Když manžel pije…

1. dub 2022

Nevím s kým o tomhle mluvit, tak se svěřím vám. Třeba jsem hysterická, už nevím jak dál…
Manžel je úžasný člověk, hodný, milující, umí nás finančně zabezpečit. Vždy jsem si říkala, že je moje životní láska. Všechny kamarádky mi ho záviděli a já byla šťastná, že ho mám. Bohužel nikdy neuměl pít alkohol. Chtěl se vyrovnat kamarádům, ale vždy odpadnul první a pozvracel vše co mohl… Začala jsem se takovým akcí vyhýbat. Nesnáším opilé lidi, co se nekontrolují. Jsme spolu 12 let. Pár let zpět jsem bojovala s psychickými problémy, které jsem si sebou táhla z dětství, kdy otec hodně pil(denně a hodně) a potom se s mamkou doma hádali a já vždy vše slyšela, ale nemohla jsem nikomu nic říct, tak jsem si to táhla jako kouli. Manžel vše ví, velmi mi pomáhal, ať se s tím vším srovnám a ať sobě i ostatním odpustím. A můžu jít dál. Proto nechápu co se to teď děje. V prosinci 2020 se opil na rodinné oslavě. Začal být agresivní a při hádce do mě žduchnul. Naštěstí to neviděl syn, za kterým jsem utekla do ložnice a zamkla se tam. Prosila jsem ho ať nás nechá a jde spát do obýváku, nechtěl to pochopit a pořád vyrážel dveře, že chce za synem a že s ním půjde spát… Až když syn začal brečet a že se tatínka bojí, tak odešel. Ráno vůbec nic nevěděl a omlouval se, že už pít nebude. Už tehdy jsem nevěděla jak se zachovat, ale milovala jsem ho, společná hypotéka a hlavně ho všichni znají jako hodného a úžasného chlapa. Takže jsem ani za nikým nemohla jít. Slíbil, že už nikdy nebude pít. Od té doby pil hodněkrát, vždy sliby, že pít nebude. Začarovaný kruh. Ale agresivní už od té doby nebyl. Před 3 týdny zapíjel moji neteř, já hlídala děti doma. Opět se totálně opil a pozvracel našim celý dům(nabídli mu ať přespí u nich). Styděla jsem se a omluvila se za něj, on slíbil, že se omluví a že už to bylo naposledy, že mu alkohol za to nestojí. Tohle se už netýkalo jen nás, takže dostal ultimátum, buď my bez alkoholu nebo alkohol bez nás. Bohužel dnes se opět opil na návštěvě. Já řídila domů z oslavy cizí auto, ve sněhové vánici, stěrače mi dělali mokrou čmouhu před obličejem. Nic jsem neviděla. Dvě děti za zadním sedadle a opilý manžel vedle mě. Opět začal útočit jako tehdy. Hádal se, že není opilý a že je úplně v pohodě. Už mi tekly nervy a chtěla jsem být doma. Vjela jsem do vedlejší vesnice, zpomalila na 50 a najednou auto sebou cuklo a začalo blikat, že byla zatažena ruční brzda!!! Ten debil zatáhl trošku brzdu. Ještě, že byla cesta posolená, jinak nevím a ani nechci vědět co by se mohlo stát.😭Dvě děti na zadní sedačce…😭Okamžitě jsem zastavila a vyhazovala jsem ho z auta. To odmítl a začal na mě agresivně řvát. Do toho začaly brečet děti. Mi se vybavili scény s rodiči, když jsem byla dítě. Tak jsem jela domů. Vysmál se mi do obličeje, že nic nezmáčknul. Doma v opilosti vrazil nechtěně(kdyby nebyl ožralý nestalo by se to) 2x do syna, kdy se jednou silně, vlivem odrazu, praštil do hlavy. Pořád byl agresivní. Bylo toho tolik, vůbec nevím, kde se to v něm bere. Pořád brečím a nevím co dělat. Tohle je přesně co jsem nikdy nechtěla ať mé děti zažiji. Nepije denně, vždy naslibuje hory doly, když není opilý je to ten nejlepší otec. Ale pochopila jsem, že se alkoholu kvůli nás nevzdá a ubližovat sobě a hlavně dětem to nedovolím.
Jsem ve slepé uličce… Děkuji, že jsem se mohla svěřit. Je mi z toho zle!

eviicka
1. dub 2022

Je mi to moc líto, pokud je jinak opravdu tak úžasný, tak asi nezbyde než dát nůž na krk buď léčba nebo konec ☹. Nic jiného asi nepřichází v úvahu... Držte se.

emillyhk
1. dub 2022

Je mi to líto. Manželovi jsi dala na vybranou jestli alkohol nebo rodina. Zdá se, že si vybral 😟 Teď si budeš muset vybrat ty - "kompletní" rodina, kde se ale budou stupňovat hádky a možná i agrese. Nebo sebereš děti, i za cenu snížení životní úrovně, a začneš vám budovat nový život. Možná se manžel chytí za nos a něco se sebou začne dělat. Ale moc bych na to nespoléhala.
Neomlouvám ho, ale zaujalo mě, že dřív nepil, že začal před časem a víc a víc se to stupňuje. To není většinou jen tak. Co se změnilo? Má nějaké problémy, které neví jak řešit? Změnil práci? Změnilo se něco mezi vámi?

autor
1. dub 2022

@emillyhk asi jsem to špatně napsala, ale těch myšlenek je teď nějak moc😔. Nepije víc. Pije méně než když jsme spolu začínali chodit. Není to alkoholik, občas si dá k práci na zahradě pivo nebo sklenku whiskey, ale oslavy jsou zlo. Snažím se z nich vymlouvat, ale taky se chci vídat s rodinou. Čím je starší, tak to zvládá hůř a hůř. Kdysi to bylo jen zvracení. Později zvracení a agresivní reakce. Tehdy v prosinci totální zkrat a teď toto. Máme dvě úžasné děti. Máme se dobře, ale nevím, co se děje.😫Samozřejmě, že s dvěmi dětmi na sebe nemáme tolik času, ale to snad není důvod, aby pil a byl agresivní.
Moc bych si přála s ním být a zestárnout s ním, ale ne takto. Pořád mám pocit, jako kdyby to byl jen hnusný sen.

autor
1. dub 2022

@eviicka děkuji.❤️ Na léčbu ani nikam nepůjde. To vím jistě. Nůž na krku měl a prosila ho, vyhrožovala a dávala ultimáta a stejně to nepomohlo. Možná je chyba ve mně. Vždy jen tiše přihlížím, když na oslavách pije. Možná bych mu to neměla dovolit, ale nechci být za megeru, že mu nic nedovolím. Pak jsem nejhorší já, o tom co je pak doma, nikdo neví.😔

emillyhk
1. dub 2022

Chyba není v tobě. Neumím si představit, že mu na oslavě "nedovolíš" pít - pochybuju, že by tě poslechl. Chápu dokonce i to, že to co se děje potom doma, nikde nevyprávíš, taky bych se styděla. Ale není tvoje chyba, že neumí pít, že opilý je bezohledný a agresivní. Možná bych ho příště zkusila nenápadně natočit, aby viděl, jak se chová... Pokud ani to nepomůže, přestaň ho "krýt" před rodinou, mluv o tom s někým. Samozřejmě ideální by byla třeba i poradna.
Táta taky pil. Nepil pořád, míval období, kdy se měsíce nenapil. Ale potom to většinou stálo za to 😟

veronicka89
1. dub 2022

Prozatim bych rekla ze pokud bude pit nebo bude opily ...nechces ho videt a nebude se priblizovat k detem...

Vzdy s tebou a detmi jen strizlivy ...

Pokud tohle nedokaze dodrzet ... Neni to chlap co je hoden byt vychvalovan do nebes...

autor
2. dub 2022

@emillyhk už jsem ho natáčela. Řekl, že je to hnus a stydí se a už nebude pít(bylo to cca 4 roky zpět), nepomohlo to.
Před chvilkou přišel a říkal mi, že nic neudělal(tónem, že je největší chudáček). Kdyby se aspoň omluvil a sypal si popel na hlavu…Nejvíc mě štve, že to viděl syn.😔
@veronicka89 vím jak to dopadne.😔Slíbí, že už nebude pít a za pár týdnů/měsíců jsme zase tam kde teď. Už mu nevěřím.
Nemáme kam jít. Takže musím promyslet co udělám. Kdybych byla sama, tak neváhám, ale nechci ublížit dětem.

kamce
2. dub 2022

U mě je teda fyzické násilí hranice, opilost neomlouvá. Pokud u tebe tato hranice není, dala bych papíry na léčení, podepsat odevzdat a nebo ČAU. Když bude pít, bude to jen a jen horší 🙂 a dětem rozhodně neublížíš odchodem, jen jim ukážeš v čem jejich maminka nebude žít ❤

kamce
2. dub 2022

A z vlastní zkušenosti vím, že všechno jde, když se chce 😎

fyii
2. dub 2022

na rovinu, cele rodine bych rekla at ho na oslavy nezvou nebo bez alkoholu, tim bych zacla. Za druhy pokud je ozralej na tolik, ze nevi co dela, nechala bych jo tam, kde se ozral at se o sebe postara. Ozral se sam x postara se sam. Jeho problém, jeho ostuda. Kdyz zblije, kde co tak at si to taky sam uklidi, pokud neumi pit tak at to nedela. No a o nejakym ozraleckym zduchani - jednou bych zavolala policii, ze na vas utoci, at ma tu ostudu a odvezou ho na zachytku. Pokud tohle nepomuze a on se neprobere, bohuzel zadne dalsi scenare nejsou nez se na nej vykaslat. To, ze zatahl brzdu je magor, ale s ozralym se zasadne nediskutuje, to nema cenu. Ozralymu bych fakt taxikare nedelala, proste bych odjela jen s detma, obzvlast kdyz je pak agresivni. A ver tomu, ze nikdo z tech, kdo mu naleva ho tam chtit nebude opecovavat do druhyho dne, priste mu nalivat nebudou.

klokanka31
2. dub 2022

Budeš muset tvrdě - buď rodina nebo chlast. A jestli se opravdu ještě jednou napije i kdyby minimálně, okamžitě ať táhne. Nedávat mu další šance protože to na ty lidi neplatí.

vikinkav
2. dub 2022

Ja vim, ze je moje reseni extremni, ale ja bych sla uz dneska s detma pryc. Pokud mas kam? K rodicum, aspon na vikend. Proste razantne dat najevo ze neexistuje. Druha vec je abstinence, lecba, psycholog, cokoliv z toho. Ohrozovat deti v aute a strkat do me nebo do nich v opilosti, to uz je velmi daleko pres caru 😞 On vlastne neumi pit, (to moc dobre znam od sebe 😄 ), takze by nejaka abstinence mohla byt teoreticky snazsi nez u alkoholiku, kteri piji denne. Dalsi vec je treba pozadat rodinu, at na oslavach a rodinnych srazech alkohol nenabizeji?

l01991
2. dub 2022

Uteč,uteč dokud mužeš... dětem neubližiš tim že odejdeš ale tim že s nim zustaneš.Sama viš jake to bylo u vas doma.Muj otec byl taky alkoholik,a diky němu i matka.Často na ni řval,bil ji,ponižoval.. (žehlila,vytahl žehličku ze zasuvky...) a to vše si pamatuju... chceš aby di něco takoveho pamatovaly tve děti?

eviicka
2. dub 2022

@vikinkav taky to vidím, že by bylo fajn se sbalit hned, a ukázat že kde do tuhého. Jenže pokud to nedotáhne do konce bude za hysterku.
Ty rady ať nenalevaji, nebo ho někde nechat, to jsou sice hezké plány, ale realitu si taky neumím představit (v jednom případě bude opět hysterka nebo "jeho matka", v druhém bude akorát domácí problém přelévat na jiné).
Jestli nemáš možnost, sílu odejít hned, tak bych si vytvořila plán, abych příště (či brzy) opravdu odešla, kdyby nějaké příště zase bylo, tak určitě opět natáčet, ať se vidí a doma bych mu to dala pěkně sežrat a hned jak bych věděla co a jak, tak ho postavila před hotovou věc, že tohle už nechci zažívat.

kakamila12
2. dub 2022

Odešla bych, okamžitě. On problém popírá, nebude to chtít řešit. Zažila jsem to na pozici dítětě, alkoholismus, násilí. A dost dlouho mi trvalo, než jsem odpustila. Odpustila mámě...že nás v tom nechala, že to neřešila, že dopustila, aby se k nám otec takhle choval. Jestli nechceš, aby se to podepsalo na tvých dětech, řeš to.

pipi_puncocha
2. dub 2022

Je to blbé tak říct, ale on vlastně nemá důvod to měnit, když mu vždycky odpustíš a jede se dál. Já bych udělala radikální řez a prostě s dětmi odešla. Tohle je věc, přes kterou u mě nejede vlak. A buď mu to dojde a bude to dobré a nebo ne a taky to bude časem dobré. Děti to vnímají a ponesou si následky.

camelinka
2. dub 2022

Pokud mas s detma kam jit, tak bez, treba ho trkne, ze o vas fakt prijde a hecne se.
Jinak deti budou vyrustat uplne v tom samym, jako kdysi ty, to pro ne chces?
Ze je jinak uplne bozi a nejlepsi, naprosto smazava fakt, ze se ho deti boji, kdyz je zlitej jak dobytek...🤷😔

fyii
2. dub 2022

@eviicka nataceni uz probehlo a nic to neprineslo.. jen se stydel, ale to je jaksi k nicemu. ja jsem takhle 1x nechala a od ty doby je klid na vsech stranach... bracha vi, kdyz ho bude nalivat jsk prase, ze budou mit spolecnost a chlap vi, ze moc nesnese a ja se s nim ozralym zabyvat nebudu.. a jestli ma nekdo kecy o hysterce nebo matce, neni nic jednodusiho si ho tam ozralyho nechat, to mam jaksi uplne u zadele😉

martiniquest
2. dub 2022

Je mi to moc lito. Ja osobne bych mu dala nuz na krk. Lecba plus manzelska poradna nebo konec. A idealne bych se okamzite odstehovala, aby videl, ze to myslis vazne - na docasnou dobu, nez se da dokupy. V takove podobe vztahu bych nezustala. Muj otec byl na protialkoholnim opakovane. Nepomohl ani Antabus. Kdyz mi byly 2-3 roky, brousil noze v kuchyni, ze nas zabije. Do toho prisla rakovina, s pitim prestal, vseho litoval, a kdyz mi bylo necelych 7, umrel. Po x letech si matka nasla dalsiho alkoholika. Nesnesu to. Mam na to radar. Kdyby na me byl chlap jedinkrat agresivni, okamzite odchazim. Zažila jsem toho dost.

zuzineckah
2. dub 2022

Při nejbližším excesu ho natoč, bude to chtit trpělivost a nervy, ale natoc ho! Pokud si nic nepamatuje, dáš mu zrcadlo, třeba se chytne za nos. Když ne, aspon budeš moct i rodině ukázat před čím utíkaš v případě, ze se s nim rozhodneš rozvést. Pokud nic neudelas bude to čím dal horší.

cherie24
2. dub 2022

Můj táta taky pil a popravdě jsem neskutečně vděčná mamce, že měla tolik síly, že nás toho ušetřila a my jsme v tom nemuseli vyrůstat 🙏 Já jsem byla nejstarší, takže si třeba pamatuju, jak se táta vrátil, hulákal a pak poblil koberec nebo jak mamka brečela a volala na něho policajty, že ho domů nepustí. Tuhle větu - ale když není opilý, tak je úplně úžasný, prostě jiný člověk, jsem slyšela celé dětské a slýchávám do teďka (od babičky, od jeho ženských, když přede mnou brečely a já se jich zeptala, proč s ním teda jsou). Teď když se partner opije, tak se mi úplně otevírá kudla v kapse. Nepije často ani pravidelně, není agresivní, ale i tak mi to vadí a není mi to příjemný pohled na něho. Špatně to nesu kvůli tátovi. Řekla bych, že @fyii to vystihla úplně přesně s tou rodinou a co s tím. 🙂 Přeji hodně síly a snad to u vás dopadne lépe. ❤️ Když je slabá vůle, tak on se prostě ožere a bohužel okolí má tendence to zlehčovat až zesměšňovat, takže mu nalejou a jak psala, jejich problém to pak není, když si ho odvezeš domů ...

jahodi
2. dub 2022

u nás byla situace malinko odlišná, sem tam facka i bez alkoholu během téměř celého manželství a pak začal popíjet doma, bez agresivity jako takové sice, ale.. jak to říct, celkově bez ohledu na kohokoliv (co mi osobně vadilo, bylo že popíjel do noci, nechal řvát televizi, já nevyspalá - nezájem, a sice nepoblil domácnost, ale dost mi vadilo že prostě z toho zvracel a tohle fakt musí po nocích jeho blízcí snášet???)
Několikrát jsem mu říkala, ať se jde léčit, ať chodíme do manželské poradny - nezájem.
Pak jsem po jedný agresivní akci (bez alkoholu) odešla k našim, pořád jsem nebyla nastavená na to "Odcházím od tebe" - napsala jsem mu vzkaz, že se vrátím až bude soužití bezpečný. No, reakce byla spíš že se urazil a chtěl ať jdeme od sebe.
Samozřejmě jsem ale "první odešla já", to je jeho oblíbená hláška 😀 no, já mám v tom svědomí čistý. A ulevilo se mi. Malý byl rok. Člověka to mrzí, že mu za to rodina nestála, život není růžový... ale nedá se svítit

lv
2. dub 2022

Jak často pije? A kdyz, tak jsou to pravidelně takovéto excesy? On se cítí ublíženě, že žádný problém nemá - (a to ví jak, když má okno) to je první náznak toho, že má s pitím problém. Zkus jít na to oklikou, když nevěří tobě a je úplně v pořádku, ať si s tebou jde poslechnout odborníka do poradny (manželské). Oni už ví, jak postupovat, ukázat mu, že to co provádí je začátek konce manželství, jeho pozice jako otce a důvěry dětí, rodiny. Ultimátum, zákazy, to nezabere, dokud to nebude chtít zarazit on sám.

korin
2. dub 2022

Mysli hlavně na sebe a děti. Chlap je dospělý a je za sebe zodpovědný sám. Ty ho nemusíš zachraňovat. Zachraň děti a sebe. Nemusíš to snášet. Děti to nemusí snášet. Máme alkoholika v rodině. Jeho děti jím pohrdají, vůbec se spolu nebaví. Ten náš vůbec nepřipouští, že má problém. Vše si zdůvodní. Nebo jinak - pokud má problém, pak je to problém tak velký, že mu s ním "nikdo nemůže pomoct", takže on musí sám, chudák. Sám ale nedělá nic. Roky letí a rozhodně to není lepší.

merope
2. dub 2022

Jak to tak čtu, tak asi nejlepší bude, aby sis ty sama zašla do adiktologické poradny. Protože tady na internetu ti můžeme radit, ale složité už to přetavit do konkrétních rad pro tebe.

Ideál by bylo, aby zjistil, že opravdu má problém - a nechal si někým pomoci. Pokud běžně nepije a jenom na akcích, pak může být možnost i to, aby docházel do nějaké poradny jen ambulantně - dřív než začne pít o to víc. Problém může být i to, že na té oslavě jsou lidi, co pro ně je něco jako "sem tam se opít do němoty" vlastně úplně normální a tudíž když mu to budeš zakazovat, jsi za hysterku - ale tím je prostě potřeba jim vysvětlit, že se takto mají postarat. Sama jsem měla podobný konflikt se jednou osobou, pár let to fungovalo vcelku ok, ale ta tolerance tam byla jasná a skončilo to u (přiznané) půl lahve tvrdého denně - v kombinaci s hromadou léků, k nimž se alkohol vůbec nesmí. Prostě ono se to tak nějak zhoršovat bude a pořád - pokud se nezačne řešit ten důvod, proč to dělá.

Ale to, co tu popisuješ, chce i na rady pro tebe opravdu profíka - poradny bývají v každém větším městě a typicky zdarma.

autor
2. dub 2022

Moc všem děkuji za reakce a vaše příběhy. Manžel není alkoholik. Takové velké pití bez ovládání je cca 4x za rok(poslední 3 roky) ale stojí to za to.
Ráno nic nevěděl. Prý brzdu zmáčknul omylem. Máme tlačítko vedle sedadla spolujezdce. Vůbec si nepamatuje co se dělo doma. Má totální okno. Vše jsem mu řekla. A zůstávám s ním kvůli dětem a kvůli toho, že nemám kam jít. Máme malé miminko, takže nehrozí si najít v blízké době práci a jít do vlastního.
Dostal podmínku, že nebude jezdit k mé rodině na oslavy, tam se totiž pije ve velkém a to on neumí (paradox je, že já téměř nepiju a moje rodina pije dost a od manžela rodina jsou úplní abstinenti). Budu si hledat náhradní řešení, jak se tohle vše dá řešit, kdybych chtěla odejít.😔

eithelwing
2. dub 2022

Podle mě alkoholik je. Dobře, nepije pravidelně. Ale na oslavě si dát musí. Proč on? Proč nepijes ty a on není řidič? Nedokáže si to odrict, opakovaně přežene miru, ma vypadky paměti, zpije se tak, že je agresivní, své sliby nedodrží, pití je pro něj důležitější než rodina. To je alkoholismus.
Přiznej si to aspoň ty, když on na to ještě nemá.

Nechceš nejspíš hned rozvod, ale dej si pravidlo, že opilý domů nesmí. Ať spí třeba v garáži, ve sklepě, ale domů k dětem ne. Zkuste poradnu, navrhni mu léčebnu. Zkus se domluvit, ale podle mě ho může zastavit jedině radikální řez. Už ohrozil tebe i tvé děti a alkohol není omluvou.

drep
2. dub 2022

Takže řešení je, že budeš omlouvat, že je alkoholik (protože i když ty to popíráš, tak definici splňuje), protože máš malé dítě?! Neměl by to naopak být hlavní důvod, proč od něj utéct? “Sorry děti, že vás občas tatík srazil k zemi, když byl ožralej nebo vás ponižoval, já se nechtěla živit sama”

dominikasn
2. dub 2022

Je to alkoholik, opravdu je. Alkoholik nemusí chlastat každý den. Úplně mě to vratilo do dětství, muj otec je to samé, nesnáším ho, pohrdam jim, ale on si problém nikdy nepřipustí. Zdrhej dokud to nezanechá nasledky na dětech

barumrallyebum
2. dub 2022

Ktery idiot mu naliva?