Bratr se nezajímá o syna. Myslíte, že se to změní?

20. dub 2021

Zdravím,
asi ani nehledám radu, respektive v tomhle případě se ani moc poradit nedá, ale potřebuju se z toho nějak vypovídat a třeba i najít útěchu u někoho kdo zažil totéž nebo něco podobného.
Mám bratra, kterému se v jeho 19ti letech narodil syn. Jeho tehdy, ani nevím jestli bych měla říkat přítelkyně, spíš kamarádka s výhodami, protože spolu v podstatě jen spali, otěhotněla a on by zásadně proti a ze všech sil se snažil aby šla na potrat (dá se to asi v téhle situaci pochopit). Nicméně ona se rozhodla, že si malého nechá a tak se k tomu postavil jako chlap a řekl jí, že teda zkusí kvůli němu nějak fungovat jako rodina. Moc dlouho jim to nevydrželo, protože ona je taková řekněme zvláštní povaha, to by bylo na jiné povídání. Takže nakonec se ona odstěhovala ke své mámě (asi 180 km od bráchy) a domluvili se, že se bude brácha s malým vídat každý víkend s tím, že až bude starší tak si ho bude brát i na víkendy k sobě. Domluvili se i na alimentech 10 tis měsíčně, které brácha platil poctivě. Až na pár výjimek tak nějak všechno šlapalo 6 let skvěle, brácha se hodně dobře staral, pro malého dělal první poslední až donedávna kdy jsem si uvědomila, ze svého bratra vlastně vůbec neznám. Brácha zjistil, že malý není jeho (nechal si udělat testy otcovství poté, co do něj kamarádi hučeli, že není jeho), přijel ke své ex a udělal tak scénu což je pochopitelné, ale to co se začalo dít pak mě šokovalo. Brácha se absolutně přestal o malého starat i zajímat se slovy cituji "nevím proč bych se měl dál starat o cizího parchanta". Já chápu, že je naštvaný, kdo by nebyl, ale přeci nemůže trestat malého, který ho má rád a brácha je pro něj tatínek se vším všudy. Ex "švagrová" mi denně volá, že je malý nešťastný, že chce mluvit s tátou, proč za ním táta nepřijede atd... je mi z toho opravdu hrozně, protože i přesto, že do bráchy denně všichni hučíme tak si vede pořád svou a je absolutně bez zájmu. Nechápu to, vůbec nerozumím tomu, že mu alespoň toho dítěte není líto. Nevím, co mám dělat. Pro mě je malý prostě synovec, rodina a pro mámu je to vnouček i když nevlastní. Jenom bratr pořád tvrdí, že to nemáš řešit, že už to není naše věc a ať se stará skutečný otec a jeho rodina. Trvá to celé už skoro měsíc a on názor nezměnil. Myslíte, že se to nakonec změní? Nedokážu si vůbec představit, co ten malý teď musí prožívat ...

autor
20. dub 2021

Odpovím takto hromadně, protože vaše odpovědi či otázky jsou vesměs totožné 🙂
Já i máma stojíme na obou stranách, bráchu se snažím psychicky podpořit, ale zároveň mě hrozně mrzí, jak se teď o malým vyjadřuje a jak ho absolutně odmítá, jsem z toho hrozně zklamaná, protože jsme byli oba vychováni v trochu jiném duchu - ono kdybyste to viděli předtím jaký to byli parťáci a jak skvělý vztah mezi i když se nevídali denně tak byste jeho postoj také nechápali, navíc když od nás odešlel táta tak to to byl on kdo nesl nejhůř a teď to dělá v podstatě také byť je to "cizí" dítě, ale zároveň už s ním má nějaký citový vztah, ten kluk je na něm závislý 😥 já se s ex švagrovou bavím jen kvůli malému, protože já ho odstřihnout rozhodně nechci a chci se s ním vídat dál jenomže nevím, co mu mám říct až se bude ptát na tátu (malému je 6), je to hrozně hodný klučík (na to jakou má matku) a je hrozně citlivý až nadměrně na kluka bych řekla, jak jsem psala výše jsem teď těhotná a on se strašně těší, jak mi bude pomáhat až přijede na prázdniny atd... nevím nedokážu si představit, jak to celé bude dál ☹️
Jinak brácha o vrácení peněz nestojí, prý už s nima nechce mít nic společného a nechce se s nima o ničem dohadovat, to je jeho věc a do toho mu nekecám jen se snažím přimět aby ještě přehodnotil svůj postoj vůči malému

tulikiss
20. dub 2021

On je dospely a ty nemas zadny pravo kecat mu do toho, jestli to dite bude nebo nebude chtit dal vidat. Tak jako on tobe nezabrani dal za "cizim" deckem jezdit.
Je uplne jedno jak super vztah meli predtim, protoze nastala situace, ktera vse zmenila. Kolik je treba paru, ktere se miluji az za hrob a staci jedna nevera a je vse fuc. Jasne to dite nemuze za tu lez, ale ponese nasledky toho, co udelala jeho matka. Je to ted jenom jeho vec jak to vyresi a vy by jste mu mely dat pokoj. Pro nej je ted to dite proste jen dite zenske, ktera mu lhala a podvedla ho. Jsi zenska(takze tohle zazit nikdy nemuzes) a navic tehotna, takze to vnimas mozna jinak. Ale nech ho, aby se rozhodl sam. Tim ze budes tlacit, docilis jen toho, ze se vic zatvrdi a jeste tim narusis vas vztah.

deaneira29
20. dub 2021

Asi to bude znít ošklivě , ale pro bráchu jsi teď ta špatná ty a to že se snažíš udrez vztah s tím chlapeckem asi vidí jako zradu od tebe. Ty musíš pochopit, že sice mohli mít krásný vztah, ale to teď v jeho očích vše skončilo a pokud ty a tvoje máma dal budete udržovat s tím malým vztah můžeš ztratit bratra a tvoje máma syna. Opravdu bych to teď nechala celý byt a ty nemáš co tomu malému vysvětlovat, max můžeš říct to ti vysvětlí maminka, to ona mu musí říct pravdu. Takže opravdu zvaž jak moc se chceš angažovat, s tebou teď cloumaji hormony a možná vidíš jen toho malého, ale ten za kým teď máš 100% stát je bratr.

andelka
20. dub 2021

Je to strašně čerstvé. Musí to být pro něj šok. Teď bych se do toho vůbec nemontovala. On si musí rozmyslet,jak dál. A hlavně to musí řešit se svou ex. Její lež to zavinila.
Ohledně odstřihnutí, vymazání z RL, neplacení alimentů to nebude tak snadné, pokud vůbec možné,tak rozhodně ne rychlé.
Kluk je malý, musí počkat jak se k tomu dospělí postaví. Je mnoho dětí,které berou partnera matky jako otce, ti se pak rozejdou,a ze života mu zmizí.

hanve
20. dub 2021

Chování Tvé "švagrové" je více než za hranou morálního bahna... Já chápu, že je Ti líto malého, ale vysvětlovat musí matka dítěte. A bratr potřebuje vychladnout a srovnat si to v hlavě. Sám a bez nátlaku svého okolí, které v tomto okamžiku by mělo stát za ním a ne do něj hustit, že má vůči chlapci nějakou "povinnost". Tím docílíte akorát pravého opaku, naštvete ho, popudíte proti sobě a zatvrdíte proti malému. Jako platit 6 let takový slušný alimenty a zjistit, že to není moje, tak milé zlaté udělám takový točo, že by se nestačila divit.

merope
20. dub 2021

@bramarfi Tak hlavně mě napadlo se mrknout a je to tak, že popřít otcovství se v některých případech nedá, jindy dá do 6 let věku dítěte - takže pokud je klukovi pod 6, měl by zažádat na soud ihned, pokud je mu více než 6, tak kdo ví, jak to bude.

Ale zase zjevně matka ví, kdo je otec, jen to jaksi neřekla...

martt
20. dub 2021

Říkáš, ze ti je lito toho klučiny mne sice taky. Ale víc mi je líto tvého bráchy. Vis jak ho to musí bolet zjistit po šesti letech, že "syn" , za kterým jezdil a mel s nim nějaký cit není jeho? Ze třeba pokaždé, když se na něj bude mět podívat bude ta bolest zpět. Opravdu chceš aby to tvůj bratr prožíval dokola a dokola? A co když za rok za dva si jeho ex najde nějakého přítele a on si toho chlapce bude chtít adoptovat a přetrhat s tvým bratrem všechen kontakt? Tak opět koho to bude bolet bude tvůj brácha. Na víc chceš s tím klucikem udržovat nějaký kontakt to ti neberu, ale opravdu se zamysli jestli tim vic tomu klukovi neublizejete . Tvuj bratr nema na syna žádny právní nárok tim pádem ani tvoje mamka a ty. A když se ex rozhodne aby se s vami nevidal tak s tim nic neudělate. Možná by bylo lepší na nějaký čas take utnout kontakty, alespoň do te doby než mu jeho mama vysvetli proc za nimi ten brácha nejezdi.A jak už tu bylo řečeno do ničeho nezasahuj tohle si vsechno musí rozmyslet tvůj bracha.

bezinka22
20. dub 2021

No to je celkem husty pribeh. Chudak bracha, nedivim se, ze je nastvany. Jenze ono to neni tak jednoduche, jak tu vetsina pise. Moralni stranka je jasna. Exsvagrova je mrcha, ktera mu podstrcila decko a ktery platil vice nez stedre alimenty. Po pravni strance je tu, ale problem a nejde jen tak si pozadat o vymaz z RL a nazdar bazar. Popreni otcovstvi se muze podat nejdele do 6 ti let veku ditete, pak uz soudy rozhoduji v zajmu nezletileho ditete a mozne to neni. Takze bohuzel tvuj bracha je ted v hodne blby situaci, kdy bude platit na dite, ktere neni jeho a jeste pekne dlouho. Nevim, zda je mozne nejak resit to zmeskani lhuty popreni otcovstvi. Urcite, at situaci resi s pravnikem a nenecha to jen tak vyhnit, aby ho za par let expartnerka nebo "syn" nezalovali o dluzne alimenty :(.

andelka
20. dub 2021

@bezinka22 nehledě na to,že by syn případně i dědil. Po zcela cizím člověku.

nikinelinaty
20. dub 2021

Silenost, co po.nem chces. Tak byl dobrý partak a kamarad.Znicila mu zivot. Nevěrna s jiným! A jeste ji stake chces vidat? Boze je to jen dite...city odejdou jak zmizi mrcha si najde novou objet.
Doprej bratrovi milujici přítelkyni svatbu a jehi dite!!!
Ty mas svojr hormonky jak budete mit obe deti
Tim to hasne.
Nedivas se vubec, co bratr celou dobu vic nez 6 lez prozil lzi...a makal a snazil se, co nechtel a ještě se rozhodl pro něj a nakonec to byl cizi chlapeček.
Dobrej mu sveho syna, co bude na nej hrdy.

Jej můžete navstivit jako strycek.
Hotovo!!!

Bože bych si s tvým bratrem i zavolala. Jak mne ho je líto, jak kusi byt na sebe vnitrne nastvanej.
Ze si vse nezkusil ověřit dřív, nez se vším soihlasil.

zelenaesmolda
20. dub 2021

@nikinelinaty jak chces 6 letemu diteti vysvetlit,ze tata najednou neni tata?

petrasipkova1
20. dub 2021

Lidi, co to s Vámi je, je přece jedno kdo ji oplodnil, ale důležité je kdo klučíka vychovával, koho má rád, to je táta, ne nějaký úlet jeho mamy v mladinkém věku. Švagrová má dvě holčičky, každou s jiným chlapíkem, ale ta mladší považuje za tatínka toho druhého, protože s ním bydlela od narození a on když si bere "svoji" dceru na víkend, bere si i tuhle, která sice není jeho, ale byl s ní od narození. A to je důležité. Brácha je blbec, dotklo se to jeho ega, a jde přes mrtvoly, kvůli vlastnímu egu. Taky bych do toho bráchovi kecala, nemyslím si, že bych na to neměla právo, protože jsem segra, kdo jiný by mu měl říct názor, on mi taky do všeho kecá a já jemu taky. Uděláme si to podle svého, ale názor si řekneme. Je mi klučíka moc líto, mám 6 letou dceru, svého tatínka miluje neuvěřitelně, zbláznila by se kdyby tady z minuty na minutu nebyl. Strašně mě štve že všechny chyby dospělých odnesou nevinné děti, které s tím nemůžou nic dělat, je to tak strašně smutné.

pampeliska1313
20. dub 2021

@petrasipkova1 ale tady jde asi o to, že mu něco zatajila. Kdyby to věděl od začátku, tak je to něco jiného, sám se rozhodne, jestli bude platit a dělat náhradního tátu, když vlastní se nestará. Neříkám, že mi není dětí líto, ale opravdu byl takhle vsazenej do pozice, která není správně.

klokanka31
20. dub 2021

@petrasipkova1 Přítelkyně mého bráchy má taky dvě dcery, každé s jiným, a když si otec bere svou mladší, bere si i tu starší, protože ji vychovával od mala...tady jde jen o uražené ego. Když jsem se na to ptala mého manžela, co by dělal kdyby naše dcera nebyla jeho, tak by se okamžitě se mnou rozvedl, ALE s malou by se stýkal dál, protože jí miluje a nedokázal by zpřetrhat veškeré pouto...

gracinka7
20. dub 2021

Hele, já tě chápu a taky bych do to bráchovi kecala.
Jak už bylo řečeno, ex je mrcha.
Ale jednou měl dítě za vlastní, vychovával ho a miloval a jen tak ze dne na něj s ním zruší kontakt kvůli zraněnému egu? Tak by to být nemělo. Dítě nemá pykat za chyby rodičů.

andelka
20. dub 2021

Myslíte že na to stačí pár týdnů! Aby si to v sobě dokázal srovnat, vyřešit, a být dál klukovi tátou? Je toho tolik co musí promyslet on, jeho ex..To nejde lusknutim prstů. Teď je to čerstvé a je to velká zrada, zklamání, šok.

codal
20. dub 2021

Jako všechny píšete, jak je vám líto toho bráchy a jak je to pochopitelný. Ano, já chápu, že je bratr zakladatelky naštvaný, že je to šok, že je to obrovská neomluvitelná zrada, jeho Ex je potvora, která mu neuvěřitelně ublížila, o tom žádná. Ale co ten kluk? Ten z minuty na minutu přijde o svoji velkou jistotu, o svýho tátu, ano já si myslím, že to je jeho táta, protože ho celý jeho život vychovával, i když nemá jeho krev. Ten kluk tím bude hrozně trpět, nemyslím si, že šestiletej kluk zapomene na člověka, se kterým žil šest let, nemyslím si, že v tomhle platí sejde z očí, sejde z mysli. To dítě to neskutečně odnese a upřímně nechápu, jak se někdo dokáže z minuty na minutu "odmilovat" a svýho dítěte, jen proto, že zjistí, že není jeho. Ano krev není voda, ale ty roky, ten vztah přece nemůže jen tak zmizet. Nechápu, že někdo takhle zazdí dítě, který šest let považoval za své.

andelka
20. dub 2021

@codal já si myslím,že ten chlap k tomu taky časem dojde, že sice krev to jeho není,ale že je pro něj důležitý. Ale nebude to otázka chvíle.

autor
20. dub 2021

@gracinka7 @petrasipkova1 ano přesně totéž si myslím taky a přesně totéž se mu snažím i vysvětlit a hlavně by mě nikdy nenapadlo, že se takhle zachová byť se to dá trochu pochopit, prostě takhle nás maminka nevychovala 😔 já jen doufám, že čas všechno zahojí a nakonec se nad malým slituje

autor
20. dub 2021

@codal ano přesně takhle to cítím i já

andelka
20. dub 2021

To nemá s výchovou co dělat. Tohle by zamávalo s každým. Určitě to nepřekoná mávnutím proutku. A už vůbec ne,když do něho budete všichni hustit. Musí si to v sobě pořešit sám. A další věci se svou ex.
Je to mladej kluk. Určitě si život představoval jinak. Zachoval se nějak,protože věřil,že to je správné. A teď zjistil,že to byla lež. A co teď s tím? Myslím,že ty to vůbec nemůžeš pochopit. Nemůžeš se na to dívat svým pohledem.

elencze
20. dub 2021

@nikinelinaty promiň, já se snažím lidi nesoudit, ale z tvého prohlášení je to jen dítě, se mi udělalo fyzicky zle a ještě hůř, když jsme zjistila, že máš sama tři. Ano, bratr je oběť, je v hrozné situaci a jeho chování se snažím pochopit, asi to ženy máme jinak, mi by upřímně po 6 letech asi bylo jedno, jestli je někdo biologicky můj nebo ne (ale nemůžu soudit, dokud nezažiju, což doufám, se nikdy nestane). Ale nikdo není jen dítě. Je to člověk, se svými pocity, strachy, který měl doteď tátu a mámu. Od bývalé je to stejný podraz i na něj.

terinka86
20. dub 2021

Já tě naprosto chápu a připadá mi strašné, kolik matek tady naprosto odignoruje nevinného šestiletého kluka, protože přece "krev není voda". Bratrovy pocity jsou pochopitelné, potřebuje čas, potřebuje to vydýchat a nějaké promlouvání do duše bych si nechala na chvíli, kdy se uklidní a bude schopen vnímat logické argumenty. Ale to, že ho nechce vidět on, neznamená, že se s ním nemůžete vidět ani vy. Přišel ze dne na den o tátu, ale o babičku, tetu a zbytek rodiny přijít nemusí, pokud ho máte rádi a chcete ho vídat. Brácha bude možná naštvaný, možná to od vás bude brát jako zradu, ale sorry, v této situaci jde o psychický stav dítěte, které si tu situaci nevybralo, nijak se o ni nepřičinilo a nepřijde mi fér ho najednou hodit přes palubu. Zničí ho to. A fakt neberu argumenty, že za to může matka. Ano, může. Ale to, že je matka svině, znamená, že se k němu jako svině musí zachovat i všichni ostatní?

A ještě tady k těm rozhořčeným výkřikům o vrácení alimentů atd. V zájmu státu je, aby dítě mělo otce. Pokud nemá matka nějakého jiného vhodného tatínka, který by se nechal zapsat, soud by pravděpodobně k žádnému výmazu z RL nesvolil. A dokud je v RL, je považován za otce se všemi právy a povinnostmi. Takže mj. musí platit vyměřené alimenty, nikoho nezajímá, že není biologickým otcem.

A já se teda omlouvám, ale pro mě chlap, který ze dne na den hodí přes palubu dítě, které šest let vychovával a miloval, protože se dozvěděl, že není jeho, není chlap, ale zpovykané děcko, které myslí jen na sebe.

petrasipkova1
20. dub 2021

@pampeliska1313 jasne, ale pokud měl kamarádku s výhodami, ještě podle popisu dost zvláštní holku v 19 letech, která si nebyla jistá kdo je otec, tak se ji nedivím ze to nerozmazavala a přiklonila se k jednomu klukovi. Takových příběhu tady už jsem četla, člověk sám neví jak b se zachoval. Ale to nic nemění na tom, ze může tu ženskou nenávidět, proklinat, ale odstrihnout kluka který mě považuje za tátu, vždyť jsou oba kluci na stejně lodi. Bojím se ze v 25 letech má to uražené ego tak veliké, ze ae přes to neprenese. Ale pokud se stýkal s babičkou a tetou, a maminka s tím nebude mít problém, tak v případě oboustranného zájmu bych kontakt udržovala, aspoň dokud je malý, třeba to s věkem samo vyšumí, pouto se vytrati s novým tatínkem, ale neodstrihla bych ho ze dne na den, pokud mají hezky vztah.

zelenaesmolda
21. dub 2021

@terinka86
Coz je ale silene kdyz si uvedomis,ze musi vlastne zivit cizi dite at chce nebo ne...

andelka
21. dub 2021

@zelenaesmolda to je. Za pár let bude chtít založit rodinu,a bude ho omezovat placení už teď vysokých alimentů na dítě,které není jeho. Chápu,že to stát myslí dobře s ohledem na děti,ale je to pěkně nefér a hnusný.

codal
21. dub 2021

@andelka tohle je těžce nedomyšlený a nahrává to ženám, které tak snadno někoho podvedou a ten chlap na to bude celý život doplácet.

codal
21. dub 2021

@elencze přesně téhle komentář mě hrozně nadzvihl ze židle... Jen dítě 🤦, však ono se z toho dostane, vždyť přišlo jen o tátu, o co jde...
Tohle je snad horší, než kdyby mu ten táta umřel, protože to dítě ví, že někde je, že ho opustil, že ho přestal mít rád, těžko v šesti letech pochopí, že táta je zhrzenej, protože mu máma lhala a vlastně není jeho...může mít pocit, že za to může, že je špatný a to se na něm může tak neskutečně podepsat.. tohle je celé prostě šílené.

andelka
21. dub 2021

@codal to je. Lituju ty chlapy. Vím,že ženy to berou jinak,víc emočně,a dítě na prvním místě..ale je to nefér vůči mužům, kteří vynakládají své zdroje na kukačku. Přece jen obvykle pro muže to pokrevní příbuzenství dost znamená, dítě je jejich pýcha, pokračování rodu, vidí se v něm, hledají podobnost se sebou..Není to fér a zrovna takovému klukovi to může hodně podělat život. O tom,jak to teď bude s důvěrou v ženy nemluvě.

madamas
21. dub 2021

Tohle se stalo mému manželovi před třinácti lety, v předchozím vztahu. Sice s mladším dítětem které si dnes už nic nepamatuje ale pocity chlapa jsou ve směs stejné, tvého bratra tedy dokážu pochopit. Myslím že teď ( omlouvám se za ten výraz) byste mu měli všichni dát pokoj. Chápu že je vám líto dítěte, následky na něm ponese jeho matka, jednou mu to bude muset vysvětlit. Musí se připravit na variantu že bratr se k dítěti už nepřihlásí. Nejlépe poradit se s dětským psychologem jak v takové situaci postupovat aby to mělo co nejmenší dopad. Každopádně přestaňte do bratra hučet, evidentně to k ničemu není.