Nabízí se vám babička s hlídáním sama nebo si musíte stále říkat?

11. čer 2023

Zdravím, tenhle dotaz je spíš pro maminky, kterým občas hlídají babičky 😉 reakce typu babička není povinná hlídat a jiné a jiné.. na to se neptám😉 děkuju.
Ale k věci, zajímalo by mě zda o vaše děti prarodiče projevují zájem sami, automaticky nebo zda si musíte říkat?? Respektive jde mi o to... Mám skoro 3 leté dítě. Moje mamka je daleko, takže za ní občas jezdíme ale kdyby byla blíže hlídala by snad furt, má malou hrozně ráda, hrají si, jsou spokojený obě... Pořád píše jak se má, jak se máme všichni, co malá atd.
Tchýně je ale opak a bydlí kousek od nás (asi km), je to zdravá, čiperná ženská kolem 60let... Ta nikdy sama nenapíše, když přijde nezeptá se pomalu jak se máme, vpodstatě neřekne ani ahoj. Já se o ní zajímám, posílám jí fotky, videa, když přijde tak se o ní zajímám, kde byla jak se má atd... No a teď k věci. Neskutečně mě štve to, že když jsme s manželem spolu jen chodili, neskutečně do něj ryla kdy bude vnouče, že chce vnouče, že je neschopnej a že furt jen pracuje, že je snad gay atd atd. Prostě rejpela jak to šlo... A teď, a celou tu dobu nezájem. Nikomu nenutím moje dítě, jen pro informaci 😉 jde.mi ale o to. Že když jí napíšu zda malou chce, může mi utrhnout ruce, pomalu mě seřve že jsem se neozvala dřív... Tak od roku, kdy už jsem malou byla ochotná půjčovat jí píšu dennodenně zda jí v týdnu bude chtít. Abych si naplánovala i ostatní věci atd. Trochu mě ale přijde, že se tím už vnucují, nebaví mě jí takhle podlejzat. Proč si sama neřekne, když jí teda chce. Já přece nejsem povinná si stále o něco říkat. Mám kolem sebe kamarádky, ano některé babičky nemají... Ale ty co mají tak se taky ozvou, třeba o víkendu že se můžou otočit, že si dítě klidně vezmou ať si může doma uklidit či něco. Ale já jak se neozvu tak ticho a ještě mě pak seřve. Když se o tom s kamarádkama bavím... jednoznačně mi řeknou, že by se nevnucovaly, když nemá zájem sama se ozvat tak ať si trhne a podobně. A můj dotaz je vpodstatě stejný... Ptaly by jste se takhle týden co týden zda vnouče chce? Nebo by jste prostě jeli dál.? Já nemám problém s dítětem se zabavit spíš mi jde o to, že už mě fakt přijde že se vnucuju.

hani_na
11. čer 2023

Za mě je aktuální stav oukej, mám to stejně. Jen to neformoluji jako: Chceš vnouče? ale Pohlídáš mi vnouče?

autor
11. čer 2023

@hani_na já jí to taky neformuluji jako chceš vnouče? Spíš jsem to tady jen tak napsala. Snažím se s ní komunikovat slušně 😉

laxesis
11. čer 2023

Já bych se jí spíš zeptala, proč si neřekne sama, že mi přijde, že se vnucuju a nerada bych ji otravovala. Normální dotaz. Buď odpoví, že je jí to blbé a máš jí psát ty - pak se aspoň nemusíš cítit blbě, nebo se začne ptát ona.

jannym
11. čer 2023

U nas je to tak pul na pul, ja volam kdyz potrebuju hlidat syna a nasi se ozvou kdyz si chteji vzit dceru (starsi) na chatu, nekdy se ozvou jestli si muzou vzit deti treba na odpoledne na hriste a ja si muzu treba uklidit nebo si jen tak na chvili vypnout

autor
11. čer 2023

@laxesis já už se ptala. Ptala jsem se i manžela 😶, zda třeba něco neříkala nebo nevím. Když se zeptám já, začne bručet že to není pravda a neřekne ani slovo. Takže já nevím. Občas si říkám že mě nemá třeba ráda ale pak si řeknu, má dvě děti a neprojevuje zájem ani o ně. Takže to asi nebude jen mnou 🤣

laxesis
11. čer 2023

Hm tak pak bych na ni kašlala s nějakým pocitem provinilosti... buď se neumí chovat, nebo se přetvařuje, buď jak buď...tohle asi jinak než komunikací vyřešit nejde🤷‍♀️ dělej to pocitově, každý týden bych jí fakt nepsala ..a když by mě sjela, asi bych jí slušně odvětila, že má taky telefon a mohla napsat, nebo zavolat🙂 není tvá práce ji furt stíhat a připomínat se. Nic bych si z ní nedělala..lidi jsou divní😅

emillyhk
11. čer 2023

No, jedna babi vyžaduje svoji víkendovou hodinku, kdy sedíme, bavíme se o ničem, ona pár minut před odchodem jakože projeví zájem a za týden zase nazdar. Je tak zvyklá, že oni jako mladí tak taky jezdili a povinnou návštěvu a hlavně mi přijde, že pak může před známými vyprávět, jaká je babi 🙈😄 Ani ji nenapadlo, že by mohla třeba vozit kočár a batole už by nezvládla.
Druhá babi se první rok neptala, oznamovala že přijede tehdy a tehdy (2x - 3x týdně) a vezme si kočár na procházku. Jenže ona hodinu venčila dítě a jinak mi tu proseděla celý den, mě stála práce, nemohla jsem se jít ani natáhnout, když dítě spalo... Tak jsem to zkrouhla na jednou týdně, babi trochu remcala, ale sedlo si to. Co dítě chodí a je bez kočáru, tak už se do hlídání/procházek nehrne, přijede tak jednou za dva týdny. Ale zájem má, sama se ozývá, ptá, kdy se nám to hodí. Sama nám nabídla, že nám ho v létě jeden den pohlídá, abysme mohli udělat, co potřebujeme. Ale myslím, že bude mít tak na měsíc dost 😄
Ve vaší situaci bych se ozvala jednou za dva týdny, tak jako nezávazně, že plánuješ program na pár dní dopředu, tak jestli chce vnučku vidět, kdy by se to tak hodilo. Určitě bych se neozývala každý týden. Ale přijde mi fajn, že o vztah vnučka - babička pečuješ, že jsi to s babi nevzdala 😊

martt
11. čer 2023

Moje rodiče nám hlídání nabízí samy. Dokonce v únoru když jsem byla s mladším v nemocnici tak mi mamka sama řekla ať si nedělám žádné starosti. Že starší když u nich bude chtít být tak ze u nich může celou dobu spát a manželovi bude vařit. Z druhé strany nic sice bydlí dal , ale oba už jsou v důchodu jezdi na výlety do Polska a to jezdí kolem nás. Jednou jedinkrát je manzel požádal jestli by nepohlídali kluky jeden den. Tak je sice pohlidali s tím, že tchyně pak řekla manželovi, že se s klukama nudili. Takže jim o hlídání ani neříkáme.

radecka1
11. čer 2023

U nás se dohadujeme průběžně. Když potřebuju já, ozvu se. Když chtějí prarodiče, ozvou se oni. Vždy se nějak dohodneme, aby to nakonec vyhovovalo oběma stranám. V tvém případě, pokud má babička zájem, tak bych se s ní dohodla na pravidelném hlídání, 1x nebo 2x týdně v určený den nebo část dne. Ty by ses nemusela každý týden dohadovat a rovnou byste s tím obě počítaly. Funguje to výborně, pokud je babička spolehlivá a dokáže si zařídit svoje ostatní věci mimo hlídací den nebo Ti dát aspoň předem vědět, kdy nemůže. Pokud bych viděla, že hlídá s radostí, tak bych neměla problém jí volat. Přijde mi, že starší generace není zvyklá tolik volat, tak třeba jen nerada telefonuje. A zvlášť když jí posíláš videa a fotky, tak si myslím, že je ráda, ale tím už nemá potřebu se vyptávat a volat Ti, jak se máte, když už vlastně všechno ví.

pampeliska1313
11. čer 2023

Máma jede z Pardubic do Prahy, aby syna viděla. Ale jen jednou do měsíce, je tu od rána do večera, navrhne to casto sama (ne, ze bych ji nepozvala, ale je na nej hodně upnuta)Na druhou stranu, ja se synem muzu přijet k nim kdykoli na několik dní. Když s nim je, bere ho na výlety, blbne s nim, je vidět, ze s nim ten čas moc rada travi a chce si to užit, přestože ho vida o dost min než tchyně, snaží se aby tam měl co potřebuje, popr mi i často vyfotí co mu poridila až přijede na vesnici, aby měl radost atd. Tchyně je láska, ale sama nepřijde, pokud vyloženě neřeknu, ze bych potrebovala třeba něco zařídit a jestli by mohla pohlidat.. na víkend/ přes noc, si ho třeba nevezme, protože má strach a to ji nijak nezazlivam.Na druhou stranu tam pravidelně jednou týdne jezdíme. Ale syn tam nemá zázemí, vyjma hraček po manželovi, na hřiště ho nevezme atd, je s nim celou dobu v bytě a on pak přerůstá přes hlavu.🙂

vikinkav
12. čer 2023

Ne, nikdo se k nam nehrne ani nepise, ze chce vnouce. Kdyz potrebuju hlidani, domluvim si to, jinak se vidame cela rodina spolecne ☺️ Me prijde ze vic nez o vnoucata stoji prarodice o me a o manzela 😄

fyii
12. čer 2023

u nas manzelova mama ma nejradsi fotky. Pac ty po ni nic nechteji. Klukovi bude 7 a jestliho babicka videla 8x tak je to hodne. Hlidat bych ji ho nedala, ale stacilo by, kdyby byla babicka. Uz jsem to vzdala, je to jeji boj. Chce byt sama bude sama.

lauriak
12. čer 2023

Keby mi bol ochotny niekto hlidat deti kazdy tyzden tak sa kludne pytam 😁 Ale nie, vazne. Mame babicky daleko. Moja mama si ich niekedy vezme tak, ze napise, ze chce. Lenze tym, ze je to daleko tak si ich vezme mozno raz za 3-4 mesiace a vacsinov na dlhsie. Ked ja potrebujem pohlidat tak napisem. To sa stava naozaj ojedinele. No a svokra ta si nepovie nikdy. Ale ked ju poprosime tak si ich vezme. Myslim, ze s tou komunikaciou je na tom rovnako ako tvoja svokra. Mozno sa hanbi, mozno so mnou nema chut nic riesit. Ja uz som si za 10 rokov zvykla aka je, takze ju neriesim. Nic neockavam a ked potrebujem tak sa ozvem.

prejeta_zaba
12. čer 2023

Obě babičky máme v okolí 10 km, obě pracuji, jsou plně v kondici. Jedna se ozve několikrát do týdne nenásilně - jak se máme, jestli jí třeba nechceme pomoct na zahradě (spíš taková zábava pro děti, baví je sázet semínka apod), jde s námi na procházku...Starší vnoučata si někdy vezme na přespávání nebo na výlet, s kočárkem moc nechodila. Ale teda rozhodně nehlídá několikrát do týdne, spíš do roka. Druhá babička se sama od sebe ozvala možná 2x za život, když se ozvu já, evidentně ji otravuji. Z povinnosti občas přijde na narozeniny, přehrává zájem a pak o ní opět klidně 2 měsíce nevíme. 🤣Když jsem ji párkrát požádala o hlídání (chodila jsem na brigádu, nešlo o nějaké moje zábavy), dokonce pronesla, že není žádná hlídací bába a ať s tím nepočítám častěji. Děti celou dobu proseděly u televize (podotýkám, že má dům se zahradou, je plně vitální, žádné extra starosti navíc nemá, ale asi by jí něco udělalo se dětem aspoň hodinu věnovat) 🤦‍♀️

krisstina93
12. čer 2023

Já sama nikomu děti necpu, ale naše babicky se o děti skoro perou, kolikrát se dohadují mezi sebou, ze jedna měla děti víc a druhá dlouho ne apod 🙄

ai30
12. čer 2023

Podle me se spis nechce vnucovat ona.. Ale nejak bych to neresila, jenom bych se ji zeptala, jestli ji to takto vyhovuje a aby kdykoliv rekla, kdyz by ji to prislo moc, nebo ji to nejak obtezovalo.

evik19
12. čer 2023

O hlidani si musim pozdat na oficialnim lejstru s kolkem a stejne mi dost casto vyhoveno neni 😁Ze by si nektera babicka rekla, ze chce vzit sama deti ven, to je pro me uplny sci-fi. Hlidanim se rozumi nekolik hodin tak asi 5x do roka + jednou za rok i pres noc. Starsi dite uz je docela samostatne a i pri nemoci uz je doma sam. Mladsi nema k prarodicum vybudovany takovy vztah, aby tam sla radeji nez treba do skolky. Starsiho si oba pary prarodicu jeste driv obcas vzali, tu mladsi uz vubec nechcou. Je to skoda, moji rodice jsou mladi, zdravi, sportovne zalozeni, v duchodu, ale zajem nemaji, to se pak neda nic delat. Manzelovi rodice jsou stari a hodne hlidaji deti svagrove, Kdyz je nejvetsi krize, tak treba jednou za rok na par hodin i nam, ale jich se primarne ani neptam, vim, ze jsou uz fakt unaveni a potrebuji odpocinek. Sami se nezeptaji vubec, driv jsme se obcas zeptali my, ale pokud to fakt nebylo naprosto akutni, tak nam hlidani odmitli. Kdyz manzelovi nadavaji do telefonu, ze deti dlouho nevideli a on navrhne, ze je teda priveze na navstevu, tak reknou, ze to radsi nechame na jindy.

vipeta
12. čer 2023

Asi bych se jí furt nenabízela. Prostě se ozvi, když potřebuješ hlídání, to zřejmě pohlídá, ale jinak ji nech. Píšeš, že je čiperná, tak asi má i svoje koníčky. Nebo jí prostě, nebo manžel, řekněte na rovinu, že kdykoliv bude chtít, může malou mít, ať se když tak ozve. Ale nabízet se jí, to bych si připadala až trochu neschopná, jakože ty potřebuješ furt hlídat 🤷 měla jsem to trochu podobné se švagrovou, čas od času si moje děti vzala, když jsem potřebovala, ke svým třem dětem, a sice se potom tvářila, že bylo všechno v pohodě, ale bylo na ní vidět, jak je vyřízená...

anika6
12. čer 2023

Nevnucovat se a ani fotkama ,pak před kamarádkama si bude hrát na velkou babičku ,když bude chtít sama si řekne a hlídání si raději sežeň jinde.Hlavně ať to řeší jej syn ty i tak pak zůstaneš ta nejhorší.Lásku nikomu nevnutiš.

ivis_b
16. čer 2023

Mame jen jednu babicku, v duchodu, plne vitalni, 50km od nas. O deti, ze by s dedou pohlidali jen tak, si nikdy nereknou. Kdyz je nouze nejvetsi a nemuze pohlidat manzel nebo sousedka, tak zavolam a poprosim. Nekdy to klapne, nekdy ne. Je mi to lito, sama jsem travila jako dite u babicek spoustu casu, ale nenadelam nic.

koordinatorka_odboje
16. čer 2023

O hlidani si rikam jenom, kdyz nemuzeme jinak. Obcas si mamka rekne sama, ale je to spis, ze projede sem, ja jim navarim, poklidim a pak jsem vecer unavenejsi, nez kdybych si to cele udelala nejak sama.
Nad tchyni jsem uz zlomila hul, to by bylo na roman. A tchan se stara jenom o druhou dceru (11let, mel s pritelkyni) vnuci ho nezajimaji.

marimanta
16. čer 2023

Hele, třeba má taky kámošky... se zkušeností, kdy se nabízely a snaše to vadilo, že se babka vnucuje... Tak nechce být dotěrná. A pokud vám to takhle funguje, ví vůbec, že bys chtěla, aby se ozvala sama?

jerrabina
16. čer 2023

Přijde mi, že je to člověk kterému se nezavdecis, protože neví co chce a nedá pokoj dokud to nedostane. Takže bych se zařídila podle sebe a na ni nehleděla, když neumí "béknout". Třeba se pak dokonce béknout naučí, i když pochybuji.

renatka16
16. čer 2023

Bydlíme všichni ve stejne vesnici (moji rodice i tchyne). O každé hlídání se musím raz za čas “prosit”, sami od sebe si téměř neřeknou, jen výjimečně tchyne… vždy sice pohlídají, ale mrzí mě, že nemají sami od sebe zájem 🤦‍♀️ To že je někdy vidí 10 min za měsíc jim nevadi 🤷‍♀️ Všichni jsou na půl pracující, aktivní až až.
Naše mám hned vedle školy, kde chodi syn, dcera chodi do školky hned vedle tchyne. Jestli je 3x za rok vyzvedli, tak přehanim..
jak řekla moje máma, my jsme ty děti nechtěli, tak je nehlidame…. A pros se pak někoho takového 😢

celaskon87
16. čer 2023

My máme tento problém už v další fázi. Tchyně ani tchán nejsou ti iniciativní lidé, kteří by pozvali na návštěvu nebo zavolali, jak se máme, nenavrhnou, že by třeba šli na zmrzku nebo tak. Hlídání našich dětí u nich proběhlo opravdu asi 6x, 2x když jsem byla v porodnici. O vnoučata zájem mají, moje děti je mají rády, ale babička a děda si prostě neumí říct, že by je chtěli vidět nebo ať přijdou...už toho máme víc za sebou, několik různorodých neshod, i vůči mým rodičům a tomu, že je údajně upřednostňujeme. Moji rodiče jsou řádově o skoro 10 let mladší a hlavně o dost víc akční, ale taky chodí do práce a žijí 70 km daleko (manželovi rodiče jsou kilometr od nás). Tchyně taky špatně chodí, odmítá jít na operaci, takže všechny aktivity typu jdeme na prochazku nebo výlet padají. Myslím, že zakopaný problém je v tom, že tchyně nechápe, že veškerá iniciativa by neměla jít jen od nás. Těžko taky chápou, že máme různé aktivity, kroužky, kamarády, i třeba povinnosti a taky teda péči o 4 děti, protože oni jsou jen sami dva, nemají žádné přátele ani povinnosti, už jsou v důchodu. Průměrně vídají děti tak jednou za 2-3 týdny a vždy je to tak, že jim manžel zavolá, ať přijdou nebo že my přijdeme k nim. Taky je zveme na besidky/přestavení našich dětí. Al už jsem přešla do pasivnější role... Už si kolikrát říkám, že jsem to přijala tak, jak to je, ale pak to zas zamrzí a i si člověk připomene ty křivdy, co jsme prožili.

ekou
16. čer 2023

Já bych ji jen jednou napsala: když chceš vnouče, tak se ozvi.
Když nechce, její smůla...

kozaci
16. čer 2023

Mám to dost podobně. Moje mamka- daleko s tím, že kdyby byla blízko, mám pocit že hlídá pořád. Mamka od muže je blízko, a taktéž se divím, že nikdy nezavolá, nepřijde si pohrát s vnoučatama. A to je obecně moc milá, dřív učila ve školce tak jí mají všichni spojenou s malými dětmi. Ale vlastní vnoučata nic...
Já to mám postavené tak, je to její věc. Já se vnucovat nebudu. Nechce- nechce.

petaov
16. čer 2023

Máme to stejně. Sami se nenabídnou, ale když si řekneme, tak pohlídají. Rozhodně to po nich ale nemůžu chtít nějak často. Podle mě je to ta stará generace. Nechtějí se vnucovat, nechávají nám svůj život. Jsou rádi, když jsou s vnoučaty, ale taky mají rádi svůj klid.
Jestli říkáš, že ti pomalu utrhne ruce, když jí hlídání nabídneš, tak bych za to byla ráda. Navíc každý týden, to je super. Jde vidět, že má zájem. Nechala bych to tak, jak to je.

honatko092
16. čer 2023

Když potřebuju hlídání, zavolám mamce nebo tchýni a poprosím ji, jestli by mohly hlídat, normální konverzace a domluva 😊 Někdy volají ony, že mají naplánovaný výletc jestli můžou vzít syna třeba do ZOO, herny, na plavání.

prejeta_zaba
16. čer 2023

@honatko092 takových možností v dnešní době, že? A někomu je zatěžko zvednout 🍑 a jít s vnoučetem i na houpačku za barákem. 🙄