Neustálé VULGARISMY. Jak to přítele "odnaučit"?

biedronca
22. pro 2019

Přítel mluví hodně vulgarně, opravdu sprostě. Vulgarismy vyplňuje věty, prostě "slovní vata". Mluví tAK automaticky, neuvědomuje si to.
Konkrétně např.: " Šel do toho zk*rveného obchodu, koupil po*ebanou šunku a sýr". "Jedeme do té zp*čené Ostravy?"...
Je to dlaždič, prostě sprostá slova používá tam kde vůbec nemusí být, používá je v běžné hovorové mluvě.
ALE! Má to od svých rodičů. Oni také mluví velmi sprostě, vyrůstal v tom, má to zautomatizované. Já naopak jsem z rodiny,kde se absolutně vubec sprostě nemluvilo a proto sprostě mluvit mi ani nejde, nechci.
Kámen urazu je v tom,že čekáme vymodlené miminko (po několika letech a po několika potratech). Nechci, aby naše dítko mluvilo stejně sprostě jako on. Tak jak to přítel slyšel doma a příjde mu to normalní.
Jsme spolu více jak 10 let, žijeme spolu 5 let.
DÁ SE TO NĚJAK ODNAUČIT? RADY, TIPY, FÍGLE? PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE PROSTĚ MUSÍ CHTÍT SÁM....

caverina
22. pro 2019

@sudylichozrout tak zalezi co si predstavujes pod slovem hulvat🙂

bonavoxa
22. pro 2019

@biedronca Chvíli jsem s někým takovým byla, ale dnes bych se s takovým ani nebavila...tehdy mi to nepřišlo tak hrozné, navíc tak mluvila celá rodina, ale postupem času jsem si říkala, proč jsem si nedávala pozor i na tohle, protože to chtě nechtě o tom člověku vypovídá...aspoň to, že není úplně v pohodě, vyrovnaný.Protože, jak oni se tam oslovovali a vůbec o sobě mluvili...a celkově to bylo peklo. Ale je to těžké, manžel třeba dost zhrubnul v práci...ve zpi...né Ostravě :D Ale fakt, že je to prostě nehezké a špatné, klít...Sám se toho zbavil. Ale už jsem uvažovala, že prostě zařídím kasičku a bude cálovat a já si za to koupím nějakou blbost, nad kterou obyčejně kroutí očima..další řasenka, parfém, šaty,..apod.

me_druhe_ja
22. pro 2019

@llluckaaa však já píšu, že by mi taky vadilo, kdyby přítel říkal každý druhý slovo kurva nebo pica. 🙂 Jen nejsem tak dokonalá jako některé holky tady. I ta kurva mi z pusy občas vypadne. 🙂 Samozřejmě před malým tak mluvit nebudu, nejsem pitomá. 😀

sudylichozrout
22. pro 2019

@caverina Cloveka, co mluvi jako kanal, cloveka neohleduplneho, cloveka hrubeho, cloveka hloupeho. Proste aby nekdo pouzival takova slova, v bezne mluve, povazuju za vrchol primitivismu a hulvatstvi. Vzdy se mi takovi muzi naprosto eklovali. I kdyby meli diplom z Harvardu a na uctu zlate prase, nechtela bych mit s takovym clovekem nic spolecneho.

biedronca
autor
22. pro 2019

Holky, ja chtela konkretni rady a tipy, jak zkusit ho motivovat,aby prestal.Jak ho to odnaucit.
To ,co jsem mela neměla,co by kdyby, kdo jaky je a není je bezpředmětné a neni to prioritou diskuze!

biedronca
autor
22. pro 2019

Ještě PODOTYKAM, ze me za 10 let nikdy v zivote nerekl sproste.Ze by mi vulgárně v hádce nadával.
To nikdy.

sudylichozrout
22. pro 2019

@biedronca Tohle ho neodnaucis. Ma to zakorenene, zvnitrnele. A kdyz ho budes neustale opravovat, akorat ho do jiste miry opravnene otravis. On to povazuje za bezne a nebude vubec chapat, proc ti to vadi. I kdyby se ti podaril ten uspech, ze by svuj slovnik o 50 procent zmirnil, porad to bude az az humus.

kajalka
22. pro 2019

@biedronca Tak tady obecně i na mnohem horší chlapský prohřešky dostaneš univerzální radu “kopni ho do zadele”, popř konstatování “nechápu, jak můžeš..” doplň si libovolně.
Mně třeba přijde zřejmý, že ten tvůj tohle musí vyvažovat jinýma přednostma, v podstatě obdivuju, že jsi je našla, protože kdyby přede mnou můj muž v počátku takhle promluvil, bylo by to naše poslední shledání 😃 Takže bych jeho zlaté jádro nikdy neobjevila.
Každopádně - pokud mu řekneš, že ti to vadí, jako milující partner s tím skončí. Pokud tě pošle v místa, kam slunce nesvítí, tak je to hulvát bez úrovně.

caverina
22. pro 2019

@sudylichozrout tak asi prave proto,zijes v nejake socialni bubline.. Ja se pohybuji i mezi lidma,kteri by z pusy nevypustili nic sprosteho a pritom jsou to krivaci az to neni hezke...na druhou stranu znam lidi,kteri se ne vzdy vyjadruji slusne a jsou to lide,kteri ti pomuzou kdykoliv a jakkoliv to jde🙂

codal
22. pro 2019

@biedronca pokud on bude chtít, tak to určitě není úplně beznadějný, ale on na sobě bude muset hodně pracovat a nebude to hned. A hlavně to musí být jeho rozhodnutí a pevná vůle, on si musí uvědomit, že to jak mluví, není normální a že to může vašemu dítěti ublížit.

sudylichozrout
22. pro 2019

@caverina No, pohybuji se mezi lidmi, mezi kterymi to proste normalni neni. A svete div se, mnozi z nich maji vyucak, jeden jen ZS a jini jsou s profesurou. Setkavam se s pestrou skladbou lidi, ale zkratka s lidmi, kteri maji urcite vychovani. Hulvaty jakehokoliv vzdelani, postaveni a projevu filtruju okamzite.

caverina
22. pro 2019

@sudylichozrout jako ja netvrdim ze to neni problem.. Ale napsat zakladatelce,ze nemiri moc vysoko,bylo trosku pres caru🙂

sudylichozrout
22. pro 2019

@caverina Nebylo. Nemiri. Protoze takoveho cloveka mela pustit do obehu ihned a ne po 10 letech resit, ze ji to vadi.

caverina
22. pro 2019

@sudylichozrout jak myslis🙂

martiina_k
22. pro 2019

@sudylichozrout normálně s tebou většinou souhlasím, ale tady zbytečně plevelíš diskuzi. Zakladatelka nechtěla řešit to s kým žije, proč s ním čeká dítě, z jakého důvodu si vybrala zrovna tohohle chlapa (ač pro mě taky nepochopitelné a člověka, který takhle mluví považuju za primitiva).... chtěla poradit, jak a zda vůbec jde tahle mluva odnaučit. A žádnou radu jsi jí nedala, promiň.
Zakladatelko - musí to vadit partnerovi. Pokud to jemu nebude vadit, neodnaučíš ho to. Manželovi se jeden čas do mluvy vloudil mluvní zmetek "jakoby". Já mu to párkrát zopakovala, skočila mu do řeči (např. Já se půjdu jakoby vykoupat jo? a já - jakoby? Nebo se půjdeš vykoupat? Byl jsem jakoby se projít - cože? Byl ses projít, nebo jakoby projít? ) - jemu to začlo lézt na nervy, sám si uvědomil, že je to "hloupé" slovo, úplně zbytečné, ve větě bez významu a postupně si na to začal dávat pozor a už to neříká. Ale on byl ten, komu to vadilo. Takže prvotně bys musela docílit toho, aby mu to vadilo a jak toho docílit? To nevím... na každého by asi platilo něco jiného.

ai30
22. pro 2019

@sudylichozrout Ja nechapu, ze te furt bavi vest tady ty prednasky 'proc jsi to neresila pred deseti lety'. Neresila, no, tak bud hupky supky sestav stroj casu, nebo popojedem, ne?

@biedronca Uprimne, pripojuju se k tem, ktere by se studem propadly, jakmile by chlap otevrel pred rodinou a znamymi pusu. ted je zakladem si s chlapem promluvit, ze toto se musi zmenit. Zadne taktiky ani vychovne metody na to nejsou, nebo teda respektive jsou, ale zavisi to od jeho reakce. Jestli bude souhlasit, ze se to odnauci, ale bude to bezdecne rikat dal, nebo jestli te posle k sipku s tim, ze na tom prece neni nic spatneho. Promluv si s nim a ozvi se ;)

biedronca
autor
22. pro 2019

@kajalka dekuji za konstruktivni lidský názor.

leymea
22. pro 2019

@biedronca ja myslim, ze si nijak nepomuzes. I kdyby pritel takhle prestal mluvit (coz by nebylo nic lehkeho) tak staci, ze dite pojede k babicce a dedovi a tam to vsechno uslysi.

ai30
22. pro 2019

@leymea To je pravda. :/

martiina_k
22. pro 2019

@leymea to je pravda, ale zase pokud by s prarodiči bylo dítě ve styku třeba jednou za měsíc, tak by se mu dalo vysvětlit, že sbabička a děda takhle sice mluví, ale my takhle mluvit nebudeme, protože to není pěkné... ale samozřejmě že pokud by byli v kontaktu několikrát týdně, tak by efekt u přeučení partnera byl nulanulaprd.

fandysek_1
22. pro 2019

@sudylichozrout taky se připojuji a není to první diskuze, kde máš nutnost se vyjádřit bez vlastní zkušenosti a s radou. Ať každý žije po svém. Zakladatelka přišla pro radu ne pro lynč.

amazonkajanik
22. pro 2019

@biedronca podobný problém máme se švagrem. Všichni ho na to upozorňujeme, včetně partnera,jeho bratra. Řekla jsem, že jestli se nezačne krotit, tak jakmile malý začne mluvit a učit se slova kolem sebe, tak ho neuvidí. Nehodlám lidem vysvětlovat, že to má od švagra, který během oběda řekne snad 10x do p.či,do k.ndy,k..va,apod
Před lety mu vynadal i pán na really,který tam měl dvě děti. Jako, já si zanadávám a někdy dost(hlavně v autě), ale umím se kontrolovat a místo dopr řeknu do prkynka ...
Už jsem začala přemýšlet,zda by se dal vyrobit obojek, co měl Cartmen v Southparku, ten dal el.šok při každém vulgarismu 😂

duluxka
22. pro 2019

No myslím, že teď lituješ, že jsi se tady vůbec ptala....
Má to zažity a vůbec ani nevnímá, že tak mluví. Asi bych si s ním promluvila a pak ho pokaždé upozornila, že byl vulgarní. třeba ho samotného trkne, že to přehání. Gratuluji k těhotenství a nenech si tu zkazit náladu a názor na manžela.

marcicek84
22. pro 2019

no ono aby na té mluvě chtělo pracovat od začátku vztahu, máme kamarádku, která se strášná krásná ženská, ale jak otevře pusu, jedno sprosté slovo za druhým, jako dost to sráží její krásu a má muže ne moc pěkného, který tohle dokázal překousnout. A taky si myslím, že teď aučit starého psa novým kouskům nebude jenoduché, možná zkusit začít mluvit stejným způsobem, aby pochopil, že to je hrozné...nebo si s ním promlvit, že dítě to emůže slyšet, že půjde do školky a a školy a pak budou s vámi řešit učitělky, jak mluví vaše dítě a že je to pohoršuje a bude nosit poznámky a v této souvislost jej požádat o to, aby se pokusil sprostá slova nepoužívat.
Jinak pro mě muži, kteří jsou hrubí a mluví jakkoli sprostě nejsou sexy hulváta bych doma opravdu nechtěla, prostě toto je pro mě stěžejní...

guinea
22. pro 2019

@biedronca Nečetla jsem všechno. Já jsem tohle zažila, přítel tak mluvil (u něj v práci v ryze mužském kolektivu to bylo běžné). Já jsem se ale při každém takovém slovu skoro obrátila naruby, příšerně mi to vadilo. Doslova jsem se oklepávala hnusem (nemusela jsem to ani hrát). Jemu rychle došlo, že pokud chce, abych s ním zůstala, bude muset mluvu změnit. A změnil jí! Tehdy mu bylo už dost přes třicet, a změna je trvalá (je to už 8 let). Takže myslím, že i starého psa novým kouskům naučíš, jde jenom o tu správnou motivaci.

pipi_puncocha
22. pro 2019

@biedronca a on tak mluví pořád? Třeba i na návštěvě u tvých rodičů, před známýma atd.? Pokud ano, tak to bude asi problém, pokud jen doma, tak si myslím, že se s tím dá pracovat... Já teda veřejně přiznám, že můj manžel, velmi inteligentní člověk s VŠ vzděláním, taky nejde pro sprosté slovo daleko (např. zazvonění budíku je schopen říct "a kurva" ), ale uvědomuje si to a na veřejnosti takové výrazy nepoužívá. Máme malé dítě a já mu to normálně říkám, že nechci, aby takové výrazy slyšelo a jestli chce, ať přijde do školky a řekne takovou věc učitelce už mezi dvěma. On to naprosto bere a chce, ať ho na to upozorňuju.

pavlinar
22. pro 2019

Mezi těmi diskusemi o nevěře a domácím násilí mě toto pobavilo 🙂 ale i pro mě by to bylo od začátku překážka vztahu. A to já si taky zanadávám, když jsem vzteklá. Manžel taky, někdy to přehání a upozorňuju ho na to.
Záleží, jestli i on to vidí jako problém. Pokud ano, můžete se domluvit, že ho budeš upozorňovat, ta kasička, kde bude platit.. najít si jiná výplňová slovíčka..? To by mohla být zábava :D
Pokud mu to přijde v pohoooo.. jak tu i zaznělo, taky bych tak začla mluvit. I před vašimi přáteli (klidně se s nima domluvit, aby věděli dopředu, o co ti jde).. a prostě aby se za tebe styděl a uvědomil si, že to není OK.
Musí hlavně chtít sám

biedronka10
22. pro 2019

@biedronca no necetla jsem vsechny komentare.... Ale to jako vazne? To chcesnresit ted neco, kdyz je v podstate kostka vrzena? Po 10 letech? Nerada to rikam, ale vicemene zmenu necekej. Uvedom si, ze vtom zil a vyrustal, navoc kdyz ted zacnes na nej utocit, aby se zmenil, akorat ho nastves a bude mezi vama dusno..... A nedivila bych se, protoze logicky nepochopi, proc ti to 10 let nevadilo a ted delas vlny. Muzes si s nim zkusit promluvit o tom, ze by jsi chtela aby se zacal kvuli diteti mirnit, ale moc necekej, ze mu to vydrzi do konce vasich dni. Tady totiz casto plati, ze zvyk je zelezna kosile a stareho psa novym kouskum nenaucis.

juliet84
22. pro 2019

Nečetla jsem všechny komentáře, protože spoustu znich nebyla ráda jak paní pomocí. Dle mého nazoru, pokud sám muž má zájem se odnaučit mluvit vulgarne, tak stim něco dělat půjde. Pokud je to muži jedno, nic stim nenadelas.

kaja2016
22. pro 2019

@biedronca Tak to jak clovek mluvi samozrejme lze velmi snadno zmenit tim, ze to dobrovolne prestane delat. Neni to ani nemoc, ani nejaky automatismus, ktery je silnejsi nez clovek sam a podobne. Mluvi tak protoze tak mluvit chce.