Partneři a domácí mazlíčci. Respektujete to?

26. zář 2023

Ahoj, měla bych dotaz na vaše partnery, když se míjíte v lásce nebo pochopení pro domácí mazlíčky. Respektujete to nebo máte mazlíčky i tak? Nebo to respektuje partner, i když mu to nic neříká?
Zdrže se prosím komentářů typu - oba milujeme psy a jsme v tom za jedno, to mi fakt k ničemu není v této diskuzi ...
Vím, že takových rodin, kde jeden nebo druhý nemusí zvěřinec, je víc, jak to řešíte?
Já chápu, že ve vztahu by měl člověk brát ohled i na toho druhého, ale co když jeden bez zvířat nemůže být a ten druhý je nechce? Kdo je pak v právu? 🤔

Popis pro ty, komu se chce číst s naším dlouhým problémem 😂
Když jsem se s manželem potkala, měla jsem zvířat několik. On z toho do stropu neskákal, ale přes hromadu řečí jsme se i s mým zvěřincem sestěhovali, spokojeně žili až na občasné kecy, že to je akorát žrout peněz a času. Pak přišlo první plánované miminko, 2 roky na to druhé neplánované, ale chtěné miminko a teď už mám jen jednoho mazlíka - králíka a 2 malé děti. Chlap věčně v práci, půjčka, hypotéka a já na vše sama, na vesnici, kde v podstatě nikoho neznám. Zvířata mě drží při smyslech a je to pro mě málo ten 1 králík. Od mala jsme měli doma postelovou kočku, andulky, morčata, králíky, křečka, celá rodina milujeme zvířata. Ale manžel dost často hlásí, že až králík dožije už nechce o žádném zvířeti vůbec slyšet. Že doma nechce ani pitomého křečka, prostě vůbec nic. Ať si pořídíme králíka do králíkárny, ale přes práh domu už žádné zvíře. Přitom nijak zvlášť často nejezdíme pryč a když jezdíme, hlídání máme, v tomhle nás to na nijak neomezuje. Hygiena je pravidelná, nic nesmrdí, ani jemu, ptala jsem se ho, poctivě se staráme. I děti se chodí mazlit, pomáhají s péčí. Fakt mě s tím manžel vyloženě s***. Vždycky mě to úplně vytočí a řeknu mu, že nejsem jeho harant, aby mi říkal, co můžu a nemůžu, což vytočí i jeho. Ve všem ostatním nám to klape. Hádky nemáme, rádi se máme, vycházíme spolu, jsme za jedno ve výchově, v životních cílech, ale jak dojde na téma mazlíčci, jsme hned v sobě. 😤

pampelina18
27. zář 2023

My to máme tak, parner nechtěl v bytě nikdy kočku ani žádné jiné zvíře. Jsou s tím akorát starostí a prace. Zvířata má rád, ale ne v bytě.Já na nic nejdu silou ani ho do ničeho nenutím. Občas jsem prohodila něco o kočce, občas mu nějakou ukázala. No a ke svým narozeninám mi dal kočku. S tím, že jedno zvíře do bytu stačí, no a světě div se Máme 3 kočky a 2 děti. 😂
On je má rád, ale udělal to hlavně kvůli mě. Teď i když nás občas serou .. řekne, že by tu bez nich bylo prázdno.

rebe
27. zář 2023

Ve veškerých těchhle rozporech se snažíme rozhodovat podle toho, pro koho je to důležitější. Ten, kdo ustoupí, je ten, pro koho to není až tak strašně důležité. Po jeho bude v tom, co je zase důležité pro něj. A snažíme se to tak dělat i s dětmi. Takže máme kočku, kterou oba upřímně nenávidíme, ale dcerka ji miluje. Upřímně, občas brečím, že je to mrcha a že ji doma nechci, ale pravda je, že většinu času mi nic hrozného nedělá a nechápu, proč by nemohlo být po dceřině.

martinka_33
27. zář 2023

@radecka1 jasne, ale kuřáka taky nedonutis prestat kouřit, ale nastavis pravidla tak, aby te co nejmene svym zlozvykem obtezoval... Nepořídis si domu kocku kdyz partnerovi vadi chlupy a to ze kocka leze vsude... Tak si pořídis morce, ktery zije v kleci a das ho nekam kde nebude obtezovat a mazlit se s nim budes tak aby to partnerovi nevadilo.

ai30
27. zář 2023

Zvire bych si poridila s tim, ze se o nej manzel nemusi starat.

ninive211
27. zář 2023

@radecka1 Tak, tak. To zvíře prostě doma cítíš, i když denně luxuješ, i když pravidelně kydáš záchůdek....na druhou stranu souhlasím, že pes uvázanej u boudy je chudák, pes je společenský zvíře, který potřebuje svoji smečku. Sousedka od ségry už má kolikátýho psa a vždy to zvíře je odkázaný na zahradu, teď ty poslední dva pouze v ohradě s kotcem (sice prostor o velikosti 10x10m, ale to je prd na velkýho psa-bernskej salašňák), na procházku je snad nikdy nikdo nevzal (nebo jen výjimečně). Na co si ty zvířata pořizují, fakt nechápu...

radecka1
27. zář 2023

@martinka_33 To si musí nastavit pravidla, co budou vyhovovat jim. Jen jsem chtěla poukázat, že to není pouze o tom, kdo se o zvíře stará, ale že může to zvíře vadit i z jiných důvodů. Někomu stačí, když kuřák kouří na balkoně a pro druhého to může být důvod proč s tím člověkem nežít/nechodit. Někdo křečka v kleci snese a někdo ne.

martinka0209
27. zář 2023

@fire85 se psem se můžeš mazlit i když je na zahradě,za mě pes patří ven do bytu bych ho nechtěla,babička s dědečkem měli psa venku a i když měl klec se svojí boudou,tak ho babička pouštěli vyběhnout a mazlili se s ním i my jako děti jsme si s ním hráli ,pes nemusí ležet jenom u své boudy a k autorce musíte najít kompromis jestli nechce zvíře mít ve vnitř a máte zahradu ,pořídit králíka do kralikarny( s králíkem si můžou hrát i na zahradě a mazlit se s ním

michaela666
27. zář 2023

@fire85 Neříkám uvázat ho u boudy.
Babička měla x psů a nikdy žádný na řetězu nebo zavřený u boudy nebyl. Kotec stál na zahradě u domu a oni se samovolně pohybovali na dvoře se zvířaty, chodili na pole a do potoka za zahradou. Většinu dne byli pořád s dědou nebo s námi dětmi, takže o izolaci od smečky nemůže být ani řeč. Tak mi to přijde normální a udělala bych to stejně. Až na ten volný pohyb mimo zahradu, protože dnes někde potkat našeho vlčáka jak si otevřel branku a šel schladit do potoka bych řešit nechtěla.

Kdo si koupít psa s tím, že mu udělá výběh a tam ho zavře je pro mě idiot. Vidím to u ségry co to takhle praktikuje a ač je hezké, že zachránili velkého psa z útulku, tak ho prostě zavřeli do kotce a hotovo. Hlavně že je to jejich miláček.

dendy88
27. zář 2023

U nás jsem já ten co moc nechce zvířata . Manžel mě ukecal na psa , že se o něj celkově bude starat on,což teda tak nějak dodržuje. Ale nečekala jsem že mi ten pes bude až tolik vadit v bytě,to bylo překvapení i pro mne. Nějak mi nedošlo že do tý doby jsme měli u rodičů jen venkovního psa s obrovskou zahradou. Pro děti máme králíčka,ten mi tolik nevadí, ale že bych se chodila mazlit ,to taky ne. A je teda fakt blbý to omezení, že musíme vždycky schanet někoho kdo je pohlídá.

mourovatakocka
27. zář 2023

A ještě pokud jde o hlídání během dovolené. Většinou to jsou zbytečné starosti pokud máte jen hlodavce. My když jedeme na chalupu, bereme morčata s sebou, když letíme k moři, dám do maminkovske skupinky poptávku a během pár hodin jsem domluvená. Já vím, že bude o holky postaráno, a jiná maminka umožní dětem vyzkoušet si péči o nějakou havěť, prostě win win.

autor
27. zář 2023

@mourovatakocka vždyť jo. Psala jsem, že s hlídáním problém není. Buď jezdí moje mamka z práce nebo normálně vezmu celou klec a dovezu jí k ní domů nebo jsme je brali sebou. Zas tolik místa to nezabere. Doma má zvíře velkou klec a možnost volného pohybu + mají jednu malou cestovní klec. Do auta se to vejde a na chatě to fakt nepřekáží. Pochopila bych toho psa venku, člověk je na zahradě, pes s ním, chodí se na procházky, ale venkovní drobno zvíře nikdy není tak ochočené jako to, které je s člověkem doma a zvyklé permanentně na lidi a šrumec kolem. Ale naše starší má vyloženě ze psů hrůzu,bojí se i malých i velkých a já z toho mám taky respekt, pokousaní od psa není sranda ... O kočku se zas venku bojím, že by se jí něco stalo a to by děti těžce nesly. Starší brečela i když jsme vezli králíka na očkování, tak co teprve, kdyby jsme někde našli kočku placatou nebo otrávenou.

blecha94
27. zář 2023

Kdyby nechtěl udělat kompromis, tak by mě takovej chlap fakt štval. Rozumím tomu, že když zvířata nemusí, nebude stát třeba o psa, kočku, nebo jiné volně se pohybující zvíře, které se mu bude snažit vtírat do přízně, ale co se týče klecových a terarijních zvířat, proč byste si nějaké s dětmi nemohli pořídit? Přišlo mi by to od něj sobecké.

Já jsem taky cvok, aktuálně máme v bytě dvě kočky a dvě morčata (kocour a morčata jsou z útulku, kočka je opuštěné odvrhnuté mládě který jsem vypiplala). Pro partnera už je to zvířat až až, on osobně by zůstal u jedné kočky 😅, ale ví, že já a dcera jsme holt zvířecí a bere to tak. Já zase slíbila, že tímhle končíme, protože vím, že kdybych dotáhla ještě něco, tak ho trefí 😀

mourovatakocka
27. zář 2023

S hlídáním jsem to psala proto, že mě fascinuje, kolik lidí to považuje za problém, přitom u menších zvířat to je celkem bez komplikací 🙂

sinicka
27. zář 2023

Věděla jsi od začátku, že s tím má manžel problém, že zvířata nechce. Trošku mi přijde nefér to na něj zase takhle zkoušet. Věděla jsi, do čeho jdeš.. Mně osobně by zvíře proti mé vůli vadilo hodně. Pochopím někde venku v králíkárně, ale doma bych to nedala.

ai30
27. zář 2023

@sinicka On vedel od zacatku, ze ona zvirata chce, takze je dost nefer, ji to ted zakazovat.

sinicka
27. zář 2023

@pampelina18 hele a nepsala jsi tu před 2 týdny, že máte statek a jak to zvládáš sama?

sinicka
27. zář 2023

@ai30 ano, máš pravdu, druhý úhel pohledu 🙂 já kopu za tým mazlíčky do bytu ne, kor proti vuli jednoho z obyvatel bytu..

aneta15
27. zář 2023

Já bych doma zvíře nesnesla a manžel to respektuje. Max rybičky. Máme venkovní kočku, která přišla sama a už u nás zůstala. Tu mám docela rada 😁. Mame slepice, králíky ale mám ráda pořádek a při představě, že si kdykoliv někam sednu a jsem obalená chlupy... Brrrr. Nechápu lidi, co spí s kočkou nebo psem... Pro mě je to prasecina, mě vlest zvíře do peřin, tak je vyberu v savu 😁. Takže já to chápu a rozhodně bych si neporizovala zvíře přes moc.

pampelina18
27. zář 2023

@sinicka je rozdíl mezi tím mít zvířata venku a doma. 😉 ale to méně inteligentní lidi pochopí.

ai30
27. zář 2023

@sinicka Ja teda kopu za tym zvirata vsude :D
Nastesti to nemusim resit, byl by to pro me deal breaker a s takovym clovekem bych si ani nic nezacinala, v tomto bych chtela kompatibilitu.
Na druhou stranu vim, ze i kdyby muj muz zvirata a priori nechtel, tak kdyby videl, jak moc po nich touzim, ustoupil by. Proste protoze by chtel, abych byla stastna.
Pro me tam podle i podle popisu zakladatelky proste neni uplne duvod, proc ty zvirata nemit, kdyz by to naroky na muze nijak nezvysovalo. Jeste to chapu na druhou stranu, u zeny, kde to je nastavene tak, ze se stara o domacnost a zvire nechce a chlap, co je cely den v praci a doma nic neuklidi ho chce. To mi prijde srozumitelnejsi. Ale v tomto pripade vazne ne, tam mi to prijde, ze on nechce a vlastne ho touhy ostatnich clenu rodiny vubec nezajimaji.

sinicka
27. zář 2023

@ai30 přesně. Toto jsou věci, které je potřeba si vyjasnit na začátku.. v podstatě stejně jako počet dětí, investování, finance, bydlení.. my to máme s manželem tak, že zvířata nechceme. Nemáme je rádi. Koupili jsme sice konzervy za 2k na Vanoce, a na vlastni naklady vykastrovali poulicni kocky z okoli, ale to kvuli detem.. nechceme se o ně starat, smrdi nam, nechceme jezdit na veterinu apod.. kluci tátu neukecali, ale teď máme malou dcerku a ta s manželem teda mává neskutečně.. myslím, že ta by manžela klidně překecala na nějaký morče nebo něco.. mně je to v podstatě jedno, klidně ho vyčistím, nakrmím, pochovám, ale bude venku na zahradě..

kleio
27. zář 2023

Já ke zvířatům nemám vztah a nebaví mě se o ně starat. Manžel je má rád, hlavně psy. Kompromisem je skoro bezúdržbová zahradní kočka, která se k nám přitoulala. Na zahradu bych klidně dovolila víc zvířat, když bych se o ně nemusela moc starat, ale doma bych je nesnesla. Vyjasnili jsme si to před svatbou.

korin
27. zář 2023

Nerespektuju. Řekla jsem si, že nejsem malá holka a nepotřebuju ničí povolení. O naše zvířata se starám já, problém s péčí v naší nepřítomnosti taky není. Pravda ale je, že mám mazlíky v teráriích, kleci a akváriu, nepohybují se volně po bytě.

jerrabina
28. zář 2023

Je to těžké. Mám kamarádku, která zvířata potřebuje, ale má toho naloženo tolik, že nestíhá. A o to víc zvířata potřebuje. A o to víc pak nestíhá...
Jestli to není ten případ (ale to by měl posoudit někdo třetí, kdo ale dostatečně zná situaci. Nebo potvrdit ten manžel, že to tenhle případ není 😁 ta kamarádka to uznala až když už bylo pozdě a to další zvíře měla. A to uznání že už je to moc jí stejně nevydrželo dlouho)
Jinak mi to tedy přijde, že manžel je pro sebe samého důležitější než všichni okolo a to bych si tedy to zvíře pořídila (ale fakt po racionální úvaze jestli to může mít i nějaké negativní důsledky a jak to já zvládám).
Nebo nemáte někoho, kdo by vám to zvíře daroval? 😇🤣
U nás je to tak, že já zvíře primárně nechci, ale mám slabost pro zachráněná zvířata, nebo pro ta, kterým by u nas bylo líp než tam co jsou teď. Manžel zvířata nechce vůbec s tím, že už teď to blbě zvladame (má rád svůj klid a už děti jsou moc). V podstatě souhlasím, ale tedy teď kamarád dává pryč několik koček, je toho na něj moc. A jedna z nich je i Jiskricka. Kočka, kterou jsem já sama pojmenovala a mam k ní blízko. Jee, jak já bych jí chtěla mít doma 😍 Ale v naší situaci je manželovi "ne" jiné, než ve vaší. V naší situaci to "ne" platí a s malým miminkem se mi nechce pořídit si ještě "další" zvíře. Taky mám ráda svůj klid. Takže sama jsem rozpolcena, jestli ho vůbec ukecavat, navíc jeho argumenty chápu. A jako malá jsem zvířata neměla, takže trpím nejistotou, jestli bych se dokázala vůbec postarat. Tedy o děti to dokážu, takže bych to asi zvládla. Ale prostě přijde mi to celkově úplně jiná situace než u vás.
Ja zase mám bytostnou potřebu mít zahradu a manžel je bytový. Tak jsme tak nějak automaticky hledali byt se společnou zahradou, což jsme oba věděli, o kolik hodně ten druhý ustoupil. Ted dokonce i vím jaký dům by byl pro něj přijatelný. Mluvili jsme opravdu hodně a oba se snažili. A respektovali vzájemně své potřeby. Ted tedy bydlíme v paneláku (opět), ale to je z důvodu cen nemovitostí a energetické krizi zrovna v době, kdy jsme se rozrustali o dalšího člena 🙂 A konečné slovo že tedy panelák ať nemáme na krku finanční opratku jsem udělala já, manžel mě nechtěl tlačit do něčeho, v čem budu nešťastná. A jako jo, v něčem je taky striktní, ale jakmile pochopí že to je pro mě bytostna potřeba (i třeba drobná), tak se snaží vyjít vstříc a většinou kde vůle neschází, cesta se nachází a kompromis vhodný pro obě strany přichází. Třeba kdyby se u vás "táta" fakt snažil, napadlo by ho, jaké zvíře je víc v pohodě než jiné...
Ale jestli nemá vůli, doporučuji uspořádat demokratické hlasování všech členů rodiny včetně dětí 😉😁 (a včetně králíka, jestli by se mu nelíbilo mít kámoše. Však je to taky člen rodiny, že 🙂)

konidana
28. zář 2023

U nas dost podobne, jen s tim ze prvni krecek do spolecne domacnosti prisel az pro 6 letou dceru. Krecky v kleci muz nechtel, nesnasi mysi, nesnasi ty jejich hovinka vsude (na srubu v lese kam mysi proste vlezou) . Ale krecka pro deti nakonec zkousnul. Po 4 letech a dalsich 3 kreckach ovsem prislo na radu dalsi zvire. Denodenni litanie dcery se fakt uz nedaly poslouchat. Kone, psa, kocku, nebo aspon kralika🙏. Muz prosazoval zelvu, ja odmitala plazy kvuli terariu, svetlum, topeni atd. A hlavne to neni chlupac na pomazleni. Tak pry psa. No to ani omylem, ja nemam cas na vycvik a vubec denni starani se. A desetilety to sverit na 100% fakt nemuzu. Kocka neprosla u me, protoze se mi prici, ze vleze uplne vsude, zejmena v kuchyni by vsechno sezrala, a do posteli by
rusila pri spani, na to mi stacej ostatni clenove domacnosti . Takze dcerka dostala kralika. Nejdriv byl prevazne v kleci, ale casem vic a vic pusteny. Manzel furt narazky ze pujde na pekac, ze ho vyhodi, pak uz asi radsi jen nastvane mlcel. Po dalsich 3 letech si dcera uz sama zaridila a koupila 2.kralika od chovatele. Manzel tise trpel, ale i nas dovezl ho vyzvednout. Dal ma kecy, nebo tise trpi, ale uz asi i 2x koupil na trhu pytel sena😁

konidana
28. zář 2023

@blecha94 manzel treba zavrhuje prave klecova zvirata, protoze mu vadi ta klec jako omezeni svobody. No ale ja si zas v byte 2kk (kde cely den spis nejsme) nedokazu predstavit ani kocku ani psa, coz jemu by pry nevadilo. Ale rozhodne by se o ne nestaral, to si jsem jista.

anetka1701
28. zář 2023

Můj muž protestuje pravidelně, ale vždycky ho nakonec prevalcujeme 😅 jeden čas jsme neměli zvíře žádné, ale to bylo doma fakt smutno... Já mám 4 koně a axelotly, jedna dcera zelvu a ježka, druhá taky zelvu... a momentálně máme 6 koček 😅 a ano, ještě pár let zpět "zvíře přes práh jen přes moji mrtvolu..." hups...

veroniquecz
28. zář 2023

@anetka1701 muzu se zeptat jak je Axeolot náročný?

anetka1701
28. zář 2023

@veroniquecz opravdu velmi. Rozhodně nedoporučuji 😅 několikrát mi málem umřeli, vybavení za 20 tisíc a ve finále z něj není tolik radosti, protože se v akvarku nemůže moc svítit... Já jsem nadšenec, ale je to opravdu hodně náročné zvíře. .

zekrt
28. zář 2023

Za mě je zvíře v bytě obrovské narušení životního prostoru a měl by ustoupit ten, kdo by prostor narušil.