtrhávat od nohy. Tvrdí, že se jí tam nelíbí a že jí děti zlobí. Když pro ní ale po o přijdu, tak si normálně hraje mezi dětmi, říká, že si to užila, že si hrála, tak fakt nevím 🙈 jakože to tvoření a písničky, básničky, hry mi přijde, že jí vážně prospívá. Minule měli nějaké divadelní představení a z toho byla malá úplně hotová, prý seděla celou hodinu a ani nedutala. Ale každé ráno si říkám, jestli mi to stojí za to ji tam dávat. 🤷 Chodí do školky 2x - 3x týdně. Spát tam zkoušela jednou a byl to Mordor, takže bez spaní už 😀

janule1940
7. únor 2023

Naše dcera nebyla schopna ve školce zůstat ještě v 5 letech,měla z toho úplnou paniku.Yvsichni nám říkali,ať ji neustupujeme,ze to bude ještě horší.Pani ucitelky rikaly,ze proste každý place a ze si musí zvyknout,ze jinak už si nezvykne a nebude schopna nastoupit do školy.Nebyli jsme schopni ji to s manželem udělat,proste jsme tam rano byli do 8s ni,pak se zeptali,jestli nezůstane,ona,ze ne,ani kdyz jsme trosku potlačili,tak jsme ji vzali domu.a v 6 letech najednou nastoupila uplne bez potíží,proste k tomu dospěla.dnes je ve 2.tride a pani ucitelka na schůzkách rikala,ze je skvela mezi dětmi a ze psychicky nejlepe nese jakékoliv problémy mezi dětmi.zatímco spoluzacky boli brisko a rano hlava,kdyz je nějaký problém,nám to dcerka rekne,probereme to doma a zadne problémy ve skole nejsou.takze tak no…ja bych ji vzala domu,ja chci,aby mi moje dite důvěřovalo,ze ho nezklamu a ochránim.

krisstina93
7. únor 2023

Vodila bych dal, mě takhle Mama stáhla ze školky, když sem vyvadela a měla sem pak ve skole problém se začlenit do kolektivu. Ale zas tam netahnout na sílu, nemůže mít sebou nějakého plyšáka třeba, ze by se ji tolik nestýkalo? Nebo ráno udělat nějaký rituál, já třeba každé ráno syna ujišťuji, ze pro nej po obědě přijdu. Převleču ho, pak si přečteme jídelníček a řeknu mu, ze až to dopapá budu už čekat za dverma 🙂

kubesovaadelka
7. únor 2023

Nemáš možnost si domluvit, že bys tam zkusila být s ní? Znám 2 maminky, co tak chodí svými dětmi, že to také jinak nešlo mají jedná roční, druhá 8nesicni miminka a berou je tam s sebou. Možná by to pomohlo i vám

fouskovi
7. únor 2023

Určitě dávat brzy bude Předškolák a už budu muset a to by jste se pak zbláznili

ferda90
7. únor 2023

Já Teda osobní zkušenost nemám, ale co mi třeba říkala kamarádka, tam její syn také plakal ve školce. Dávala ho od 3 let. Brečel, ale ona neustoupila. Nakonec si zvykl a do školky chodil rád, za to její kamarádka malou nechavala doma, protože taky plakala, odložila ji školku o rok a bylo to ještě horší🤷‍♀️

luciksima
7. únor 2023

Dcera mi plakala rok ráno šílený scény utíkáni mi venku bylo to naprosto šílené,ale musela do školky já musela do práce byla jsem samozivitelka jako bylo to pro mě šílený psychicky....kdybych měla možnost ji nechat doma nechala bych kdyby to šlo.takze pokud tu možnost máte nechte ji...takhle by jste se trápili všichni...

autor
7. únor 2023

Moc děkuji za všechny názory. Dceru nakonec necháváme doma. K dotazum. Plysacka s sebou nosí, to nepomáhá, slibujeme odměny, taky nepomáhá, ujišťujeme, ze ji vyzvedneme hned po obědě, opravdu jsme udělali možné i nemožné. Být s ní ve třídě nelze, prvních pár dní jsme s ní ve třídě byli, ale teď už to nejde. Teď ukáže jen čas, jestli jsme se rozhodli správně nebo jestli to byla chyba.

juuulinka
7. únor 2023

Ještě můžu poradit ať vodí ráno tatínek.jestli to teda jde. Moje dcera se mnou strašný pláč,ale s tatínkem ani slza.tak vodí tatínek a je klid.dcera chodí s nadšením.

autor
8. únor 2023

@juuulinka Tatínek taky vodil a bohužel to nepomohlo.

mourovatakocka
8. únor 2023

Jsem pro dávat ve dny, kdy jdeš do práce. Nějakou zlatou střední cestu mezi od pondělí do pátku nebo vůbec.

zelenaesmolda
8. únor 2023

Ja bych rekla,ze tam neni problem skolka jako takova ale to,ze ona musi do skolky a mladsi bracha je doma.Davala bych ji v dny kdy jdes do prace,at si zvykla.

veronicka89
10. únor 2023

ja proste nechalu ze se v tech skolkach jeste neprislo na to ze postupna adaptace je dulezita a prospesna pro vsechny...

nedavala bych
...

verila bych ze je dcera klidne i casto nemocna ptz tam nechce byt ( muze byt -nemusi )

neboli ji bricho ?

veronicka89
10. únor 2023

ja mam zkusenost ze jakmile se uspecha zacatek...uz se to veze...

pak az proste dite dospeje trosku ;)
za rok myze byt rada ze jde eo skolky a ma od sourozence klid

lucieevita
Autor odpověď smazal
Zobraz
ferda90
10. únor 2023

Ono fakt hodně záleží. Svagrova žije ve Francii, kde dítě chodí k chůve sna suz ve 3 měsících. Dělá školu na učitelku ve školce a říkala, že je znát ten rozdíl, že ty děti jsou samostatnejsi, mají nějaký režim a jsou hlavně zvyklé na kolektiv. Jako dát třeba 6 měsíční dítě do jeslí je i na mě strašně brzo. Kamarádka má syna, který bude mít 4 roky a ani od tu školku úplně dobře nezvládá. A to už má 4 roky pomalu. Jde vidět, že není zvyklí na kolektiv, dětem se spíš vyhýbá. Myslím si, že je znát zda maminka s dítětem třeba chodí třeba na nějaké kroky pro deti nebo jsou jen doma. My chodíme od 6 měsíců a malý nemá vůbec problém s dětma ani dospělíma

michalusenka
10. únor 2023

Dcera mi celý rok brečela ráno,nechtěla chodit atd,prostě některé děti jsou takové,až teď v první třídě pochopila,jak bylo líp ve skolce

pajusz
10. únor 2023

Vydržet. Motivovat. My třeba musíme jezdit na kole i v tomhle mrazu aby byl spokojenej, fakt přestal bulet že dne na den. Všichni na nás čumí jak na blázny, ale co. Chodí od ledna a tento týden prvně bez ranního pláče atd.. A to se mi i v noci budil aby mi řekl že bude ráno brečet, zjišťoval jestli půjdem a jestli mu dám pusu.. Hele někdo mi radil ať mu dám sebou svou fotku. Četla jsem že pomáhali i hodinky a na nich zvýraznit kdy si pro ni přijdeš, ikdyz nezná hodiny, tak pro ten pocit aspoň... Držím palce, vím jak to je pro tebe náročné. Já čekám v červnu 3ti a představa že v září tohle absolvujem na novo s miminem, no děkuji nechci. To raději teď.